Küçük aileler ve ev isleri lütfen yardım edin :(

Benimki hem yemegi yer hem biraz sonra da , ekmek arasi yapar en uyuz oldugum sey
Benimkinde öyle bişey yok, olur da 3 çeşit yapmışsam sabaha kadar söylenir. Çok yedirdin, şiştim, niye bu kadar yemek yaptın falan bir de değişik şeyler hiç denetmez klasikçidir, öyle farklı baharatlar, soslar koyamazsın.

Daha yeni evlenmişsiniz. Şimdi nasıl alıştırırsanız öyle gider. Siz eşinizin annesi değilsiniz. Onun karnını doyurmaktan sorumlu devlet bakanı da değilsiniz. Bu işi size yıkmasına izin vermeyin. Herkes kendi karnını doyurabilir. Siz acıkınca ne yapıyorsunuz? Mutfağa girip yemek yapıp eşinizi de çağırıyor ve yiyorsunuz. Bunu o da yapabilmeli bence. Aynı şey temizlik için de geçerli. Ezber bozmak lazım artık. Yoksa hayat boyu o lafları duyarsınız. Hele ki çocuk olunca daha da çekilmez oluyor o laflar!

Kahvaltıya oturmadan önce konuyu okudum, 5 katı acıktım
Yemek yemeyi sevmeyen insan mı olur ya
Var işte benimki. Keşke haplar yapsalar da içip doysak diyor, yemek yemek ona göre yorucu bir iş ve gereksiz vakit kaybı. Yerken her şey ağzında büyüyor hayat enerjimi emdi adam

Evde tencerenin kaynaması , mutfağın canlı olması her zaman iyidir . Berekettir , nesedir.

Iki günde bir yaparsınız. Zamanla bir yemeği başka bir yemeğe dönüştürmeyi öğrenirsiniz. Bir günlük yemekler donusturulebilir Eğer ertesi gün yenilmeyecekse.

Bir su bardağı pirinç iki kişi için fazla , zaten eşiniz sevmiyormuş. Bir çay bardağı, yarım su bardağı yeterli.

Pirinç niye çöpe gider anlamadım , ertesi gün yenilmeyecekse kadibudu köfteye çevirin, çorba yapın v.s

Size en önemli tavsiyem , mutlaka dikkate alın derim ; yemek yaptığınızda , yemekte bu var yer misin demeyin.

Yapın , hazırlayın , kurun sofranizi. Istırap yer ister Yemez . Güzel olmuş mu bile diye sormayın. Hiç yorum yapmayın.

Zamanla oturur herşey.

Gergin dışarıdan yemek zararlı. Temiz temiz ev yemeği gibisi yok.

Var işte benimki. Keşke haplar yapsalar da içip doysak diyor, yemek yemek ona göre yorucu bir iş ve gereksiz vakit kaybı. Yerken her şey ağzında büyüyor hayat enerjimi emdi adam
Gözümle görmeden böyle bir insanın varlığına inanamam Ama yemek yemek dünyanın en güzel şeyiiiii

Canım eşini eve isindirman gerekiyor biz 2 ayda bir anca yemeğe çıkarız oda dışarda gezmeye çıkarsak falan. İnternetten yemek tariflerine bakabilirsin. Patlıcan kebabı yap pilavın yanında mükemmel gider mesela en az 2 3 çeşit yap ki dışarıya alismayin. Temizliğe gelince ben sabah temizlesem gün içinde yine dağılıyor iki kişi olduğumuz için bayan falan hiç cagirmadim daha esimde müsade etmez zaten. Ha çocuğum olur zorlanirim bir kaç sefer çağırabirm ama sen biraz fazla rahatsın esinde ondan mı memnun olamıyor acaba

Oglum dogmadan ve calistigim donemde surekli duzenli yemek yapmam mumkun degildi ve cogu zamanda malesef disaridan yiyor yada kahvalti tarzi seyler yerdik aksamlari, bazen annem yemek yaptim gecerken al derdi ne sevinirdik sicak ev yemegi yicez diye, hafta sonlari full temizlikle geciyordu cunku 1 hafta ev mahvoluyordu, yemek vs yapmayi biliyordum, hatta cok iyiydim ama vakit yoktu bu sefer, kocam yemek secen biri olsaydi ne yapardim bilmiyorum sanirim cok zorlanirdim.. suan calismiyorum, oglum var hergun mutlaka corba ve 1 cesit yemek olmali diye dusunuyorum cunku kendimi degil artik oglumu dusunuyorum, sizin durum daha farkli eger calisiyorsaniz hergun sicak yemeginiz olmasi mumkun olmaz ama evdeyseniz esinizin de sevdigi seyleri yapmaya gayret edebilirsiniz, pilav yenmiyorsa ya yapmayin, yada altarnatif seylere yonelin derim.. ev hanimi olunca hergun yemegi dusunmek zor oluyor, yarin ne pisirsem diye bir gece onceden dusunur oldum ben...

