NehirNilin Tarifleri :)

Helva Tadında Tahinli Kurabiye

Malzemeler;
1 su bardağı ince dövülmüş ceviz içi
1 su bardağı tahin
1 su bardağı pudra şekeri
1 su bardağı sıvı yağ
kabartma tozu
vanilya
3.5 su bardağı un

Yapılışı;
Yoğurma kabımızın içerisinde, tahin, sıvı yağ, ceviz içi, pudra şekerini karıştıralım. Ardından kabartma tozu, vanilya ve unu ekleyip yoğuralım. İyice yoğurulan hamura kurabiye şekli verip yağlanmış ya da yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizelim. 180 derecede üzeri çatlayıp biraz kızarana kadar pişirelim. Fırında 15-20 dk dan fazla bekletmeyin. Tamamen soğumadan tepsiden almayın.

İngiliz Keki

Malzemeler;
2 yumurta
yarım su bardağından biraz fazla şeker (3/4 su bardağı)
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1,5 su bardağından biraz az un ( 1+1/4 su bardağı)
1 paket kabartma tozu
1 portakal kabuğu rendesi

ıslatmak için;
1 su bardağı süt
2 yemek kaşığı şeker (silme)
1 yemek kaşığı kakao

Etrafına bulamak için;
hindistan cevizi

Yapılışı;
Yumurta ve şeker güzelce çırpıldıktan sonra diğer malzemeler ilave edilir, çırpılır. Son olarak portakal kabuğu eklenerek karıştırılır. Küçük boy dikdörtgen borcamın tabanına yağlı kağıt serilir ve üzerine kek hamuru dökülür. 175C derecede önceden ısıtılmış fırında 20dk pişirilir. Kek fırından alındıktan sonra soğumaya bırakılır.
Süt, kakao ve şeker çırpılır.
Soğuyan kek küp küp olacak şekilde dilimlenir. 2,5-3cm kenar uzunluğunda küpler oluşuyor. Kek dilimlerinin yüzeyleri kakaolu süte batırılarak hindistan cevizine bulanır. Orta kısmı beyaz kenarları kakaolu bir görünüm oluyor.
Ben bazılarının karşılıklı birer kenarlarını kakaoya batırmadım, kekin iç kısmında oluşan görüntüyü elde etmek için, böyle daha şık oldu
Küçük küçük ikişer üçer lokmalık kekler oluşuyor. Servisi kolay, portakal kokulu nefis kekler.

Paşa Lokumu

Muhallebisi için:
1 lt süt
1 su bardağı un
1 su bardağı şeker
1 paket vanilya
50g tereyağı

Tabanına sermek için:
hindistan cevizi

Arası için:
1 poşet Krem şanti
1 su bardağı süt
1 çay bardağı ceviz
Krem şanti yerine kaymak sürebilirsiniz.

Yapılışı;
Süt, un ve şeker karıştırılarak muhallebi göz göz oluncaya kadar pişirilir. Ocaktan aldıktan sonra vanilya ve tereyağı eklenerek 8-10dk mikser ile karıştırılır.
Fırın tepsisinin tabanı boşluk kalmayacak şekilde hindistan cevizi ile kaplanır, üzerine yavaşça kaşık yardımı ile muhallebi serilir. Soğumaya bırakılır. İyice soğuduktan sonra 1 su bardağı süt ile çırpmış olduğunuz krem şanti tatlının üzerine yayılır ve ceviz serpilir. Tatlı 2-3 saat kadar buzdolabında dinlendirilir.
Servis öncesi karelere bölünen tatlı ister rulo yapılarak ya da krem şantili kısımları üst üste gelecek şekilde ikiye katlanır. Üzeri isteğe göre süslenerek servis edilir.

