Kız kardeşim

Kendi yaşadığımı anlatayım. İlkokulda mezar resmi çizerdim. Depresyon vs alakası yoktu. Sivri zekalı din görevlisi çocuklar cennete gider demişti. Bende ergenlikten önce ölüp gidivereyim diyordum-dua sadece -. Cennetti de güzel anlatınca şimdilerde yaşasam bu çocuk intihara meyilli derlerdi.

Arkası dönük anne oğul resmim var. Çizmişim. Çok romantik gelmişti...

En güzeli iletişim. Konuşun. Belki nette gördü hoşuna gitti benzer çizdi

Kavgayı baska yerde arayın hakaretlerinizi başka yerde yazın olurmu beğenmediği izle begenmedim butonu var .Hakim olabilirsiniz prenses olabilirsiniz insanlara klavye online bilmemne diyerek etiket yapıştırmaya hakkınız yok .En çok kim biliyor değil konu konu sahibi de siz değilsiniz ayıp .Ben kişisel bir şey yazmadım size insanların Anayasa da hakları var yalanmi.Size iyi forumlar ben sizinle aynı görüşün insanı değilim.Bana saldirmayin olurmu

ben anlamadım neden linçlendiğinizi.
o katil için herkes anne babayı suçlamadı mı, ne biçim aile, çizdiklerini görmedi mi, yok seçtiği mesleğe, bilgisayarına hiç bakmadı mı diye?
19 yaşındaydı o da, reşitti.

18 yaş, kanun koyucu ne kadar reşit dese de, bazı ülkelerde reşit olma yaşı 21.
çok çok eskiden 24müş hatta.
Yani reşitlik benim için çok anlam ifade etmiyor.
18 benim için çocuk sayılır ve bir abla olarak sahiplenmenizi takdir ettim.
Tabi eşe anlatma kısmını bilemedim, sonradan sıkıntı olabilir.
Haricinde size destek olmaya geldim, bu konuda fikir verebilecek bir profesyonelliğim bulunmuyor malesef.

Bunların yanlış olduğunu kabul etmiyorlar ki. Özel hayatı yok deniyor.

E egecell Hirsinizi alamayip dayanamayıp bu konudan tamamen bağımsız, kişisel profilimde -durumumda- günler önce paylastigim sağlıkla alakalı bir duruma az önce komik ifadenizi atmanızın nedeni nedir, merak ettim.

Eklentiler

• Screenshot_2024-10-09-14-42-10-895_com.android.chrome.jpg
    89,5 KB · Görüntüleme: 55
  • Screenshot_2024-10-09-14-41-59-066_com.android.chrome.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 54
Üşenmedim senin için kitabı açtım çektim. Ona bakarsan şu an hepimizin şikayetçi olduğu konu cezaların amacının cezalandırma değil ıslah etme olması. Bu kadar Yargıtay Danıştay sayıklayacaksan yarın öbür gün bu cezalar niye böyle az demeyeceksin. Çünkü bir takım hayal aleminde yaşayan kişiler için cezanın amacı suç işleyeni cezalandırmak değil topluma kazandırmak işte kişisel özgürlükler sınırlar cart curt diye diye iş buralara geliyor.
Bildiğim kadarıyla bir kızın var.
Ben diyorum ki şu an dünya eski dünya değil ergenler eski ergenler değil işte aşırılığa kaçan bu ergenlerin anne babası çocuklarını sürekli fiili olarak çaktırmadan kontrol altında tutsun ki senin el bebek gül bebek yetiştirdiğin kızına musallat olmasınlar. Sen diyorsun ki yok bence o kadar tehlikeli değil ergenler de hala bizim zamanımızdaki gibi. Peki bu dünyada anne olan sensin. Ver bakalım telefonunu karıştırayım diyin demiyoruz size ama çaktırmadan bakın ne zararı var bunun ?
Sen çocuğunun sınıf arkadaşının kim olduğunun garantisini verebiliyor musun ? Veya neler yapabileceğinin.
Bak böyle kişisel hak diyenler suça sürüklenen çocuk diye de bir şey çıkardılar hiç bir çocuk kötü değildir aile kötüdür filan.
O kızın kafasını kesen cani 1 sene önce yapsaydı bu cinayeti bugün suça sürüklenen çocuk olarak yargılanacaktı. Az bir ceza ya alırdı ya almazdı. Sen bir annesin empati yapabilirsin için rahat olacak mıydı ? Böyle bir durumda ben faili değil yine seni düşünürdüm mesela. Modern hukuk suça sürüklenen çocuk cezaların ıslah ediciliği filan diyebilir ben ıslahın mümkün olmadığını bilen biri olarak senin acını düşünürdüm.
Ben ön plana çocuğun üstün yararını koyuyorum. Bunu öyle canım sıkıldığı için kafamdan yapmıyorum görüp bildiğim için yapıyorum. Ben de senin yerinde olsam anne olduğum için benim gibi düşünenlerin daha fazla olmasını isterdim senin çocuğun daha güvende olsun diye.
Ben bilerek söylüyorum tahmin ettiğinden çok daha yaygın bu zorbalıklar ve dönemin bizim zamanımızla en ufak bir ilgisi yok.

