Kurban bayramı konusu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
eş ailesi ile kendi ailenizin memleketi farklı olunca böyle oluyor.
benim eş tarafıda kurbanı hep köyde kesiyor yaşadığımız şehirden 12 saat uzaktaki memlekete gidip.
bu sene geçmiş artık seneye yaşadığınız yerde kurbanı kesip ertesi gün köye gidebilirsiniz .sizide ailenize bırakırlar . bu sene bizde bide böyle deniycez. her sene yok etleri paketle yok bozulmadan hemen yaşadığın yere götür bayramdan bişey anlaşılmıyor.
kurbanın ertesi günü kim nereye gitmek istiyorsa gider. valla bu sene köye gitmiyorum. kv ler uğruyor arada yol yapıyor ama gitmem. köy gidene kadar harcadığım masrafa tatile gidelim diyorum eşime. oda babasının mezarı için köye gitmek istiyor ama masrafda çok arada kaldı. şimdilik millete gitmiyoruz diyoruz.
bu arada sizin kendi aileniz nerde Abinizi yazmışsınız sadece

Kocam benden daha net. Temizlik falan yapamam ben mangala gider yok öyle dedi ben biraz yumuşattım. Çözmüştük gunces. Eşim dönüşte gidicez uyan uyar uymayan otobüsle gelsin dedi. Yatarız da istersen dedi. Yengeme yük olamam yemek yer çay içeriz güzelce öyle devam ederiz dedim. Kaynanam biliyor olmalı ki dün akşam bağırdı. Etkilendim ve o an bişey diyemedim size sormaya geldim. Etlerim dediğinde ee napalım yani ben uğricam her türlü ya giderken ya dönüşte yapıcak bişey yok dedim. Gücüm buna yetti.
Kesinlikle programlarında garnitürsünüz. Hatta şu an onların programını bozan, ayakbağısınız. O kadar sinirlendim ki? Kaynananızın o tepkisi üzerine ben gitmiyorum köye falan, ne haliniz varsa görün, giderken beni abimlere bırak, etleriniz bozulmasın gönülünüz olsun diye abimle el gibi bşr çay kahve içmek için görüşmeyeceğim. Dönüşte de ister alırsın almayacaksan da ben dönerim. Ne bu et de et yetti artık der kapıyı çeker çıkarım.

S Sunshine1 konunu 🙄🙄🙄 boyle okudum ve çok şaşırdım. En son bana cozduk demistin o yuzden sasirdim.

Şu yukarıdaki yorumu lütfen dikkate al. kötü niyetle yazılmış bir yorum degil aksine olabildiğince yumuşatıp yazılmış bir yorum. Neden biliyor musun çünkü burada yorum yazan bizler hepimiz farklı kültürlerde, farklı karakterde insanlarız. Tıkandığın noktada farklı fikirler almak güzeldir ama esin nasıl ki ailesinin etkisinden çıkamıyor ve yeri geliyor eşini eleştiriyoruz, biraz senin de ozelestiri yapman lazım. Sürekli başka fikirlerle ilerlersen sen olmazsın. O evlilik siz olmaz.

Fevri oldugunu yazmissin ya fevri olmak sence ne demek? Sana fevri oldugunu dusunduren nedir ya da kimdir? Sen fevri falan değilsin az daha sabrestsen evliya makamina yukseleceksin :) sen sadece icine atmaktan hasta olacaksin sinirin bundan.