Çamlıca Simidi

Malzemeler;
Bir paket yaş maya
1 bardak ılık süt
2 adet yumurta
1 çay bardağı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı mahlep
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı şeker
Yaklaşık 4-4,5 bardak un

Bulamak için;
1 tatlı kaşığı pekmez
Yarım bardak su
Bolca susam

Yapılışı;
Maya, süt ve şekeri yoğurma kabında eritin. Diğer malzemeleri ekleyin, unu azar azar ilave edin. Tam olarak 4-4,5 bardak un gidiyor. Benim koyduğum yumurta boyları küçüktü 4 bardak tam geldi. Siz yaptığınızda hamur ele yapışmadığı anda un miktari tamamdır. İyice yoğurun ve üzerini örtün mayalanmaya bırakın. Yarım saat kadar sonra hamurdan mandalinadan biraz büyük parçalar koparın. Silindir şeklinde yuvarlayarak inceltin. Uzun bir şerit yaptıktan sonra ikiye katlayın. Kıvrım şekilde yuvarlayın.Uçlarını iyice birleştirin. Alt tarafa getirin gözükmesin. Hepsini yaptıktan sonra su ve pekmezi karıstırın bir tabağa da bolca susam koyun. Önce suya sonra susama bulayın. Yağlı kağıt serilmiş veya yağlanmış tepsiye yerleştirin. 200 derecelik fırında hafif kızarana kadar pişirin.

Kolay Pankek Tarifi

Malzemeler;
2 adet yumurta
2 yemek kaşığı şeker
1 su bardağı süt
1,5 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

Pişirme aşamasında kullanmak için;
sıvı yağ

Servis önerisi:
kivi, muz, çilek, reçel, bal, çikolata

Yapılışı;
Yumurta ve şeker iyice çırpılır. Süt, un, kabartma tozu, vanilya ilave edilerek kek kıvamından biraz daha koyu olacak şekilde hamur hazırlanır. Teflon ya da yapışmaz bir tavaya az sıvı yağ dökülür. 1 büyük kaşık hamur dökülerek hamurun kendi kendine yayılması beklenir. Her iki tarafı da spatula ile çevrilerek pişirilir. Üzerine pudra şekeri serpilerek zevkinize göre muz, kivi, çilek, çikolata, bal, reçel ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Not: bu ölçüler ile 18-20 adet pankek elde ettim.

Pastırmalı Omlet

Malzemeler;
Yarım kırmızı biber
1 yeşil biber
1 domates
1 yemek kaşığı domates sosu
2 yumurta
3 dilim pastırma
50 gr kaşar peyniri
sıvı yağ
tuz

Yapılışı;
Bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ küçük bir tencereye alınarak küçük kesilmiş biberler sotelenir. Üzerine kabuğu soyulmuş ve küçük doğranmış domatesler eklenir. Yaz domatesi kullanmadığım için bir yemek kaşığı kadar domates sosu ekledim. Hem renk hem de lezzet vermesi açısından. Dilerseniz kış için hazırlamış olduğunuz menemenlik domateslerden de kullanabilirsiniz. Biberli domatesli sosumuz 2-3 dk pişirilir ve ocaktan alınır.

Tuz eklenerek yumurtalar çırpılır. Tabanı yağlanan ve ısıtılan tavaya yumurta dökülerek biraz pişmesi beklenir. Yumurtanın üzerinin yarısına hazırladığınız domatesli sosu, küçük doğranmış kaşar peyniri ve küçük doğranmış pastırma dökülür. Yumurtanın diğer yarısı malzemelerin üzerine kapatılır. D şeklini alan omletin bir süre daha piştikten sonra diğer yüzeyi çevrilir ve 1-2 dk daha pişirilir.