Eklentiler

• IMG_1808.jpeg
    94,6 KB · Görüntüleme: 54
Her yazdığıma saçma sapan bu şekilde sırıtıyordun da o sebeple.

Bunların yanlış olduğunu kabul etmiyorlar ki. Özel hayatı yok deniyor.
Özel hayatı tabiki var konu sahibine bende didiklemen şuan ters teper dedim çünkü 18 yaşında. Asileşebilir yada tamamen içine kapanıp saçma sapan insanlara güvenebilir bu yüzden abla olarak klavuz olmalı güven kazanmalı. Özel hayatı sınırsız olmayacak şekilde kontrol edilmeli bu tel karıştırmak ile olmaz zaten özel hayat dediğimiz şey kafamızın içinde başlıyor.
İçine kapanık belirli sinyal veren her çocuk/ergen kontrol edilmeli, böyle olup kontrol edilmeyen insanların faturası topluma kesiliyor.
Konu sahibi endişelenmekte çok haklı.

Her yazdığıma saçma sapan bu şekilde sırıtıyordun da o sebeple.
Sadece bu konudaki ben hakimim siz kimsiniz minvalindeki mesajlarınıza komik emojisi atmıştım. Bu da dışarıdan komik göründüğü için. Ben de hakim değilim ama hukukcuyum. Bu ben hukuk okuyorum, ben hukukcuyum mevzusunu fakultedeki arkadaşlardan hatırladım ve mesajlarinizi komik buldum. Sizin gibi kişisel profildeki sağlıkla alakalı bir duruma siritacak biriyle muhatap olduğum için vaktime yazık oldu.

Sen dünyaya düşen ilk duyar tanesi filan mısın yok kişisel özgürlük yok kafamda sivilce çıkmasına güldü filan. Hayır her yazdığıma sırıttın ben de bu ergenliği karşılıksız bırakmak istemedim karşıma çıkan ilk yazdığına bıraktım empatiyi. Saçın mı dökülmüş sivilce mi çıkmış ne olduysa çok da aman aman yazık demedim açıkçası. En fazla benim de dökülür biter gider.
Valla yazdırıp durup yazmıyorum artık anlamında şeyler söylüyorsun etkileşim vermeye devam ediyorsun bi salsan mı beni ?
Öyle her mesaja komik yazıp vay sivilceme güldüler deme

Senin için kitabı açtım yazdım diyemezsiniz sizin için diyebilirsiniz öncelikle bu .Benim yazdıklarımda çocuğunuzu takip etmeyin salın sokağa atın diye tekbir kelime varmı dönün okuyun.Ben 18 yaşına gelmiş kişi için saygılı bir şekilde görüşümü belirtim.Katilan olur katılmayan olur saygı duyarım.Kimseye online hukukçu tabiri ile yaklasmam insanlar okusun arastirsin illa hakim avukatmi olmak gerekli bir konuda yasal bir görüş degilde sadece fikir veriyorsak.İnsanlar ne diyor Allah korur İnstigram yasaklansın su bu kamuoyu bu görüşe gelebilir Ben ne diyorum biz o insanı muhakeme yeteneği ile yetiştirirsek iyiyi kötüyü ayırt etmeyi ogretebilirsek esas konu bu.Yoksa ben her an her yerde gardiyan gibi kızımla detektif gibi bir ilişki sürdüremem.Abartmadan belli süre bunu yapsam bile eğitimini tamamlayan manevi degerleri tam olan kızımdan seçimlerini doğru yapmasını beklerim.Dunyanin düzeni bu degilmi Allah seçenekler vermiyormu savasmayin öldürmeyin çocukları aç birakmayin suç işlemeyin.Haşa gökten inip mudahale ediyormu savaşlara kötü olaylara ölümlere.Bize akıl verildi çocuklarımızı elbette koruyup kollayacagiz bunu 24 saat yapamayız .Onlarla ne kadar iyi iletişim kurar ne kadar ihtiyaçlarına cevap verirsek ne kadar iyiyi kötüyü anlatsakda belli bir zamandan sonra seçimlerine güvenmek zorundayız.Bunun yolu hereyi didiklemek değil bu işe yarayan bir yöntem olsa bu derece evden kaçan yada yan yollara sapan yetişkin olurmu.Her kararı onun adına ben alırsam ben ölünce ne olacak hala o doğru karar vermeyi beceremeyen bir yetiskin olursa

