Nişanlıyken para ortak mıdır?

Yok karıştırma konusunda hiç bahsetmem maddi konularda biraz hassasımdır. Herkesin aynı düşünmesi beni çok rahatlattı. Keza kendisi de hep istersen hiç çalışma ben sen çok istiyorsun çalışmayı diye saygı duyarım sadece der hani benden bi para beklentisi de yoktur ben alıştığım için çalışmak istiyorum şu anda da çalışmayınca ve köşedeki parayı da mecburen harcayınca suçlandım herhalde bi. Ama işten çıkarken de kesinlikle çıkmam konusunda en büyük destekçim yine kendisiydi.

Nişanlıyken para ortak değildir. Evlenince bile ortak değildir. Siz çalışmazsınız, beyefendinin de yaşadığı evin işini yapar düzenini takip edersiniz o zaman ortak emek ortak para diyebiliriz ama erkek popülasyonda bu pek işlemiyor zaten. O yüzden nişanlınızın parasından bir beklentiniz olmasın, üzülür incinirsiniz. Ona da sizin paranıza karışma, harcadın diye surat asma hakkı tanımayın. Umursamayın ki böyle bir durumun sizin nazarınızda karşılığı olmayacağını bilsin.

Ekonomik özgürlüğünüzden vazgeçmişsiniz zaten, onun da bunda payının olduğu bariz belliyse yükümlülüğüne de katlanması, sizi zorlayacak durumlara girmemesi lazım. Eğer böyle yapmayacaksa, " hayatım evlenene kadar çalış, düğün yapacağız ev kuracağız zora düşmeyelim. yeni bir şehre geçeceğiz orada düzenin oturana kadar zaten çalışmazsın dinlenirsin tercihlere kafa yorarsın rahat rahat" diyebilirdi Ama dememiş. Bana kalırsa taşın altına onun elini sokun

Belki sizin paranızı harcamanıza kıyamayıp demiş olabilir mi acaba şu an çalışmıyorsunuz diye ? Yani sen harcamasaydın ben hallederdim gibi mi dedi acaba
Ya önce bozuldu sonra da bu dediğiniz anlamda dedi. Ama benim huyum budur ben borcumu öde diyemezdim kendi paramla kendimi geçindirdim bu zamana kadar bu bana yetti açıkçası. Bir de yeni nişanlıydık o zamanlar para konusu açmak benim için on kat daha zor olurdu karakterim böyle belki istemem gerekirdi ama yapmadım

Ya aslında ihtiyacın var mı diye soruyordu o konuda hakkını yiyemem ama tabiki benim kendi üstüme düşeni ona ihtiyaç gibi gösterip aldıracak halim de yoktu ne yapmam gerekiyorsa kendi paramdan yaptım şu konuda haklısınız ben ona hiçbir zaman sormadım biriktiriyor musun şu kadar bilezik al bak şunu almazsan olmaz gibi tavırlarda olmadım o da bana sormasa olurdu çünkü ihtiyacı olmadığına çok eminim

Çok güzel ve mantıklı yazmışsınız. Kız whatsap gruplarından beklediğim performans yeterince de haklısınız bana işten çıkmam için çokça destek oldu ben kazanıyorum ben yeterim burda çalışma ( muhasebeciydim çalıştığım yerde tek kadındım ondan biraz rahatsızlık duyuyordu benim çıkma sebeplerimden birisi bu oldu) evlenene kadar dinlen kendine vakit ayır diyen kesinlikle kendisiydi ben asla işten çıkayım evlenicem zaten düşüncesinde olmadım Ankara’ya yerleşeceğiz orda daha kurumsal bir yerde muhasebeci olabilirim rahatlığı da vardı tabi bende. Ama çok haklısınız para bekleyecekse benden ben o işte 3 sene çalıştım zaten 1 sene daha çalışırdım ve borçsuz ve birikim yapmış olarak çıkardım. Taşın altına onun elini koymamın vakti gelmiş de geçiyormuş yani

