Ne zaman çocuk yapmaya karar verdiniz?

Hormonlar ve bağ size böyle düşündürüyor. Ama düşünmeyenler de var elbet. Herkes aynı düşünecek, hissedecek diye bir kaide yok. Bana göre büyük zorluk, karnında taşıması, doğumu, acısı vs. Özgür ruhlu birisiyim, farklı bakıyorum çoğu şeye. Mesela şuan pazar günümü saatlerce yatakta sakin geçirmeyi seviyorum, hareketle koşturmaca ile güne başlamak bana göre değil. Sürekli çocuğa odaklanmak zorunda olmak inanılmaz yıpratıcı, beyin dingin ve dengede kalamıyor.

Kadın çocuktan sonra çöküyor malesef kim ne derse desin. Arkadaşlarım benden +10 yaş büyük gözüküyor gerçekten. Çoğunun gözünün feri gitti. Kendilerinden geçtiler, uykusuzluk, okul problemleri, hastalıkları, geleceğe hazırlama derken uğraşıp duruyorlar. Yaşım 33 ama önümdeki örnekleri görünce çok korkuyorum. Bizde kedili bir aileyiz çok iyiyiz böyle. Bebek için ara ara acaba mi diyoruz ama kararsısız hala.

Çocuk çok büyük bir sorumluluk. Hazır olmadan yapılacak birsey değil. Gece gün uzaktan akrabanın (eşi işsiz, kendisi zaten çalışmıyor) ikinci çocuk haberini aldım. Çok şaşıyorum böyle plansız insanlara.

Taa bekarken, eşim hayatımda bile yokken "evlendikten bir sene sonra hamile kalırım" diyordum, öyle de oldu ama ben bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmiyordum

İstisnalar elbet oluyor. Ben de 34 yaşımdayım, öyle çizgim bile yok yani 25 diyorum kimse sorgulamıyor. Bir de ailemin biricik tek çocuk evladı olarak yetiştiğim için sanırım bunca rahatı seviyor oluşum. Kediler çok kolay hem sevgi ponçikleri hem de sürekli gittiğimiz yerlere götürmek zorunda değiliz. Millet bilinçsiz olarak; elalem ne der baskısı, herkes yapıyor ben de yapayım, yaşlanınca yalnızlık korkusu, ölüm korkusu ve bundan dolayı bu dünyaya kök bırakma gibi anektodlarla çocuk sahibi oluyor. Toplumun geneline bakarsak sonuçlar fiyasko olmuş. Eşimle gelirimiz gayet iyi, mesleklerimiz var. Akademik olarak eğitimime devam ediyorum. Genel izlemimim şu kendini donanımlı hale getirmeyenler genelde bu işin çok erbabı iniş gbi ve kolay bir şey ha deyince olur büyür gibi konuşuyor, bence uzun uzadıya sorgulanması gereken bir konu ve tamamen tercih meselesi.

Çok anaç, anne olmaya meraklı biri değildim. Evlilikten 3 yıl sonra doğdu oğlum. İyi ki doğmuş varolsun ama ara ara sorgularım ben anne olmaya uygun bir karakter miyim diye. Sorumluluğu bana çok ağır geldi neyseki babası yükümü çokça hafifletiyor.

Tabii ki herkese göre değil. Gerçekten istemeyen altından kalkamayacak olan yapmasın.
Ama genellemeyelim de
Her kadın anne olunca perişan olmuyor, kendinden geçmiyor. Ben kendinden feda eden bir anne değilim mesela. Bu tip genellemeleri de yanlış buluyorum

Size keşke iki arkadaşımın fotoğrafını atabilsem. Birisi taş gibi fit çok bakımlı yüzü gözü parlıyor. Diğeri bekar ama kilo sorunları var uyku sorunları var cilt sorunları var. Hangisi anne desem eminim diğerini seçersiniz

44 yaşındayım. Bebeğim de var , 30 lukların yanında daha fit ve bakımlı duruyorum.
Bu tamamen kişinin kendine bakması ile alakalı.
Bebeğim bazen çok yoruyor ama bu hayattan geri kaldığım anlamına gelmiyor. Artık her şeyi beraber yapıyoruz, aktivite arkadaşım oldu

Yüksek matematikçiyim. Akademik çalışmam tümör hücrelerinin matematiksel modellemesi üzerine. Çalışmalarımı yaparken bu konuya çok denk geldim, genel olarak meme değil ama kronik lösemi tarzı bir oluşum ortaya çıkabiliyor ha net mi hiçbir şey net değildir bilimde aslında değişebilir ama karşılaştığım kişiler de olunca yabana atılmayacak bir olay olduğunu düşündüm. Bilimin şöyle de bir acımasız yönü var sizi tedavi etmeye pek çalışmıyorlar açıkcası bir yerden düzeltirken diğer yerden yıkıyor.

