Kocama yemek beğendiremiyorum

Valla ben de Karadeniz yemeklerini yiyemiyorum , aşırı tatsız tuzsuz , 5 yıl kaldım resmen eziyetti bazı yemekler ama güzel çeşitleri de var tabi , bence eşiniz kendisi yapsın nasıl istiyorsa, kültürel olarak yemek konusu büyük sıkıntı, ben de Doğu yemeklerine bayılıyorum Görev icabı doğunun merkezi sayılan bir ildeyim ve yemekleri şahane, Allahtan eşim de ben de çok seviyoruz doğu mutfağını...

Dağda yanyana vardı da ben mi yemedim

Ya kuyruk yağı ve koyun eti çok kötü. Yazarken bile bir hoş oldum
Kuyruk yağı koyan binde bir bulursun zaten bir tane tarif gördün diye taktın yani. Tereyağıyla yapıyor herkes artık yemeği. Adanayı bayıla bayıla yersin ama bak bakalım içinde ne var.

Yahyağını soğan domates biber alt tarafı, dağda mi yaşadın ilk defa görüyorsun. Bin kere evinde de yemekhanede de başka isimle girmiştir fırına alala.
Kerkenes her yörenin acayip gelen yemekleri vardır. Mesela Kayseri'nin hakırdak denen bir yiyeceği vardır, gurme Kayserili olmayan bilmez Bayağı hayvanın yağını tavaya koyarlar eritirler, süzgeçten geçirirler. Sert kalan kısımları tuzlarlar bayağı leblebi gibi götürürler bunu kıtır kıtır. 
Ama yan yana tava böyle değil ya, dümdüz et yemeği işte. Bizim hakırdağı herkes yiyemez ama et yemeğinin neresi bu kadar ilginç? 

Ay sorma yani et domates sogan Allah aşkına kurbağa bacağı muamelesi gördü resmen. Adı da yan yana pişiyor diye heralde yani gerçekten uzun zamandır şu kadar irite olmamıştım bir şeye ben de şırdana bayılırım ama görüntüsü afedersin büllük gibi yani sanki onu vermiş adamın önüne gerçekten yurtta o yemeği başka isimle yemediğini sanıyor bi de

Şırdanla kokoreç denemedim, denemeyi düşünmüyorum.
Ama domates biberle kavrulmuş et yemeğini her yörede kurban bayramında herkes yemiştir hayatında bir kere bile olsa.
Kayseri mutfağının şırdan tarzı yemeği yok benim bildiğim. Ama Yozgat-Kayseri yöreleri bizler de bayağı hamur yutarız arabaşı denir. Bayağı löpcük hamur yani. Ben bayılırım ama bunu sevmeyene de niye sevmedin demem.

Kuyruk yağı koyan binde bir bulursun zaten bir tane tarif gördün diye taktın yani. Tereyağıyla yapıyor herkes artık yemeği. Adanayı bayıla bayıla yersin ama bak bakalım içinde ne var.
Igrenc ya adana bı sevemedim

Ama şırdana kurban

Bızde ona küzürük deriz Coh hooooş

Yurtta bu tarz çıkmaz ki hiç.
Bi de ciddi soruyorum zurna dürüm yiyen biri normal kavrulmuş ete burun kıvırır mı sizce?

Bızde ona küzürük deriz Coh hooooş
İşte yağı eritip tuzlayıp yiyoruz dendiğinde Ege veya Karadenizlilerin öggg demesini anlayabilirim.
Ama konuda bahsedilen sebzeli et yemeği işte. Kuyruk yağı ile yapılıyormuş orijinali, konu sahibi onu koymadıysa ekstra bir numarası yok. Bunun neyine öggg denecek, onu anlamadık biz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…