Kız çocuğuyum diye mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İş yerleriyle abilerim ilgilenmiyor :) kiradalar
Size öyle geliyor, benim görümcemlere de sorsan babasının hepsini babası yapıyor😂
Kiracılar da kendi kendine giriyor ödüyor zaten te allaam.
Ben şu halimle (şu derken gelin olarak) kaç gece kiracı gezdim kontrat için eşimle ya da ödeme alabilmek için görümce ve eşlerinin totosunda pire uçuşurken, öyle ödeniyor ya tabii😂😂
Akıl danışanı soranı araştıranu bla bla, ortak diyorsunuz bir kere nasıl babanız yapıyor her şeyi?
Görünürde var fiilen yok bu insanlar, olamazlar da piyasa koşuluyla.
Babanız en az 55 yaştır gerçekleri konuşalım yani.
Aman neyse bana ne.

Ben bunu anlamıyorum ya, yemeye gelince her kafadan ses, iş yapmaya gelince tık yok.
Her sene masaya onlar otursun o zaman anlaşma için, kılı kırk yarsınlar.
Gece 1 de evden aranıp dükkanda şu oldu densin onlar çıkıp gitsin, tadilatların aylarca içinde yaşasınlar, çıktı mı kiracı bulacağız diye uykuları kaçsın.
Tatillerini yarım bırakıp acil dönsünler sorun çözsünler, ödemeyenin mahkemesiyle uğraşsınlar.
Eee yani, sen otur evinde sonra bana geçirmedi dükkan.
Hadi oradan…
Babamın dükkanı vardı, hiç böyle şeyleri olmadı yav. On sene birindeydi, temizlik ürünleri satılıyordu. Sonra o kapattı. Emlakçı yeni kiracı buldu, butik pastane tarzı bir yer açılacaktı. Tadilatını da kiracı yaptı. Babam dükkan için yirmi senede toplasan iki üç kere muhatap olmuştur bir şeylerle. Böyle bir çilekeşlik varsa abilerin hakkıdır ama sanmıyorum yani. Dünyadaki tüm sıkıntılar bu dükkanların başına gelmiş olamaz. 😁

İki kere konumda belirttim ama yine belirteyim. Babamın istediği kadar malı olsun, kimseye vermediği sürece bir şey demem ki. Kendi malı ister yer ister satar bu konuda benim bir lafım asla olmaz. Ama ayrım yapılması insanı üzmez mi? Bakınca babamın abilerime abilerimin de birbirlerine böyle düşkün olmaları ve benim dışarda kalmam? Birbirlerini böyle düşünmeleri ama benim adımın hiç geçmemesi? Gerçekten üzücü olan bu kısım
sence baban seni hic düşünmüyor mu? kimin babasi kızı ataninca ona araba alıyor? şu kk'da dolas tam tersi, durumu olsa bile atanan kizin sırtından geçinen, kiz atandığı gibi kendisine ev kredisi cektiren, hic yoksa çekyat takimi aldirip mutfak yenileten ailelerden gecilmiyor.
diyorsun ki "ben arac icin borç istedim vermedi , abime arac aldi"
belki de baban hak hukuk gözetiyor , kendi icinde bir tartisi var . sana zamanında araba hibe ettigi icin sırayı abine verdi. belki 3 kira aliyorsun hala daha borc istemenden rahatsiz oldu.
ayrica dukkan diyorsun, abimler babamin verdigi apartmanda yasiyor diyorsun. sence abinler o dukkanla ilgilenmis, isleyisi biliyor, o dukkana emekleri var diye, cevre esnafi musterileri taniyor diye vs baban dukkanlari abine vermis olamaz mi? ayrica abilerin babanla yakinda yasiyorsa onlarin her seyiyle ilgileniyor demektir. baban bugun guclu kuvvetli ama zaman ilerliyor. elden ayaktan düştüğünde sana gelmeyecek. ayni yerde oturdugu abilerinle yasayacak, onlara (tabirim kabaysa özür) yük olacak. haliyle dukkanlari bu isten anlayan, az cok isi bilen abilerine birakmasi daha normal degil mi?
ne bileyim yani baban önüne 5 km kirmizi hali sermis. diyorsun ki "ama abilerime 6 km serdi"
bence biraz tarafsiz gözle bakmaya calis, babanı da üzme. adam gencligini size iyi bir gelecek birakmak icin harcamış, hala daha didiniyor

Abilerine nasıl verildiyse sende babanın evladısın seninde hakkın var. İşletme hakkında yorum yapamayacağım kendileri çalışıyorsa olabilir.

