Nevreste'nin Mutfağı

Ben haşlama içli köfteden kızartma içli köfteye terfi etmek istiyorum. Acaba başarabilir miyim? Var mı elinizde tarif. Sizin tariflerin ölçüsü süper oluyor.

Ben haşlama içli köfteden kızartma içli köfteye terfi etmek istiyorum. Acaba başarabilir miyim? Var mı elinizde tarif. Sizin tariflerin ölçüsü süper oluyor.
Eminim onuda çok güzel yaparsınız
Teşekkür ediyorumTarifi vereyim o zaman

İçli Köfte

Hamuru için malzemeler;
2 su bardağı ince bulgur
3 yemek kaşığı irmik
2 yemek kaşığı un
1 orta boy haşlanmış patates
1 yemek kaşığı salça
1 çay kırmızı toz biber
1 tutam nane(isteğe bağlı)
2 kaşık un

İç malzemesi;
300 g kıyma
1 orta boy soğan
1 tutam maydanoz
1 çay kaşığından daha az karabiber ve kimyon

Kızartmak için: sıvı yağ

YAPILIŞI
Öncelikle bulguru ılık suyla ıslatın, şişmesi için biraz bekleyin. Unu, irmiği, salçayı, toz biberi,nane ve haşlanmış patatesi ekleyip yoğurun. Hamurun sert olmaması için elinizi ıslatıp yoğurabilirsiniz. İyice yoğurmazsanız hamur iyi olmaz..Yoğurma işlemi bittikten sonra iç malzemeyi hazırlamak için soğanı, maydanozu ince bir şekilde kıyın. Az bir miktar yağla tavada soğanları kavurun. Ardından kıymayı maydanozu kavurun. Kıyma sulu ise suyunu çekinceye kadar kavurun. Hazırladığınız hamurdan ceviz büyüklüğünden biraz daha büyük parça koparıp elinizi ıslatarak çevirerek ve hamuru sıkıştırarak (biraz zordur) oyuk açın. İçine kıymayı koyun ve elinizi ıslatarak sıkıca kapatın. En son olarak sıvı yağda kızartın.
Kalan hamur istenilen şekil yapılarak kızartabilirsiniz.

Püf noktası:Hamur çok iyi yoğurmalısınız yoksa dağılır
Afiyet olsun.

Bunlarda içli köfte makinası(kıyma makinası )ile yaptığım içli köfteler

Çok teşekkür ediyorum. Nevreste Hnm konunun uzmanı olarak size 2 sorum var. Birincisi bizim burada satılan içli köftelere cevizde katıyorlar, siz ceviz katmıyor musunuz? ikincisi de bir arkadaşım da içli köftenin dışına da hamur kısmına kıyma koyduğunu söyledi annesinin. Onlar hangi yörenin biliyor musunuz?

Canım isteğe bağlı ceviz ekleyebilirsin iç malzemeyeKıymayı kavurma işlemi bittikten sonra altını kapatıp cevizi ekleyin ve karıştırın..
Hamuru tutması için kıyma ekleniyor Çok fazla değil yarım kilo bulgura 200-250 gr yağsız çift çekilmiş kıyma ekleniyor..İyice yoğurmak gerekiyor...
Birde Bizim yani Malatya yöresine ait analı kızlı köftemiz var,onun hamuruna kıyma konuyor..Oda şöyle yapılıyor..

Analı Kızlı Köfte

Hamuru İçin;
1 kg köftelik bulgur
1/2 kg yağsız kıyma
1 yemek kasığı tuz
5-6 bardak su
1 yumurta
1 su bardağı tel şehriye

İç Harcı İçin;
1/2 kg kuru soğan (4-5 adet)
1/2 kg yaglı kıyma
100 gr tereyağ
1 çay bardağı sıvı yağ
Karabiber, tuz

Sosu İçin;
1 adet kuru soğan
1 yemek kasığı salça
1/2 su bardagı sıvı yağ
1 su bardağı haşlanmış nohut

İç malzemesini hazırlamak icin soğanları yemeklik doğrayın,tereyağ ve sıvı yağ ile soganları pembeleşene kadar kavurun. Daha sonra kıymayı ekleyip, kıyma tam pişene kadar kavurmaya devam edin. Ocaktan alıp tuzunu ve karabiberini ilave edin.İç malzemesinin soğuk hatta donmuş olmasi gerekiyor. O nedenle iç malzemesini önceden hazırlayıp buzdolabında dondurun.
Bulgur ve tel şehriye yi biraz ıslatıp bekliyoruz.sonra kıyma,yumurta vetuz ekleyip hamuru hazırlayın. Hamuru yogurması en az 45 dakika kadar olmalıdır,çünkü ancak bu şekilde bulgurların şişip kıyma ile bütünleşmeleri sağlanmaktadır.. Eğer robotunuz varsa malzemeleri biraz suyla karıştırdıktan sonra robota alıp azar azar su ilave ederek bir süre yoğurabilirsiniz. En sonunda mutlaka el ile de 5-10 dakika yoğurmalısınız. Eğer hamur kolayca içli köfte şeklinde oyulabiliyorsa, hamurun kıvamı tam olmuş demektir. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak,içlerini oyuyoruz. Içine kıymalı iç malzememizden koyup elimizde kapatıyoruz. Bu işleme iç malzemesi bitene kadar devam ediyoruz. Kalan hamuru nohut büyüklügünde yuvarlıyoruz.
Büyük bir tencerede salçalı suyumuzu hazırlıyoruz.Suyu kaynadiktan sonra haşlanmış nohutları ilave ediyoruz. Daha sonra içli koftelerimizi ekliyoruz. Su kayandiktan sonra 3-4 dakika icinde köfteler pişiyor. Daha fazla kaynatmayin yoksa köfteler dağılabilir. Analı kızlı köfteyi sıcak ve sulu olarak servis yapın. Afiyet olsun...

Ellerine saglik nevos
İstahim kabardi yine :)

hediği görünce çocukluğuma gittim, üzerine kırılmış kayısı çekirdeği ekleyince daha bi severdim, ellerine sağlık canım,

Su böreği

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…