Bebeğim yokken haftada 1 2 veya 3 kez yemek yapardık. Keyfimize gore. Evde yemek yapma işi hiç bir zaman sadece benim görevim olmadi. Beraber yaparız bazen tek tek yaparız. Menülerimizi ortak karar verir hazırlarız. Bazen benim istediğim bir tencere yemeği varsa ve esim istemiyorsa o başka birşey yer. Bebek olduktan sonra dışarıda yememiz azaldi. Şimdi haftanın 4 günü veya max 5 günü yemek yaparız.

1 su bardağı pirinc 2 kişiye çok. Biz 1 çay bardağından yaparız pilavı. Menuleride ortak düşünürüz. Bebekten sonra da yemek işi daha çok eşime kaldı. Yani öyle hergun yemek çıkarma gibi bir görevim yok.

Birde şöyle birşey yaparım. Pazar günleri kıyma et her neyse kavurur ederim. Buzdolabı poşetlerine bolustururum. Hafta içi pişmiş etten yemek yapmak 10 dk nerdeyse. Veya yemek yapmak istemiyorsam bulgur veya pilav yanına hemen buzluktan birşey çıkarırım. Soğan dogradigimda 2 3 tane doğrarım fazlasını doğranmış şekilde buzluğa atarim. Nohut fasulye bezelye hasladigimda fazla fazla haşlar buzluğa atarim. Fasulye fazla ayiklar buzluga atarim.Bunlar hep gunu kurtaran pratik şeyler.

Ekleme yapayım. Bebek olunca ona hergun taze ve güzel bir kaç öğün yemek hazırlıyorum Söz konusu evlatsa is değişir :)

Son düzenleme:
Neden eşinizin lafına göre hareket ediyorsunuz ki? Siz kendi planınızı yapın yemek ve ev işi konusunda. Gerekirse de eşinizden yardım isteyin.
Bu şekilde yönlendirmek daha kolay erkekleri..

Ne istediğini bilmeyen insanla zor olur. Siz yemek yapacaksanız yapın eşinize sormayın. Ya da sevmeme ihtimaline karşılık "şu yemeği yapacağım sever misin" deyin..
Sebze yemesinin şart olduğunu söyleyerek alıştırın. İşiniz daha kolay olur..

Ayrıca ben kek, kurabiye türü şeyleri severim. Yaptıkça pratikleşirsiniz. Tarifler çeşit çeşit..
Bazı akşamlar kek çırpıp sigara böreği kızartın. Yanına da kısır veya patates salatası gibi bir şeyle geçiştirin.

Müsait zamanınızda buzluğa sigara böreği, sarma, mantı gibi şeyler atarsanız işiniz daha kolay olur..

Cok tesekkur ederim .
Inan kuru fasulyeyi de unuttuk yemeye yemeye
Pismek bilmiyor
Duduklu tencere korkumu yensem alcam bitane direkt pisircem ama.
Delimisin kiz:)) duduklu varken ne gerek var kuru icin nohut icin normal tencereye? Ben cok yaparim bu tarz yemekleri duduklude. Her kullandigimdada Allahim asrin icadi ne guzel bise bu diyorum:)) 30 dk kuru fasulye hazir. Taze fasulye ayni sekilde..patates haslama.. et kavurma..nohut gene yarim saat. Mercimek corbasi 8,5 dakika..Liste uzayabilir. Cabucak olmasi benim icin buyuk arti.. kocaman tencereyi yikamak bile zor gelmiyo, kendini affettiriyor hiziyla:))

1Sen arkadas anlatmis.. artan seyleri degerlendir.. 2 kisiye 1 su bardagi pirinc cok.. onu yarim bardaga indir mesela..yaninada ne yaparsan.. kuruysa kuru olsun.. yanina tursu salata yogurt cacik ayran gibi bise koy.. hepsi degil tabii.. ben kuru fasulye yaparsam ilk gun oyle yenir ertesi gun kivam alir daha cok fasulye yanina pilav yaparim. Sebze yemegide yap o sevmiyo diye sen niye yemiyceksinki.. begeniyosa yesin begenmiyosa kahvalti yapsin madem. Gece boyle artanlari yedikcede alisir bence. Mumkun mertebe sicak yemek olarak 2 taneden fazla yapma .. borek varsa bi corba yanina yeter.. tavuklu pilav ayran yeter.. patatesli sulu kofte yogurt ekmek yeter:)) mesela..

Pilavi beyaz yaptiysam diyelim arttiysa sutlac yaparim vs. Ha hic atilmiyo mu yemek, atildigida oluyo. Ben 3 gunden fazla olursa yemek yedirmiyorum cocuklara..1 kereden fazlada isitmam ayni yemegi..

