Kurban bayramı konusu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu kaynanalar hep mi fesat olur ya. Bir tanede iyisine rastlamadım daha çevremde de öyle hepsi oğlunu gelinini dizinin dibinde istediği gibi her istediğini yaptıracak bir dediğini ikiletmeyecek bunu istiyorlar :KK70: Haklısın tabi tüm bayramlarda her iki tarafın ailesine de elinden geldiğinden uğranmalı çok ayıp yaptığı. Bencillik işte. Sadece kendi etraflarında dönülsün istiyorlar. Eşiniz orta yolu bulmaya çalışıyor ama sizi de düşünmeli ben annemi babamı ziyaret etmeden o bayramı geçiremezdim. Tabi ki eşimin ailesine de giderim ama full değil :KK70: Bizim de öyle bayramlar hep köyde geçiyor ama ben gitmiyorum annem gider gelir.
Annemler yaşadığım memlekette abim uzakta senede 1 görüyordum bu senede gelemicekler o yüzden giderken göreceğim.

Eşim de tamam dönüşte gidicez mecbur uyucaklar dedi.
Ya bak böyle bir şey olmayacak canım. Onlar da sizinle olacaksa-ki bence yengene eş ailesinden kimseyi götürme- sürekli kalkalım arabada etler var muhabbeti yapacak. Olmayacaksa da telefonla arayıp hadi gidin etler bozulacak diyip durup rezil edecek abinde geçireceğin vakti. Abin el mi de yol üstünde geçerken birkaç saat uğrayacaksın? İstediğin zaman istediğin kadar kalırsın. Onlara endeksli olma bunu demeye çalışıyoruz.

Sen abime uğradım diye sevinirken aslında onların güdümünde olacaksınız dönerken uğradığınızda. Eşin de bunu gayet iyi biliyor. Sözde senin istediğini yapmış gözüküp anasının istediğini yapmış olacak. Sen laf edersen d e uğradık işte dediğin oldu daha ne yapayım ama etler var onlar da haklı diyip kendisi sıyrılmaya çalışacak.

Kanaryacım diğer arkadaşlardan da söyleyenler oldu ben de söyleyeyim. Eşin ailesine dik duramadığı için ama öyle böyle diyip senin ağzına bi parmak bal çalıp bak senin istediğin oldu diyip aslında ailesinin de her istediğini yapma derdinde. Asla onlara karşı hayır biz böyle yapacağız diyemez. Bunu sen de biliyorsun.

Daha bayrama 3 ay varken eşimi darlamışlar köy köy birlikte gidelim otobüs biletine vericeğimize sana verelim diye. Eşim de geldi bana sordu bende mantıklı bizim içinde iyi olur ama ben abimi görücem dedim. Gideriz dese de sonra aa etler olucak araba diye yan çizdi. Bende susmadım madem öyle yolda bırakırsın beni plan yapamıyorsan ben de gelmem dedim. Eşim de tamam dönüşte gidicez mecbur uyucaklar dedi.

Kaynanam pasif değildir beni. Önce kocama çemkirmiştie şimdide benim olduğum ortamda söylendi. Benzin parasınıda vereyim sus diyor. Ay sinir oldum ailesinin her mevzusuna susmadığım içinde memnuniyetsiz olarak algılıyor eşim.
Dönüşte gideceğiz mecburen uyacaklar diye bişey yok. El kapısı gibi oturup bşr saat kalkacak mısnız abinizde. Onlara göre plan yapmak zorunda değilsiniz? Eliniz önce tamam deyip sonra şu ne olacak bu ne olacak o zaman şöyle yaparız böyle yaparız deyip kendi istediklerini yumuşatarak size yaptırıyor. Sus payı veriyor. Sağlık çalışanıyım dediniz. Siz de yoruluyorsunuz. O kadar yol girmek zaten insanı yorar bir de. Herkes planı programı yapmış, araba ile gidip tadilat temizliğini yapacaksınız, hizmet edeceksiniz, etleri taşıyacaksınız, arabaya benzin koyduğu için kaynananız ne derse onu yapacaksınız. Konuşmalardan anlaşılan bu. Sanki sizin abinizden bahsedilmiyor da eski bir ahbap, yol üstünde geçerken de onlara da uğrarız deniyor. Nasıl saçma bir durum. Ya sizi abinize bırakıp dönüşte alacak yada anasıgili belki bir mesafeye kadar götüreceksiniz oradan otobüsle gidecekler siz de eşinizle iki gün abiniz de kalıp sonra köye gidip bir gece kalıp onları alıp döneceksiniz. Sizden ayrı kalmak istemiyor mu bayramda, o zaman plan program yaparken sizi de düşünecek, aileniz olduğunu, isteklerinizi hislerinizi düşünerek davranacak. Eşiniz açıkça hep bana dememiş yumuşatarak istediklerini kabul ettirtiyor.

