Nevreste'nin Mutfağı

EV YAPIMI BAKLAVA

HAMURU İÇİN:1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ
1 ÇAY BARDAĞI SÜT
2 yemek KAŞIĞI YOĞURT
2 YUMURTA
1 yemek KAŞIĞI SİRKE
1 PAKET KABARTMA TOZU
4 SU BARDAĞI UN

ŞERBETİ İÇİN:5 SU BARDAĞI ŞEKER
4 SU BARDAĞI SU
1 ÇAY KAŞIĞI LİMON

DİĞER MALZEMELER:CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ

Hamur yoğrulur.Küçük bezler alınır,sonra bezeler 12 şer ,12 şer ayrılır...Her 12 beze tabak büyüklüğünde aralarına nişasta sürülerek açılır.....Sonra tepsi büyüklüğünde büyütülerek tapsiye serilir..Tepsiye büyük gelirse kenarları kesilip içine serilir...3 kat üst üste konulur..Arasına dövülmüş ceviz veyahut dövülmüş antep fıstığı konur.Tekrar 12 şer 12şer bezeler açılıp,büyütülür...En son kat serilip,istenilen şekilde kesilir..Üzerine 1 paket margarin eritilip(isteğe bağlı tuzsuz tereyağıda olabilir)+1su bardağıda sıvıyağ eklenip soğuduktan sonra tepsinin tamamına gelecek şekilde dökülür... 175 derece fırında kızarana kadar pişirilir....Şerbeti kaynatılır..İkiside ılıyınca dökülür....Ve servise hazır Afiyet olsun:))))))))

Not:ben 2 ölçü hamur yoğurdum ve kalan hamurla bülbül yuvası yaptım..Eğer tepsiniz küçükse bu ölçü yeterli .Büyük tepsi kullanacaksanız 1.5 ölçü yapınız..

-------------------------
BÜLBÜL YUVASI

2 Ölçü baklava hamuru yapınca 1.5 ölçü hamur baklavaya kullandım kalan yarım ölçü ile bülbül yuvası yaptım...6 bezeyi tek tek tabak kadar nişasta ile açıyoruz sonra büyütüp üzerine ceviz serperek ince oklavaya sarıp istenilen şekilde kesip oklava üzerinde büzerek çıkartıyoruz..Daha sonra içe kıvırıp borcama diziyoruz..Üzerine yağ döküp pişiriyoruz...Şerbeti kaynatıp ikiside soğuyunca döküyoruz..1 gün sonra servis edilebilir..

-----------------

GÜL BÖREK

----------------
MİDYE BÖREK

Aynı hamurdan 2 çeşit börek yaptım..Biri patatesli diğeri peynirli

Hamuru için malzemeler
1 Yumurta 1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay bardağı su
1tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı kuru instant maya
4 su bardağı kepeksiz un
1 su bardağı kepekli un

Hamura sürmek için
2 yemek kaşığı dolusu katı tereyağı 1 çay bardağı zeytinyağı

İÇ MALZEMELER
PATATESLİ BÖREK:3adet haşlanmış patates rendelenir.içine 2 kaşık tereyağı,100 peynir ,tuz,kararbiber,pul biber,maydanoz karıştırlır..
PEYNİRLİ BÖREK:Rendelenmiş peynir,maydanoz ve pul biber karıştırılır...
YAPILIŞI
Hamur yoğrulur ve 10 dakika bekletilir..Daha sonra unlanarak açılır..Üzerine eritilmiş yağ karışımı sürülerek kesilir ve üzerine harçları konarak şekil verilir..Üzerine yumurta sarısı sürülerek 175 derecede pişirilir...

ELMALI KURABİYE

MALZEMELER
125 gr. tereyağı(oda sıcaklığında)
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı yoğurt
1 yumurta
1,5 çay bardağı şeker
1 su bardağı nişasta
3-3,5 su bardağı un (markasına göre miktar değişebilir)
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

İÇ MALZEMESİ:
4 adet elma
5
yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tarçın
1 çay bardağı ceviz

yapılışı: Elmayı rendeleyin.şekeri katın, suyunu çekip karamelize olana kadar pişirelim. Cevizini de ekleyip soğumaya bırakalım.Hamur malzemeleriyle yumuşak bir hamur elde edelim. Ölçüler belli olsa da unu yavaş yavaş koyun,çizgili modeli yapmak için hamurdan küçük mandalina büyüklüğünde parça alıp yarım cm. kalınlığında açın.