Seninle anlaşamam ben. He aynen öyle

Kötü çocuk yoktur diye birşey yok ABD de çıkamıyor bunlar dışarı cezalar çok çok ağır genede işlenen cinayetlere bakılınca katliamlara bir arpa boyu yol alamamış durumdalar ne ıslah yöntemleri işe yarıyor nede öyle çocuk indirimleri var yada öyle gözüküyor dışarıdan.Bende sizinle anlasamam takip etmekle telefon kurcuklamakla herşey çözülür sanıldığı sürece.Bazen insan kötüdür o bu değil kötüdür işte canım istedi anne babamı öldürdüm diyende var ortada sebep yok.Takiple olsa su aldatılma olaylarında eşini takio eden o eylemden caydırırdi zaten.Zina da ceza vardı eskiden tazminat kimi caydirdi gibi gibi Sizi anladım anlamış olmama rağmen savundugunuz görüş bu olayları zerre durdurmaz.Benim fikrim bu ceza kimse için tek başına yeterli bir caydırıcı değil takip etmekte öyle .Ben elimden geleni yaparım bir insana bir çocuğa yapma dedikçe yasak dedikçe merak duygusu iyice öne çıkar zaten

Çocuğunuz varsa çok şanslı her şey sevgi ve saygı dolu iletişimden geçiyor, çocukları kazanmanın yolu bu, ona yeterli güven verilirse pek çok çocuk başına gelen her kötü olayı ailesine anlatıyor zaten, bugün tlfn karışıtırabilir ancak yarın yüz yüze görüşerek biryle hatalı bir yola girecekse buna nasıl müdahele edilecek, elbette çocuğun ailesine güvenip rahat iletişim kurabilmesiyle

Şu konuda anlaşalım .
Çocuk ve ergen psikiyatrisi değilsiniz. Aldığınız eğitim bu tip sorunlari çözmeye yetmez. Bizim verdiğimiz cevaplarda tabi ki bu sorunu çözemez.

Benim de benden 18 yaş küçük kardeşim var.(18 yaşında.) Ablacım hadi benden sana bu ay 3 seans terapi, dökül içindekileri diyorum şakayla karışık . Önceleri istemese de daha sonraları kendisi terapiyi istemeye başladı.
Elinizi böyle bir maddi yükün altına sokarsanız direkt psikoloğu ile de iletişime geçebilirsiniz. O gerektiği miktarda dönüş sağlıyor zaten.
Onun dışında telefonu karıştırdım, eriksonun kuramlarına baktım, resim çizdi falan hepsi dedikodu malzemesinden farksız. Yardım lazımsa , öyle düşünüyorsanız terapi almasını sağlamalısınız, naçizane.

Flashget benzeri bı uygulama sanki
Onda sesi de dinleyebiliyoruz, goruntu de alıyoruz.
Ne kadar yasalsa tabi

Evet 18 yaşında genç bir kızken sizin telefonunuzu kurcalıyorlar mıydı? Benimkini asla elletmezdim, annem ben 14 yaşındayken günlüğümü okudu diye evi terk etmeye kalktım, bu cahil tavırlar genç insanı daha fazla dışarı itiyor, kardeşiyle içten samimi konuşsun olmuyorsa psikolağa yönlendirsin ne yapacak başka gardiyan gibi genç bir kızın tepesinde mi dikilecek internette biriyle konuştu diye

Seneye bu kız diyelim başka şehire üniversiteye gitti ne yapacak üzerine kamera mı yerleştirecek, tlfnuna casus yazılım mı yükleyecek? Demek ki özel hayatına girme demek çok daha mantıklı bu durumda
Zaten bir sürü tavsiye verildi ve evet özel hayatına burnunu sokmasın

Ay herkes ne kadar tatlı ve iyi niyetli ya. Son olaylarda o cani katilin ailesi neden çocuklarını kontrol altına almamış, neden odasını bilgisayarını karıştırmamış diye her türlü sosyal platformda linç edildi. Tabi ki gerektiğinde bilgisayarını telefonunu karıştıracaksın! Benim de iki kızım var. Günü gelince her şeylerini tabi ki kontrol edeceğim. Etiği, birey olmalarını falan da bir gram düşünemem, kimse kusura bakmasın. Canları benim için daha önemli.

Herkese de aynı tavsiye ederim. Dünya bizim çocukluğumuzdaki gibi bir yer değil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…