Annemler yaşadığım memlekette abim uzakta senede 1 görüyordum bu senede gelemicekler o yüzden giderken göreceğim.
Niye senin annenler alıp abinlete gitmiyorsunuz bayramda, dönüşte de köye uğrar bir iki saat oturur etleri alır dönersiniz. Eşinizin ve annesinin işine gelmez bu değil mi? Siz onlara uymak zorundasınız. Çok politik eşiniz, a şöyle oldu böyle oldu, tüh bu da vardı deyip sizi yönlendiriyor, istediğini yaptırıyor.

Çok uzattılar artık. Ben olsam bir daha temizlik muhabbeti ya da et lafı çıkarsa “tamam abimde kalıyorum ben, dönüşte kapıdan alırsınız” der gerçekten de o köye gitmez, kapatırdım konuyu. 1 kez tavrı net koymak, her bayram bunu çekmekten iyidir. Yoksa bunlar allem edecek kallem edecek o bayramı burnundan getirecek. Bayramın 2. günü gelir buraya “etler bozulmasın, abine sonra gidelim diyorlar” konusu açarsın.
Dicekler. Eşim demez çünkü annesine kızdı dün abartma olumsuzluğa bak ilk defa mı et getiriyorsun diye. Saçmalama da dedi ama kaynanam söylenip laf sokucak onun içinde konu açtım. Ben zaten netim abimde kalıcam dedim eşime. Madem plan ayarlanmıyor benim sorunum değil giderken bırak dönüşte al kararlıyım dedim. O da böyle çözüm buldu bende daha fazla gerginlik olmasın diye tamam dedim.

Selam kızlar iyi geceler. İçimi döküp uyumak istedim eski konu nasıl ekleniyor bilmiyorum ama özet geçmek gerekirse 2 senelik evliyim ve eşim memleketini çok seviyor ailesi burda. Kendi adına köye gitmeye karar verdiği için biraz rest çekmiştim özür dileyip düzelttik. Abimler yolumuzun üstü 1 saat farkediyor yoldan çıkınca ve burdan 600 km haliyle gitmişken görmek istiyorum.
Eşimin ailesi memlekette kurban kesiyor. Evlendiğimden andan beri de köy köy diye darlamalarından gına geldi. Bizim adımıza karar vermeleri biz gideriz siz kızımla gelirsinz arabayla demeler geçen seneki ramazan ayındaki kapanmada taciz etmeler. Eşim ilk başlarda abine gideriz dese de sonradan ailesinin etleri olucağını söylediğimde aa evet gidemicez dedi. :) bende yoo beni bırakırsın ben giderim dönüştede al diye tavrımı koydum. Geçen sene de uğrayamadım arabada görümce eşi vardı dönüşte de kardeşi eşi yiğeni. Ben bu iç içe aile yapısını anlamıyorum ama 30 senedir normali bu geçen sene sesimi çıkarmadım ama bu sene çıkarıcağım hala oluyorum :)

Eşim bırakırım dese de bırakma taraftarı değildi. Karısını bırakamazmış olmazmış öyle gitmezmiş bensiz. Biraz laf yaptım kendi planlarımızı yapalım diye annemlerde aynı gün çıkıcak ben senin için herşeye yapıyorum diye demogoji yaptı. Uzatmayayım biraz tartıştıktan sonra gitmicem köye dese ki sonraki akşam gel hayatım bak şimdi köye gidiyormuyuz diyip durdu. Dönüşte uğrayalım istersen yatalım dedi. Lakin dönüşte anne babasıda olucak ya da sadece babası. Kendimi çocuk gibi hissediyorum velimle gidiyor gibi. Bir yanımda anne babayı bırakıp çıkmak olmaz sakin ol diyor. Eşime teşekkür ettim kapattım konuyu. Uyan gelir uymayan gelmez napalım dedi.

