Mutsuz ve depressif bir anneye ragmen mutlu olan varmı?

Çocukluktan yaralı,anne/babasına hiç şımaramamış,aksine kendisini hep anne babasının iyiliğinden sorumlu sanmış herkese kocaman sarılmak istiyorum.Bizim yaramız kapanmaz.
Ben de sarılmak istiyorum ve bu geçmişimizi onarmamız gerekiyor. Küçükken şımaramadık şimdi şımaralım, inanın bu değersiz oluşumuz küçükken bize o kadar sirayet ediyor ki nerde bencil, narsist ve kötü insanları enerji olarak çekiyoruz. Bazen o kadar çözümsüz kalıyor ki benim babam da bipolar ve annem de depresyonda. Küçükken çok özenirdim babası normal olup ailecek alışverişe gidenlere . Annenin enerjik, her şeye hevesli olduğu ve mutluluk saçtığı bir ailede olmayı çok isterdim ama malesef hayat. Belki çok iyi bir anne olurum , mutlu bir yuvam olur diye hayal ettim o da ayrılıkla sonuçlandı bazen de diyorum senin falında sevilme yokmuş diyorum ağlayarak. Bazen babam çok sevseydi annem çok sevseydi bu kadar çok kanmazdım kötü insanlara.

Hayır dediğiniz her durum için nedenini açıklayın ve tartışmaya çekse de cevap vermeyin
Sohbet etmek için bile belirli konuların dışına çıkmayın.
Ne tip okb var o da önemli
Cevap verdirene kadar susmuyor yanımda değimse abartısız 300 mesaj atabiliyor, yanımdayda asla susmuyor küsmekten bile anlamıyor
Özellikle çok taktıysa günde 15 20 kere bazı şeylerde onay istiyor, diyelim x konuda sorun yok dedim dönüp dolaşıp oraya geliyor ayy yazarken bile içim sıkıldı

Benim de babam bipolar ve annem de yani oldum olası neşeli biri değildir
Narsist insanlardan bıktığım için artık kimseyle sevgili falan da olmuyorum, ben de istedim evlenmek aile kurmak falan filan ama bir narsist tarafından senelerce bahanelerle oyalandım
Çözüm yok gibi geliyor bana artık, yalnızlığımı sevmeye çalışıyorum ve hep böyle olacak buna alış böyle mutlu olmanın yolunu bul diyorum
Size bir anımı anlatmak istiyorum ben 9 yaşında falandım maddi durumumuz kötüydü doğumgünümdü annem pasta yapacaktı arkadaşlarımı çağıracaktık, heyecanla fırının başında bekliyorum, pastayı yapamadı fırında kekini pişirmeye çalıştı ama olmadı sonra bana dedi ki sen o kadar aksi ve inatsın ki kızım her işin ters gidiyor görüyor musun senin yüzünden dedi, sonra pasta aldı geldi ama hiç unutmam annemin bana hazırladığı bu doğumgününü içime bıçak gibi saplanıyor hala

Tabi ki birebir aynısı olmasa da çok benzer bir annem var. Hep memnuniyetsiz,hep eleştirel,hep mağdur…
Babam dünya iyisidir. Ama onunla da iki güne bir küs. Damatları anne anne diye peşinde dolanır hepimiz etrafındayız ama yok. Telefonda konuşurken hep bir mıymıy sesi. O eleştirir ama onu eleştirirsen ya küser ya ağlar. Hasta olduğumuzda öyle bir tavrı olurdu ki “yine mi hasta oldun” der gibi.
Her neyse işin özü aynı değiller ama benzerler.
Ama ben çok mutlu biriyim. Hep şükrederim,neşeliyimdir,olaylara hep iyi açıdan bakarım. Kötü ve ya istemediğim bir şey olduysa olayın büyüklüğüne göre bir süre üzülür sonra tamamen unuturum.
Hatta geçen eşimle konuşuyorduk dedi ki. Annesine bak kızını al derler ya o hep doğru değilmiş. Çok şükür sen annene hiç benzemiyorsun

Aynı durum bende de var. Çok mutlu olamadım. Hayatıma yansıdı. Annem aşırı baskın ve kaprisli bir kadın. Yıllarım onun kurban öykülerini, haklılığını ve mükemmel kadın olduğunu dinlemekle geçti. Babamdan nefret ediyor ve aşağılıyor. Çocuklarına kin ve öfkeli. Evinde bile istemiyor bizi. Zaten ben de gitmiyorum. Gidince huzur yok. 3 aydır konuşmuyorum.

Annenizle aynı evde yaşıyosunuz sanırım. Benim ailemde de bu modelden insanlar var.
Mümkünse aynı evde yaşamayın çünkü bu insanların yarattığı dramalardan hiçbir zaman çocuklarınızı da kendinizi de koruyamazsınız. Başka odaya gidersiniz peşinizden gelir, peşinizden gelmese de tüm evi inletir. Sessizliğe bürünse de pasif agresif tavırlarla evin içinde gezinir. Siz bunları görmezden gelip günlük rutininize baktığınızda da dikkat çekmek için son kozunu oynar; kriz geçirir, atak geçirir, bayılır, kendini hasta eder.

