Ne zaman çocuk yapmaya karar verdiniz?

Biz evliliğimizde 9. Yilimiza girdik ben 30 eşim 32. ve bebek konusu yeni yeni tam olarak gündemimizde olmaya başladı. Önceleri eşim istemiyordu sonra da ben istemedim derken bir şekilde hep ertelemeye başladık. İkimizin de istediği bir dönem henüz başladı. Böyle bi zamanı bekledik açıkçası. Yani biyolojik saat işliyor sebebiyle değil ya da insanlarin sürekli bebek yok mu sorularından sıkıldığımız için değil de gerçekten istediğimiz için bebegimiz olsun istedik. Bebek denemelerine başlamadan önce bebeğin eğitimi sağlığı ev bütçesi üzerine çok detaylı olmayan genel bir sohbet ettik. İkimizde hem fikir olduğumuz ve olmadigimiz konuları gördük. Velhasıl bebek denemelerinin 2. ayında hamile kaldım ve 2 aylik iken kalbi durdu bebeğimizin. 1 ay önce düşükle sonuçlandı. Ve bu süreç gerçekten anne baba olmayı istediğimizi bir kez daha gösterdi bize. Umarım istediğiniz zaman sağlıkla ve kolaylıkla bebeğinize kavuşacağınız güzel bir süreç başlar. aileniz için en güzeli nasip olsun💖

Haklı taraflarınız var ama ben tam tersini düşünüyorum açıkçası, bir kadın bir erkekten etkilenip gerçekten aşık olduğunda ilk hissettiği ondan çocuk yapmak isteği oluyor, evet bizim bir düzenimiz var ne bileyim dünyasal yuva kurmak maddiyat düğün telaşı vs ama doğa gereği gerçekten bu dünyasal konular olmasa bir kadın aşık olduğu adamdan çocuk yapmak istiyor hatta bunu geleceği düşünmeden istiyor, aşık olan kadınlar anlayacaktır söylediğimi ama nasip oluyor mu orası muamma :))
Eşime aşığım, ama kör bir aşık değilim. Öncelikle kendi benliğim var, bu hayata bir kez geliyoruz. Ben istek, beklenti ve normlarımı yıllar öncesinde belirttim. Aşık olmamız kendimizden ödün vermemizi gerektirmiyor, kadınlar çok zayıf kalıyor bu yüzden hep başkalarının istediği bir hayatı yaşamak zorunda kalıp mutsuz oluyorlar, bknz bir önceki nesilin neredeyse çoğunluğu.

Biz evliliğimizde 9. Yilimiza girdik ben 30 eşim 32. ve bebek konusu yeni yeni tam olarak gündemimizde olmaya başladı. Önceleri eşim istemiyordu sonra da ben istemedim derken bir şekilde hep ertelemeye başladık. İkimizin de istediği bir dönem henüz başladı. Böyle bi zamanı bekledik açıkçası. Yani biyolojik saat işliyor sebebiyle değil ya da insanlarin sürekli bebek yok mu sorularından sıkıldığımız için değil de gerçekten istediğimiz için bebegimiz olsun istedik. Bebek denemelerine başlamadan önce bebeğin eğitimi sağlığı ev bütçesi üzerine çok detaylı olmayan genel bir sohbet ettik. İkimizde hem fikir olduğumuz ve olmadigimiz konuları gördük. Velhasıl bebek denemelerinin 2. ayında hamile kaldım ve 2 aylik iken kalbi durdu bebeğimizin. 1 ay önce düşükle sonuçlandı. Ve bu süreç gerçekten anne baba olmayı istediğimizi bir kez daha gösterdi bize. Umarım istediğiniz zaman sağlıkla ve kolaylıkla bebeğinize kavuşacağınız güzel bir süreç başlar. aileniz için en güzeli nasip olsun💖
Tüp bebek yapmayın sakın. Artık turbo-kanserler var ve tüp bebek ilaçları bunlara büyük sebep.