Akşam kayınvalideme uğradık. Mevzuyu biliyor olmalı ki etlermi bozmayın bana bakın diye çemkirdi. Kendin getir o zaman ? Ben sizin yüzünden neden kendi işlerimden kalıyorum ki ? Bi de tabi bi depo benzin atıcaklar köyleri ne 3 depo benzin gider. Kaynanam eşime benzin parasını atayımda sus dedi. Önceki konulara girmek istemiyorum ama bu lafları duydukça kendime hakim olamamaktan korkuyorum. Bi zahmet anne otobüsle gidin o zaman diyesim geliyor ya da etlerin için abime mi gitmeyeyim demek istiyorum dolduğum için.

Eşim elinden geleni yapıyor biliyorum yanlışları vardır elbet ama annesne saçmalama nolcak etlere buzluğu mu yok abisinin yol üstü desede susmuyor kadın. Çok gerginim kızlar. Birde tadilat pisliği var gitmeden ortam hazırlıyor eşime sen yerleri silersn karında bana yardım eder dedi :) eşimde işim olmaz dedi bende oo ben gelmiyorum köye diye takıldım. Zaten iznim 4 5 gün sağlıkçıyım temizlik neyse de neden şimdiden can sıkıyorsun ? Hala gerginim bir an önce geçsin kurban istiyorum. Kayınvalidem bir şey dese terslicekmişim gibi geliyor. Bir yandan da eşime mi söylensem ne dert oldu bi salmadılar bizi diye düşünüyorum. Köy mevzusu böyle çözümlendi eşimin ailesine göre hayat onlar ve onların akrabalarından ibaret. Onların köyü var sadece. Umurlarında olmaz gelinin tarafı annemi saymaz etmez geçen sene de görümcem dalga geçmişti abi bidahakine karını bırak köyde bakıp duruyor tabelaya diye. Oysaki onlardan dolayı gidemedim abime.
Yazmak istedim size önceki konumda çok destek oldunuz teşekkür ederm 💙
Üffff hepsini okuyamadım ama bu insanların bencillikleri beni sinir ediyor gerçekten. Kendi ailenizden ödün vermeyin hayat o ve ailesinin etrafinda dönmüyor hadsizliğin lüzumu yok. Afedersiniz ama evlendiğiniz de onun ve ailesinin tapulu malı olmuş olmuyorsunuz. Ne demek sensiz gidemem, etler bozulur vs diyip seni de zora koşmak. Ya bir çözüm önerisi sunsun ya da hiç gitmeyin. Ya da bu kurban bayramında o arabayla memleketine gitsin siz de otobüsle bayrami nerde gecirmek istiyorsaniz orda geçirin. Hadi bu sene de böyle olsun dedikçe bencilliklerine devam edecek gibi gözüküyorlar.

Niye senin annenler alıp abinlete gitmiyorsunuz bayramda, dönüşte de köye uğrar bir iki saat oturur etleri alır dönersiniz. Eşinizin ve annesinin işine gelmez bu değil mi? Siz onlara uymak zorundasınız. Çok politik eşiniz, a şöyle oldu böyle oldu, tüh bu da vardı deyip sizi yönlendiriyor, istediğini yaptırıyor.
Kultürumüzde "gelin almak" diye bir söylem var malesef. Bazı zihniyetler aileye gelen gelini istedikleri gibi çekip çevirebilecekleri, artık o bireyin kendilerine ait oldukları gibi bir algıya kapılıyorlar. Sen et keseceksin diye bu kadın neden ailesini bayramda görmekten mahrum kalıyor? Her şeyin bir çözümü vardır ama islerine nasil geliyorsa öyle davranıyorlar. Çünkü dünya onların etrafinda dönüyor. Bi problem oldugunda laf sokarız huzur bozarız gelini bir şekilde manipüle ederiz kafasındalar.