Günün sonunda geçmiş olsun, alttan almak zorunda kalırsınız ve ömür boyu yapacağı her sorunlu hareket için kabul biletini almış olur.

Bu insanların öfke sorununun yanında yalnız kalma korkusu vardır. Bu yüzden ki babanız aldattığı halde ondan ayrılmamamıştır ya da kardeşiniz eş tarafını öncelikli görmeye gitti diye artık önemsizleşmiş biri olarak hisseder.

Annemim babamın gönlü olsun diye ben bu dünyaya getirdiğim çocuğu bu dramalara maruz bırakamazdım.

Ya annem düzgün biri olmak için çabalardı doktora yollardım ya da ben o evde artık durmazdım.

Benim annemde ben 9 yaşındayken dışarı çıktı babamla bir keresinde ben gelene kadar yerleri sil dedi. Bende çocuk aklımla elime geçen ilk legene doldururup yerleri sildim (hamur legeniymis meğer). Annem eve geldiğinde hevesle yerleri sildim demeye kalmadan bir güzel dayak yedim. Bu gibi sebeplerden daha çok dayak yemisligim vardır. Simdi düşünüyorum da ne kadar çok haksızlık yapilmis bana. Asla itiraz edip zorluk gösteren bir çocuk olmadım hiç bir zaman. Aksine çok uysal ve yaşımdan daha olgundum hep. Benden küçük ikiz kardeşlerimle aramızda sadece 4 yaş olmasına rağmen onların ikinci annesi gibiydim. Okulda derslerimde basariliydim. Ama annemin memnuniyetsizliği yüzünden hep kendimi yarandirmaya çalışmakla geçti çocukluğum. Durmadan kendi yegenlerini komşunun çocuklarını örnek verirdi. Para içinde yuzmelerine rağmen bize bak şu komsunun çocuğu çalışıp annesine koltuk takımı aldı (siz bir işe yaramıyorsunuz dercesine). Onların çocukları söyle hayirlilar böyle hayirlilar derdi. Halbuki neredeyse her sene bizi ya anneanneme ya akrabaya bırakıp Türkiye'ye gelip milyonluk yatırımlar yaparlardı. Bir kere hiç unutmam arkadaşlarım gelecekti annemden 20 Euro istedim abur cubur içecek falan almak için o ara biraz vergiyle sıkıntıları vardı babamın (ama aynı zaman turkiyede bir yığın arsasi dukkanlari falan vardı) zorluk cikardi bende mahcup olmaktan çekindim arkadaşlarıma karsi. Yalvardım resmen yüzünü düşürdü tersledi beni parayı yüzüne firlatmadigi kaldı. Ben ve kardeşlerim ogrencilik döneminde bile onlardan doğru düzgün harçlık almazken (devlet burs verdiği için hiç ihtiyaç duymadık, burs hakkimiz doluncada ogrenim kredisi cektik hala borcunu oduyoruz) sağa sola biz çocuklarımızı okuttuk söyle iyilik yaptık böyle iyilik yaptık der anlatır durur. Milletin yanında kızım okuyordu ona hiç ev işi yaptirmadim bana hiç faydası dokunmadı der! Yani bilmiyorum ne kadar çarpık bir zihniyeti varmış yıllarca nasil idare etmişim bu olanları bir kaç gündür düşünmekten kafayı yiyorum.

Bu anne modeli narsist bencil anne bende benzer bir anne ile büyüdüm malesef.
Olabildiğince uzak durup sınır çizmeye çalışmalısınız kendi karanlık dünyalarına bizide çekmeye çalıştılar hayatları boyunca. Bir çocuğun başına gelebilecek en zor şeydir narsist ebeveyn ile büyümek.

Yok Allah'a şükür aynı evde yaşamıyorum. Ama evlerimiz aynı semtte. Biz esimle bir kaç kez boşanma aşamasına geldik daha önce, sırf annemle aynı evde tekrar yaşama korkusu yüzünden vazgeçtim her seferinde bosanmaktan. Çünkü ben baba evine donmeseydim bile o benim bosanmamdan cesaret alıp babamdan ayrılır yanıma yerlesirdi. Ben defalarca bu memleketten uzaklaşmaya çalıştım ama eşim bu konuda bana hep engel oldu. Bana kalsa annemle aynı şehirde bir dakika durmam çeker giderim Türkiye'nin güzel bir iline doğayla iç içe herkeseten uzak huzurlu bir ortamda yaşarım. Zaten evden çalışıyorum istedigim yere yerleşebilirim eşim memur istediği zaman tayin isteyebilir ama yok burdan gitmeye bir türlü yanasmiyor. En güzel yıllarım annemin yarattığı huzursuzluklar yüzünden burnumdan geldi. Bıktım artık onun etrafına yaydığı negatif enerjiden. Bu aralar gerçekten yüzünü bile görmek istemiyorum.

