Nevreste'nin Mutfağı

nevreste süpersin canım maşşallah:nazar:bu arada ikiz kızların kaç yaşında?benimde ikizlerim var ama senin kadar marifetli, değilim walla:21:

Canım dün eşimin erken geleceği tuttu, hiçbir şey yapamadım :)))
Yemeği bile çıktık dışarda yedik.
Bugün de içli köfte denemesi yapacağım. Çünkü yemek yok..
Zaman kalırsa bülbül yuvası yapıcam inşallah=)

EV YAPIMI BAKLAVA
Eki Görüntüle 856570

HAMURU İÇİN:1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ
1 ÇAY BARDAĞI SÜT
2 yemek KAŞIĞI YOĞURT
2 YUMURTA
1 yemek KAŞIĞI SİRKE
1 PAKET KABARTMA TOZU
4 SU BARDAĞI UN

ŞERBETİ İÇİN:5 SU BARDAĞI ŞEKER
4 SU BARDAĞI SU
1 ÇAY KAŞIĞI LİMON

DİĞER MALZEMELER:CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ

Hamur yoğrulur.Küçük bezler alınır,sonra bezeler 12 şer ,12 şer ayrılır...Her 12 beze tabak büyüklüğünde aralarına nişasta sürülerek açılır.....Sonra tepsi büyüklüğünde büyütülerek tapsiye serilir..Tepsiye büyük gelirse kenarları kesilip içine serilir...3 kat üst üste konulur..Arasına dövülmüş ceviz veyahut dövülmüş antep fıstığı konur.Tekrar 12 şer 12şer bezeler açılıp,büyütülür...En son kat serilip,istenilen şekilde kesilir..Üzerine 1 paket margarin eritilip(isteğe bağlı tuzsuz tereyağıda olabilir)+1su bardağıda sıvıyağ eklenip soğuduktan sonra tepsinin tamamına gelecek şekilde dökülür... 175 derece fırında kızarana kadar pişirilir....Şerbeti kaynatılır..İkiside ılıyınca dökülür....Ve servise hazır Afiyet olsun:))))))))

Eki Görüntüle 856553 Eki Görüntüle 856554 Eki Görüntüle 856555 Eki Görüntüle 856556 Eki Görüntüle 856557 Eki Görüntüle 856558 Eki Görüntüle 856559 Eki Görüntüle 856560 Eki Görüntüle 856561 Eki Görüntüle 856562 Eki Görüntüle 856563 Eki Görüntüle 856564 Eki Görüntüle 856565 Eki Görüntüle 856566 Eki Görüntüle 856567 Eki Görüntüle 856568 Eki Görüntüle 856569 Eki Görüntüle 856571

BÜLBÜL YUVASI

Eki Görüntüle 856586
2 Ölçü baklava hamuru yapınca 1.5 ölçü hamur baklavaya kullandım kalan yarım ölçü ile bülbül yuvası yaptım...6 bezeyi tek tek tabak kadar nişasta ile açıyoruz sonra büyütüp üzerine ceviz serperek ince oklavaya sarıp istenilen şekilde kesip oklava üzerinde büzerek çıkartıyoruz..Daha sonra içe kıvırıp borcama diziyoruz..Üzerine yağ döküp pişiriyoruz...Şerbeti kaynatıp ikiside soğuyunca döküyoruz..1 gün sonra servis edilebilir..

Eki Görüntüle 856578 Eki Görüntüle 856579 Eki Görüntüle 856580 Eki Görüntüle 856581 Eki Görüntüle 856582 Eki Görüntüle 856583 Eki Görüntüle 856584

GÜL BÖREK
Eki Görüntüle 856603

MİDYE BÖREK
Eki Görüntüle 856604

Aynı hamurdan 2 çeşit börek yaptım..Biri patatesli diğeri peynirli:KK56:

Hamuru için malzemeler

1 Yumurta
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay bardağı su
1tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı kuru instant maya
4 su bardağı kepeksiz un
1 su bardağı kepekli un

Hamura sürmek için
2 yemek kaşığı dolusu katı tereyağı 1 çay bardağı zeytinyağı

İÇ MALZEMELER
PATATESLİ BÖREK:3adet haşlanmış patates rendelenir.içine 2 kaşık tereyağı,100 peynir ,tuz,kararbiber,pul biber,maydanoz karıştırlır..
PEYNİRLİ BÖREK:Rendelenmiş peynir,maydanoz ve pul biber karıştırılır...
YAPILIŞI
Hamur yoğrulur ve 10 dakika bekletilir..Daha sonra unlanarak açılır..Üzerine eritilmiş yağ karışımı sürülerek kesilir ve üzerine harçları konarak şekil verilir..Üzerine yumurta sarısı sürülerek 175 derecede pişirilir...