Her gun et yenmez kebap yenmez yani.. insan bikar bi kere.. mesela arada sadece corba yap.. mantar corbasi mercimek corbasi olur.. yanina bayat ekmek varsa kitirlat mesela.. yayla corbasi yaptiysam yanina ekmek arasi sucuk yaparim:) alakasiz gibi olsada lezzetli oluyo.

Kek kurabiye pasta borek hepsini yaparim.. yarisini kardeslerime komsulara vs veririm genelde:) diger yarisida bize:))

Haricinde bencede esine birsey sorma.. yap kur sofrani cagir. Guzel mi kotu mu sorma bile:)) zamanla tavrina alisacak nasilsa. Bebelerden once bende her gun yemek yspmiyodum ama artik nerdeyse her gun yaparim. Favorim tencere yemekleridir sabahtan yapabildigim icin:)) yemek hazirsa diger isler onemsiz. Gezeceksek gezeriz ama eve geldigimde ne yedircem diye dusunmem en azindan. Sen tavrini net tutki esine elestirme sansi verme:))

Son düzenleme:

Yemeğin ertesi güne kalması iyi bir şey değil mi ya?
2 akşamlık yemek ne güzel işte..

Canım benim erkeği yemek kültürüne alıştırmak senin elinde,2 senedir evliyim,2 senedir evimde her hafta tatlım olur ,mutlaka çayın yanına birşeylerim olur,çatkapı uğrayan misafirlerimi bile mutlaka tatlıyla gönderirim.Sabah kalkar kalmaz ilk işim yemek yapmaktır.Mesela nohut yaptım ertesi gün yemek istemedi kavanoza koy,ağzını sıkıca kapat,derin dondurucuya koy,tekrar çıkardığında tadında bir değişiklik olmayacaktır.Benim temizliğime karışamaz zaten,temizlik ve düzen hastasıyım

Bizde 2 kişiyiz, ikimiz de çalışıyoruz.
Başlarda işten gelince hem pilavını (yarım bardak yetiyor), hem sulu yemeğini hem salatasını yapardım; yemekten sonra çayın veya kahvenin yanına tatlısını veya 1 çeşit hamurişini. Sonra baktık ki ikimizde kilo aldık,alıyoruz. Eşim de ben de tatlıya fazlasıyla düşkünüzdür. Ama biyere kadar, sonra vermesi zor oluyor.
Şimdilerde ise bazı akşamlar hafif olsun diye bi milföy böreği yanına kahvaltılık tarzı,
Bazen bir çeşit farklı soslu makarna,
Bazen zeytinyağlı bir çeşit yemek yanına bir salata veya cacık,
Bazen yalnızca kavun karpuz, kısacası canımız ne isterse :)

pilavı küçük çay bardağıyla yap. 3 kişiyiz gene de ben yemeyince artıyor

Yemeğin fazla olması iyi bişey bence. Bir kilo sebze yemeği bi öğün sonra tek kişilik kalıyo bizim evde. Onuda yarın öğlen yemiş oluyorum. Sürekli sürekli yemek yapmak çok sıkıcı ama yine de yapılıyo her gün bi şekilde.
Artan pilavdır vs ben pirinç çorbası yapıyorum aynı şekilde sarma dolma içi kalınca da :)
Birde ilk zamanlar o sebze yemezdi hiç, yemrkler sürünürdü evde 3-4 gün sonra da atılırdı tabi. Annem demişti yemeği yaptın sıcakken kavanoza koyup ters kapatıyosun bildiğin konserve. Müthiş bir icattır benim için kendisi. Dolapta her çeşit yemeğim oluyodu.

Kimisi taze yemek olmazsa yemiyo: ( enistem ole yazik kiz kardesime : ( bana gore simarikliktan baska birsey degil bu ama neyse..

Bana da şımarıkca geliyor. Ben her yemeği iki akşam yiyemem tavuk, balık gibi..
Ama çorba, sebze yemeği bayatlamaz ki..

Ben çalışırken akşam dolapta hazır yemek olduğu aklıma gelince rahatlıyorum şahsen..

Valla biz de iki kişiyiz ve 2 yıllık evliyiz yazın bizded e doğru dürüst yemek pişmiyor . Kış aylarında çoğunlukla yaparım bazen eşim yer bazen yemez. Evde yemek varken tost yemek ister yada salata yap da yiyelim der. Bazen bende sizin gibi üzülürüm bazen amaan nolcak doyuyomuyuz doyuyoruz diyorum sonra. Ama benim eşim öyle yemek durumunu dert etmez yani ne pişirsem diye sorsam boşver yumurta kır yiyelim der sağolsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…