TOMBİŞ EKMEKCİKLER

Malzemeler:
5 su bardağı un
1 cay bardağı süt
yarim cay bardağı sıvı yağ
1,5 su bardagi ilik su
1 paket yas maya (42 gr)
2 yemek kaşığı seker
1 tatli kaşığı tuz

Üzeri için: 1 yumurta

Yapılışı:
Yukardaki malzemelerden kulak memesi kivaminda bir hamur yapilir.
Hamuru yaparken unun hepsini birden dökmeyiniz bazi unlar degisik oldugu icin kontrollü dökünüz.Ben yaptigimda bu ölcü tam geldi.
Hamuru 12 esit parcaya bölüp elimizle yuvarlak sekil verdikten sonra kagit serilmis tepsiye dizilir.
Hamurlarin üzeri bicakla yarim santim derinlikte kesilip yada kesmeden öylece birakilip yumurta sürülür.Yumurtayi sarisini beyaziyla beraber cirpip hamurun üstüne sürünüz.
Sonra üstüne susam veya cörek otu serpilip uygun bir yerde mayalanmasi beklenir .Mayalanan hamurlarimizi pisirip sonrada sandviçler hazirlayabiliriz.

Haşhaşlı çiçek çörek

Malzemeler
2 yumurta (sarilari üstüne)
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı soda
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı seker
yarım paket yaş maya (20 gr)
yarım su bardağı nişasta
yaklaşık 3 su bardağı un

Arasına sürmek için: Haşhaş

Hazırlanışı;
Malzemelerden yumurtalarin sarisini ayirip bir hamur yapilir.Hamur ikiye bölünür 10 dakika dinlendirilir.
Dinlenen hamurları çapı 35 yada 40 cm olacak şekilde açınız. Açtığımız hamurun üstüne yağla ezilmiş haşhaşi sürünüz ve diğer hamuruda açıp bunun üstüne kapatiniz.
Ortasına bir kase koyup papatya gibi kesiniz.Sonra kesilen uç kisimlari birer defa büküp üstüne yumurta sarilarini sürünüz ve mayalanmaya birakiniz. Mayalanan böreginizi 180 veya 190 derecede pişiriniz.
Not: Tepsiniz küçükse hamuru dörde bölüp iki tane küçük çiçek börek yapabilirsiniz.

Bisküvili Krem şantili Vişneli pasta

Malzemeler;
2 adet petibör bisküvi
Krema malzemeleri
4 su bardağı süt
3 tepeleme yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı kakao
6 yemek kaşığı şeker
1 adet yumurta
1 tatlı kaşığı vanilya
1 su bardağı taneli vişne reçeli

Üzerine 1 paket kremşanti(kakaolu)
Çırpmak için 1.5 çay bardağı soğuk süt

Üzerine çikolata sos;
1 su bardağı su
3 yemek kaşığı toz şeker
1 silme tatlı kaşığı un
1 yemek kaşığı kakao
1 tatlı kaşığı tereyağ
1 çay kaşı ucuyla tuz(üçte biri)
60 gr bitter çikolata

Hazırlanışı;
krema malzemelerini bir tencereye koyup pişirin.ocagın altını kapatıp içine vanilya ve bol taneli vişne reçelini ekleyin.Dikdörtgen bir kabın içini ıslatın.Bir sıra bisküvi bir sıra krema olacak şekilde dizin.
en üstdeki bisküvileri sütle ıslatıp dizin.bir tarafta süt ile şantiyi köpürtüp bisküvilerin üzerine yayın.
Dolaba kaldırıp 3-4 saat dinlendirin.

Çikolata sosu için:
Süt, su, kakao, şeker ve unu alıp karıştırarak pişirin. Ocaktan aldığınız sosa, vanilya, çikolata ve tereyağını ekleyin.
Sosu pastanın üst kısmını kaplayacak şekilde dökün. Vişne taneleri ve çikolata kırıkları ile süsleyip servis edin
.