Karsimizdaki insanin bize nasil davranacagini biraz da biz belirleriz. Sana temizlikten bahsedildiginde, abine gitmek yerine etlerini dusunduklerinde rica ediyorum bana emrivaki yapmayin demek senin icin neden bu kadar zor? Bu insanlar duracagi yeri bilmeyen insanlar. Karin bana temizlikte yardim eder denildiginde sen oo ben o zaman koye gelmiyorum diye takildim yazmissin. Bu bir tavir degildir cunku net degilsin. Kendini ifade etmekten cekiniyorsun. O yuzden cift terapisti ikinizin de yararina olacaktir.
Sizin bu mesajınıza bir kaç şey daha ilave etmek istiyorum. Bence haklı olarak eşinin ailesine tahammülü kalmamış ve artık tepkileri de hiç yerinde değil, sunshine ın dengeleri şaşmış bence. Tepki vermesi gereken şeye tepki vermeyip, tepki vermeyeceği yerde sinirleniyor, bu yüzden nerede nasıl davranması gerektiğini bilmiyor yazdım. Örnek veriyorum bir önceki konuda babaya alınan tansiyon aleti, ablaya alınan pastaya tepki verilirken, bu konuda susuyor. Kesinlikle eşiyle arasında bir iletişim kopuklugu var, ya hanımefendi kendini yeterince iyi ifade etmiyor, ya da eşi onu ciddiye almıyor, zaten eşi ciddiye almıyorsa ailesi neden ciddiye alsın. Bu yüzden bence kesinlikle terapiste gitmeliler. S Sunshine1 lütfen yazdıklarımı dikkate alın, bu şekilde devam ederseniz stres dolu bir evlilik hayatınız olur.

Evlenince insanların aileleri puf diye ortadan kaybolmuyor. Eşinizin ailesine bayram ise sizin ailenize de bayram. Eşinizin bayram planını annesigile, köye, etlere bağlı olarak yapması hoş değil. Sizinle ortak nokta bulmaya çalışmıyor size sus payı veriyor. Ortak nokta bulmaya çalışıyorsa annesi sizden önce otobüsle gider yada abinizin yaşadığı yere kadar beraber giderseniz oradan otobüs ile gider siz de madem eşiniz sizi bırakmak istemiyor bir yada iki gece eşinizle beraber abinizde kalırsınız. Sonra da köye gider bir gece kalır kaynana, et vb şeyleri alıp dönersiniz evinize. Kaynana benzin parasını koyacak, etleri bozulmasın diye komşu gezmesi gibi abinize uğrayıp çay kahve içip gitmek nedir. Dinlenme tesisi mi abiniz? Benzin koyarım arabaya ne demek? Benzin koyuyorum para veriyorum benim dediğin olacak mı demek istiyor. Benzinin de filan değilsiniz eminim ama benzin fiyatları da aldı başını gitti, 2-4 günlük bayram için size ve eşinize de günah. Hem maddi, hem manevi hem fiziksel olarak çok yorar bu durum sizi. Lütfen üzülmeyin de sus payları ile de yetinmeyin.
Üzülmüyorum ama canım sıkılıyor. Eşime ilk başta diyorlar ki otobüse vericeğimiz parayı sana verelim sonra da laf sokuyorlar. Ne kadardır tartıştığımı bilemezsiniz. Eşime ailenden ayrı plan yaptığımda seninle gelirim bile dedim. Eşim ayarladı ailesi durmuyor. Benim onlara güzel cevaplar vermem lazım.

Daha bayrama 3 ay varken eşimi darlamışlar köy köy birlikte gidelim otobüs biletine vericeğimize sana verelim diye. Eşim de geldi bana sordu bende mantıklı bizim içinde iyi olur ama ben abimi görücem dedim. Gideriz dese de sonra aa etler olucak araba diye yan çizdi. Bende susmadım madem öyle yolda bırakırsın beni plan yapamıyorsan ben de gelmem dedim. Eşim de tamam dönüşte gidicez mecbur uyucaklar dedi.

Kaynanam pasif değildir beni. Önce kocama çemkirmiştie şimdide benim olduğum ortamda söylendi. Benzin parasınıda vereyim sus diyor. Ay sinir oldum ailesinin her mevzusuna susmadığım içinde memnuniyetsiz olarak algılıyor eşim.
Canım her mevzuda susmamazlik diye bir şey olmamalı zaten, susulacak şey var konuşulacak şey var, mesela bu konuda, abinize mi gitmek istiyorsunuz, eşinize belirtin ve arabayla madem annenler gidecek, o zaman giderken beni abimlere bırakın dönüşte de alın diyin, bunu bile yapmıyorlarsa otobüsle uçakla gidin, saygınızı bozmadan kayinvalideye de sesiniz çıksın biraz, eşiniz sizi düşünmüyor, bencillik yapıyor. Ne desem bilemedim.

