Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evlenip mutlu olanlarda var ama.

adam Kürt, neden göğsünü gere gere Türküm diyecek ki?

bence ultra milliyetçi bir söylem mesela ben hiç bir başka etnik yapıdan bunu demesini beklemem (ha ben etnik türküm ben milletimi severim o ayrı ama), burada üniter ulus devlet kurmuyoruz, aile kuruyoruz (ya da onu da kurmuyoruz artık duruma göre). İlla bunu demesini beklemiyor olabilir herkes.

Kızın ailesi/sülalesi bekliyor olabilir tabi burada ama kız belki de beklemiyor....

Rahmetli babanızın adını müstakbel eşiniz isteyecek mi, sordunuz mu ? Çocuğunuz Kürtçe öğrenecek mi? Siz lazsanız, Lazca da öğrenecek mi ?
Sordum. Tabi ki dedi. Ailen birşey der mi dedim . Neden desin o senin baban, senin ailen benimde ailem dedi. Bu konuda eksik olduğum için duygusallasıyor. Ya öğrenmek isterse öğrenir, ama istemezse çocuk öğrenmez. Çocugun isteğine bağlı. Ama ben vatana millete hayırlı bir evlat yetiştirmek istiyorum dediğimde, tabi ki dıyor. Savunma yapmıyorum dediklerini size aktarıyorum.

Beklemiyorum çünkü Türk değil . Bende kürdüm demem çünkü kürt değilim. Ama vatanını sevmesi önemli tabi.

Ben İzmir'liyim eşim Trabzon'lu biz bile çok zorlandık farklı kültürlerden geldiğimiz için, ki 10 yıllık evliyiz zaman zaman ben hala zorlanıyorum ailesi ile ilgili, sizi düşünemiyorum bile Allah kolaylık versin.
Bence nişanda dans müziğinizden önce daha büyük problemleriniz var, ki bir dans müziği konusunda bile anlaşamamanız bunu gösteriyor.

Bunlar geçer nişanda olur bir şekilde dügünde ama ben şuna değinmek isterim ki yetişme ve yaşam tarzında büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Yani bunun garantisi olmaz ama nisanlinizla smdiden konuşun hayat tarzınızı onun size sizin ona yeri geldiğinde uymanız gerektiğini.Çünkü aynı sehrideki insanlar bile anlaşamıyor kök ailedeki evde de bir kültür var çünkü.

Bunu sordum açıkcası. Kimse sana birşey diyemez dedi. Ama ailelerimiz baskıcı değil tabi ki belli olmaz.
Ailesi değil kendi daha nişanda başlamış baskı yapmaya. Ülkücü ortama gidip kürtçe nşan dansı çalınmadı diye bozulması, sana normal gelmediği gibi, kesinlikle normal de değil. Orada aileler birbirine girebilir, olay çıkabilir. Ailesini boşver, işleri sulandırmaya başlayan kendisi.

Bunu sordum açıkcası. Kimse sana birşey diyemez dedi. Ama ailelerimiz baskıcı değil tabi ki belli olmaz.
Aslında zaten kimse birşey demiyor belki saygı da duyuyor ama şöyle oluyor ne sen onun Ailesini benimseyebiliyorsun nede o senin aileni herseyleri farklı geliyor seninkide onlara farkli geliyor. Muhabbet ilerlemiyor ve zamanla dislaniyor gibi oluyorsun. Tabi eşinle birlikte işte olay da orda başlıyor. Eğer birbirimize yeteriz biz çok seviyoruz diyorsan o ayrı . Ama aileler de ikimiz iicn cok önemli diyorsan uzak dur. Bizde eşimle 6 yıl görüştükten sonra evlendik ailelere çok takılmadık . Bu birazda sizle ilgili. Ama nisanlinizin dans müziğinde diretmesi hoş olmamış

Nasıl dışlanırım mesela? Benim ailem çok önemli, onun ailesi de önemli. Malesef vazgeçmemiz mümkün değil.

Evet zaten kurt içime oturdu.

Zaten içime kurt düştü ablama söyledim.

Neden demesin ? Ayrılıkçı görüşte mi, değil mi vereceği yanıttan anlaşılmaz mı sizce de ?

Prenses bella nın da belirttiği gibi kendilerini bu vatanın ayrılmaz bir parçası olarak görüp görmediklerini anlamak için iyi bir soru olduğunu düşünüyorum.

Ben karadenizliyim eşim muhacir 18 yıllık evliyiz. İlk başlarda bizde böyle demeleri çok oluyordu. Ama biz ailelerle cok iciceydik.Çok zor durumlar atlattık hala garip bulduğum adetleri çok var. En son çare ailesi ile gorusmeme kararı aldım. Böyle de zor.

Nasıl yani Kürt bir insan neden Ne mutlu Türküm diyene desin ki biraz saçma olmuş yani

Evet az cok fikir veriyor, kör parmağım gözüne der gibi bir istek, sinir uçlarına oynamak, sonu kestırılemez bile. Bir de uçlarda olmayacagız diyormuş, kimbilir kimlerin gazına geldi, kuzenlerin mı arkadaslarının mı

Aynen istek aşırı absürt.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…