Lohusa depresyonuna girdim

Siz bugünler iyi günleriniz daha da zor olacak dediğinizde ayağa kalkmıyor daha da düşüyor.
Bana öyle oldu.Her gece ağlarken bugünler iyi günlerin diyince ölmek isterdim.
Buna hakkınız yok.
İnsanlar o dönemde sadece bunun bir süreç olacağını ve her şeyin kolaylaşacağını duymak istiyor.

Evet en zekicesi de doya doya uyu oluyor. 24 saat uyusak her gün çocuk doğunca faydası ne mesela? Depolayamıyoruz uykuyu neticede.

lohusa depresyonu bir çok kadın yaşıyor zor evet hiç geçmeyecek gibi. artık özgürlük gitmiş, eski halime asla dönemem gibi kimse beni anlamıyor gibiydi. insanların iyi söylediklerinide tersten anlıyordumki bende bir görümce var düşman başına bile demeyeceğim sütün yok sütün yok iftiralar atmıştı mevlütte eşime bir altın eksik falan diye. zor olan süreci kabusa çevirmişti. hep ölmek istedim kızıma iyi bakamadığım için kendimden nefret ediyordum, keşke hiç çocuk yapmasam diyordum. ama o kadar çabuk geçtiki şuan kızımla arkadaş gibiyiz bazen gizli saklı yaramazlık yapıyoruz kıyafet deneyip aynada popolarımızı çevirip bakıyoruz falan çok eğlenceliymiş diyorum. kızım resmen en yakın arkadaşım oldu. ve henüz2,5 yaşında. şuan bunlar imkansız gibi gelebilir ama inanın geçiyor ve inanamıyorsunuz geçtiğine.

51 günlük anneyiö yazacaklarımın çoğunu arkadaşlar yazmış 10.günü çok iyi anlıyorum aynısıydı hala da öyle ama tahammül sınırlarım genişledi değiştim onunla bende büyüdüm.
Asıl şunu söylemeye geldşm d vitamini ve doktorun yazdığı vitamin desteği -misal benimki decavit- günü çok etkiliyor ben baya dikkat ettim içmdiğim günler depresyona meyilli oluyorum ilaçları içelim mutlaka

Bence de, ben de en zorunun hamilelik olduğunu düşünüyorum.
Ben de hamileliğimde çok zor zamanlar geçirdim. 7 ay mide bulantıları ve kusmaktan bir hal olmuştum. Mide yanmaları beni öldürüyordu. Karnım büyüdükçe sağa sola dönmekte zorlanıyordum, uykular haram olmuştu.

Yani her aşamanın bir zorluğu varmış bunu öğrendim. Ama bebeği eline almak, onun canlı olduğunu bilmek, ne istediğini anlayamamak, sürekli ağlamalarını dinlemek... çok zor... Hamilelik gibi bebek bakımı da zor. Ama bebek bakımı bana daha da zor geldi. Çünkü yine karnımdaydı ama elime alınca hoşgeldin gerçek dünya dedim. Bu gece toplasam 2 saat belki uyumuşumdur. Ya da 1 buçuk saat. Bebek az önce uyudu ve ben bu defa uyuyamıyorum. Çok zorlanıyorum.

İyi ki doğurmuşum. Rabbim isteyen ve bebek sahibi olamamış her kadına hayırlı sağlıklı gebelikler bebekler nasip etsin inşallah. Ne kadar zorlansam da onun kokusu dünyamın çekim gücü. Can evlat bal evlat. Bu günler geçecek o büyüyecek diye kendimi avutuyorum. 40ını sayıyorum

Bir arkadaş daha yazmıştı. İlaç var çok şükür ve hemen içeceğim. Sağol canım benim Allah razı olsun.

Herkes bunları yaşıyor çok normal şeyler. Zamanla büyüdükce her şey yoluna girecektir. Ama başa çıkamıyorsanız doktora gidin bence.

Geçmiş olsun canım. Allah tez zamanda şifanı versin. Doğumdan bir gün önce sabırsızlıkla beklediğim bebeğim doğduğu anda kabusum olmuştu. İlk zaman sütüm gelmedi gelince bebeğim emmedi. O minicik parmağıyla itiyordu resmen Onun olduğu odaya giresim gelmiyordu ağlama sesini duymak istemiyordum hatta kendiliğinden ölüverse rahatlarım diye düşünüyordum ve nadıl böyle bir anneyim diye kahrolup ağlıyordum. 5. Gün topuk kanı için sağlık ocağına gittik. Doktor oğlumdan çok benle ilgilendi. Hamileliğim boyunca göbekten kan cıvıltıcı kullanmıştım o da sezaryen doğumda çok kan kaybetmeme sebep olmuş. Doktor demir ilacını düzelene kafar bırakmamamı söyledi ve hakkaten içtikçe gün be gün normale döndüm. O günler buralarda başka bloglarda başkalarının da neler yaşadıklarını okuyup durmuştum. Oğlum 3.5 yaşında şimdi ve çok mutluyuz şükür. Vitaminlerini lütfen ihmal etme olmadı psikiyatrik destek al ve şundan emin ol GEÇEÇEK

Bunlar daha iyi gunlerin diyenlere inanma. Bunlar en zor gunlerin. Buyudukce kolaylasacak insallah
Allah razı olsun. Elbette büyüdükçe de zorluğu olacaktır ama sürekli ooo bunlar ne ki daha dur sen diyenler beni deli ediyor ve soğutuyor. Çok sağol canım benim. İnşallah atlatacağım.

