Ne zaman çocuk yapmaya karar verdiniz?

Yoga yapın, kitap okuyun, diziler var tonla. Bence rahat batması denen bir illete tutulmuşsunuz :) bu gün 5 saat uyudum spor sonrası. Sonra kahvemi aldım, yürüyüşe gittim, kitap okudum. Akşam kedişlerle oynadık, kör bebiş kedi var onun bakımını yapıyorum bir kaç saatte bir :))
Cocukla da bunlar yapılıyor hatta dha fazla emin olunnn. Ben de Özgürlüğüme çok düşkün bir insan oldugum ıcın kızıma uyku egıtmi verdim Fix 5 yıl aksam 7de yattı gece uykum bölunmedı eşimle her aksam cıktık neredeyse. Cocugumuzu bekledi kayniş saolsun gelip 🤣Başbaşa tatıller de yaptık. Hele ki arkadas ortamımızı saymıyorum bile. Hep bekar gibi yaşadım öyle yaşıyorum hala daha. Geldıgım yenı sehırde ble 1 yılda cevreler olusturduk ama Şimdi kücük 6yasında bir minnoş bana eşlik edıyor aşırı eğlenceli. sevgsı de aşırı aşırı güzel kedi köpek neymiş dedirten cinsten. Kendini salacaksa kadın çocuksuz da salıyor. Asıl iş kadında bitiyor zaten. Erkek dışında

Bu tür sorularin tek bir cevabı olmuyor gördüğünüz gibi, hicbir hikaye kıstas olamaz.
Esinizle beraber alacaginiz karara, hayatinizin gittigi noktaya doğru belirleyeceksiniz.

Ha yine de kendimden ornek vereceksem, karar vermeden cok erken yaslarimda yaptim, ikinciyi de anlamadık misal, hani cocuk yapalım diye dusunmeden oldu arka arkaya, bokun icinde kalınca bi noluyo ya dedik korunmayi akil ettik:)

Cocukla da bunlar yapılıyor hatta dha fazla emin olunnn. Ben de Özgürlüğüme çok düşkün bir insan oldugum ıcın kızıma uyku egıtmi verdim Fix 5 yıl aksam 7de yattı gece uykum bölunmedı eşimle her aksam cıktık neredeyse. Cocugumuzu bekledi kayniş saolsun gelip 🤣Başbaşa tatıller de yaptık. Hele ki arkadas ortamımızı saymıyorum bile. Hep bekar gibi yaşadım öyle yaşıyorum hala daha. Geldıgım yenı sehırde ble 1 yılda cevreler olusturduk ama Şimdi kücük 6yasında bir minnoş bana eşlik edıyor aşırı eğlenceli. sevgsı de aşırı aşırı güzel kedi köpek neymiş dedirten cinsten. Kendini salacaksa kadın çocuksuz da salıyor. Asıl iş kadında bitiyor zaten. Erkek dışında
Cidden öyle biraz kadına da bağlı her kadın aynı değil hayatı sevmek ile alakalı biraz sanırım biraz da depresif karakter olmamakla alakalı, hayatı seven insan kendiyle çevresiyle mutlu olan az sorun yaşıyor her anlamda

Kedi köpek neymiş cinsten dediğinize göre siz patili bir can bakmamışsınız. Hayvanlar büyümeyen çocuklar oluyor, çocuklar büyüyüp size dil pabuç kadar olabiliyor, hatta yeni nesil kuşağında inanılmaz bir sıkıntı var aileye ve çevresine karşı, istediğiniz gibi yetiştirseniz de sosyal medya ve çevre etkisi %70. En son kedisi, köpeği olan arkadaşım çocuksuz evcil hayvanlarımızla devam etseydik daha mutlu ve kolay olurdu diye itiraf etti.

Kedi köpek neymiş cinsten dediğinize göre siz patili bir can bakmamışsınız. Hayvanlar büyümeyen çocuklar oluyor, çocuklar büyüyüp size dil pabuç kadar olabiliyor, hatta yeni nesil kuşağında inanılmaz bir sıkıntı var aileye ve çevresine karşı, istediğiniz gibi yetiştirseniz de sosyal medya ve çevre etkisi %70. En son kedisi, köpeği olan arkadaşım çocuksuz evcil hayvanlarımızla devam etseydik daha mutlu ve kolay olurdu diye itiraf etti.
Benim erkek haydut kedim var eşimi sevmiyor beni ise annesi sanıyor ne yapsam sesini çıkartmıyor. Ama maması çok pahalı hills marka belki bilirsiniz, senede 3 kez hasta oluyor erkek olduğu için idrar yolu tıkanıklığı sorunu var en son 20 bin harcadık veterinere, yani üstüne az eklesem bebek odası alırdım ne yalan söyleyeyim ama evlat işte :KK70:

Benim erkek haydut kedim var eşimi sevmiyor beni ise annesi sanıyor ne yapsam sesini çıkartmıyor. Ama maması çok pahalı hills marka belki bilirsiniz, senede 3 kez hasta oluyor erkek olduğu için idrar yolu tıkanıklığı sorunu var en son 20 bin harcadık veterinere, yani üstüne az eklesem bebek odası alırdım ne yalan söyleyeyim ama evlat işte :KK70:
Ben sokaktakilere bile proplan veriyorum :)) . Veterinerler çok pahalı evet kedinin göz ameliyatına 38bin istedi daha dünden önce. Valla konu kimsesiz ve dilsiz canlar olunca dayanamıyorum. Siz dişileştirme ameliyatı mı yaptırdınız? Bizim 1 değil 10 değil bir sürü bakıyoruz, genelde muhtaç olanlar. Keşke devletin iyi klinikleri olsa ortalama fiyatlar ödesek ama olmuyor, gelişmiş bir ülke değiliz.

Ben sokaktakilere bile proplan veriyorum :)) . Veterinerler çok pahalı evet kedinin göz ameliyatına 38bin istedi daha dünden önce. Valla konu kimsesiz ve dilsiz canlar olunca dayanamıyorum. Siz dişileştirme ameliyatı mı yaptırdınız? Bizim 1 değil 10 değil bir sürü bakıyoruz, genelde muhtaç olanlar. Keşke devletin iyi klinikleri olsa ortalama fiyatlar ödesek ama olmuyor, gelişmiş bir ülke değiliz.
Hayır doktoru gerek yok diyor yaptırmadık ama sürekli tıkanıyor maalesef çözümü dişileştirmek ama doktorda diyor o zamanda geçmesi kesin değil diyor.. mecburen bu derdi çekiyoruz strese girmemesi mamasına dikkat etmemiz suyunu içmesi her şeyi tam yine tıkanıyor yine alıştık artık, sadece onun canı acıyor çünkü tel sokarak açıyor doktor :KK43: başında ağladığımı bilirim aşırı yüksek ses çıkarması(sesli ağlamak) karnı şişmesi tuvaletini yapamaması.. ben sokakta buldum onu annesi terketmişti gözleri kör olacak kadar sulanmıştı küçücüktü iyileştirdim eve aldım ilk evlendiğim seneydi mobilyalarımı mahvetti ama hastalık pençesini bırakmadı oğlumun kadersiz ve kısmetsiz bir kedi maalesef

Hayır doktoru gerek yok diyor yaptırmadık ama sürekli tıkanıyor maalesef çözümü dişileştirmek ama doktorda diyor o zamanda geçmesi kesin değil diyor.. mecburen bu derdi çekiyoruz strese girmemesi mamasına dikkat etmemiz suyunu içmesi her şeyi tam yine tıkanıyor yine alıştık artık, sadece onun canı acıyor çünkü tel sokarak açıyor doktor :KK43: başında ağladığımı bilirim aşırı yüksek ses çıkarması(sesli ağlamak) karnı şişmesi tuvaletini yapamaması.. ben sokakta buldum onu annesi terketmişti gözleri kör olacak kadar sulanmıştı küçücüktü iyileştirdim eve aldım ilk evlendiğim seneydi mobilyalarımı mahvetti ama hastalık pençesini bırakmadı oğlumun kadersiz ve kısmetsiz bir kedi maalesef
Gene başka veterinerlere sorun bence dişileştirmede genişliyor sanırım o dar kısım. O kadar kötü veterinerler var ki, bir sürü tedavi ettirdiğim için biliyorum. Araştırın iyice elbet çözüm bulunur. Çok geçmiş olsun :KK43: bir an önce iyileşir umarım oğlunuz :KK43:

Gene başka veterinerlere sorun bence dişileştirmede genişliyor sanırım o dar kısım. O kadar kötü veterinerler var ki, bir sürü tedavi ettirdiğim için biliyorum. Araştırın iyice elbet çözüm bulunur. Çok geçmiş olsun :KK43: bir an önce iyileşir umarım oğlunuz :KK43:
Teşekkür ederim :KK43: şu an iyi tekrar nüksetmez umarım bu 3. Veteriner buradan memnun kaldık o yüzden devam ediyoruz şimdilik ilgili bir doktor ne zaman arasam yazsam götürsek hep ilgileniyor biraz daha nüksederse tekrar veteriner değişeceğim, yurtdışı işim olursa ilk etapta onu götürmeyeceğim annemlere bırakacağım.. sonra onu yanıma alacağım