Soğanlı Otlu Çörek

Malzemeler:
400 gr. un
yarim paket yasmaya( 21 gr. )
1 tatli kaşığı seker
1 su bardagindan 1 parmak eksik ilik süt
birer dal taze maydanoz, feslegen ve dag kekigi
1 adet kücük sogan
150 gr. tereyagi
1 tatli kaşığı tuz
1 adet yumurta

Üzeri icin:
1 adet yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı sıvıyağ

Hazirlanisi:
Unu yoğurma kabına koyun, ortasını havuz gibi açın, hamur mayasını içine ufalayin, ilik sütü şekerle karistirip mayanin üzerine döküp karistirin. Bu sekilde üzeri kapali 15 dakika mayalandirin.
Sogani ve yesillikleri kücük kücük dograyin, tereyagini eritin, sogani ve yesillikleri icine atip 1-2 dakika kavurup kenara alin. Biraz ilindiktan sonra una katin.
Tuzu ve yumurtayı ekleyip ele yapışmayan yumuşak bir hamur yogurun. Üzerini örtüp mayalandirin.
Mayalanan hamuru dokuz parcaya bölün ve yuvarlayip tepsiye dizin. Sonra elinizle bastirip yuvarlak daireler haline getirin. Ortalarini bir kalıpla veya küçük çay bardağı ile kesin. Çıkan yuvarlakları da tepsiye dizin.
Yumurta sarisini sivi yagi ile karistirin, üzerlerine sürün ve tekrar bir on dakika mayalanmaya birakin. Öncede isitilmis 180 derecelik firinda alti üstü kizarana kadar pisirin.

Yumurtalı, Ispanaklı Sac Böreği

Hamur malzemeleri;
2 su bardağı su
1.5 tatlı kaşığı instant maya veya yarım paket yaş maya
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı pekmez veya şeker
5-6 su bardağı kadar karışık un (yarı yarıya beyaz ve kepekli un)
1 tatlı kaşığı tuz

İç malzemeleri;
4 yumurta
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı tereyağı
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı karabiber
Tuz
Yarım kg. ıspanak

Yapılışı;
Sıvı malzemelerin tümünü yoğurma kabına alıp karıştırın. Maya ve tuzu ekleyin. Unu azar azar ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin.

Yapılışı;
Hamurun üzerini hava almayacak şekilde kapatıp mayalanmaya bırakın. (Ben akşamdan yoğurup buzdolabına atıyorum)
Ispanakları yıkayıp ince ince doğrayın.
Bir tavaya yağı ve salçayı alıp eritin.
Üzerine yumurtaları kırıp karıştırın. Karabiber ve biraz da tuz ekleyip karıştırın. Acı sevenler pulbiber eklemeyi ihmal etmesin
Mayalanan hamurdan küçük bir mandalina büyüklüğünde alıp yuvarlayın.
Altına ve üstüne un serpip merdaneyle küçük pasta tabağı büyüklüğünde açın.
Yarısına iç malzemesinden 2 kaşık kadar koyun ve kalan yarısını için üzerine kapatın.
Kenar kısımlarını bir ruletle veya bir tabak yardımıyla kesin.
Orta ateşte alt ve üstünü kızartın. Kenar kısımlarında kızarmayan yer varsa, börekleri dik olarak koyup, o kısımlarında kızarmasını sağlayın.

Tavada çikolatalı pasta

Kek için malzemeler: (24 cm. seramik tava)
2 yumurta
7 yemek kaşığı şeker
1 çay bardağı süt (Ajda markalı bardak)
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi
1 su bardağı + 1 yemek kaşığı un
1.5 yemek kaşığı kakao
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı karbonat
1 paket vanilya

Krema malzemeleri:
3 su bardağı süt
4 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı dolusu kakao
1 paket (80 gr) bitter çikolata
1 yemek kaşığı tereyağı
1 paket vanilya

