Kira ödemektense aile yanında kalmak: Doğru Karar mı

Selamm, şimdi direkt konuya geçiyorum.

Eşimle zor zamanlar geçiriyoruz, ailemin desteği olmasa ne yapardık bilmiyorum. Yine de her şey tam denk gelmiyor, zorlanıyoruz. Eşimle aramızın iyi olmasını istiyorum ve geleceğimizi birlikte planlamak için elimden geleni yapıyorum. Geçmişteki bazı konuları bir kenara koydum ve şimdi size danışmak istiyorum.

Annem bize bir ev almıştı, şu an orada oturuyor. Ayrıca bir dairesi daha var, şu anda kiracısı var ama annem o kiracıyı çıkarıp oraya geçmek istiyor. Biz de bu durumda annemin şu an oturduğu eve geçeceğiz. Eşim de bu konuda yanlış düşündüğünü ve bize karşı mahcup olduğunu söyleyip özür diledi. Neyse, madem zorlanıyoruz diye düşündüm, zaten eninde sonunda annemin evine geçeceğiz, neden kira ödeyerek zorlanıyoruz ki? Annemlerin yanına taşınsak mı diye düşündüm, ama eşim 'Orada rahat edemem, o da yok' dedi. Ben de evet, çok rahat olmayacak ama biraz sabretmek lazım diye düşünüyorum. Annem de gelin dedi ama abin rahat etmez dedi. Zaten geçici bir durum, eninde sonunda taşınacağız.

Sizce ne yapmalıyız? Biraz dişimizi sıkıp ailemle birlikte mi otursak, yoksa şu anki düzenimizi devam ettirsek mi? Fikirlerinizi çok merak ediyorum.

Annen gelin ama abin rahat etmez dediyse kibarca gelmeyin demek.

Selamm, şimdi direkt konuya geçiyorum.

Eşimle zor zamanlar geçiriyoruz, ailemin desteği olmasa ne yapardık bilmiyorum. Yine de her şey tam denk gelmiyor, zorlanıyoruz. Eşimle aramızın iyi olmasını istiyorum ve geleceğimizi birlikte planlamak için elimden geleni yapıyorum. Geçmişteki bazı konuları bir kenara koydum ve şimdi size danışmak istiyorum.

Annem bize bir ev almıştı, şu an orada oturuyor. Ayrıca bir dairesi daha var, şu anda kiracısı var ama annem o kiracıyı çıkarıp oraya geçmek istiyor. Biz de bu durumda annemin şu an oturduğu eve geçeceğiz. Eşim de bu konuda yanlış düşündüğünü ve bize karşı mahcup olduğunu söyleyip özür diledi. Neyse, madem zorlanıyoruz diye düşündüm, zaten eninde sonunda annemin evine geçeceğiz, neden kira ödeyerek zorlanıyoruz ki? Annemlerin yanına taşınsak mı diye düşündüm, ama eşim 'Orada rahat edemem, o da yok' dedi. Ben de evet, çok rahat olmayacak ama biraz sabretmek lazım diye düşünüyorum. Annem de gelin dedi ama abin rahat etmez dedi. Zaten geçici bir durum, eninde sonunda taşınacağız.

Sizce ne yapmalıyız? Biraz dişimizi sıkıp ailemle birlikte mi otursak, yoksa şu anki düzenimizi devam ettirsek mi? Fikirlerinizi çok merak ediyorum.
Anneniz çıkıp diğer evine taşınana kadar halihazırdaki şartlarda devam edin bence. Kadın gelmeyin diyememiş,abin rahat edemez demiş yani daha ne desin.

Aile yardımı dediğinizden kasıt nedir mesela? Ailem elbette ben sıkışık olduğum dönemde yardım edecek, onlar kötü durumdayken ben yardım edeceğim bu nasıl soru ya? Ben evli de olsam olmasam da bunu değiştirmez. Annemin içinden geliyor sigara alarak geliyor benim içimden geliyor altın küpe alıyorum, teşekkür ederim kızım diyor. Bir şeye canı sıkılsa bana anlatıyor, dava açmasında ben yardımcı oluyorum, eksik bir şeyi varsa ben alıyorum. Bunları bir beklenti içerisinde yapılmıyor Hanımefendi. Geçinemiyoruz değil, ucu ucuna geçindiğimizden bahsediyorum. Annem bana bir pazar alışverişi görür, öbür hafta ben. Bunlar yap diye değil, kızım çalışıyorsun alayım dedim diye yapılır. Aileme beni maaşa bağlayın demedim. Abim var evlenecek belki yakında, kim yardım edecek kardeşi olarak? Ben? darda kalacaklar diye evlenmesinler mi? Bunlar yardımlaşarak olur. Düşünceniz belki başka bir türlü ama anladığım şekilde yazmak istediim teşekkür ederim yine de yorumunuz için.