Çocuk ilişkiyi bozmaz, kötü ilişki her türlü kötüdür. Allah mutluluğunuzu daim etsin. Ama ben toplumun gerçekten mutlu iyi bir çiftin büyüttüğü mutlu insanlardan oluşması gerektiğini düşünüyorum. Aksi gibi akıllı, eğitimli insanlar çocuk yapmıyor evrim çok ters işliyor çok😬
Valla çevremde bir tane iyi görsem de söylesem size keşke. Kadın çocuklardan perişan, aylık resmen 178 saat arkadaşlarıma psiko terapi yapıyorum; sadece yakınıyorlar. Erkek başka alemlerde hayatın keyfini yaşıyor laylaylom. Ama çocuksuzlar free; gez, toz, spor, etkinlikler, kitap okuma, alışveriş.

Tüp bebek yapmayın sakın. Artık turbo-kanserler var ve tüp bebek ilaçları bunlara büyük sebep.
Böyle bir konuyu ilk defa duyuyorum. Teşekkürler. Biraz araştırıp makale okumam gerekir. Yas sürecini atlatıp toparlaninca doğal yollarla denemeyi düşünüyoruz.

Çok geçmiş olsun :KK61:tekrar nasip olur umarım teşekkür ederim size de öyle

Valla çevremde bir tane iyi görsem de söylesem size keşke. Kadın çocuklardan perişan, aylık resmen 178 saat arkadaşlarıma psiko terapi yapıyorum; sadece yakınıyorlar. Erkek başka alemlerde hayatın keyfini yaşıyor laylaylom. Ama çocuksuzlar free; gez, toz, spor, etkinlikler, kitap okuma, alışveriş.
Sağlam ilişki kuran az insan var aslında. Çoğu ilişki hadi evlenelim madem, hadi sırası geldi çocuk yapalım madem şeklinde gelişiyor. Dünya üzerinde erkeklerin de hatırı sayılır bir çoğunluğu tırt ne yazık ki. Bende iki çocuk var çok ahım şahım bir hayatım yok yuvarlanıp gidiyorum. Çocuğum olmasa da çok farklı bir hayatım olmazdı. Hep bunlar hayat algısı ve seçimler işte çocuk ayrı 😬

Eşime aşığım, ama kör bir aşık değilim. Öncelikle kendi benliğim var, bu hayata bir kez geliyoruz. Ben istek, beklenti ve normlarımı yıllar öncesinde belirttim. Aşık olmamız kendimizden ödün vermemizi gerektirmiyor, kadınlar çok zayıf kalıyor bu yüzden hep başkalarının istediği bir hayatı yaşamak zorunda kalıp mutsuz oluyorlar, bknz bir önceki nesilin neredeyse çoğunluğu.
Evet haklısınız kendi annelerimiz ve onların annelerinden daha bilinçli olduğumuz kesin zaten bu nedenle böyle hareket ediyoruz hayatın gerçekleri var maalesef

Sağlam ilişki kuran az insan var aslında. Çoğu ilişki hadi evlenelim madem, hadi sırası geldi çocuk yapalım madem şeklinde gelişiyor. Dünya üzerinde erkekler de hatırı sayılır bir çoğunluğu tırt ne yazık ki. Bende iki çocuk var çok ahım şahım bir hayatım yok yuvarlanıp gidiyorum. Çocuğum olmasa da çok farklı bir hayatım olmazdı. Hep bunlar hayat algısı ve seçimler işte çocuk ayrı 😬
Benimde hayatım öyle ilerliyor şu an bir şey farketmeyecek gibi, mesela bugün eşim arkadaşıyla görüşmeye gitti izin istedi verdim 1 saat geçmeden geri geldi ben ise canım hiç bir şey yapmak istemiyor :KK70:

Benimde hayatım öyle ilerliyor şu an bir şey farketmeyecek gibi, mesela bugün eşim arkadaşıyla görüşmeye gitti izin istedi verdim 1 saat geçmeden geri geldi ben ise canım hiç bir şey yapmak istemiyor :KK70:
İşte çocuk olsa onunla uğraşırdınız 🤪

Evet çocuk sahibi olan hanımlardan fikir almak isterim :) ben 5 senelik evliyim eşimin ailesi sorunları hariç güzel bir evliliğim var, eşimden yana bir sıkıntım olmadı evliliği sarsacak fakat çocuk yapmadım gerek maddi sebepler gerek kendimi hazır hissetmemek sebebi ile. Aralıkta 30 yaşıma gireceğim, kariyer olarak yurtdışı planlarım var orada çocuk sahibi olurum diyorum 1-2 sene içinde yurtdışı işlerim sonuçlanacak çocuğumu orada daha iyi büyütürüm diyorum bu nedenle şu an beklemedeyim. Çocuk sahibi olan hanımlar bana vereceğiniz tavsiye var mı? Ne yapmalıyım?
Ruhsal açıdan gerçekten hazır olmani tavsiye ederim . Ben hemen yaptım çünkü genç bir anne olmak istedim ayrıca zaten kariyerim cok değişmez düz bir mesleğe sahibim. Yani hazır gençken olsun demiştik

Daha bilinçli olmamız bir arpa boyu fark ediyor sadece malesef. Düşünsenize insanlık kaç bin yıldır var. Ve kadın, hep toplumsal normların dayattığı roller çerçevesinde yaşamak zorunda kalmış ve köşeye sıkıştırılmış. Erkekler istediği hayatı yaşıyor da, her konuda kadın neden yaşayamıyor? Ailelerimizdeki kadınların çoğu koca 50 sene yaşamış; kendileri için ne yapmışlar ? Şuan o yaşadıkları ağrılar bile hayatta kendi beklentilerinden öne başkalarını memnun etme çabalarından kaynaklanıyor ve gerçekten boşa geçen bir ömür için pişmanlar. Ben önce kendim için kaliteli yaşamayı seçiyorum, günümün çoğu kendime kalmalı.
Evet haklısınız kendi annelerimiz ve onların annelerinden daha bilinçli olduğumuz kesin zaten bu nedenle böyle hareket ediyoruz hayatın gerçekleri var maalesef

Yoga yapın, kitap okuyun, diziler var tonla. Bence rahat batması denen bir illete tutulmuşsunuz :) bu gün 5 saat uyudum spor sonrası. Sonra kahvemi aldım, yürüyüşe gittim, kitap okudum. Akşam kedişlerle oynadık, kör bebiş kedi var onun bakımını yapıyorum bir kaç saatte bir :))

En iyisi kedi. Bzm de 5 var eşimle sevgililik dahil 12. yılımız. Çoluk çocuğa karışanların hepsinin aşkı söndü, evlilikleri karman çorman kocaları eşlerinden kopuk, benimki dizimden ayrılmaz hala sevgili gibiyiz. Çocuk herşeyi bitiriyor. Kadının görüntüsü bile 10 yaş ileri gidiyor.
Ben öyle düşünmüyorum bugün kızımı yüzme kursundan alırken bir antrenör kardeşinizi mi alıyorsunuz dedi kızım 6 yaşına girecek ilkokula başladı yaşımın 32 olduğunu ocakta 33 olacağıma inanamadı gercekten de daha da genclestim kızımla😍.1.5 yılda evlendık 7 yıldır evliyiz. Hala ama hala aşkımız tutkumuz alev alev. Çok şükür hatta 2. Cocugu ısteyecek kadar aşığız. Evimizi esyalarımızı ailemizi bıraktık eşim atandı özeli bırakıp Güneydoğu'ya geldık batıdan nasıl yerden nereye geldık mesela Kışları kendi evimizden de öteyiz aylarca tüm aıleden uzakta yaşıyoruz hatta burada daha da pekişti aşkımız. Yapamazsınız diyenler oldu ama biz başardık ve yeni bır hayat daha kurarken 2.bebeyi bile istedik🥰 yani her aşk evlılık aynı değil. Bilginize 🌼

