Nişanlıyken para ortak mıdır?

Ay çok rahatladım ya. Çok teşekkür ederim bi an ben kendimi suçlamaya başladım o paraya dokunmamam mı gerekiyordu ya da söylemem mi gerekiyordu diye bana dedi ki bozulup borcun varsa bana deseydin paran kalırdı köşede ben öderdim dedi ama ben böyle bir şeyi istemezdim o zaman yeni nişanlıydık kendi param varken ona sen borcumu öde benim köşede param kalsın diyemezdim öyle bi yapım yok ki benim köşeye birikim diye attığım parayı o bir ay çalıştığında kazanıyor zaten ben evlilik hazırlığında harcamayıp tutsam da neye kullanabilecektik ufak tefek giderlere.
Yalan bu lafa inanmayın . Baya parayı harcadığınıza bozulmuş söyleseydiniz de ödemezdi. Laf sokmuş aslında . Dediğiniz niyette biri olsa zaten bozulmazdı bile bu duruma

İyi kazanıyor ama daha evlenmeden takılar üzerine planları var (ki takılar gelinindir),sizin birikimizini soruyo,ben olsam sorgulardım,adamın cimri olmadığından falan emin misiniz? Ben evlenmeden epey büyük bi birikimim vardı,herşeyimi ailemi karıştırmadan kendim yaptım.Eşim asla ne miktarı ne de parayı ne yaptığımı sormadı.Eline geçtikçe nişanlıyken bana para da veriyodu evimize ne lazımsa alıyorduk.Siz çalışmıyorsunuz ihtiyacın var mı diye sormuyorsa bana göre cimri bu adam
Cimri ve konu sahibini fazlaca bastırıyor gibi bi izlenim aldım kendi parası için bile kendini suçlu hissediyor

Ne alaka ya sizin paranız sizin birikiminiz şu an evli değilsiniz ona karşı bi sorumluluğunuz yok onu ilgilendirmez ki . Ama şurda hata yapmışsınız ne olursa olsun paranın %50 sini kenarda bırakıp gizli bi birikiminiz olmalıydı malum evlilik hali belli olmuyor bi kadının bence her türlü kenarda parası olmalı
İnanın biriktiremedim her şeyin fiyatı bi anda öyle arttı ki almak zorunda olduklarımı ucu ucuna yetiştirdim yani. Altınlar benim güvencem olur özellikle babamın taktıklarını asla bozdurmayı düşünmüyorum onlar hep benimle kalır

Nişanlınızı kesinlikle ilgilendirmez kenardaki para.
Sadece şuna bozulmuşsa biraz haklı olabilir. Örneğin sende x para vardır, onda y para vardır, düğündeki takılar z kadardır. X+y+z ile ev alırız diye konuştuysanız sorulabilir. Bitmesine burun kıvırabilir. O durumda siz de yapabilirdiniz aynısını ortada bir söz olduğu için.
Öyle bir durum yoksa kimseyi ilgilendirmez.

İyi kazanıyor ama daha evlenmeden takılar üzerine planları var (ki takılar gelinindir),sizin birikimizini soruyo,ben olsam sorgulardım,adamın cimri olmadığından falan emin misiniz? Ben evlenmeden epey büyük bi birikimim vardı,herşeyimi ailemi karıştırmadan kendim yaptım.Eşim asla ne miktarı ne de parayı ne yaptığımı sormadı.Eline geçtikçe nişanlıyken bana para da veriyodu evimize ne lazımsa alıyorduk.Siz çalışmıyorsunuz ihtiyacın var mı diye sormuyorsa bana göre cimri bu adam
Ya para gönderdiği oluyordu alınacak edilecek meselelerde birde birlikteyken aldığımızı ettiğimizi yediğimizi hiç hesap yapmaz bana ben istemeden de pahalı hediyeler aldı 2-3 defa. Ama bunu sorması beni de rahatsız etti ya. Cimri midir ki bu adam yani sonradan içinden çıkmasın cimrilik neyi kıstas alıcam şimdi benimleyken çok güzel harcarız bana aldığını hiç hesaba katmaz ama kendisine çok alışveriş yapmıyor bu dikkatimi çekmedi değil. Çok cimri olsa bunca sene saklayamazdı herhalde