Bence abinize uğrayama ihtimalinin çok düşük. Dönüş için bahane çok. Kv sırf siz abinize ugramayin diye erken bile döner. Allah kolaylık versin.

Bence eşinizin köy istemesi normal, ama zaten aynı binada oturduğunuz kv evine sürüklemek istemesi hata. Sizi abinize bıraksa, annesine evin çocuğu benim temizlik yaparım, karımı ilgilendirmez dese sıkıntı yok. Ama esiniz annesinin gönlü de olsun istiyor, sizin gönlünüzde olsun istiyor. Ama ikisi bir arada olmuyor. Çünkü eş ve ailesi problemli. Bu vakte kadar çok sabırlı davranmışsıniz.

Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim görümce tam bir manyak. İyi dayanmışsinız.
Görümcemden sadece 1 olay örnek verdim ama yinede anlamışsınız valla tebrik ederim :). Abime gideceğim. Zehir ederim onları köye. Kavga çıkarırım birdaha da kimse bana köy diyemez. Zaten çok gerginim.

Günaydın Kanaryacım.

Her zaman diyorum canım ya, iş eşinde bitiyor.
Eşin köyü çok seviyor, yılda bir diyor, çok da haksız sayılmaz cidden yılda birse. Ama orada temizlik yapmak, et kesmek, iş yapmak bana göre değil de sistem bu şekilde işliyorsa, baştan kabul edilmişse, yani; dün kayınvalide evinde bulaşıkları makineye dizdiysen, bugün “aaa ben yerimden kalkamam” diyemezsin.
Köye değil abine gitmek istiyorsan eşinin aaa ben “eşimsiz bir yere gitmem” lafına kanma, madem sensiz bir yere gitmiyor, beraber abiye gidin madem. Onu kabul etmez di mi eşin?

Neyse…
Canım benim
Bence köye git, boşuna arıza çıkarma, gidelim gitmeyelim, az kalalım, çok kalalım, bu sıkıcı konuşmalardan çok yıpranıyorsun, üzülüyorum.

Bu arada eşin de biliyor aslında geleceğini de senin kararınmış gibi sonuçlansın diye bekliyor.

Bayramda köye git. Bayram sonrası da abilere gidersiniz. Hem baş başa olur hem de etti, ottu lafı olmaz.

Kanaryam geçen yılda bu konunun bir benzerini açtın hatta buna benzer pek çok konu
Arkadaşlar yine hep aynı şeyleri yazacaklar çünkü aynı şeyler
Çoğu konuna yorum yaptım hatta özelden konuştuk
Hep diyorum ki eşin uyumlu seni arada bırakmıyor ama bazende olması gerekenler oluyor bayramlar yada özel günler gibi
Esin köyü yılda bir istiyor bir kaç günlüğüne oda biraz rahat ol onun için tamam de yılın diğer günleri sana uyan bir esin var bunuda unutma
Birazda sen bunları bu kadar dert yapma sen
2 yıl olmuş evlilik aileyle de evlilik oluyor
Bir şekilde bayramlarda ailelere gidiliyor
Artık bunu kabullenen
Ilk günlerden bu günlere esin hep senden yana oldu sana karşı saygısızlığı yada zorbalığı olmadı
Hatırlıyorum her gün kv de yemek mevzusu vardı onu hallettiniz
Dediğim gibi bayram yada özel günler de bir arada olmayı herkes ister sen aileni istersin eşinde kendi ailesini yani bu uyumu doğru yolu bulmak gerekiyor biraz alttan almak gerekiyor