Üçte ikilik kısmına boylamasına, bıçakla çizikler atın. Boş kalan kısma elmalı içden koyup sarın. Hafifçe büküp ay şekli verin.
170 derecelik önceden ısınmış fırında üzeri hafif pembeleşene kadar pişirin. Fırınınız çok çabuk pişiriyorsa kızarmaya başladıktan sonra dereceyi 150 ye düşürün.Fırından aldığınız kurabiyelerin üzerine bolca pudra şekeri serpin.

İç malzemem bitince kalan hamuru ikiye böldüm birine kako ekleyerek şekil verdim.Elmalı kurabiye iel birlikte pişirdim..

------------------------------------
PİZZA

1yumurta
1 paket maya
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı su
1 çay bardağı süt
tuz-şeker

ÜZERİ İÇİN
1 Yemek kaşığı domates salçası ve 1 kaşık sıvı yağ-1 yumurta
Sucuk (ev yapımı)
domates-biber-kaşar peyniri

YAPILIŞI
Hamur yoğrulur.10 dakika bekletilip yağlı kağıt serilmiş tepsiye serilir..Üzerien sıvı yağ salça ve 1 yumurta karışımı sürülür..Sucuk-biber-domates küçük parçalar halinde kesilerek dizilir..175 DERECEDE pişirilir..Fırından çıkarmadan kaşar peyniri rendelenerek üzerine dökülür..Kızarınca kapatılır..

AFİYET OLSUN:)))

Ben de bugün bülbül yuvasını deneyeceğim..
Ama yarım ölçü kullanıcam. İki kişiyiz, bize artar bile :)
Çok güzel şeyler yapıyorsun ellerine sağlık...
Ev hanımı mısın yoksa çalışıyor musun merak ettim..

Canım merhaba
Baklava ölçülerinden yarım ölçü yaparsanız yeterli olurBuğday Nişastası kullanmanızı tavsiye ederim
Teşekkür ediyorumEv hanımıyım canım

Canım merhaba
Baklava ölçülerinden yarım ölçü yaparsanız yeterli olurBuğday Nişastası kullanmanızı tavsiye ederim
Teşekkür ediyorumEv hanımıyım canım

Ben çalışıyorum, işten sonra bülbül yuvası tarifini yapıcam..
Acaba kaç saatimi alır.
Ben 2 saat içerisinde bitirmek istiyorum..
En azından fırına vermek istiyorum..
Akşama da eşime sürpriz yapmak istiyorum :)

Ev hanımı olduğuna sevindim. Çalışırken böyle güzel böyle çeşitli şeyler yaptığını görsem intihar ederdim :)))
Ben de iş çıkışı eşim gelene kadar yapıyorum işte..
Benden 2 saat sonra geliyor:)

Yaparsın canım merak etme merdane ile kolay açılıyorBirde hamur yumuşak olsun öyle olunca çok kolay açılıyor
Yok yok evdeyim işim gücüm yemek yapmakÇalışıyor olsaydım ne olurdu bilmiyorum çünkü çok seviyorum yemek yapmayı

Benim merdanem yok. Oklava ile açamaz mıyım :)

Altına pişirme kağıdı sersem olur dimi?
Bütün hamur işlerinde kullanırım ama hiç baklava türü yapmadığım için sormak istedim:)

Ben de kullanıyorum ama bu tür şeylerde kullanmıyorum yapışmıyorÜzerine yağ gezdiriyoruz .Mesela yarım ölçüye 150 gr margarin veya tereyağı yada sıvı yağ karışık ekleyebilirsinYinede sen bilirsin

Tamam şimdi eve geçiyorum :)
Hemen yapacağım.
Kısmetse fotoğrafını eklerim :)
Her şey için teşekkürler..
İyi akşamlar :)

nevosum döktürmüssün yine ben aglamimda kimler aglasin

Nevresteciğim tavuklu kereviz salatamm :)
-Haşlanmış tavuk göğsü
-1 Paket ceviz içi
-1 demet dere otu
-Yarım demet taze nane
-3 orta boy kereviz
-Yoğurt
-2 kaşık mayonez
-Karabiber,tuz

Kerevizler soyulduktan sonra rendelenir,dere otu nane ile birlikte ince ince kıyılır,haşlanmış tavuk göğsü malzemelerin içine didilir,
yoğurt ve mayonez ilave edildikten sonra iri kıyım çekilmiş ceviz ve baharatlarla tamamlanır.
Afiyet olsun. :)

Bu da karışık sebzeli kuşbaşılı güveç

Son düzenleyen: Moderatör:

Eki Görüntüle 857750
Bu da karışık sebzeli kuşbaşılı güveç

Canım hoşgeldin
Ellerinize sağlık harika görünüyorPaylaşım için çok teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…