Yapılışı;
Öncelikle keki pişirmek için ocağı hazır edin. Bunun için iki kat aliminyum folyoyu, ocağın büyük gözünün olduğu alanı kapatacak şekilde folyoyu serin.
Yumurta ve şekeri çırpın. Ilık sütü, yağı, portakal rendesini ekleyip karıştırın.
Un, kakao, kabartma tozu ve karbonatı, vanilyayı eleyerek karışıma ilave edin. Akışkan bir hamur elde edin.
Yapışmaz tavayı tereyağıyla yağlayıp unlayın. (Ben seramik tava kullandım)
Kek hamurunu tavaya döküp, tavayı ocağın üzerine koyun. Ocağı yakıp, kısık ayara getirin. (Büyük ocakta, kısık ayarda)
Tavanın ağzını kapatıp, toplam 35 dakika pişirin. Isı ayarına göre pişme süresi değişebilir. Bu yüzden 25. dakikadan sonra açıp kürdan testi yapabilirsiniz.tencere pastası yapımı4
Pişen kekin kenarlarını tercihen silikon bir spatulayla dönüp bir servis tabağına kaydırarak alın.tencere pastası yapımı3
Ya da tavanın üzerine bir servis tabağı kapatıp tavayı ters çevirerek keki tavadan alın.tencere pastası yapımı5
Kek ılıyınca ortadan ikiye kesin. Kek ılınırken kremasını hazırlayın. Kremayı sadece 10-15 dakika kadar, ara sıra karıştırarak bekletin. Bu şekilde kremanın ilk sıcaklığı geçecek. Kekim oldukça yumuşak olduğu için ben ıslatmaya gerek duymadım. Eğer sizin kekiniz biraz daha sert olursa, 1 çay bardağı sütle ıslatabilirsiniz fakat kremanın sıcaklığıyla da kek yumuşuyor.

BOHÇA LAHMACUN

Malzemeler;
1 su bardagi süt
yarim su bardagi soda
yarim su bardagi sivi yag
2 yumurta ( sarilari üstüne )
Yarim paket yas maya (42 gr)
5 yada 5,5 su bardagi un
tuz

İç harci için:
250 gr kıyma
1 orta boy kuru sogan
1 yesil biber
1 yemek kasigi biber salcasi
1 yemek kasigi domates salcasi
Biraz maydonoz
tuz
cats

Hazırlanışı;
Yukardaki malzemelerden yumurtalarin sarisini ayirdiktan sonra hamur yapilir.Unun hepsini birden dökmeyiniz .Hamurumuzun durumuna göre unun miktarini ayarlamaliyiz.Bazi su bardaklari daha büyük yada kücük olabilir.Buna göre un miktarini ayarlamaliyiz.Hamurumuz kulak memesi kivamina geldikten sonra üstünü örtüp 15 dakika dinlendirmeliyiz.Biz bu arada ic harcini hazirlayalim.
Harci icin Kiymayi kiyilmis sogani, salcalari,maydonozu tuzu biberi eger kiymamiz yagsizsa 2 kasikta sivi yagi karip karistiralim.
Dinlenen hamurumuzu yaklasik yumurta büyüklügünde parcalara bölüp hepsini tek tek cay tabagindan biraz daha büyükce acalim.Ortalarina kiymali harctan koyup ortasini kestigimiz diger parca hamuru bunun üstüne kapatip kenarlarini catalla bastiralim.Yumurta sarilarina 2 kasik sivi yag katip karistirdiktan sonra hamurlarimizin üstüne sürelim.Daha sonra mayalanmalari icin bir yada birbucuk saat dinlendirelim (ben firinimin icinde mayalanmaya birakiyorum.)
Mayalanan hamurlarimiz pismeye hazir hale gelmis oluyor.Ben 180 derecede pişirin.

kuzum valla hayıra girmişsin böyle tarifleri vererek
nasipse çok işime yarayacaklar 3 ay sonra.. resimli olması dahada sevindirdi beni

Nehir öldüm bittim burada.Yine harika lezzetler eklemişsin çoğu da damak tadıma çok uygun.Sadece birini beğenebildim yeni sisteme göre ama hepsine bayıldım.Eline koluna sağlık canım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…