Abime gideriz,eşimin bir gece bizimle kalmasını rica eder,ertesi gün onu yolcularım.Zaten çalısıyorsunuz 3 gün bayram tatilimi iş güç ile geçirmek istemiyorum demenizden normal birşey yok.Kayınvalidenizin bir itirazı varsa oğluna şikayet edebilir bunun muhatabı siz olmak zorunda değilsiniz.Yılda bir kez abimi görmek için kimseden icazet alacak değilim.
Zuzu o daha sıkıntı. Giderken anne babası olucak arabada uğrayamazmışız kurban varmış bayram namazı varmış. Olay çıkardım iyi o zaman başbaşa olduğumuzda birlilte gideriz beni bırak ben gelmiyorum da dedim. Yoruldum sinmedim gidicem benimde planım var senin ailene göre hareket edemem de dedim. Eşimde tamam dönüşte gidicez dedi annesi de demiyor ki tamam ayarlarız yok illla laf edicek huzursuzluk çıkarıcak.

Onların köyü var sadece. Umurlarında olmaz gelinin tarafı annemi saymaz etmez geçen sene de görümcem dalga geçmişti abi bidahakine karını bırak köyde bakıp duruyor tabelaya diye. Oysaki onlardan dolayı gidemedim abime.
Belki biraz sert olacak ama aileni sen saydırmadığın için saymıyorlar.
Ne zamanki o planların içine aileni eklersen, bu bayramıda benim ailemle geçireceğiz dersen, etleri biz alamayız aileme uğrayacağız diye red edersen bir sonraki planlarda mutlaka size sorulur.
Kırk yılda bir gideceğin aile evinde kuyruk gibi kayın ailenin işi ne ayrıca.
Siz onların köyüne giderken kendi ailenizden birilerini peşine takıyor musunuz?

O hadsiz görümceye "evet planlarımızda vardı ama arabada sen olduğun için abin istemedi, o yüzden gerildik biraz" diye bozardım sanırım.

Üzülmüyorum ama canım sıkılıyor. Eşime ilk başta diyorlar ki otobüse vericeğimiz parayı sana verelim sonra da laf sokuyorlar. Ne kadardır tartıştığımı bilemezsiniz. Eşime ailenden ayrı plan yaptığımda seninle gelirim bile dedim. Eşim ayarladı ailesi durmuyor. Benim onlara güzel cevaplar vermem lazım.
Eşin hiçbişey ayarlamamış. Ne şiş yansın be kebap. İki tarafı da idare etmeye çalışıyor. Annesine net konuşmuyor annesi de bu yüzden durup durup çemkiriyor. Yerinizde olsam hiç seslenmez otobüs biletimi alırdım, eşim hadi dediğinde de size iyi yolculuklar ben biletimi aldım abimlete gidiyorum, ikide bir karar değiştirmenizden, eylerim benden kıymetli olmasından bıktım derdim. Bayramı abimle yengemle geçirir evime dönerdim. Gelen etlere de elimi sürmem, pişirmem ve yemem. Madem herkes istediğini yapıyor benden de böyle.

Kanaryacığım, neden üzülüyorsun hala, gayet vakarlı duracak hiç oralı olmayacaksın. Senin istediğin o-la-cak 🥳🥳🥳🥳 sen dur. Onlar şimdi düşün taşın kaşın modundalar. Şimdi sana kehanetimi bildiriyorum. Siz bayrama giderken abine uğrayacaksınız. Dönüşte olmayacak o iş 😁 etleri riske atamazlar 🤣

Ha iş bayram dönüşüne kalırsa abine söylersiniz size buz hazırlar abinlerde buzları değiştirir öyle devam edersiniz. Ya da onlar o soğutucuyu alacaklar 😁

Yerinde olsam cevap vermeye tenezzül etmem bile, onlar konuşurken ya odadan çıkarım ya başka tarafa bakarım. Bırak kocan uğraşsın. Sonuç olarak sen abini göreceksin ona şüphen olmasın.

+10000

Benzer şeyler yazmaya gelmiştim. Hiç yorulmayacağım :)

Çözdük dediğin şey aslında çözülmedi anlık bi geçiştirme oldu. Sen kendince onlar bana uyacak diye seviniyorsun ama tam net bi ifade olmadığı için bunlar bir sonraki olayda yine tekrarlanacak.

