Kayınvalidesine anne diyemeyen var mı?

Herkese merhaba. Benim annem yaklaşık 6 yıl önce vefat etti. Bir bu sebepten bir de önceki konumda bahsettiğim sebepten dolayı kv ile aramda mesafe olduğu için "anne" demek çok zor geliyor. Siz diye hitap ediyorum. Fakat mesela sesleneceğim zaman ne diyebilirim bir fikrim yok. Bir hafta sonra evlerine gidip üç gün kalacağız seslenmek zorunda kalmam inşallah diye dua ediyorum. Benim memlekette "teyze" falan denebiliyor mesela kuzenim eşinin annesine "x teyze" diye sesleniyor çok tuhaf da gelmiyor ama eşim onlarda bunun tuhaf karşılanacağını söyledi. Anne demeyeniniz varsa ne diye hitap ediyorsunuz?
Hala diyorum 🤣

Eşim çok şükür çok anlayışlıdır. İlle anne de demiyor. Babasına baba demeyi düşündüm anneme demiyorsan ona dersen pek hoş durmayabilir o zaman ikisine de söyleme dedi
benim de annem ben küçükken vefat etti ama ben rahatça söylemiştim
kişiden kişiye değişiyor demek ki
gerçi ben 19 yıldır evliyim :) küçüktüm o zamanlar

kv yi severim kendisini o da beni sever bir sıkıntımız yok çok şükür
kv dem olmadan önce de tanırdım ve severdim belki de onun verdiği bir sevgi :)

Ben diyorum, ama bence dünyanın en saçma adeti. Kim bu geleneği çıkarmış bilmiyorum ama keşke bir anda yeryüzünden silinse. Benim kocam biz yüzüğü takar takmaz kendi anne babası gibi anne babama hitap etti. O öyle yapınca bende teyzeden anneye dönmek zorunda hissettim. Kayınvalidemi seviyorum ama keşke demek zorunda olmasam, samimiyetsiz çünkü. İnsanın tek anne babası var başkasına neden diyor

Benim eşim de baştan beri devamli anne baba diye diye dolaniyor, hep bahsederken de annem babam diye bahseder cok merakli. 🙄 Hiç oyle dertleri yok.
Ama ben yine de yapamiyorum, ağzim büzüşüyordu derken olmuyor. 😂😂😂

Gerci agzimin büzüşmesi normal benim, hanimefendi beni pek istemedi, kendi memleketinden kiz isterdi. 😬

Benim eşim de baştan beri devamli anne baba diye diye dolaniyor, hep bahsederken de annem babam diye bahseder cok merakli. 🙄 Hiç oyle dertleri yok.

Gerci agzimin büzüşmesi normal benim, hanimefendi beni pek istemedi, kendi memleketinden kiz isterdi. 😬
Bizim damat'da öyle annem babam der hep,benim kızda öyle değil,anşatım yaparken x anne yada k.valide der,normalde anne ve baba diyor tabi.

gelinlerin sana anne demiyorsa oğlanlarin da gelinin annesine anne demesin degil mi...
ama oğlanlar deseydi tabiki kötü hissederdin yani.
Nişanda damat el öpmek için yanıma geldiğinde hayırlı uğurlu olsun demiştim,oda sağol annecim demişti.
Çok tuhafıma gitmişti,suratının ortasına çakasım geldi bir an,kızımdan başka anne diyen olmadığı içinde herhalde.

Herkese merhaba. Benim annem yaklaşık 6 yıl önce vefat etti. Bir bu sebepten bir de önceki konumda bahsettiğim sebepten dolayı kv ile aramda mesafe olduğu için "anne" demek çok zor geliyor. Siz diye hitap ediyorum. Fakat mesela sesleneceğim zaman ne diyebilirim bir fikrim yok. Bir hafta sonra evlerine gidip üç gün kalacağız seslenmek zorunda kalmam inşallah diye dua ediyorum. Benim memlekette "teyze" falan denebiliyor mesela kuzenim eşinin annesine "x teyze" diye sesleniyor çok tuhaf da gelmiyor ama eşim onlarda bunun tuhaf karşılanacağını söyledi. Anne demeyeniniz varsa ne diye hitap ediyorsunuz?
Benim kendi annem var zaten niye anne diyim ki ben de demiyorum. Ağzım varmıyor zaten, hiç seslenmek zorunda kalmadım şu zamana kadar yanına gidip sordum bişeyi en kötü. Çok da bir araya gelmiyorum zaten samimiyet sevmem. Sizli bizli olmayı tercih ediyorum.

Benim annemde vefat etti kvden de geldiğimden beri annelik değil kötülük gördüm hep o yüzden anne falan demedim. Eşime de dedim o benim annem falan değil diye.

Ben anne demiyorum. İsminin sonuna hanım getirerek söylüyorum.
Saygısızlık ettiğimi de iddia edemez. Siz diyorum. Gerçi çok şükür biz pek görüşmüyoruz ama görmek zorunda kaldığımda durum bu.
Bir kere sordu neden anne demediğimi.
Benim bir tane annem var zaten, sizin tavrınız da hiç anne tavrı değil bana karşı" dedim.
Oğlum senin annene anne diyor ama dedi.
Olabilir, demek ki annesi gibi hissetmiş. Anneme kanka da dese ben buna karışmam onların diyaloğu ama eşim annemi gerçekten de sever.
Mecbur değiliz bazı cadılara anne demeye.

Neden saygısızca olsun ki? Direkt siz diye konuşuyorum o da bana sen der.

Siz bir hitap değil işte. Hitap kişinin ismidir/ünvanıdır. Kayınvalideniz sizinle konuşurken isim kullanmıyor sadece sen diyorsa o saygısızlık yapıyor. Sen/siz dediğinizde ortadan konuşuyor oluyorsunuz

5 yıldır evliyim, siz diye hitapsız bir şekilde konuşuyorum. çok zorda kalırsam X Anne diyorum. Kayınvalidem de direk yezda diyor kızım demez. Hiç rahatız olmadım güzel böyle. Eşim anneme anne diyor ama adının anne olduğunu düşünerek söylüyor “yarın annelere gidecek miyiz” diyor mesela. Teyze diyen hiç duymadım etrafımda bu arada.

ilerde olursa damatlarımın bana anne demesini istemiyorum, kızlarım diyor yetiyor. Yezda Hanım, Yezda Teyze çok iyi :)

Son düzenleme:
Yani zor bı durum ama ben direk anne diyorum ex gelin anneme Fatma anne derdi. Yani baştan bende çok çekindim tabi ama artık alıştım. Sonuçta esimizin annesi isim koyun önüne.

Ya istese bile diyemezdin bence, kim içten diyorum dese de ben asla inanmıyorum. İyilikse benimki de iyi ama anne demek başka bişey 😃

Ya istese bile diyemezdin bence, kim içten diyorum dese de ben asla inanmıyorum. İyilikse benimki de iyi ama anne demek başka bişey 😃

Orasi öyle demek istemezdim cunku bu anne deme fikrini gereksiz buluyorum genel olarak ama istememiş olmasi da ekstra tüy dikiyor tabi. 😬

X