O zaman çok sık görüşmezsiniz. Bir de anneniz çocukların önünde deliriyorsa(misafirlikteysrniz) “çocuğumun önünde böyle davranmana izin veremem, ya sakin durursun ya da biz eve geçiyoruz.” Diyebilmelisiniz.

Mutsuz insan profili anneniz. Tam olarak mutsuz biri, kendini gerçekleştirememiş biri böyle davranır. Bazı kısımlarını annemle ben de yaşadım en büyük çocuk olduğumdan her şeyi anlatma eğilimi vardı. Ama evlenip belli bir sorumluluğu yüklendikten ve negatif bana iyi hissettirmeye her şeyden uzaklaşmaya karar verdikten sonra kendisine dedim ki ben senin çocuğunum, kız kardeşin veya arkadaşın dostun değilim anne dedim. Yalnız olmasından kaynaklı ailesine anlatamıyor, dostu yok kimsesi yok psikologa anlatmasını söyledim ki en azından onun benden faydalı olacağını da ekledim. Yani kendinizi koruyun. Duygusal olarak manipüleye kapalı olun. Gerçekten sizi yukarı çeken kişilerle vakit geçirin toksik ebeveyn etkilerinden ancak bu şekilde kurtulur, çocuğunuza da yeni bir kader açmış olursunuz.

En son olan olayda söze dokmesemde öyle yaptım zaten. Onun evindeydik (yine merhametinden dolayı gittim babamla sıkıntı yaşıyorlar çocuklarla gideyim belki neşesi yerine gelir diye ama bir daha tovbe) bağırıp çağırınca çocuklara hadi çıkıyoruz dedim aldım çocukların kafasi dağılsın diye parka götürdüm. Öyle yapmam zoruna gitmiş olmaliki telefonda bağırdı çağırdı bir daha beni aramayın dedi.

Evet 15 yaşında babamla kaçarak evlenmiş küçük yaşta dört çocuk doğurmuş. Kendi tercihlerinin faturasını yıllarca bize çıkardı. Utanmasa bizi sorumlu tutacak herşeyden. Ben çocuklarım için katlandimda ömrümü onlara feda ettimde söyle zorluk yaşadım böyle zorluk yaşadım. Biz dedik sanki o yaşta evlen çocuk doğur. Yıllarca manipüle etti beni sonrasında uyandım ama merhametinden dolayı mesafe koyamadım ama artık yeter. Benimde bir hayatjm var onun karanlığında boğulmak istemiyorum.

annem bana yıllardır babamı çekiştiryor. Anlatma bana dememe rağmen anlatıyor. Ben senin çocuğunum. Uzmanlar çocuklarınıza anne ve babası hakkında olumsuz konuşmayın diyor. Bana anlatma arkadaşına komşuna anlat diyroum İkna olmuyor, anlatacakmış.

Bende aynı ünversitede işe girdim sadece 2 kere harçlık aldım onlardan, hep sessiz sakindim uyumluydum olmasam da kafamı ezerdi zaten
Benimki evde iş yaptırmazdı bana bir kere evş süpür dedi 13 yaşındaydım çok kötü olmuş dedi dövdü beni sonra bidaha evde bsy yaptırmadı, ama anneannem onu zorlardı kızın bana gelip halıları yıkasın herkesin torunu yapıyor diye, ben de dışarda oyun oynamak isterdim 13 yaşında falandım beni bağıra çağıra anneanneme götürdü zorla orda ben halı yıkadım ve gelince ağlayrak babama anlattım kıyamet koptu ama bidaha anneannemin ev işini yapmadım, anlat anlat bitmez aslında karşımızdaki anneyi sevmek bile zor geliyor bazen ama sonra bakıyorum iyi şeylerde olmuş o da çekmiş falan, mesafeli devam etmek gerekirse terslemek gerekiyor zaten gerçek anne kız bağı çocukluktan olmamış ki sonradan nasıl olsun

ay benim annemde 18de evlenmiş kendi isteğiyle, üniversite sınavına girmemiş ailesinin durumu yok diye, aynı laflar hep, ben şey diyorum banane annen baban evlendirmeseydi seni, bana sorsalardı ben zaten doğmak istemezdim diyorum

Biz bir kere kardeşimle evde mum yakmıştık yani öyle bulduk halının üzerine aktı annem görmeden kardeşim ağlamaya başladı abla korkuyorum çok kızacak annem diye, kendimizi babam gelene kadar benim odama kilitleyip bekledik, babam çünkü annem gibi değildir yani o kırıldı bu pislendi dert etmez anneme de kızardı bunları önemseme diye

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…