Çok ilerleme kaydettin evet. Ama bu konuda net olmalısınız sen de eşin de. Ne münasebet 4 5 günlük bir dünya yolu gidip de tadilat temizliği yapacağım? O temizliği yapmak için abimle geçireceğim vakitten çalacağım. Bana mı güvendiler tadilatı yaparken?

Ya da etler de öyle. Arkadaş alacaksınız bi dolap çanta. Vallahi biz bi kere tam bayram dönüşü trafiğinde istanbula geldik. 19 saat arabada kaldılar çözülmediler. Çözüm isteyene çözüm çok.

Kayınvalidenin benzin parası muhabbeti çok çirkin. Yani araba benim istediğim gibi parasını verir kullanırım siz bana uymak zorundasınız demiş resmen.

Bunları duymaman için net olman lazım.

Eşin sensiz gitmek istemiyorsa sana uyacak. Abine giderken yanında kimseyi götürmemelisin. Yengen hamileymiş mecbur değil kadın senin yanında gelecek eş ailesini misafir etmeye.

Yani anlık bi çözüm önerisi istersen de giderken uğrayın eşinle, kv kp sizle gelecekse de size oradan bilet alırız siz gidersiniz ben abimde uzunca vakit geçireceğim diyin. Ya da eşine beni abime bırak bensiz gitmek istemiyorsan da madem o kadar önemli git anneleri köye bırak geri dön de bakalım ne diyecek?

Abine uğrama işini dönüşe bırakırsan asla gönlünce olmayacak etler olacak bayram dönüşü trafiği olacak. Sen onlar bana uydu diye anlık sevineceksin. Ama bir kez daha senin istediğin olmamış onların da istedikleri olsun diye geçici bir şeyler olmuş olacak.
Keşke konuşmadan açsaydım konuyu linç yerim diye açmadım eşimle dönüş diye anlaştık. Kayınvalidem benzin muhabbeti yapınca bende bilet mi var sanki tanesi 700 lira diye söylendim. Etiniz varsa giderken uğrarız diye de çıkıştım eşimde annesine olumsuzluk yapma abartma dedi.
Ah ne çirkin muhabbetleri var bu pasif hali. Kötü enerjisinden tıkanıyorum. Temizlik yapmayız dedi eşimde bu arada yapmam onda da mevzu kopucak. Hak yemiyim kendisi erken gittiğinde temizler biz geliriz diye sırf bunu göz alıp 1 gün toplamaya yardım ederim sadece. Ne yani abimlere misafirinde misafirini mi getireceğiz dedim. Aileside bastırıyor ayrılmayalım masraf oluyor bilet varmı etlerim eşimide benide bunalttılae.

Kocam benden daha net. Temizlik falan yapamam ben mangala gider yok öyle dedi ben biraz yumuşattım. Çözmüştük gunces. Eşim dönüşte gidicez uyan uyar uymayan otobüsle gelsin dedi. Yatarız da istersen dedi. Yengeme yük olamam yemek yer çay içeriz güzelce öyle devam ederiz dedim. Kaynanam biliyor olmalı ki dün akşam bağırdı. Etkilendim ve o an bişey diyemedim size sormaya geldim. Etlerim dediğinde ee napalım yani ben uğricam her türlü ya giderken ya dönüşte yapıcak bişey yok dedim. Gücüm buna yetti.

Kanaryacigim bak en basa donelim. Burada benim ya da Ayse'nin yazdigi seni etkilemesin. Siz esinle ayni hayat gorusune sahipsiniz ve evlendiniz dogru mu? Bu yasananlar sana garip gelse en basindan o kv.nin agzinin payini verir miydin evet. Sen hep alttan almayi gormus ve bunu yapmissin. Aman kotu olmayalim demissin. Yani sen esini oldugu gibi sevmissin, esin de senin anlayisli halini sevip evlenmis dogru mu?

Bu gun gelinen nokta ise sen bir seyleri gormeye baslamissin ve degisiyorsun. O yuzden keskin gecisler yapmak yerine yumusatarak ilerlemen dogru evet buraya kadar bir problem yok. Cunku esin de seni boyle tanimamis. Sen degistin demek de onun hakki. Sen hatalari bastan yapmissin.