Herkes için çok değişken. Biz 3 yıl istemedik. Artık olabilir, mesleklerimiz tamam biz iyiyiz vs dedikten sonra düşünmeye başladık ama 14 aydır sonuç alamadık. Rutin kontrollerimde hiçbir sorun olmadığını söyleyen doktorların da verdiği rahatlıkla güzelce ertelemişken şuan pco olduğu söylendiği için tedavi sürecindeyim.
Ama ben de tıpkı sizin gibiydim.Annelik çok kez uzak geldi kendimi öyle hayal edemedim bile.Tip olarak da çıtıpıtı minyon bi hatun olduğumdan bazen bebeği nasıl taşıyacağımı bile düşünüyorum Tam anlamıyla anne olmaya hazır mıyım bunun cevabını bilmiyorum ama asla tam hazır hissedilemeyeceğini düşünüyorum.Ancak eski halime göre şuan kendimde fark ettiğim değişiklikler sanırım istiyor olmam için yetiyor. Ayrıca 40 yaşında çocuksuz olmak ister miydim diye sordum kendime ve bunu hayır olarak yanıtladım, o yüzden daha fazla ertelememeye karar verdim.

Bilimin şöyle de bir acımasız yönü var sizi tedavi etmeye pek çalışmıyorlar açıkcası bir yerden düzeltirken diğer yerden yıkıyor.
Akademik çalışmaları olan birinden bunu duyduğuma gerçekten sevindim. Bu düşüncede olan herkes cahilmiş,gericiymiş,tıbba karşıymış gibi söylemlerden çok sıkıldım zira.

Eyvallah açıklama için teşekkürler. Üremenin türün devamını sağlamanın daha mühim olduğunu düşünüyorum her zaman. Malesef biz artık fazla bilinçlendik üreyesimiz gelmiyor.

Keşke SADECE İSTEMESE
Cocuk yapan kadının hayatına eşiyle ılıskısıne ona buna şuna yani oralara Cok girip b.klamış.

Adabıyla 'dusunmuyoruz bız bn hazır degılım, ay ben yapamam' dese zaten anlarım
AA eski ben gibi konusuyor derdim, benım cocuk surpriz çocuktu dogdu da fikrim degıstı

Son düzenleme:
Doğru o konuda da haklısın. Ben bunun kendini rahatlatmak için bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Çocuk yapmamak canlı olarak ters bir şey. Doğayı düşününce canlıların birkaç temel hedefi var en baştaki de çoğalma. Toplum baskısını bir kenara bırakalım yani. Varoluşumuza aykırı her hareketimizde kendimizi ikna yolları seçmemiz çok doğal. Ben çocuk yapanı da yargılamam yapmayanı da. He yiyecek ekmeği yokken patır kütür 4-5 çocuk yapana söylenebilirim o da doğal bence

Kesinlikle bakın azonce de ben yüzme den geldim kızımla kocam kahvaltı hazırlamış nasıl iyi geldi anlatamam şu içtiğim çay. Oğlan da aynıdır fakat insanın bir kızı olmalı
Şimdiden arkadaşım gibi. Onsuz bir hayat ne kadar sıkıcı olurdu düşünmek istemiyorum.Hayata bakış açısı muhım olan herkesin zoru da kendine. Çocuk istemeyenlere de saygı duymalı fakat çocuk sahbı olup hakkıyla hakkını verenlere dil uzatılması da abes geliyor. Şunu unutuyorlar kı çocuk istemeyenler de birer çocuk. Onlar da istendi yıllar önce .Ebeveynleri var. O zaman kendilerini sorgulamaları gerek önce bitmiş tükenmiş bir ailede mi büyüdüm de bu sekılde düşündüm diye

Bir bu bir de çocuk evliliği sarsıyor genellemesi. Çökmeyen nasıl çökmüyor kardeşim avrupadaki analara bak taş gibi çoğu, kendini her anlamda salarsan çökersin. I gotta put me first diyorlar ya işte o benim, bencillikse bencillik

Bu konuda böyle en az bir yorum göreceğimi biliyordum, şaşırmadım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…