Size öyle geliyor, benim görümcemlere de sorsan babasının hepsini babası yapıyor😂
Kiracılar da kendi kendine giriyor ödüyor zaten te allaam.
Ben şu halimle (şu derken gelin olarak) kaç gece kiracı gezdim kontrat için eşimle ya da ödeme alabilmek için görümce ve eşlerinin totosunda pire uçuşurken, öyle ödeniyor ya tabii😂😂
Akıl danışanı soranı araştıranu bla bla, ortak diyorsunuz bir kere nasıl babanız yapıyor her şeyi?
Görünürde var fiilen yok bu insanlar, olamazlar da piyasa koşuluyla.
Babanız en az 55 yaştır gerçekleri konuşalım yani.
Aman neyse bana ne.
Hanımefendi, bahsi geçen daireleri babam yıllaaaar önce yaptırdı. Abimle ortak olduğu iş yerini de babam o çalışsın diye soktu ve zamanla yüzde elli pay oldular abimle. Babamın başka yerlerden de gelirleri var, abimin parasıyla da alakası yok. Bu konuda bahsi geçen her yer tamamen babamın. Abimin bir katkısı yok. Babamla abim ortaklar diye yazınca tamamen ortaklık var sanıldı herhalde. Bir iş yerinde ortaklıkları var o iş yerini de bu konuya dahil etmedim bile.

Babamın dükkanı vardı, hiç böyle şeyleri olmadı yav. On sene birindeydi, temizlik ürünleri satılıyordu. Sonra o kapattı. Emlakçı yeni kiracı buldu, butik pastane tarzı bir yer açılacaktı. Tadilatını da kiracı yaptı. Babam dükkan için yirmi senede toplasan iki üç kere muhatap olmuştur bir şeylerle. Böyle bir çilekeşlik varsa abilerin hakkıdır ama sanmıyorum yani. Dünyadaki tüm sıkıntılar bu dükkanların başına gelmiş olamaz. 😁
Aktif olarak geçiminizi bu yoldan sağlıyor ve al sat yapıyorsanız emlakçı devreye girmez.
1 dükkandan bahsetmiyorum belki 10 belki 20 işyeri söz konusu.
Büyük dükkanlar ki bunlar bin metrekare üstü, yatırım aracı olarak alanlar emlakçıya verir.
Gelir kaynağı bu olan, buraları sağlam bir şekilde ödeme kapasitesi olacak kurumsal yapılara veren mülk sahipleri kendi ilgilenir.

Adam 3 ev 1 araba vermiş daha ne verebilir ki? Dini konulara girmiyorum hiç, ama haksızlık bir durum göremedim. Haksızlık olsa daireleri eksik verirdi. Bilmiyorum ben burda kötü bir baba göremedim.
Ayrıca tam da bu sebepten erkek-kız fark etmeksizin hiçbirine bir şey bırakmayı düşünmüyorum. Eğitimi benim sorumluluğumda ama miras bırakmak zorunda değilim. Zaten ne bıraksan yaranamıyorsun konuda da görüldüğü üzere. Bir de kardeşler birbirine düşüyor genelde miras durumlarında, gerek yok kendileri çalışıp alsın valla

Hanımefendi, bahsi geçen daireleri babam yıllaaaar önce yaptırdı. Abimle ortak olduğu iş yerini de babam o çalışsın diye soktu ve zamanla yüzde elli pay oldular abimle. Babamın başka yerlerden de gelirleri var, abimin parasıyla da alakası yok. Bu konuda bahsi geçen her yer tamamen babamın. Abimin bir katkısı yok. Babamla abim ortaklar diye yazınca tamamen ortaklık var sanıldı herhalde. Bir iş yerinde ortaklıkları var o iş yerini de bu konuya dahil etmedim bile.
Hım o zaman evet geri adım atıyorum.
Ortaklar dediğinizde 15 yaşından beri babanızla çalışan klasik bir iş devamı soyu düşündüm ben.
Diğer abiniz memur olayların dışında ama ortak olarak elbette ki sizle denk olamaz diye işin iç yüzünü anlatmak istedim, durum farklı imiş.
Aksine o abi size borçlu çıktı, işi olsun diye baba masraf yapmış iyi mi😂😂

Öncelikle şunu belirteyim ki yanlış anlaşılmalar olmasın. Babam bana mal mülk vermek zorunda değil, ya da abimler. Vermesi tamamen kendisinin ikramı, bunun farkındayım. Ben burda bir ayrımcılıkla ilgili konuşacağım ve fikrinizi almak isteyeceğim.
Annem yaklaşık 8 sene önce vefat etti ve babam aile apartmanının tapularını iki abim ve benim aramda böldü. Hepimize üçer daire verdi. (Duyanlar o kız, neden ona da eşit verdin diyince o benim evladım değil mi demiş.)
Onun dışında o dönem üç adet işyeri vardı ve vasiyet yazıp bu iş yerlerini de bölüştürdü. Bir tanesi çok çok iyi getirisi olan, birisi daha orta, birisiyse ondan biraz daha aşağı kalır bir yer. Bana normalde en aşağı olanını vereceğini söylemişti. Sonrasında fikir değiştirmiş ve tüm iş yerlerini abilerime verdi. Üstelik bunu yaparken de kendisine gönül koymayayım diye abilerimi harcamaya çalıştı 😂 (güya abilerim söylemiş iş yerlerini kendi üzerlerine istemişler sonuçta ben evlendim mi damada kalmasın etmesin diye. Ben bunu yarım ağız abime sorduğumda şok oldu ve babamın esas bunları söyleyerek bana başka mal vermekten vazgeçtiğini öğrendim)
Abilerim arasında da şöyle bir şey yaşadık. Biz araba değiştirecektik ve borç verebilir mi diye sorduğumda şu anda veremem müsait değilim dedi, sonrasındaysa diğer abim araba değiştirdi ve ona verdiğini öğrendim. Bana olmayan borç diğer abim için vardı yani.
Şimdi de babam iki abime bi işyeri ve daireler aldırttı. Büyük abim zaten benim gelirim daha çok, diğer kardeşim kiraları alsın etsin falan demiş. Babam da bu yeri onlara aldırırken zaten malları mülkleri olsun, özellikle devlet memuru olan abimin diğerine göre daha az şeyi var, onun da artsın diyerekten aldırmış.