Eki Görüntüle 856596 Eki Görüntüle 856597 Eki Görüntüle 856598 Eki Görüntüle 856599 Eki Görüntüle 856600 Eki Görüntüle 856601 Eki Görüntüle 856602

ELMALI KURABİYE
Eki Görüntüle 856636

MALZEMELER
125 gr. tereyağı(oda sıcaklığında)
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı yoğurt
1 yumurta
1,5 çay bardağı şeker
1 su bardağı nişasta
3-3,5 su bardağı un (markasına göre miktar değişebilir)
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

İÇ MALZEMESİ:
4 adet elma
5
yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tarçın
1 çay bardağı ceviz

yapılışı: Elmayı rendeleyin.şekeri katın, suyunu çekip karamelize olana kadar pişirelim. Cevizini de ekleyip soğumaya bırakalım.Hamur malzemeleriyle yumuşak bir hamur elde edelim. Ölçüler belli olsa da unu yavaş yavaş koyun,çizgili modeli yapmak için hamurdan küçük mandalina büyüklüğünde parça alıp yarım cm. kalınlığında açın.

Üçte ikilik kısmına boylamasına, bıçakla çizikler atın. Boş kalan kısma elmalı içden koyup sarın. Hafifçe büküp ay şekli verin.
170 derecelik önceden ısınmış fırında üzeri hafif pembeleşene kadar pişirin. Fırınınız çok çabuk pişiriyorsa kızarmaya başladıktan sonra dereceyi 150 ye düşürün.Fırından aldığınız kurabiyelerin üzerine bolca pudra şekeri serpin.

Eki Görüntüle 856614 Eki Görüntüle 856615 Eki Görüntüle 856616 Eki Görüntüle 856617 Eki Görüntüle 856618

İç malzemem bitince kalan hamuru ikiye böldüm birine kako ekleyerek şekil verdim.Elmalı kurabiye iel birlikte pişirdim..

Eki Görüntüle 856619 Eki Görüntüle 856620 Eki Görüntüle 856626 Eki Görüntüle 856627 Eki Görüntüle 856628 Eki Görüntüle 856629 Eki Görüntüle 856635

PİZZA

1yumurta
1 paket maya
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı su
1 çay bardağı süt
tuz-şeker

ÜZERİ İÇİN
1 Yemek kaşığı domates salçası ve 1 kaşık sıvı yağ-1 yumurta
Sucuk (ev yapımı)
domates-biber-kaşar peyniri

YAPILIŞI
Hamur yoğrulur.10 dakika bekletilip yağlı kağıt serilmiş tepsiye serilir..Üzerien sıvı yağ salça ve 1 yumurta karışımı sürülür..Sucuk-biber-domates küçük parçalar halinde kesilerek dizilir..175 DERECEDE pişirilir..Fırından çıkarmadan kaşar peyniri rendelenerek üzerine dökülür..Kızarınca kapatılır..

Eki Görüntüle 856637 Eki Görüntüle 856643

AFİYET OLSUN:)))

Nevreste döktürmüşsün yine.:KK56:Hayırdır misafir mi vardı.:KK1:Ne güzel şeyler bunlar.Bülbül yuvasını hep denemek istemişimdir.Çünkü çok seviyorum o tatlıyı.Vakit olsa da hepsini denesem.Eline koluna sağlık canım.:KK16:

nevreste süpersin canım maşşallah:nazar:bu arada ikiz kızların kaç yaşında?benimde ikizlerim var ama senin kadar marifetli, değilim walla:21:
Canım çok teşekkür ederim:KK16:İkizlerin 8.5 yaşındalar:KK34:3.sınıfa gidiyorlar:KK31:Ama küçük oğlum var 3 yaşında:KK9:
Rabbim size bağışlasın yavrularınızı:nazar::nazar:
Canım dün eşimin erken geleceği tuttu, hiçbir şey yapamadım :)))
Yemeği bile çıktık dışarda yedik.
Bugün de içli köfte denemesi yapacağım. Çünkü yemek yok..
Zaman kalırsa bülbül yuvası yapıcam inşallah=)
Tamam canım kolay gelsin:KK16:Bekliyorum :KK56:

Nevreste döktürmüşsün yine.:KK56:Hayırdır misafir mi vardı.:KK1:Ne güzel şeyler bunlar.Bülbül yuvasını hep denemek istemişimdir.Çünkü çok seviyorum o tatlıyı.Vakit olsa da hepsini denesem.Eline koluna sağlık canım.:KK16:

Sağol canım:KK16:Evet cumartesi misafirim vardı:KK34:Canım çok zor olmuyor tavsiye ederim:KK56::KK34:

Bacım gene döktürmüşsün yaa bayıldımmmm eline sağlık baklava açasım geldi hiç denemedm ama o tarifle denicem :KK8:

Selam canım, ben geldim yine. :KK1: Bu sefer elimde tatlıyla geldim. :KK53:

Eki Görüntüle 809013

Elmalı Kurabiye

1 çay bardağı yoğurt

1 kahve fincanı sıvı yağ

1 paket margarin

Alabildiği kadar un

2 elma

Tarçın

4 yemek kaşığı şeker (tepeleme) - hamura

2 yemek kaşığı şeker (tepeleme) - elmalı harca

Elmalar rendelenir ve tavada hafif kavrulur. İçine şeker ve tarçın ilave edilir.
Margarin hafif eritilir. Şeker, yoğurt, zeytinyağı karıştırılır. Alabildiği kadar unla yoğurulur.
Elde edilen hamur 3 veya 4 parçaya ayrılır. Açılır, üçgen dilimler elde edecek şekilde kesilir.
İçine elmalı harç konulur ve sarılır. Fırına verilir.
Üzerine pudra şekeri serpilir.
şu anda deniyorum tarifinizi hamilelikten galiba sürekli birşeyler yapıp yiyesim var :) umarım güzel olur daha önce yaptığım tariflerde hamur çatlıyordu hep esnek olmuyordu

Kayınvalidemler yemeğe gelecekler yarın menüm tarhana çorbası, tavuk şnitzel, pilav, patates çanağı salatası ve kereviz salatası az birşeyde zaten başka da bir şey istemediler. Şinitzeli güzel yaparım zaten çokta kolay kaynanam müptelası oldu son zamanlarda favorisi resim çekmeye vaktim olur mu bilmiyorum sıcak sıcak onlar gelince pişiriyorum çünkü de telden hemen çekebilirsem çekerim tarifini de yazarım pratik çok kolay ama çok leziz bir de ıslak kek yapmayı planlıyorum çayın yanına

Son düzenleme:
Kayınvalidemler yemeğe gelecekler yarın menüm tarhana çorbası, tavuk şnitzel, pilav, patates çanağı salatası ve kereviz salatası az birşeyde zaten başka da bir şey istemediler. Şinitzeli güzel yaparım zaten çokta kolay kaynanam müptelası oldu son zamanlarda favorisi resim çekmeye vaktim olur mu bilmiyorum sıcak sıcak onlar gelince pişiriyorum çünkü de telden hemen çekebilirsem çekerim tarifini de yazarım pratik çok kolay ama çok leziz bir de ıslak kek yapmayı planlıyorum çayın yanına

Ellerine sağlık canım menün harika:KK56::KK16:Umarım fotoğraf çekebilirsin:KK34::KK19:Şinitzeli ve tarifini mutlaka bekliyorum:KK17:Kolay gelsin:KK19:

Son düzenleme:
Ellerine sağlık canım menün harika:KK56::KK16:Umarım fotoğraf çekebilirsin:KK34::KK19:Şinitzeli ve tarifini mutlaka bekliyorum:KK17:Kolay gelsin:KK19:

Sağol canımm. Mutlaka çekemesem bile tarifi yazarım ama çekebilirsem daha iyi olur tabii salatamın da tarifini yazarım o da çok şık oluyor. :KK34:

X