Kocama yemek beğendiremiyorum

Mesela kemik suyu sevmiyorlar. O yayla çorbasını duru suyla pirinçle yapar. E benim oğlan ilikli kemik suyu ve buğday yarmasıyla alışmış.
Iıı bu ne diyor çocuk.
Başta kokuyor böyle nasıl yiyor bu çocuk derdi. Şimdi kendi de kemik suyuna yapmaya başladı daha iyi diyor
Savunmaya geçmeden bi kulak verseler düzelecek mutfakları da 😁
Yayla corbası kemik suyuna olmaz bugdayla da olmaz
Bambaska malzemeyle yapılan şeye yayla corbası deyıp benım yayla guzel oluyor dıye ovme
evet guzel oluyor et suyunun girip guzel Olmadıgı sey zaten yok. Ama o yogurt corbası

Duru suya Pırınc yogurt yumurta ıse yayla corbası.

Bence tamamen damak tadıyla ilgili bu durum.
Ben Mardin eşim Çankırı'lı ama eşim benden daha çok seviyor bizim memleketin yemeklerini.
Nasıl Günaydoğu dünyanın en iyi mutfağı demiyorsam Karadeniz içinde en kötüsü diyemem.

Giresun' lu arkadaşım vardı ailece mükemmel el lezzetleri vardı. Ablası aşçıydı. Annesi mükemmel karalahana sarması yapardı içini yarmadan yapardı pirinç kullanmazdı ama harika lezzeti vardı. Sırf ben seviyorum diye her gittiğimde sarar pişirir bana evde yemem içinde paket yapardı. Bilindik klasik tüm yemekleride çok güzel yapardı. Baharatı kararında kullanırdı. Şimdi bu sebeple ben çok güzel yemeklerini yediğim için Karadeniz bölgesinin tamamı için kötü diyemem.

Her bölgenin, yörenin sevilmeyen damağa uymayan illaki tatları vardır ama tek bir bölge için kötü demek acımasızlık, haksızlık olur bence.

Mesela benim memleketimde yeşil erik ilk çıktığı en ekşi halinden parça etli sulu yemeği yapılır. Sevmem ağzıma sürmem. Şimdi bu yemek baz alınarak Güneydoğu mutfağı çok kötü diyebilir miyim ? Diyemem. Kuyruk yağı ben de sevmem ama varla yok arası konulduğunda en azından rahatsız etmeden yenilebilir benim açımdan.

Hiç sevmeyen birisine sürekli ısrarla kuyruk yağlı yemek dayatmaya çalışmak bir nevi zorbalık olur. O sebeple konu sahibesinin eşine bir nebze hak verdim ama ağız burun bükerek tepki vermek yerine sevdiği yemekleri liste halinde versin yada kendi pişirerek eşine yapmasını istediği tarifi göstersin. Çözülemeyecek mevzu değil bu çözülmek istendiği takdirde.

Yorumların çoğunu okumaya çalıştım da maşallah herkes Karadeniz mutfağına giydirmiş 😂 giydirenlerin çoğu da doğulu, iç anadolu, güneydoğulu 😂😂 hiç ege’li akdenizli giydireni görmedim dahaca okuduğum kadarıyla, yakın çünkü bitkisel balıksal 😂😂

Öncelikle her yöreden yüzlerce insan tanımış biri olarak, hiçbir bölge Karadeniz bölgesinin kullandığı kadar tereyağ kullanmıyor buna bir hemfikir olalım. Ve genellikle bu tereyağlar da kuzudan değil, inekten olur ve ayrıca sütten değil mis gibi temiz ayrandan yapılır kullanılır. 🤍
akabinde yemekleri yarıştırmak da ve herhangi bir bölgelerin mutfağına ıyy iğrenç ya da hafife almak çok da etik bir şey değil. Herkes bulunduğu toprak dışında başka bölgede doğup o bölgenin damak zevkine alışabilirdi. 😊

Konunun kendisine gelirsek de gamzeligunler gamzeligunler ‘in yaşadığı durum gerçekten çok kötü bir his. Hiçbir kadın eşinin yemeğine burun kıvırmasını istemez.
Bir Karadenizli olarak şunu söyleyebilirim ki; genellemek gerekirse Karadenizli Erkekler ne yazık ki yemek seçiyorlar. bunu bölgesel düşünmeyin kendi karadenizli ailesi içerisinde dahi seçiyorlar.
ve evet baharatlardan genellikle çok hoşlanmazlar, baharattan kastım acı değil tam tersi acıyı severler, ama mesela kişniş gibi doğuda da kullanılan baharat tarzındaki şeyleri hiç sevmezler(örneğin). Salça olarak da genellikle güney doğu bölgelerinde olan ve sevilen ekşimsi kokulu salçaları sevmezler. Alışık olunmayan lezzetler bunlar çünkü.