Kultürumüzde "gelin almak" diye bir söylem var malesef. Bazı zihniyetler aileye gelen gelini istedikleri gibi çekip çevirebilecekleri, artık o bireyin kendilerine ait oldukları gibi bir algıya kapılıyorlar. Sen et keseceksin diye bu kadın neden ailesini bayramda görmekten mahrum kalıyor? Her şeyin bir çözümü vardır ama islerine nasil geliyorsa öyle davranıyorlar. Çünkü dünya onların etrafinda dönüyor. Bi problem oldugunda laf sokarız huzur bozarız gelini bir şekilde manipüle ederiz kafasındalar.
Maalesef aynen öyle. Bizlerin de insan olduğumuzu annemizi, kardeşimizi, aile büyüklerimizi özlediğimizi, görmek istediğimizi düşünmüyorlar. Ve maalesef pek çok eş ebeveynlerinin isteklerini bir şekild yumuşatarak eşine yaptırtıyor. Her geçen gün bu durum normalleşiyor ve sorgulama gereği bile duymuyoruz. Çünkü gelin alınınca ağaç kovupundan çıkıyoruz.

O da olabilir ama eşim normalde de bensiz birşey yapmaz. Söylüyorum ayrı alanlarımız var diye ama düşkün elimde olan birşey değil ki. Markete bile birlikte gidelim sen taşıma hallederiz der normalde de bırakmaz. Ailesne gittiğinde de beni yalnız bırakmak istemez aklı kalıyormuş özlüyormuş yapısı o. Bunuda dönerken gidicez diyerek çözdü işte benim için sorun yok ben onlara değil onlwr bana uymak zorunda kaldılar :)
Cnm seni böyle diyerek kandırıyor, düşkünlük diyorsun ama düşkünlük değil bu , biz kadınlar ne kadar safız hemen de inanıyoruz aman eşim beni ne çok seviyor diye düşünüyoruz ama asla öyle değil..

Kız bırakmıyor napıyım 😂 geçen babasıyla uzun bi konu konuşcaktı beni yalnız bırakmak istemiyormuş babam gelsin mi buraya dedi. Yok dedm ya sen git 😂 😂 benim alanım çevrem vardır eşime de derim git gez diye ama yapısı böyle. Dengeyi koruyorum ben. Geçen akrabalarının asker eğlencesi oldu gitmedim kaynanm gelsn dese de ne işim var gidin dedim yani onu ayarlıyorum.
Eşin çok fena çok 😅

Eşin icin bensiz 3 dk yapamiyor ehe ehe o da boyle,yapısı bu diyorsun ama esin normal degil.Problemin asıl kaynağı da bu bence.
Ayrica soyle cevap verdim boyle dedim diyorsunuz ama net degilsiniz.Bu konu icinse haklisiniz.Esimin ailesiyle ayni memleketteyim.Ailem uzakta.Ramazanda aileme.gidemedim.Kurban icin yok ogullarima sunu giydiririz vs muhabbeti gecto.Direkt biz kurbanda yokuz ailemle 2 bayramdir beraber olamiyorum dedim.Sizin esiniz agzinizdan giriyor,burnunuzdan cikiyor bir sekilde fikri kabul ettiriyoru yok abine donuste ugrariz cay iceriz diyor ama o yalan olur size diyeyim.

Empati yapıyorum. Senin yerinde olsam, bende emrivaki yapar, alırım gidiş dönüş otobüs biletini abime giderim.Onlarla da dönmem.
Sen her bayram onların köyüne giderek, onlara bunu normalleştiriyorsun. Ayrıca köyde kurban kesmek daha mı sevap? Biz tatile 3buçuk saatlik yola gidecegiz. En az 2bin TL yola gider diyoruz. Sizin en az 5bin gider. İnsanlar bu paraya 1 ay çalışıyor. 4 gün için deger mi? Bu konuyu çözmem lazım. Yoksa her sene aynı sıkıntıyı yaşayacaksın. Annelerle atla git abinlere. Ailecek geçirin bayramı.

görümcem dalga geçmişti abi bidahakine karını bırak köyde bakıp duruyor tabelaya diye.
Bunu söyleyen gorumceye es kısısı cvp vermedıyse,gecmıs olsun.
Kocanız nıye bukadar ıc ıce aılesıyle?
Evlenmıssın.Bana guvenerek kurban kesmeyın bız ötekı tarafa da gıdecegız dıyebılmelı.
Kvdemın ınsaat pisliğini temızleyemem yanı bayram gunu kusura bakmasınlar.

