Nevreste'nin Mutfağı

DOMATES DOLMASI
-6 adet buyuk domates
-500 gr. Kiyma
-1 orta boy kuru sogan
-2 dis sarimsak
- zeytinyagi, tereyagi
-ince kiyilmis maydanoz
-tuz,karabiber
-1su bardagi kadar pirinc
Yapilisi :
Domateslerintepesini kapak seklinde cikariyoruz ve iclerini kasik yardimiyla oyuyoruz.
Bir salata kasesinde kiymayi aliyoruz.
Sogan ve sarimsagi icinerendeliyoruz.
Maydanoz,tuz,karabiberi cok azzeytin yagini ekleyip yoguruyoruz.
Oydugumuz domateslerin icindencikan buyuk parcalarida yine rendeleyip,birazda domatesin suyunu kiymali harca katiyoruz.
Domatesleri bu kiymali harc iledoldurup onceden kestigimiz domates tepelerini kapak gibi dolmalarin ustune kapatiyoruz.
Her bir domatesin ustune birfindik buyuklugunde tereyagi koyuyoruz.
Kalan domates suyunu,cok az zeytinyaginive yarim cay bardagi kadar suyu ve birazda tuzu karistirip dolmalarin arasina dokuyoruz.
Onceden 180 dereceye isitilmisfirina veriyoruz.
Domatesler suyunu birakip hafifkizarmaya basladiginda yikadigimiz pirinci domateslerin arasina esit sekilde serpistiriyoruz.Bu esnadaicindeki su pirinclerin uzerini cok az gececek sekilde olmali.Bu sekilde pirincler suyunu cekene kadar pisiriyoruz.Eger suyunu cektiginde pirincler hala diri ise yine biraz daha kaynar su ekleyebiliriz.
Pisen domates dolmamizi kendi suyunda pisen pilav ile servisediyoruz.Isterseniz yogurtla ,isterseniz salata ile servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun!!!!!!!

Notomates dolmasi bizim turkmutfagindada yapilan bir yemektir.Amabizdeki pisirme sekli genelde tencerede ve harcina pirinc yada bulgur katilarakyapilir.Ben bu degisik pisirme seklini Fransizlardan ogrendim.Hatta bizim yaptigimiz sekildede yine firindadenedim fakat pirincler kiyma ile karistigindan ve firinda pistiginden diri kaldi.O yuzden bende tarifi orjinalliginibozmadan yapmaya devam ediyorum…
Eki Görüntüle 662844 Eki Görüntüle 662845 Eki Görüntüle 662843

Son düzenleme:

Gunaydin canim ...ben bu tarife foto eklemistim neden gorunmuyorki...

Ellerine sağlık canım Mümkünse alıntılayıp bir daha resim ekle

Tabi böyle bir şaheser eklersen silinirEllerine sağlık çok güzel görünüyor

yok canim ya abartiyorsun ..gece ekledigimde vardi fotolar sonra kaybolunca anlamadim kayip enter dan sonra birde kayip eklentiler hiiic cekemezdimdun aksam yapmistim ,gerci Sabah Sabah cok istah acmasada ogleden sonra acikinca guzel gorunebilirilginc bir tariftir o yuzden yazinin okunur olmasini istedim cunku pirincde dahil firinda pisen bir dolma

Yok sahiden çok güzel ben severim domates dolmasınıBen biberi yaparım fırın da çok güzel olur.Ama domatesi denememiştim

:95::95::95::95::95: o nasıll bir dolmaaaa heee nasılll
hiç güzel yapamamışsınn hele o sunum yokmu sunumm nekadarr özennsizzzz nekadarr albenisizz
hiç yee beni diye bağırıyomuu
olmadıı sana puanım 0 zıfır :101::101::100::100:

Eki Görüntüle 663004 yenirki bu:125:
not:sakın bunu evde denemeyin çok tehlikeli çoookk
nasil bir sey bu yaaadamak tadima oylesine hitap ediyorki..bunu ben yaparimda ,yerimde ama diyet sonrasi

hic guzel deegil demi,bende hic begenmedim ama iste bu kadari geliyor elimden bari 0.5 falan olsaydi ya arkadasim

dayanamadım merak ettim geldim
fena bişey bu en kısa zmnda denicem mantık süper

Mervem bence de mantık süper pratik..
Nevreste'nin de bu şekilde kolay mantı tarifi vardı sanki bir de..:44:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…