Benim eşim de güneydoğulu araplar. Çok şükür bu konuda ne ben ne eşim yemek seçiyor. Ama mesela benim yiyemediğim, yerken zorlandığım bir şey var ki; o da kuyruk yağı. o deli gibi çılgın gibi severken ben yutkunmakta zorlanıyorum. Ve mideme ağır geliyor reflümü azdırıyor. Ne zaman kayınvalidem gelip yemek yapsa(kendisi 1 kg ete neredeyse 1 kg yağ koymak istiyo) binbir yalvarıyorum az koy yiyemem bak diye az koyduğunu dahil ayıp olmasın diye yiyorum tabi, ki ben kendim buz dolabımda bile tutmuyorum kullanmam da 😂
Eşim de acı hiç yiyemez ağzına süremezdi, şimdi bayılarak yiyor. ben zeytinyağlı fasülye yapsam içine bunun et yakışmaz mıydı deyip gülüyor, sus diyorum sürekli et et olmaz almayacaktın o zaman karadenizli kız, azcık bitkisel beslenmek lazım bağırsaklar rahatlasın diyorum. Gülüyor yiyor.
Ben de tabi ki birçok arap yemeği öğrendim eşim için yapıyorum, kendim de severek yiyorum. Ama tereyağ ile :))))

Burada eşinizin tutumu çok yanlış. Belki yeni evlisiniz yeni evlilik başlarında genellikle hükmetmek gibi taraflar farkında olmadan davranabiliyor. Karşısındaki üzerinde hakimiyet kurmak isteyebiliyo hepimiz yaşamışızdır bunu. Siz eşinize şaka yollu yaklaşmaya çalışın, bi de zaman tanıyın. Haftanın bikaç günü onun istediği gibi yemek yapmaya çalışın, diğer günleri kendi mutfağınızdan yapın. Sakince konuşarak şakalaşarak çözmeye çalışın. Orta yolu bulmaya çalışın. 🌸
Ha ona rağmen olmuyo yine bile tutumu bu şekilde sizi incitici şekilde değiştirmiyosa,
“Ula pok yiyenin uşaa fışkı ye o zaman ağzına davun çıkasıca” diyin kendi haline salın ne hali varsa yesin. 😂😂
Hatta Siz de gidin onunla dürüm yiyin her gün dışarda yiyin 2-3 hafta aralıksız dışarda yiyin bakalım maaşlar suyunu çekmeye başlayınca sonrasında ipe ipe nasıl ağzını şaplata şaplata senin yemeklerini yiyo😂😂 taktik maktik yok bam bam bam 😂😂😂

sevgiler 😁🌸
Ya çokkk hoşsunuz gerçekten gülümseyerek okudum mesajınızı

Sizin yemeklerinize aliskin olmamasi suc degil sonucta begenmiyor begenmek zorunda degil sizde kendi yemeklernizi ona dayatmayin ona gore sizinkiler kotu yani orta yol bulmaya calisin baharati azaltin surekli etli seyler yapmayin siz seviyorsunuz diye adam sevmek zorunda degil :)

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
sizde bir daha yemek yapmayın ki beğenmemek gibi bir seçeneği kalmasın :KK70:

Bı tanesinin de enistesi mi ne yumurtayla Nutella yiyormuş onu Karadeniz'in yöresel yemeği sanıp gülüyor yorumlarda durmadan.
Yurt disindayim burda her tur karadenizlilerin yemegini yedim karadeniz turunada katildim oyle sadece referansim enistem degil ama fazla ciddiye almayin benim sevmem veya sevmemem onemli degil herkes sevdigini yesin her mutfagin uc noktalari var ama bir kac ailede gordum yani yumurtayi sekerli seylerle yediklerini. Bu arada enistemide severim yani…

Yeni evliyiz insan özeniyor ama burnunu tuta tuta yemesini izlemektense dediğin gibi bir pilav yaparım bir hafta yer daha iyi.
İki kültürün yemek zevki bambaşka,size mis gibi gelen,mis gibi dediğiniz yemek belki ona tatsız tuzsuz yada aşırı baharatlı,salçalı geliyor. Dayatmayın kendi zevkinizi zira alışkanlık artık bu.
Eşiniz tavuk pilav mı istiyor alın bir bütün tavuk,ona beyaz beyaz verin yesin. Hatta bir kaç günlük porsiyonlayıp buzluga atın pişirip,çıkarıp çıkarıp verirsiniz.
Kendiniz sote mi yapıyorsunuz,çıtır tavuk mu yapıyorsunuz,ne istiyorsanız öyle hazırlayın yiyin.
Ben bazı insanların yemeklerini yiyemiyorum mesela,aşırı baharat kokan ne bileyim az pişmiş,içinde soğan parçaları tane tane gözüme görünen yemeklerden yiyemem. Bir başkası benim yemeklerimi beğenmeyip yiyemeyebilir normal. Herkesin damak tadı,aliskanlıkları başka.

Yurt disindayim burda her tur karadenizlilerin yemegini yedim karadeniz turunada katildim oyle sadece referansim enistem degil ama fazla ciddiye almayin benim sevmem veya sevmemem onemli degil herkes sevdigini yesin her mutfagin uc noktalari var ama bir kac ailede gordum yani yumurtayi sekerli seylerle yediklerini. Bu arada enistemide severim yani…
Orta ya da batı karadenizde yeniyor mu bilmiyorum doğu Karadenizde hiç görmedim varsa haberim yok. Hemen yan komşu ildeki arkadasimla konuştuğumuzda onlarla da farklı yöresel yemeklerimiz var.

X