Eşin gitsin işte sende bilet al git ne dert ettiniz ya🤷🏻‍♀️Yapışık ikiz gibi gezmek zorunda değilsiniz evlendiniz diye benim rahmetli babam çok iyi adamdı annem istemez ise gider kendi ailesini görür gelirdi her seferinde sende gel diye tutturmanın anlamı yok siz kendi ailenizi görün o kendi ailesini bitti.bahaneside var ailesi kurban kesiyor o da yardım etmek durumunda.
Bu da bi seçenek ama benim altınlarımla alınmış ve taksidini benim ödediğim arabamız varken neden otobüsle gideyim ki ? Ailesi dönüşte otobüsle gelsin yani planımı onlar yüzünden neden bozayım ki ?

Bu da bi seçenek ama benim altınlarımla alınmış ve taksidini benim ödediğim arabamız varken neden otobüsle gideyim ki ? Ailesi dönüşte otobüsle gelsin yani planımı onlar yüzünden neden bozayım ki ?
Ailesi dönüşte otobüsle gelir mi sizce? Siz de çok iyi biliyorsunuz ki asla o otobüse binmezler.

Bu senin planın değil, onların planı, sen onların planına uyuyorsun ve bunun farkında değilsin. Eşin dediği gibi senden ayrı kalmak istemiyorsa, bayramı senden ayrı geçirmek istemiyorsa sen biletini alıp abinlete gider ve yine biletini alıp dönersen huzursuz olur, burnundan gelir. Bu arada bilet paralarını eşinden iste.

Bu senin planın değil, onların planı, sen onların planına uyuyorsun ve bunun farkında değilsin. Eşin dediği gibi senden ayrı kalmak istemiyorsa, bayramı senden ayrı geçirmek istemiyorsa sen biletini alıp abinlete gider ve yine biletini alıp dönersen huzursuz olur, burnundan gelir. Bu arada bilet paralarını eşinden iste.
Aslında eşi yine ikna etti , sorun tamamen eş kişisi, ve çok güzel manüpüle ediyor, karşı tarafta aaa eşim beni çok seviyor ondan ayrılamıyor sanıyor, bu erkekler çok fena yaaaa😅

Aslında eşi yine ikna etti , sorun tamamen eş kişisi, ve çok güzel manüpüle ediyor, karşı tarafta aaa eşim beni çok seviyor ondan ayrılamıyor sanıyor, bu erkekler çok fena yaaaa😅
Karşımızdaki kişiyi düşündüğümüz kadar kendimizi düşünsek bu şekilde davranmalarına izin vermeyiz. Aman ağzımızın tadı bozulmasın, aman tatsızlık, küslük olmasın. Pardon da benim içim kuruyor sen iyi ol diye. Benim bu dünyaya gelme amacım seni mutlu, rahat ettirmek, cenneti yaşatmak mı? Anam beni doğururken o kadar ağrıyı sancıyı sen keyif yap ben senin gönlünü yapayım diye mi çekti? Hadi kendimizi düşünmüyoruz analarımıza da acımıyoruz?