o çalıştığım yerde çok çalışmamı istemiyordu işten ayrıldım.
ben bu kısma da takıldım
neden başkasının aklıyla hareket edip işten ayrıldınız ?
insan böyle bi konuya sadece kendisi karar vermeli
%100 kendi canım istediği için ayrıldım demiş olsanız amenna
ama %1 bile bir başkasının isteği varsa işin içinde, kendi kararlarınızı kendiniz alma durumlarınızı bi sorgulamanızı tavsiye ederim
ayrıca sizin kendi emeğinizle kazandığınız parada da kimsenin söz hakkı yoktur
ne demek yani nişanlıyken para ortak mıdır ? böyle bi soruyu sormanız bile hata

ohoo sizin bu zihniyette biriyle çook işiniz var
bugün orada tek kadınsın işten çık diyen adam yarın neler neler yapar neler söyler haberiniz yok
hemcinslerim neden kendini böyle absürt durumlara düşürüyor benim aklım almıyor, almayacak da.

Haklısınız. Yüzde yüz payı vardı dersem haksızlık yapmış olurum kendi sebeplerim de vardı ama ben dişimi sıkardım evet biraz payı oldu. Ama inanın baskın bir şekilde değil olamazdı o onu kabul etmezdim. Ha sonradan biraz pişman da oldum yalan değil. Evlendikten sonra ilk işim biraz düzen oturduktan sonra çalışmaya çok ara vermeden devam etmek buna karışamaz çok iyi biliyor bunu hatalarımın farkındayım inanın

Acaba şey mi ? kendisi size hiç paran var mı ? İhtiyacın var mı diye sormadigi için suçlu hissedip bozuldu, dusunceszilik ettiğini mi düşündü

bakın bu "çalıştığım yerdeki tek kadın olmak" falan adamın bundan rahatsız olması, çıkmanızı istemesinde bu durumun da payının olması falan bunlar hep red flag
siz kendiniz ben orada tek kadın olduğum için rahatsızdım deseniz ona asla bişey demem
ama nişanlınızın bunu kafaya takması sizi çok kötü bir pozisyona düşürüyor.

Uzaktan bakınca çok haklısınız ama kısaltarak yazdığım için sanırım gözünüze battı. 3 sene çalıştığım yerdi ve biz nişanlımla sevgiliyken iş yerinde ciddi sorunlar yaşadığım bir dönem olmuştu. Farklı gözle bakıp farklı yaklaşan kişiler olmuştu bunlardan rahatsızlığımı biliyordu sonra çok güvendiğim ortağı oldukları işverenlerimden birisi ortaklığı bitirince iyiden iyiye yalnız ve savunmasız bir ortamda kaldım çalışanlardan birkaçı rahatsız ediciydi. Nişanlandıktan sonra bir kaç ay çalıştım sonra nişanlım da orasının bana iyi gelmediğinin farkındaydı o yüzden zorunda olmadığımı biraz dinlenmemin daha iyi olacağı konusu üzerinde konuştuk KPSS çalıştım yüksek de puan bekliyorum yani erkek var ordan çık diyen olmadı bana biz 4 senedir tanışıyoruz 3 senedir orada çalışıyordum

İlk büyük hata.

Hayır sizin paranız sizi ilgilendirir. Nişanlıyken ortak olarak para biriktirmediyseniz ona karışamaz.

İyi kazanıyor ama daha evlenmeden takılar üzerine planları var (ki takılar gelinindir),sizin birikimizini soruyo,ben olsam sorgulardım,adamın cimri olmadığından falan emin misiniz? Ben evlenmeden epey büyük bi birikimim vardı,herşeyimi ailemi karıştırmadan kendim yaptım.Eşim asla ne miktarı ne de parayı ne yaptığımı sormadı.Eline geçtikçe nişanlıyken bana para da veriyodu evimize ne lazımsa alıyorduk.Siz çalışmıyorsunuz ihtiyacın var mı diye sormuyorsa bana göre cimri bu adam

Ne alaka ya sizin paranız sizin birikiminiz şu an evli değilsiniz ona karşı bi sorumluluğunuz yok onu ilgilendirmez ki . Ama şurda hata yapmışsınız ne olursa olsun paranın %50 sini kenarda bırakıp gizli bi birikiminiz olmalıydı malum evlilik hali belli olmuyor bi kadının bence her türlü kenarda parası olmalı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…