Kayınvalidesine anne diyemeyen var mı?

Ben diyemiyordum hiç içimden gelmiyordu. Söylemek zorunda kaldığım zamanda dilimden sanki cımbızla çekiliyor gibi geliyordu bana. Bi acayip oluyordum. Karşıdakinin yaklaşımıyla çok alakalı bu. Belki size o yakınlığı o hissi verirse söylersiniz

Kv demin adı Melahat olsun mesela
Ya Melahat anne yada Meloş diye sesleniyorum
Meloş ismini eltileri ve görümceleri takmış ve aile
içi kadınlar o şekilde sesleniyorlar

Ben de esim de anne/baba deriz.
Başta zorlanmistim ama alıştım.
Kvye anne demekle anneme anne demek arasında çok fark var. Formalite icabı demek gerekir.

Teyze ne ya benim arkadaşımın kayınvaldesi teyzesi olduğu halde anne diyor yapacak bişey yok x hanım de normal karşılanırsa

Ben anne demiyorum,eşimin babasına baba da demiyorum. Eşim anneme anne der. Kendi seçimi. Ben x hanım,y bey derdim hep.

son cümleye yüz tane bu emojiden yollayasım geldi

Ben duygusal anlam yüklemiyorum isim gibi düşünüyorum. Mesela adı Fatma. Ona Fatma diye seslenmek yerine anne diyorum gini düşünüyorum. Yani bence anne olduğu için değil adı anne artık ve bu ismi onun gibi düşünüyorum. Böyle olunca da zorlanmıyorum. Fatma hanım demek gibi yani.

Annem vefat ettikten 7 ay sonra evlendim ve kv me anne dedim , ha içim cız ederdi ama bunun için kimseyle polemiğe girmek vs ugrasamazdım, ne zamana kadar teyze diyeceksin ki sürekli beklenti için de olacak kv..

Bende kırk yılda bir söylerim o kelimeyi başına ismini koyarak oda. Konuşmak gerekirse lafa başlamadan bir giriş yapıyorum mesela "aa şu şöyle" diye başlıyorum lafa dikkati üstüme çekiyorum.

Ben anne de diyorum, x anne de diyorum.
Sorun gormuyorum.
Sorun gorsem de demezdim ama.
Siz de yasina uygun bir hitap kullanin, illa anne demek zorunda degilsiniz. Kendisine sorun, belki bir tercihi vardir.

Benim teyzelerimden birisi kendisi istemiyor mesela gelinleri/ damatlari anne desin.

Anne demek zorunda değilsiniz. Nasıl rahat ediyorsanız öyle deyin. Böyle ufak bir mevzudan ötürü de kimse birbirine kırılıp gücenmemeli. Kayınvalidesine x teyze, x abla diyen çok gördüm. Benim ailemde de çoğunlukla siz diye seslenilir.

Anne deyince öz anneniz olmuyor sadece hitap etmek için
Teyze demekten × hanim demekten daha iyi
Sonuçta eşinin annesi esin anne diyorsa bence sorun olmamalı
Evet zor olabilir anne kaybettikten sonra içinizde istemeyebilir fakat o bir anne eşinize olan sevgi saygıdan ötürü ve aradaki bağdan ötürü saygının olması sevginin olması için denmeli
Farklı seslenince araya sınır konuyor
O sınır da sorunlar açabiliyor
Anne deyince kayınvalide ile sorun olmuyormu diyeceksiniz elbette oluyor
Fakat bana da eşim benim anne babama anne baba derken benim onun anne babasına teyze amca demek yada hiç bir hitap şeklinde bulunmamak yada ayşe hanım ali bey demekte tuhafıma gidiyor
Yine de herkesin seçimi düşüncesi

Kayınvalidemle yakın olmak istemiyorum bu yüzden de anne diyesim gelmiyor. Kendisinden hoşlanmıyorum.

Kayınvalidemle yakın olmak istemiyorum bu yüzden de anne diyesim gelmiyor. Kendisinden hoşlanmıyorum.
Kendi tercihiniz kendi seciminiz
Istemiyerek denecekse denmesin daha iyi

Ben “X anne” demeyi düşünüyordum. Kadın o kadar tatlı, düşünceli davranıyor ki farkında olmadan annem diye bahsediyorum bazen. Erkek arkadaşıma “anneni aradın mı, annenlerle konuştun mu” diyeceğime yanlışlıkla “annemi aradın mı, annemlerle konuştun mu” falan diyorum.

“X teyze” hoş olmaz bence, “X hanım” demeyi bile tercih ederim buna.

Teyze demek garip olabilir de, x anne demek güzel bir öneri. Biz aşırı samimi olduğumuz için yalnızken ya ismiyle ya da lakabıyla sesleniyorum. Toplum içinde anne diyorum. Annelik etti sağolsun, etmeseydi muhtemelen x anne derdim. Teyze demek tuhaf bir mesafe koyar sanki, bence gerek yok.

Ben çok abartıldığını düşünüyorum bu konunun. Kayınvalideye anne demek kendi annenize saygısızlık degil ki çok fazla anlam yüklememek lazım buna bence.
Ben kendisini sevmiyorum da. Bu yüzden böyle bi laf etmek bana zor geliyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…