Teşekkür ederim :KK43: şu an iyi tekrar nüksetmez umarım bu 3. Veteriner buradan memnun kaldık o yüzden devam ediyoruz şimdilik ilgili bir doktor ne zaman arasam yazsam götürsek hep ilgileniyor biraz daha nüksederse tekrar veteriner değişeceğim, yurtdışı işim olursa ilk etapta onu götürmeyeceğim annemlere bırakacağım.. sonra onu yanıma alacağım
Siz gidince stres ve üzüntüden daha kötü olabilir bence seyahat öncesi gerekli prosedürleri yapın onu bırakmayın :KK43:

Evet çocuk sahibi olan hanımlardan fikir almak isterim :) ben 5 senelik evliyim eşimin ailesi sorunları hariç güzel bir evliliğim var, eşimden yana bir sıkıntım olmadı evliliği sarsacak fakat çocuk yapmadım gerek maddi sebepler gerek kendimi hazır hissetmemek sebebi ile. Aralıkta 30 yaşıma gireceğim, kariyer olarak yurtdışı planlarım var orada çocuk sahibi olurum diyorum 1-2 sene içinde yurtdışı işlerim sonuçlanacak çocuğumu orada daha iyi büyütürüm diyorum bu nedenle şu an beklemedeyim. Çocuk sahibi olan hanımlar bana vereceğiniz tavsiye var mı? Ne yapmalıyım?
Ben evlendikten 2,5 sene sonra 31 yaşında anne oldum. Eğer yurtdışı planınız varsa düşündüğünüz şey çok mantıklı. Yalnız önce muayene olup çocuk yapmanızı engelleyecek bir durumunuz var mı öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü ha deyince çocuk olmuyor, tedavi gerektirirse (umarım gerektirmez) ona şimdiden başlamış olursunuz

Evliliğimin 5. senesinde anne oldum. Bu durumdan çok memnunum; bu süre içinde çevre edindim, ehliyet aldım, dil öğrendim, gezdim, doyasıya keyfini çıkardım yalnızlığın :)

Evlendikten yaklaşık 1.5 yıl sonra hamile kaldım. İlk 1 yıl birbirimizle zaman geçirelim diye düşündük. Hem de evliliğimizi denedim ben kendi açımdan. Bu adamla evli kalır mıyım, mutlu olur muyum diye. Çocuksuz şekilde boşanmak çok daha kolay çünkü.

Ben evlendikten 2,5 sene sonra 31 yaşında anne oldum. Eğer yurtdışı planınız varsa düşündüğünüz şey çok mantıklı. Yalnız önce muayene olup çocuk yapmanızı engelleyecek bir durumunuz var mı öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü ha deyince çocuk olmuyor, tedavi gerektirirse (umarım gerektirmez) ona şimdiden başlamış olursunuz
Hersey normal olsada bazen ha deyince hamile kalınmıyor sebebsiz infertilite diye bir şey var. Bizde yeni evlendiğimizde hemen çocuk istedik bir kaç ay olmayınca doktora gittik eşli olarak görünürde hersey normal sorun yok olur dediler 3 yıl bekledim olmadı tubbebek yaptık gene olmadı. Bu saatten sonra olurmu olmazmı bilemiyorum ama artık eskisi kadar umudum da hevesim de yok artık. Zaten hayat öyle yada böyle geçiyor. Benimde kedim var 3 tane de torunum oldu 🥰😂

Son düzenleme:
Evet çocuk sahibi olan hanımlardan fikir almak isterim :) ben 5 senelik evliyim eşimin ailesi sorunları hariç güzel bir evliliğim var, eşimden yana bir sıkıntım olmadı evliliği sarsacak fakat çocuk yapmadım gerek maddi sebepler gerek kendimi hazır hissetmemek sebebi ile. Aralıkta 30 yaşıma gireceğim, kariyer olarak yurtdışı planlarım var orada çocuk sahibi olurum diyorum 1-2 sene içinde yurtdışı işlerim sonuçlanacak çocuğumu orada daha iyi büyütürüm diyorum bu nedenle şu an beklemedeyim. Çocuk sahibi olan hanımlar bana vereceğiniz tavsiye var mı? Ne yapmalıyım?
Önemli olan karar vermek değil doğurabilmek. Keşke karar vermek yetseydi