Senin goremedigin su sen hala nasil net olunur bunun cevabini kendi icinde cozebilmis degilsin. Konu acman da bundan. Konu ac gel sor onda da sorun yok. Fatma sana fikrini yazacak, ben sana fikrimi yazacagim sen boyle net olacaksan o netlik sende olmaz. Yani karsi tarafa gecmez o netligin cunku sen olmazsin.

Bak bu aile seni cok fazla sindirmis. mesela bunlar senin karakterine cok aykiri seyler olsaydi hop orada bir duracaksiniz derdin. Sen hala sinirlenip icine atiyorsun. Icine atmayacaksin. Saygini, cizgini bozmadan sakince lafini soyleyeceksin. Bir durusun olacak. Bu saygisizlik ya da seviyenin dusmesi degildir, kalp kirmak hic degildir. Sen kv.nin yanagindan makas alirsan, o zaman ben koye gelmiyorum diye takilirsan kimse seni takmaz. Dik durmak boyle bir sey degil.

Kayinvalidenin dun aksam bagirmasi yine esinin sınır cizemeyip net olmamasindan. Yani sizdeki problem tek tarafli degil. Ikinizin de ailelerinizden gordugu bir evlilik modeli var. O yuzden cift terapisti yorumunu dikkate al dedim sana. Ikinizin karakterleri de cok iyi niyetli. Boyle olursaniz ne esini ne seni kimse takmaz. Gelen bagirir giden bagirir. Sen duzeltecegim derken sinir hastasi olursun. Sen aklibasinda birisin, saf biri de degilsin ama susuyorsun bu da ozguven de dahil karakter ve yetisme tarzi biraz. Sen degisirsen dunya degisir. Ise kendinden basla. Gerekirse bireysel terapi al ama bir yerden basla. Kendi dogrun, kendi mantigin olsun.

Hicbirimizin evlenirken evlilik tecrubemiz yoktu. Dogrusunu yanlisini kimseye danismadan ilerledik. Danissaydik o evlilik bizim istedigimiz gibi olmaz fikir danistigimiz kisinin istedigi gibi bir evlilik olurdu. Ben fevri biriyim mesela konu acsam biri cikip bana seni de kimse cekmez diyebilir. Bunu demesinden daha dogal bir sey yoktur cunku hepimiz farkli karakterlerdeyiz ve hepimizin dogrusu farklidir. O yuzden sana her zaman kendi dogrunla ilerle diyorum.

Zuzu o daha sıkıntı. Giderken anne babası olucak arabada uğrayamazmışız kurban varmış bayram namazı varmış. Olay çıkardım iyi o zaman başbaşa olduğumuzda birlilte gideriz beni bırak ben gelmiyorum da dedim. Yoruldum sinmedim gidicem benimde planım var senin ailene göre hareket edemem de dedim. Eşimde tamam dönüşte gidicez dedi annesi de demiyor ki tamam ayarlarız yok illla laf edicek huzursuzluk çıkarıcak.
Dönüşte de annesi ve etleri sizinle olacak. Neden o kadar yol gidip abinize el gibi bir saatliğine uğruyorsunuz. Neden kaynananız bokunuz kurumasın diye sürekli dibinizde. Bir nefes alın ya. Nedir bu et de et. Kurban eti sizin abinizden daha önemli resmen. Bayramsa size de bayram, sizin de abiniz saygıyı hak ediyor. Alsın etlerini mübarek olsun…

Kimseyi çekme, saygını bozmadan o an cevap ver biriktirme.... Yoksa çok üzülürsün, sen hep devrede ol kayınvaliden laf söylediğinde laf soktuğunda...

Ve bir şey nasıl başlarsa öyle gidiyor, bayramda neyi nasıl istiyorsan onu öyle yaptırmaya bak.Hadi bundada alttan alıyım onun hatrı olsun bunun hatrı olsun dersen eşinde olsa bu duruma alışı
Çok gerginim kızlar ya. Aşırı bunaldım. Öf sıktınız artık diye bağırmak istiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X