Selam kızlar iyi geceler. İçimi döküp uyumak istedim eski konu nasıl ekleniyor bilmiyorum ama özet geçmek gerekirse 2 senelik evliyim ve eşim memleketini çok seviyor ailesi burda. Kendi adına köye gitmeye karar verdiği için biraz rest çekmiştim özür dileyip düzelttik. Abimler yolumuzun üstü 1 saat farkediyor yoldan çıkınca ve burdan 600 km haliyle gitmişken görmek istiyorum.
Eşimin ailesi memlekette kurban kesiyor. Evlendiğimden andan beri de köy köy diye darlamalarından gına geldi. Bizim adımıza karar vermeleri biz gideriz siz kızımla gelirsinz arabayla demeler geçen seneki ramazan ayındaki kapanmada taciz etmeler. Eşim ilk başlarda abine gideriz dese de sonradan ailesinin etleri olucağını söylediğimde aa evet gidemicez dedi. :) bende yoo beni bırakırsın ben giderim dönüştede al diye tavrımı koydum. Geçen sene de uğrayamadım arabada görümce eşi vardı dönüşte de kardeşi eşi yiğeni. Ben bu iç içe aile yapısını anlamıyorum ama 30 senedir normali bu geçen sene sesimi çıkarmadım ama bu sene çıkarıcağım hala oluyorum :)

Eşim bırakırım dese de bırakma taraftarı değildi. Karısını bırakamazmış olmazmış öyle gitmezmiş bensiz. Biraz laf yaptım kendi planlarımızı yapalım diye annemlerde aynı gün çıkıcak ben senin için herşeye yapıyorum diye demogoji yaptı. Uzatmayayım biraz tartıştıktan sonra gitmicem köye dese ki sonraki akşam gel hayatım bak şimdi köye gidiyormuyuz diyip durdu. Dönüşte uğrayalım istersen yatalım dedi. Lakin dönüşte anne babasıda olucak ya da sadece babası. Kendimi çocuk gibi hissediyorum velimle gidiyor gibi. Bir yanımda anne babayı bırakıp çıkmak olmaz sakin ol diyor. Eşime teşekkür ettim kapattım konuyu. Uyan gelir uymayan gelmez napalım dedi.

Akşam kayınvalideme uğradık. Mevzuyu biliyor olmalı ki etlermi bozmayın bana bakın diye çemkirdi. Kendin getir o zaman ? Ben sizin yüzünden neden kendi işlerimden kalıyorum ki ? Bi de tabi bi depo benzin atıcaklar köyleri ne 3 depo benzin gider. Kaynanam eşime benzin parasını atayımda sus dedi. Önceki konulara girmek istemiyorum ama bu lafları duydukça kendime hakim olamamaktan korkuyorum. Bi zahmet anne otobüsle gidin o zaman diyesim geliyor ya da etlerin için abime mi gitmeyeyim demek istiyorum dolduğum için.

Eşim elinden geleni yapıyor biliyorum yanlışları vardır elbet ama annesne saçmalama nolcak etlere buzluğu mu yok abisinin yol üstü desede susmuyor kadın. Çok gerginim kızlar. Birde tadilat pisliği var gitmeden ortam hazırlıyor eşime sen yerleri silersn karında bana yardım eder dedi :) eşimde işim olmaz dedi bende oo ben gelmiyorum köye diye takıldım. Zaten iznim 4 5 gün sağlıkçıyım temizlik neyse de neden şimdiden can sıkıyorsun ? Hala gerginim bir an önce geçsin kurban istiyorum. Kayınvalidem bir şey dese terslicekmişim gibi geliyor. Bir yandan da eşime mi söylensem ne dert oldu bi salmadılar bizi diye düşünüyorum. Köy mevzusu böyle çözümlendi eşimin ailesine göre hayat onlar ve onların akrabalarından ibaret. Onların köyü var sadece. Umurlarında olmaz gelinin tarafı annemi saymaz etmez geçen sene de görümcem dalga geçmişti abi bidahakine karını bırak köyde bakıp duruyor tabelaya diye. Oysaki onlardan dolayı gidemedim abime.
Yazmak istedim size önceki konumda çok destek oldunuz teşekkür ederm 💙
Geçen sene sizin köyde kurbanı geçirdik. Bu senede benim istediğim olsun gideyim abimi yeğenimi göreyim diyebilirsin. Kayınvalidenle aran nasıl bilmiyorum ama bu sene kurbanı abinde geçirmek istediğini başka zaman gidip görmek için zaman olmadığını anlatabilirsin. Kurban et taşıma olayını niye size yüklediler ki size güvenerek mi köyde kesmeye karar verdiler her aksiliği düşünmeleri lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X