Nevreste'nin Mutfağı

Merhaba evdeki malzemelerle çok beğendiğim bir pastayı denedim .Görüntü idare eder ilk denediğim için ama tadı çok güzel farklı bir sunum oldu

Puding Dolgulu Çilekli Pasta

Malzemeler

3 adet yumurta
1 çay bardağı toz şeker
Yarım çay bardağı süt
Yarım çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı +2 çorba kaşığı tepeleme un
1 çay kaşığı kabartma tozu
2 Yemek kaşığı kakao

*1. kat Üzeri için

1 paket vanilyalı puding
ve arkasındaki pişirme miktarına göre süt ben sütten yarım çay bardağı kadar eksik kullandım.

*2. kat için

1 paket sade büsküvi
bisküvileri ıslatmak için yarım su bardağı süt

*3. kat için

1 poşet kakaolu krem şanti
1 su bardağı soğuk süt

*4. ve son kat

Çilek sosu için
250 gr çilek
Yarım çay bardağı su
1,5 çorba kaşığı toz şeker
1 çorba kaşığı nişasta
ve üzerine süslemek için çilek

YAPILIŞI
Şekeri ve yumurtayı krema haline gelene kadar çırpın sütü ve sıvıyağı ilave edip biraz daha çırpın üzerine kabartma tozunu, kakaoyuve unu eleyerek ilave edip iyice karıştırın boza kıvamında bir kek harcı olunca küçük bir borcama boşaltın önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirin
Pişen kekinizin sıcaklığı çıktıktan sonra sebze oyacağı veya ona benzer bir aparat ile kekin üstünde biraz aralıklı delikler açın ( kekin içinden çıkardığınız parçaları kullanmayacağımız için afiyetle yiyebilirsiniz )

Pudingi sütle iyice karıştırıp paketin arkasında yazıldığı gibi pişirin pişen Pudingi 3 veya 4 dakika kadar bekletip karıştırın ve önce deliklerin içini doldurarak kalan Pudingin hepsini kekin üzerine yayın bir kaç defa borcamı hafif hafif tezgaha vurun delikler iyice dolsun
üzerine bisküvileri sütte hafif ıslatıp iki sıra halinde dizin.
kremşantiyi sütle çırpın iyice katılaşınca bisküvilerin üzerine yayıp güzelce düzeltin buz dolabına kaldırıp 1 saat dinlendirin
Çilekli sos için çilekleri iyice yıkayıp ayıklayın, çilekleri, şekeri,suyu ve nişastayı mutfak robotunda iyice püre olana kadar geçirin daha sonra bir tencereye alıp bir iki tasim kaynatın ve ocaktan alıp ılımaya bırakın.
Ilıyan çilekli sosu karıştırıp pastanın üzerine döküp dikkatlice yayın buzdolabında bir kaç saat dinlendirin ve servis yapacağınız zaman ( borcamın altından bakın ) pastanın deliklerini ( puding dolgularını) tam ortalayarak kesin her bir sırayı kestikten sonra bıçağınızı güzelce silip bir dahaki sırayı kesin,Pasta simi ile süsleyin..
Üzeri için çilekleri ortadan ikiye kesin ince ince dilimleyim her bir pasta diliminin üzerine yerleştirip servis yapın.

Malatya yöresine ait bir köfte Yaz aylarında sıklıkla yapılan çok besleyici ve lezzetli bir köfte tavsiye ederim...

Patlıcanlı Bulgur Köftesi

Köfte malzemeleri:

• 2 su bardağı ince bulgur
  • 1 yumurta
  • 3-4 kaşık un
  • Tuz
Yemeğin malzemeleri:

• 2 tane patlıcan
  • 1 kuru soğan
  • 3 domates
  • 2 yeşil biber
  • 2 kaşık salça(domates-biber karışık)
  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • Nar ekşisi ya da başka bir ekşi(isteğe bağlı)
  • tuz
Yapılışı:

• Bulgurun üzerine yarım bardak ılık su koyarak ıslatın.. ( Sıcak su kullanılmıyor.)
  • Islanan bulguru bir saat bekletip üzerine unu, yumurta ve tuzu koyarak yoğurmaya başlayın.
  • Gerektikçe su ilavesiyle yumuşak bir köfte harcı yoğurun.
  • Yoğurduğunuz köfte harcından nohut büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın.
  • Patlıcanları küçük küçük doğrayın.
  • Bir tencerede 1 su bardağı yeşil mercimeği haşlayın.
  • Ayrı bir tavada Soğanı doğrayıp kavurun ve biberi de ekleyerek ikisini de yumuşayana kadar kavurmaya devam edin.
  • Kavrulan malzemenin üzerine patlıcanları ,doğranan domatesi de katarak biraz daha kavurup salçasını ekleyin.
  • Biraz da salçayla kavurup mercimeğin bulunduğu tencereye ilave edin ve su ekleyin,kaynamaya başlayınca tuzunu atın.
  • Suyu beş dakika kaynatıp köfteleri de ekleyin.
  • Patlıcanlar ve köfteler yumuşayınca ocaktan alın .