Nişanlınızı kesinlikle ilgilendirmez kenardaki para.
Sadece şuna bozulmuşsa biraz haklı olabilir. Örneğin sende x para vardır, onda y para vardır, düğündeki takılar z kadardır. X+y+z ile ev alırız diye konuştuysanız sorulabilir. Bitmesine burun kıvırabilir. O durumda siz de yapabilirdiniz aynısını ortada bir söz olduğu için.
Öyle bir durum yoksa kimseyi ilgilendirmez.
Belki kendince öyle bir plan yapmış olabilir haklısınız hesap kitap yapmayı sever ev almayı da istiyoruz seneye inşallah. Fakat şöyle bi durum var benim o zamanki birikimim zaten şu an bozdursak 40 bin civarı edecek bir paraydı. E nişanlım 40 bini yarım ayda kazanıyor zaten. Bi işe girsem 2 ayda yine kazanacağım para yani ulaşılamaz bi param yoktu. Ona bozulmuş olabilir evet ama giderlerime mecbur harcamak zorunda olduğum cüzi bir miktardı.

İnanın biriktiremedim her şeyin fiyatı bi anda öyle arttı ki almak zorunda olduklarımı ucu ucuna yetiştirdim yani. Altınlar benim güvencem olur özellikle babamın taktıklarını asla bozdurmayı düşünmüyorum onlar hep benimle kalır
Yani bi de sizi bu kadar manipüle etmesine izin vermeyin kendi paranız için bile suçlu hissediyorsunuz bu hissiyatı karşı tarafa verirseniz bunu suistimal eder yapmaz demeyin fırsatını bulan herkes yapıyor

Belki kendince öyle bir plan yapmış olabilir haklısınız hesap kitap yapmayı sever ev almayı da istiyoruz seneye inşallah. Fakat şöyle bi durum var benim o zamanki birikimim zaten şu an bozdursak 40 bin civarı edecek bir paraydı. E nişanlım 40 bini yarım ayda kazanıyor zaten. Bi işe girsem 2 ayda yine kazanacağım para yani ulaşılamaz bi param yoktu. Ona bozulmuş olabilir evet ama giderlerime mecbur harcamak zorunda olduğum cüzi bir miktardı.
Ee o zaman surat asmasını gerektiren bir şey yokmuş. Aksine " ne harcadiysan harcadın, üstüne ben koyarım" deyip moral vermesi gerekir.

Kendince plan yapması da bir şeyi değiştirmez bu durumda.
Ortak konuşup karar verdiniz mi, hayır. O zaman susacak.

Kızlar merhaba, ben yaklaşık 8 aydır nişanlıyım. Nişanlımın durumu çok iyi. Ben de çalışıyordum özelde, hem KPSS girmek için hem şehir değiştireceğim işin hem de nişanlımın etkisi de oldu o çalıştığım yerde çok çalışmamı istemiyordu işten ayrıldım. Sınavım güzel geçti bu arada olursa memuriyeti kesinlikle deneyeceğim olmazsa da elimde meslek var evlenince şehir değiştireceğiz düzenim oturunca çalışacağım. Fakat şu anda çalışmıyorum.

Benim işten ayrıldığımda köşede param vardı ve ben o paranın bir kısmını çeyiz aldığım için borcum vardı ona ödedim, bir kısmını ailemin durumu benim çok iyi değil 2 tane kardeşim var birisi seneye üniversiteye gidecek düğünde takmak için bana bilezik kolye falan aldılar açıkçası köşede param varken çok içim rahat etmedi yarısını kendimden verdim bir kısmına kendi giderlerime harcadım (fatura, evlenince kullanılacak nevresim kıyafet, nişanlımın düğün saati) ailemden para çok almadım. Nişanlımdan da talebim olmadı ikimizde üstümüze düşeni yaptık ekstra para isteme durumum 8 ayda hiç olmadı.
Nişanlım kendi birikimim olan parayı harcadığımı bilmiyor ama şöyle bilmiyor köşedeki kendi paramı harcarken ya biriktirdiğim paradan harcıyorum diye bir bilgi geçme gereksiniminde bulunmadım. Bu arada bende ona şu anda sormam ailesine istediği gibi tabiki harcama yapabilir onun ailesi de düğün kaldıracak durumda değil nişanlım dolarla kazanıyor parasını doğru olan onun yapması zaten babası emekli. Evlenince tabiki her giren para ortaktır ben çalışırken de bu böyle olacak bunun farkındayım ama nişanlıyken giderlerimiz evlerimiz ayrıyken bu aidiyeti hissetmedim sanırım.
Nişanlım dün akşam konuşurken senin ne kadar vardı köşede gibi bir laf geçirdi ben de az bi kısım kaldı onu harcadım dedim böyle biraz bozuldu gibi hissettim. Paranın abartısız %70 ini evleneceğim için harcadım. Sonra konu kapandı ama ben biraz suçlandım açıkçası. Sizce o paraya dokunmamam mı gerekiyordu? Tekrar konusu açılırsa nasıl bir aksiyon almalıyım?
Böyle sorması iyi olmamış sonuçta nişanlısınız . Ben nişanlıyken paramız birdi evlendik hala da bir ama böyle hesap sorar gibi olursa bu iş yürümez. Kesenin bir olması ayrı ihtiyaçları birlikte almak veya kişisel ihtiyaçları almak çok ayrı. Sen zaten nışanlının lafıyla işten çıkmakla büyük hata etmişsin acele işe şeytan karışır.