Daha bilinçli olmamız bir arpa boyu fark ediyor sadece malesef. Düşünsenize insanlık kaç bin yıldır var. Ve kadın, hep toplumsal normların dayattığı roller çerçevesinde yaşamak zorunda kalmış ve köşeye sıkıştırılmış. Erkekler istediği hayatı yaşıyor da, her konuda kadın neden yaşayamıyor? Ailelerimizdeki kadınların çoğu koca 50 sene yaşamış; kendileri için ne yapmışlar ? Şuan o yaşadıkları ağrılar bile hayatta kendi beklentilerinden öne başkalarını memnun etme çabalarından kaynaklanıyor ve gerçekten boşa geçen bir ömür için pişmanlar. Ben önce kendim için kaliteli yaşamayı seçiyorum, günümün çoğu kendime kalmalı.
Bu biraz Ortadoğu ve din barındıran bir konu gelişmiş ülkeler ve farklı kültürden kadınlar bu tarz şeylere maruz kalmıyor bizim kadar yani zaten özgürler işten çıkıp(az çalışma saati) yüzmeye at binmeye alışveriş yapmaya spora gidebiliyorlar ve alım güçleri yüksek olduğu için çoğusu yatılı bakıcı tutabiliyor kendi maaşıyla, bizim coğrafyada hem maddi güç düşük hem inanç gereği kadın biraz altta kalıyor

Çok gereksiz, gelmişiz dünyaya ne belli ne kadar kalacağız. Bir ton sorumluluk. Bence artık aileler evrildi. Kedili, köpekli çiftler var daha mutlular hatta
Dunyaya yemeye ıcmeye gezmeye mı geldık sorumluluk almayacak mıyız
Hayvandan farkımız ne olacak
Neden sorumluluklar gözunuzu boyle korkutuyor
Evlenmeyin de o zmn işe de gırmeyın
Sorumluluk her yerde var kacınılmaz
Cocugunuz var da bu sekılde konusuyorsanız Cok uzulecegım Evladınız ıcın

Bu biraz Ortadoğu ve din barındıran bir konu gelişmiş ülkeler ve farklı kültürden kadınlar bu tarz şeylere maruz kalmıyor bizim kadar yani zaten özgürler işten çıkıp(az çalışma saati) yüzmeye at binmeye alışveriş yapmaya spora gidebiliyorlar ve alım güçleri yüksek olduğu için çoğusu yatılı bakıcı tutabiliyor kendi maaşıyla, bizim coğrafyada hem maddi güç düşük hem inanç gereği kadın biraz altta kalıyor
Bizimkiler de havanda su dövüyor işte gerek yok. Şurada zaten ortalama ne yaşayacağız ülkenin ekonomi düzeyi de belli daha da başa iş çıkarmanın lüzumu yok rahatça yaşayıp gidelim , her hayat aynı olmasına gerek yok.

Son düzenleme:
Siz kimliğinizi bile bebekle tanımlamışsınız isminize bakılırsa, o yüzden bir şey söylemekle uğraşmayacağım.

Ama herkes için sorumluluk farklı tanımlar içeriyor. Bakamayacaksanız doğurmayın diyoruz mesela. Bu şekilde düşünüp kendinde çocuk bakma sorumluluğu göremeyen kişilerin de bu kararına saygı duymamız gerekir. Bu minvalde yargılamalar da toplum baskısı oluşturuyor sonuçta. Ben kendi adıma çocuğa hakkıyla bakabilir miyim diye endişe duyan bir kadının gerçekten iyi bir anne olacağına inanıyorum. Ama istemiyorsa da en doğal hakkıdır. Çocuk oldu mu insanın hayatı kökten değişiyor ve geri dönüşü yok.

X