Son düzenleme:
Ablacımm Ellerine sağlık Harikasın yineee tek kelimeyle...
O marifetli Ellerini yerim senin ben... <3
Acıktım sabah sabah

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Canım benim çok teşekkür ederim
Nasılsın

Ablacım valla uzun zamandır moral olarak iyi değilim.. Ama Allaha şükür atlatmaya çalışıyorum seni görünce yazayım dedim.. Kk ile de ilgilenemedim :)
Tatlı yarışmasına katılırım belki sen nasılsın bakalım Güzellik

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Canım umarım sıkıntı ne ise atlatırsın
İnşaallah canım bekleriz
Ben de iyiyim canım çok şükür uğraşıp duruyorumKoşuşturma devam ediyor

Nevoş bu pasta benim de dikkatimi çekiyordu.Sen de çok güzel yapmışsın.Patlıcanlı çorba da hiç duymamıştım.Eminim o da nefistir.Eline sağlık canım.

Nevoş bu pasta benim de dikkatimi çekiyordu.Sen de çok güzel yapmışsın.Patlıcanlı çorba da hiç duymamıştım.Eminim o da nefistir.Eline sağlık canım.

Sağol canım delikleri biraz daha küçük ve sık yapsam daha iyi olacak
Patlıcanlı köfte canım Malatya yöresine ait tavsiye ederim

Sağol canım delikleri biraz daha küçük ve sık yapsam daha iyi olacak
Patlıcanlı köfte canım Malatya yöresine ait tavsiye ederim

Olsun tecrübe olmuş sana.

Ben onu çorba sandım.Başlıbaşına bir yemek dimi o.

Olsun tecrübe olmuş sana.

Ben onu çorba sandım.Başlıbaşına bir yemek dimi o.

Evet tecrübe oldu 2. veya 3. kez daha iyi olur
Evet canım başlı başına bir yemek
Sebzeli sulu bulgur köftesi
Biz bu köfteyi yazın patlıcan ve yeşil fasulye ile yaparızKışını ıspanak ve beyaz lahana ile yaparız
Çok paydalı ve lezzetli bir yemek

İlginç bir yemekmiş.Doğu mutfağı bana çok hitap ediyor:)Ama bir şey itiraf edeyim.Ben köfteye köfte demem içinde kıyma olmadıktan sonra.

İlginç bir yemekmiş.Doğu mutfağı bana çok hitap ediyor:)Ama bir şey itiraf edeyim.Ben köfteye köfte demem içinde kıyma olmadıktan sonra.

Evet mutfaklarımız güzeldir
Alışkanlık canım bizim yörede köfte dedin mi akla bulgur köftesi gelirBazılarının içinde ette olur ama genel olarak bulgurdur...Baksana bu köftenin bile benim bildiğim 4 versiyonu var72 çeşit bulgur köftemiz varO yüzden köfte denildi mi akla bulgur geliyor..
Alışkanlıklar her zaman değişik oluyor Ama sizin mutfağınızıda ben çok beğeniyorum tam bize hitap ediyor

Bulgur bedava mı yoksa orada.Ben bulguru pek sevmem aslında.Mesela kısıra herkes bayılır ben kırk yıl yemesem aramam.Ama bulgurun içine et girerse bayıla bayıla yerim.Bizim mutfağımız çok geniş değil aslında.Mısır çorbası,turşu kavurması,lahana çorbası en bilinenler:)

Son düzenleme:

Vallahi onu bilmiyorum ama evde bulgur eksik olmaz ve tek çeşit değildir en az 4 çeşit bulgur vardır evimizde
Mesela ben bu bulgur köftesini normal bulgurla çok nadir yaparım bizim yörenin özel bulguru var.Kaynatılmamış bulgur çekilerek hafif unlu bir bulgur yapılır biz onunla bu bulgur köftelerini yaparız..Burdaki arkadaşlarım benim bulgur köftelerinin tadını kıvamını çok beğenir sebebi bulgur değişikliği
Etli köftelerimizde var mesela Analı kızlı köfte en az 2-3 kilo et ile yapılır..Özellikle misafire ,düğünlerde,bayramlarda yapılır herkes bayıla bayıla yerTabi alışkanlık belki başka bir yöreden alışkın olmayanlar bu köfteyi beğenmezler
Sizin derken senin ev mutfağını kasdediyorum çok güzel ve tam benim damak tadıma uygun şeyler hazırlıyorsunu,hazırlıyorsunuz

nevoşum marifetli hatun bukadar yemekler tatlılar yapmasına rağmen boğazını tutmayı başaran hatun
hem yemeğimi yaparım hemde kiloma dikkat ederim diyen hatun yedirmeyi seven ama kendi yemeyen hatun
azıcık o marifetinden ve iradendenden bana bir miktar göndersene

Canımsın hoşgeldin
Beni utandırıyorsun güzel sözlerinle
Marifetlidir benim arkadaşımSenin kanında var o maharetAntepli olman yeterli
Ben de salmıştım canım 2 ay oldu tutmak gerektiğine karar verdim yaza zayıf olmam gerekiyorduTatlı hariç herşeyden az az yedim tavsiye ederim tatlı ve hamur işi can düşmanımız

Ben normal bulguru ve esmer bulguru biliyorum.Adana'da da esmer bulgur çok kullanılıyor.Senin yemeklerin çok lezzetli belli zaten.Senin mutfağın da bana hitap ediyor.Aslında bir yemeğin içinde et olmasa da elinin lezzeti varsa o yemek yenir.Kimisi hiç beceremiyor yemek yapmayı:)Bir kere misafirliğe gitmiştik.Kadın kısır yapmış.Bulgurlar dans ediyor içinde:)Ne yağı var,ne tadı,ne tuzu.Birbirine hiç yapışmamış bulgurlar.Bizim mutfak da güzeldir evet.Yemek sayfalarında boşuna dolaşmıyoruz.Yemek salçasıyla,yağıyla,tadıyla güzel olacak.Önce görüntü cezbedecek insanı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…