Bu arada böyle bir zorunlulukları yok, kızım halinizi biliyorum. İçimden geldi. Bir süre ben size yardımcı olmak istiyorum der. Toparladığınızda siz bana yardımcı olursunuz darda olursam.

Enn enn basitini söyleyeceğim;

Annem evi aldığı zaman kızım gel temizliğe yardım et dedi, o sıra biz de eşimle kendi evimizi tutmuştuk. Her ikisini tamamladım. Ama demedim anne benim kendi evimin temizliği var diye, bana da yardım et demedim çünkü yorgundu.

Sizin aranızdaki bağı bilemiyorum ama biz de böyle şeyler sorun edilmiyor, abim dahi borç harç içinde olsun. Darda olursa beni arar bir kısmını en azından yardım edebilir misin diye, Çünkü bilirim zamanında bana yardım etti.
Biraz demogoji yapmışsınız açıkçası. Elbette insanların zor anları olur ancak bahsettiğiniz şey baya baya annenizin sizin kiranızı finanse etmesi. Ev de verecekmiş aynı zamanda. Buna rağmen o süreçte de geçinemediğiniz için yanına taşınmayı düşünüyorsunuz. Çoluk çocuk yok 2 maaşlı bir çift kirasını ödeyemiyorsa evet evlenme olgunluğuna erişmemiştir kusura bakmayın. İnsan evleniyorsa ben bir evin sorumluluğunu eşimle maddi manevi paylaşabilecek olgunluktayım diyebiliyor olmalı

Abinize sordunuz mu mesela?
Kendi kendinize karar vermeye çalışıyorsunuz ama abiniz o evde yaşıyor ve bir anda fikri bile sorulmadan kardeşiyle ailesi eve yerleşecek.
Eşinizin tarafından bakmıyorsunuz, abinizin tarafından bakın.

Biraz demogoji yapmışsınız açıkçası. Elbette insanların zor anları olur ancak bahsettiğiniz şey baya baya annenizin sizin kiranızı finanse etmesi. Ev de verecekmiş aynı zamanda. Buna rağmen o süreçte de geçinemediğiniz için yanına taşınmayı düşünüyorsunuz. Çoluk çocuk yok 2 maaşlı bir çift kirasını ödeyemiyorsa evet evlenme olgunluğuna erişmemiştir kusura bakmayın. İnsan evleniyorsa ben bir evin sorumluluğunu eşimle maddi manevi paylaşabilecek olgunluktayım diyebiliyor olmalı
Merhaba, Dediğinize kesinlikle katılıyorum. Lakin orada anlatmak istediğim durum çook çook farklı. Ben durumu açıklamaya çalıştım sadece. Evliliğimizde fazlasıyla zorlandık maalesef. baktığınızda ya nasıl olur dersiniz ben de olsam öyle derim. Ben kesinlikle evet geçinemiyoruz demedim. Ucu ucuna yetiyor 2 maaşla. Yapılandırma yaptığımız için zorlandık zaten. Bizden kaynaklı da değil baktığımızda; bazen primlerimizi geç alıyoruz. Maaş geç yatıyor vb. vb. bunlarda etken ve bu durumu görünce ikimizde tedirgin oluyoruz maalesef. Manevi zorluklarımızla beraber maddide etken oldu lakin isyan değildi benim ki, fikir almaktı. Teşekkür ederiim

Abinize sordunuz mu mesela?
Kendi kendinize karar vermeye çalışıyorsunuz ama abiniz o evde yaşıyor ve bir anda fikri bile sorulmadan kardeşiyle ailesi eve yerleşecek.
Eşinizin tarafından bakmıyorsunuz, abinizin tarafından bakın.
Çok haklısınız, geçenlerde abim ben de kaldı. Sinir krizi geçiriyordum. Belki bir alternatif aramak istedim ama yanlıştı

X