Daha bilinçli olmamız bir arpa boyu fark ediyor sadece malesef. Düşünsenize insanlık kaç bin yıldır var. Ve kadın, hep toplumsal normların dayattığı roller çerçevesinde yaşamak zorunda kalmış ve köşeye sıkıştırılmış. Erkekler istediği hayatı yaşıyor da, her konuda kadın neden yaşayamıyor? Ailelerimizdeki kadınların çoğu koca 50 sene yaşamış; kendileri için ne yapmışlar ? Şuan o yaşadıkları ağrılar bile hayatta kendi beklentilerinden öne başkalarını memnun etme çabalarından kaynaklanıyor ve gerçekten boşa geçen bir ömür için pişmanlar. Ben önce kendim için kaliteli yaşamayı seçiyorum, günümün çoğu kendime kalmalı.
O sizin çevrenizdeki kadınların özelde sorunu bence.
Ne annem beni büyütürken perişan oldu ne de ben. Zorlanıyor muyum mutlaka. Sıfırdan hiç bir şey bilmeyen bir insana hayatı yaşamayı öğretiyoruz. Ama o perişan dönem ilk iki sene. Bizim eşimle ilişkimiz de eskisine döndü. Sonrasında çevrende varsa gayet güzel oluyor. Çocuğu anneme yatılı gönderim eşimle dışarı da çıkıyoruz, eşimi çocukla bırakıp arkadaşlarımla akşam da çıkıyorum. Aynı şekilde eşim bazen bana bırakıp kendi arkadaşlarıyla çıkıyor. Bazen anlaştığımız çocuklu ailelerle oyun alanına yakın meyhaneye gidiyoruz, çocuklar yemek yiyip oyun alanına geçiyor valla biz de çocuksuz gibi takılıyoruz. Çevremde bekar arkadaşlarım da var çocuksuz onlarla gece yarısına kadar eğleniyoruz. Kocam uyutmuş oluyor oğlumuzu.
Çocuksuz hayatımız olsaydı sadece maddi açıdan daha ferah olurduk o kadar.
Ama bana kattıkları yanında bence önemsiz bir bedel.

Kedici bir insanım. Senelerce kedi besledim. Yapmayın Allah aşkına diyorum. Evladımla beslediğim kedinin verdiği his aynı değil, olamaz.
Birini karnımda taşıdım, tekmelerini hissettim. Kendi vücut salgılarımla emzirdim. O emzirirken gözlerine baktığı anları hala özlerim, düşünürken bile içim ısınır.
Şimdi de 7 yaşında okul dönüşü anne özledim diyip sarılıp öpüyor. Tüm gün stresim gidiyor.
Özlemi başka sevgisi başka. Çok başka hisler.
Zor evet ama paylaştıkların yaşadıkların bambaşka.
Evet ergenlikte pabuç gibi dil olacak. Çatışacağız ama öyle kalmayacak.
Büyüyecek benle kahve içmeye gelecek, sen seversin diye aldım diye bana sevdiğim şeyleri alacak, doğumgünümde arayıp kutlayacak kimbilir daha neler yapacağız beraber.
Bazı şeyleri abartmamak lazım. Elbette kedi de evin bir Ferdi oluyor, çok çok seviyorsun ama kendi evladınla aynı hisler olamaz.

Yoo cok da baktım hem de kucukken kopegımız vardı yavrularını koynuma sokardım kızım deliiryor kediler için hatta ablamın 2 kedisi kaçtı evlerimizde yas vardı. Bir süredir. Çok şükür merhamet bilinciyle de yetiştiriyorum. Sokaktakı hayvanlara mama ve su veriyor benim prensesim 🌺Alerjik oldugu için kızım Evimiz için sahıplenemıyoruz daimi. Evlat sevgısını tadınca anlarsınız ne demek istediğimi 🙃

Cidden öyle biraz kadına da bağlı her kadın aynı değil hayatı sevmek ile alakalı biraz sanırım biraz da depresif karakter olmamakla alakalı, hayatı seven insan kendiyle çevresiyle mutlu olan az sorun yaşıyor her anlamda
Gerçekten öyle. Hayvan sevgisi ile insan sevgisini karşılaştırmakinsanları az sevmekle alakalı.. Bir secenek sunulsa evladın mı kedin mi dense. Tabiki evladın denecek. Bunu anlamak gereko mevzu bu.kedisi köpeği olup evladı gibi sevenler de. Tek bı secenekde tabılı evladım der

X