Şimdi ben bu konuların hiçbirinde yokum. Ciddi bir görmezden geliş var bana karşı. Üstelik abilerim babamın onlara verdiği dairelerde oturuyorlar bense başka bir şehirde kiradayım. Ona rağmen onların üstüne bu kadar düşülmesi ama benim üç kuruş borç isteme durumum olsa yerin dibine geçerek çekinerek isteyecek olma durumum beni haliyle çok üzüyor. Maddiyat değil; düşünülmemek, görmezden gelinmek kalbimi kırıyor.

Güzel düşünmeye çalışıyorum. Atandığımda babam bana araba aldı ve normalde borç olarak ödeyecekken hibe etti evlendiğimde. Eşimin de arabası vardı. Birini sattık altınları da bozdurup 1+1 ev aldık onun kirasını alıyoruz. Acaba böyle bir jest yapıldığı için mi şimdi ben böyle yoksayılıyorum sizce?
Tekrar altını çizeyim konu babam mal mülk versin değil. Evlatlar arasındaki ayrım.
Üzülmeyin. Babaniz kurani kerim de yazildigi gibi belki mirasi bölmeye calismistir.
Islam da miras hukuku cok ince bir konu. Aksi taktirde alanada verenede haram olur.
Bu cok iyi arastirlmasi lazim.
Tabi inanc konusu herkesin dini yasayisi farkli olabilir.

Yok evin eşeğinin hanımı daha doğru tabir😂

Sizin durumunuzu bilemem. Eğer eşiniz her işe kuşturuyorsa tabiki daha mal paylaşımında daha fazla hakkı olmalı. Sizin durumunuzda bağımsız bazı aileler kız çocukları ne yaparsa yapsın kızlarına hep daha az pay veriyor. Benim kızdığım nokta bu.

Sizin durumunuzu bilemem. Eğer eşiniz her işe kuşturuyorsa tabiki daha mal paylaşımında daha fazla hakkı olmalı. Sizin durumunuzda bağımsız bazı aileler kız çocukları ne yaparsa yapsın kızlarına hep daha az pay veriyor. Benim kızdığım nokta bu.
Yok yok çözdük konu sahibiyle sorunu, ortak deyince tüm işlerde anlaşıldı ki öyle değilmiş.
Ya ne hikmetse kızdan esirgenir deniyor bizde de kız kıymetli arkadaş ahahaha
Ne yanda olsam karşı tarla değer görüyor gibi bahtsuz durum😂
Şaka bir yana ailelerin bu durumda adil olması en önemli şeydir, öbür tarafta vebalini vermekle kalmaz ölüm ilamından sonra her türlü dava da diğer kardeşler tarafından açılabilir.
Eskidendi o erkeğe yağdırma, erkek kim bu devirde getir götürcü.

ben arac icin borç istedim vermedi , abime arac aldi"
belki de baban hak hukuk gözetiyor , kendi icinde bir tartisi var . sana zamanında araba hibe ettigi icin sırayı abine verdi.
Burda borcu veren babam değil, bir abim öbürüne veriyor
belki 3 kira aliyorsun hala daha borc istemenden rahatsiz oldu.
Kira almıyorum onu belirtmedim. Kiraları babam alıyor tapuyu verdi sadece

Onun dışında da iş yerleri ile ilgili ciddi bir yanlış anlaşılma söz konusu. Bahsi geçen iş yerleri kiradalar. Bir tanesi yalnızca babama ait o işletiyor. Onunla da bir abim ara sıra ilgileniyor. Kendisi öğretmen zaten işi gücü var. Bazen hesap kitaba falan bakıyor. Zaten ben bunların verilmesine de bir şey söylemedim. Babam başta bana en az getirisi olanı verecekken caydı ve o dönem elindekileri hep abilerime verdi. Diğer abimle ortak olduğu iş yerini bu konuya dahil etmedim. Abimle ortaklığı var diyince her şey ortak sanıldı ama değil. Burda bahsi geçenler tamamen abimle alakası olmayan babamın olan şeyler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X