Bu konuda ihlamur un faydasını gördüm bu hisler gelip geçici çok ağlayan sınırlı bebeklerin annelerinin biraz daha zahmetli geçiyor sanki

Yazdıklarınız aynı ben. Allah sizden razı olsun. Beni rahatlattınız. İlaçlarımı ihmal etmeden içeceğim. İnşallah geçecek ben de buraya rahatladım o günler geçti yazacağım

Bu konuda ihlamur un faydasını gördüm bu hisler gelip geçici çok ağlayan sınırlı bebeklerin annelerinin biraz daha zahmetli geçiyor sanki
Çok sağolun içeceğim inşallah. Hiç aklıma gelmemişti.

Bir arkadaş daha yazmıştı. İlaç var çok şükür ve hemen içeceğim. Sağol canım benim Allah razı olsun.
Ben ilkini 5 sene önce yaşadım hayatım altüsttü olmuştu doğumdan dolayı vertigo olmuşum ve gitmediğim doktor kalmadı 3 ayda anca teşhis kondu, 3 ay her gece gündüz annem kv baktı, sürekli ağlıyodum şimdi ikinci doğumum ilk 15 gün çok iyiydim meğerse iç kulak tansiyonum varmış ve normal doğum yasakmış , bi güzel yataktan kalkamadım bunalımda diye düşündü herkes ama ben kendimi biliyodum en son telhisim yeni konuldu tedaviye başladık yeni yeni bakabiliyorum çocuklarıma, ikincidede yaşanıyo aynı duygular şükür ki sen sağlıklısın annene ver sağ sütünü 2 saat sonra onu içirir o acıkana kadar 4 saat uyumuş olursun

Bebeğiniz hayırlı olsun .. Ben 6 sene sonra tüp bebek yaptırdım ve çok şükür bir kızım oldu benim yaşadığım neydi bilmiyorum 1 seneyide aştı zor atlattım kimse gelmesin çocuğuma ellemesin yaklaşmasın benden almasınlar istedim kimsede anlayış göstermedi hergün her saat tepemden inmediler öyle yap böyle yap şöyle yap kucağımda görseler aman alışmasın vs vs emziriyorum on kişi tepemde biri çocuğu ayağından tutmuş biri kafasını bastıryor biri şöylr tut falan diyor ay şimdi gülüyorum size yazarken ama o zaman delirme noktasındaydım onca sene beklemişim bırakmadılar çocuğuma doyayım sarayım koklayayım en son bir cinnet geçirip patladım.. sürekli üstüme üstüme gelmelerinden durum uzadı tabi şimdi iyiyim şükür .. Demem o ki herkes bir şey yaşıyor ve geçiyor Allahın izniyle çabuk atlatırsınız inşallah ..

Yazdıklarınız aynı ben. Allah sizden razı olsun. Beni rahatlattınız. İlaçlarımı ihmal etmeden içeceğim. İnşallah geçecek ben de buraya rahatladım o günler geçti yazacağım
Emin ol yazacaksın canım bundan hiç şüphen olmasın. Şu anki durum senin elinde değil kendini de suçlama. 5 günlükken topuk kanı için sağlık ocağına gittiğimizde doktor daha 5 günlük nasıl emmezmiş hemşire hanım emzirme odasına gidin bebeği emzirin dedi. Bizim oğlan ağlamasıyla sağlık ocağını resmen inletti hemşire ben böyle bebek görmedim demişti. Hatta o günün dönüşünde ben eşim ve ortada bebişimiz ikimizin moralsizlikten suratı beş karış fotomuz bile var. Şimdi gülerek bakıp anlatıyoruz. Tez zamanda normal haline dönmen dileğiyle

Sağsam da sütüm çıkmıyor azcıcık çıkıyor birkaç damla o yüzden biraz mama da veriyorum yoksa bas bas bağırıyor. Çok aç. Göğsümün dolduğunu hissettiğimde emziriyorum ama 5 dk sonra basıyor çığlığı ve mecburen biraz da mama veriyorum.

Siz daha zor yaşamışsınız Rabbim yardımcınız olsun. İnşallah hepsini unutuveririz de keyfini çıkarırız bebeklerimizin.

Büyüdükçe sana arkadaş yoldaş olacak bu duygular alışma dönemi içini ferah tut bende ikinci bebeğimi beklememe rağmen bi taraftan da korkmuyor değilim ama ilk bebeğimde aynı sen gibiydim şimdi anın tadını çıkarmak istiyorum onun o minik hallerini doya doya yaşamak istiyorum

Psikolojik destek almalısın canım. Bir bekgeselde izlemiştim doğum sonrası bazı kadınlar bu durumu daha ağır yaşıyorlar. Hatta bir anne bebeğine zarar vermişti, zamanla ve tedaviyle düzeliyor. Senin daha yeni 10 günlük bebeğin 24 saat memededir, bir dakka bıraksan ağlıyordur uykusuzluk yorgunluk , ağlamasına dayanamama ve hormonlar etkilemiştir. Bebek biraz büyüyüp olayları kontrol etmwye başladığında düzelicek emin ol. Kimi az kimi daha yoğun ama mutlaka her kadın yaşıyor depresyonu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…