Böyle sorması iyi olmamış sonuçta nişanlısınız . Ben nişanlıyken paramız birdi evlendik hala da bir ama böyle hesap sorar gibi olursa bu iş yürümez. Kesenin bir olması ayrı ihtiyaçları birlikte almak veya kişisel ihtiyaçları almak çok ayrı. Sen zaten nışanlının lafıyla işten çıkmakla büyük hata etmişsin acele işe şeytan karışır.
İş konusunda haklısınız ya. Gerçekten kendi rahatsız olduğum çok sebep vardı bunları ona malzeme olarak verdim o da hassas yerimden geldi yoruluyorsun ben sen yorulma diye çalışıyorum evlenene kadar dinlen kendini toparla falan benim de o ara sıkılmışlığım vardı ve çıktım. Şimdiki aklımla çıkmazdım yani baskıyla çıkmadım aslında ama o içten içe istemiyordu benim sebeplerim de bize güzel bahane oldu. Son pişmanlık bu konuda fayda etmiyor maalesef. En azından düğüne yakın çıksaydım şu an birikimim de olurdu. Beni de rahatsız etti sorması ya. Aramız çok iyi bu arada karakterini çoğu huyunu seviyorum ama bu konu beni rahatsız etti. Tekrarlanmaz umarım

Ya para gönderdiği oluyordu alınacak edilecek meselelerde birde birlikteyken aldığımızı ettiğimizi yediğimizi hiç hesap yapmaz bana ben istemeden de pahalı hediyeler aldı 2-3 defa. Ama bunu sorması beni de rahatsız etti ya. Cimri midir ki bu adam yani sonradan içinden çıkmasın cimrilik neyi kıstas alıcam şimdi benimleyken çok güzel harcarız bana aldığını hiç hesaba katmaz ama kendisine çok alışveriş yapmıyor bu dikkatimi çekmedi değil. Çok cimri olsa bunca sene saklayamazdı herhalde
Evlendikten sonra istersen çalışmazsın dediği için orada nasıl geçineceğim peki? Birinden para istemeye alışık değilim demeniz gerekiyordu. Bunun sebebide şu şimdiden bunu belirlemezseniz evlenince para isteyemiyorum, eve para bırakmıyor konularını görebilirsiniz. Forumda sıkça açılıyor bu tarz konular. Ayrıca birikim birikim dediğinizde 500-600bin değil 40binmiş. Adam tutup bu paraya bile göz koymuş takılarla birleştirirz bilmem ne diye. Bana tehlike çanı varan 1 gibi geldi. Takılar gelinin hakkıdır belki bozup birikim yapmak istemeyeceksiniz.
Bakın ben evliyim kenardaki paramın miktarını eşim bilmez özellikle saklamıyorum aylık alıyorum gerekirse kendim için gerekirse ailemiz için kullanmak için bunu eşimde bu şekilde biliyor. O para üzerinden dahi plan yapmaz atıyorum 500 bende var 300sendekini ekleriz vs gibi. Bu şeyleri evlenmeden belirli düzene koymanız lazım.

Evlendikten sonra istersen çalışmazsın dediği için orada nasıl geçineceğim peki? Birinden para istemeye alışık değilim demeniz gerekiyordu. Bunun sebebide şu şimdiden bunu belirlemezseniz evlenince para isteyemiyorum, eve para bırakmıyor konularını görebilirsiniz. Forumda sıkça açılıyor bu tarz konular. Ayrıca birikim birikim dediğinizde 500-600bin değil 40binmiş. Adam tutup bu paraya bile göz koymuş takılarla birleştirirz bilmem ne diye. Bana tehlike çanı varan 1 gibi geldi. Takılar gelinin hakkıdır belki bozup birikim yapmak istemeyeceksiniz.
Bakın ben evliyim kenardaki paramın miktarını eşim bilmez özellikle saklamıyorum aylık alıyorum gerekirse kendim için gerekirse ailemiz için kullanmak için bunu eşimde bu şekilde biliyor. O para üzerinden dahi plan yapmaz atıyorum 500 bende var 300sendekini ekleriz vs gibi. Bu şeyleri evlenmeden belirli düzene koymanız lazım.
Yazdıklarınıza katılıyorum. Bana hep benim param senin de paran tarzında konuşur. Ama bu durum benim de biraz gözümü korkuttu. Ben tekrar istediğim gibi bir iş bulana kadar evdeyim zaten evlendiğimizin ilk 3 ayından sonra işe girmek istiyorum gezeceğimiz gideceğimiz yerler olacak birlikte vakit geçiririz diye. E diyelim iş bulma sürecim uzadı benim. Ben sürekli kendim mi para isteyeceğim şunu alcam para gönder bunu istiyorum şu kadar lazım diye ömür mü geçer. Bu konu rahatsız etti gerçekten ve para istemeyen bir yapım olduğunu çok iyi biliyor. Bu konuyu nasıl aşacağım bilemedim şu anda.

İş konusunda haklısınız ya. Gerçekten kendi rahatsız olduğum çok sebep vardı bunları ona malzeme olarak verdim o da hassas yerimden geldi yoruluyorsun ben sen yorulma diye çalışıyorum evlenene kadar dinlen kendini toparla falan benim de o ara sıkılmışlığım vardı ve çıktım. Şimdiki aklımla çıkmazdım yani baskıyla çıkmadım aslında ama o içten içe istemiyordu benim sebeplerim de bize güzel bahane oldu. Son pişmanlık bu konuda fayda etmiyor maalesef. En azından düğüne yakın çıksaydım şu an birikimim de olurdu. Beni de rahatsız etti sorması ya. Aramız çok iyi bu arada karakterini çoğu huyunu seviyorum ama bu konu beni rahatsız etti. Tekrarlanmaz umarım
Eğer oturup açıkça düşüncelerinizi bağırmadan çağırmadan paylaşmazsanız konu kapandı gitti sanırsınız ama o bidahakine daha da iğneleyici daha da bir Level atlayıcı şekilde gündeme gelecektir. Bir kere konuşup sonra kapatmasını bilin konuları şimdiden alıştırın bunlara kendinizi bu çok önemli evlilikte de böyle. Nedenini söyliyim sana düğün arefesi hazırlığında çok sıkışacaksınız gelinliktir düğün salonudur bilmem nefis çartı curtu hep tartışma hep maddiyat olucak. Benim şimdiki aklım olsaydı sadece mis gibi bir nikahla bitirirdim olayı :) kavgasız gürültüsüz ama herşey bikere oluyor o hevesle herşeyi yapmak istiyorsun o bazı şeylere engel oluyor işte. O yüzden ben senin yerinde olsam eski işyeriyle konuşurum yine çalışırım yada başka yerde birikim yapmak için uğraşırım bu süre zarfında da karışmasın sana açık açık konuşmalısın. Onun her dediğini şuan yaparsan ele almış hissedecek kendini.

Yazdıklarınıza katılıyorum. Bana hep benim param senin de paran tarzında konuşur. Ama bu durum benim de biraz gözümü korkuttu. Ben tekrar istediğim gibi bir iş bulana kadar evdeyim zaten evlendiğimizin ilk 3 ayından sonra işe girmek istiyorum gezeceğimiz gideceğimiz yerler olacak birlikte vakit geçiririz diye. E diyelim iş bulma sürecim uzadı benim. Ben sürekli kendim mi para isteyeceğim şunu alcam para gönder bunu istiyorum şu kadar lazım diye ömür mü geçer. Bu konu rahatsız etti gerçekten ve para istemeyen bir yapım olduğunu çok iyi biliyor. Bu konuyu nasıl aşacağım bilemedim şu anda.
Aslında aşmayacaksınız, direk söyleyeceksiniz bi konu açın işle ilgili meslea 3-4 ay çalışmam dedim ama kendi paramı kazanmadan nasıl olacak bilmiyorum diye oda ben kazanıyorum senin benim param mı var diyecek. Sende o zaman her ay maaşından nakit ayırırsın bide kredi kartı o zaman daha rahat olurum hep isteyemem diyin. Sonuçta kadınsal ihtiyaçlar var bi tatlı yapacak olsan markete git gel 500lük oluyosun habire para at denmez. Ben mesela hayatımda ilk kez ücretsiz izindeyken bunu deneyimledim (9ay kadar) eşim kredi kartımı ödedi, maaşındanda nakit hesabıma attı her ayın 15i. Hiç isteme durumu olmadı bide evde kavanozumuz var içine hep 100-200 atardık 2-3bin civarı acil bi şey olur evde para olsun diye tutarız. Birde ben çekinmem isterim ama isteyemicek yapıda olsam önden konuşurdum evliyken bu sebepten gerilmek habire 200-300 lira at demek istemezdim. Birde şu var ben nakit çekmeye üşenir cüzdanımda 50lira ile durduğum olurdu (sevgiliyken nişanlıyken evliyken süreç yani ) eşimde artık huyumu bildiği için kendi çekip verirdi parasız gezince kızıyodu bana 🙈😄 ondan alışık yani oda.

Diğer yazdıklarınızı okudum da üzülerek söylüyorum nişanlınız bana da çok hesapçı bir tip gibi geldi. Siz işten ayrılmanıza rağmen kaç aydır bir şekilde idare ediyorsunuz. Bu süreçte size destek olmak yerine gelip hesap sormuş. Hem işten ayrıl diyor hem paranızı harcayınca hesap soruyor. Size de bir ders olsun. Bakın kendi paranızı harcamanız bile adama batmış yarın bir gün çalışmayıp onun parasını harcarsanız kalem kalem hesabını tutar. Ne olursa olsun bir an önce çalışmaya başlayın, ağız kokusunu çekmeyin.

Eğer oturup açıkça düşüncelerinizi bağırmadan çağırmadan paylaşmazsanız konu kapandı gitti sanırsınız ama o bidahakine daha da iğneleyici daha da bir Level atlayıcı şekilde gündeme gelecektir. Bir kere konuşup sonra kapatmasını bilin konuları şimdiden alıştırın bunlara kendinizi bu çok önemli evlilikte de böyle. Nedenini söyliyim sana düğün arefesi hazırlığında çok sıkışacaksınız gelinliktir düğün salonudur bilmem nefis çartı curtu hep tartışma hep maddiyat olucak. Benim şimdiki aklım olsaydı sadece mis gibi bir nikahla bitirirdim olayı :) kavgasız gürültüsüz ama herşey bikere oluyor o hevesle herşeyi yapmak istiyorsun o bazı şeylere engel oluyor işte. O yüzden ben senin yerinde olsam eski işyeriyle konuşurum yine çalışırım yada başka yerde birikim yapmak için uğraşırım bu süre zarfında da karışmasın sana açık açık konuşmalısın. Onun her dediğini şuan yaparsan ele almış hissedecek kendini.
Eylülde düğünümüz maalesef ki bunun için çok geç kaldım. Tekrar konu açılırsa tavrım net olur kendime güvenim geldi yazılanlardan da hatta onun açmasına gerek kalmadan ben açıp diyeceğimi derim gibi duruyor. Çalışmaktan gocunan birisi olmadığımı adı gibi biliyor baktım düzensiz gidiyor ilk bulduğum işe bile girerim idareten. Durumu o raddeye getireceğini düşünmüyorum ılımlı yaklaşacaktır ama benim net durmam çok önemli

Eylülde düğünümüz maalesef ki bunun için çok geç kaldım. Tekrar konu açılırsa tavrım net olur kendime güvenim geldi yazılanlardan da hatta onun açmasına gerek kalmadan ben açıp diyeceğimi derim gibi duruyor. Çalışmaktan gocunan birisi olmadığımı adı gibi biliyor baktım düzensiz gidiyor ilk bulduğum işe bile girerim idareten. Durumu o raddeye getireceğini düşünmüyorum ılımlı yaklaşacaktır ama benim net durmam çok önemli
Tabi net olmak lazım bukadar erken evlenmenize çok şaşırdım keşke acele etmeseydiniz kaç zamandır hayatında acaba

Ayrıca evlenince bir zahmet size kredi kartını bıraksın. Benim babam maaş kartını ve kredi kartını evde bırakır kendisi nakit kullanıyor. Bunu söylemeniz lazım.

X