Kayınvalidenin misafiri ve bana sorulmaması :)

Senin yüzünden yine bana kızılacak
Çünkü çenemi tutamayacağım söyleyeceğim 😂

Açıkçası ben bazı konularını ıvır zıvır görüyorum
İnsanın eşiyle bunları çözemeyip her konu hakkında başkasının yardımıyla ilerlemesi sadece evliliğin yeni olması veya yaşıyla açıklanamaz
Oturmayan başka şeyler var
Bazen bunu da sormazsın artık dediğim oluyor çünkü
Bence kanarya annesinden de böyle görmüş ondan dolayi kişisel alan nedir yeni öğreniyor ama hala geçmişle hesaplasiyor bence oturmayan şey şu
Şu an o kadının evinde yaşıyor eh bu malesef bazi şeyleri tolere ettirmeyi gerektiriyor ama önceden yaptığı vericilikler yüzünden şimdi toleransı kalmamış
Ilişki baştan yanlış ilerlemiş şimdi de tam oturmuyor

Ya burda sinir oldum konuşun kendinizi ifade edin burda konu açıp sinirleneceginize yok kabul etmiyorum diyin. Evi oturmanız icin verdiler diye onların misafirlerini sizmi ağırlayacaksınız şakamı bu??
Daha birde söylemiyor size ama minnos oğluna sizde yeneceğini söylüyor..
Peki kaynanamın misafirlerin yanında bana hizmet etmesi ? Ben böyle gösteriş görmedim.

Ben de kesinlikle böyle düşünüyorum
Çok yol kat edildiği söyleniyor
Ama aynı zamanda sürekli konu açılma ihtiyacı da duyuluyor
Hatta görüyorum ve artırıyorum
Kayınvalideler taşınsa, köye gitse bile burada onlar hakkında konu açılmaua devam edilecek
Çünkü aslında hiç ilerleme olmuyor
Böyle mehter takımı gibi 3 ileri 2 geri idare ediliyor

Bunları söyleyince sonra kızıyor bana 🙈
Kızmıyorum neden kızayım ilk başlardaki acizliğimi görseydiniz öperdiniz alnımdan ben biliyorum yaşadıklarımı.

Ben kanarya yi severim bende böyle düşünüyorum malesef o evde oturduğu sürece bunları yaşayacak benim evime nasıl benden habersiz misafir getirilir ama sorun şu ki kadın o evi kendi evi gibi görüyor söyleniyor ben olsam ordan çoktan taşınmıştım
Kayınvalidesi köye yerleşince herşey daha kötü olacak çünkü o eve gelip kalacaklar kendilerinimis gibi
Bu konuda annem konuştu evi bozma diye ne yaparlar bilemem ama senede gelicekleri bi kaç hafta da misafir olarak idare edebilirm ama benim evim kafasına girerlerse araba satılır ve ev alınır.

Bunu konuşmuştuk sanki daha önce
İnsanın evliliğine dışardan pek çok kişi müdahale etmek isteyebilir
Ama çiftler bunu engeller
Kanaryanın eşi çok pasif
Bu eşle de o aile sürekli sorun çıkaracak
Bunun kaçarı yok ne yazık ki
Hele ki evlerinde oturuyorken

Mesela tamamen tahmini konuşuyorum bu arada köye gittiklerinde köye gitme sıklığı, köyde şunu dediler, köyden kalmaya geldiler filan gibi daha çoook konular okuyacağız
Hatırlıyor musunun giggles eşim sürekli köye gitmek istiyor diye sitemlenip konu açmıştım. Şimdi de diyorki yaz gelsede seninle çanakkaleye Bursa’ya gitsek. Ben bazı şeyleri dünyanın sonuymuş gibi kafaya takıp büyütüyorum aslında. Bilmiyorum belkide eskiye dönmekten korkuyorum.

İnsanın eşiyle bunları çözemeyip her konu hakkında başkasının yardımıyla ilerlemesi sadece evliliğin yeni olması veya yaşıyla açıklanamaz
Neden soruyorum biliyor musunuz ilk başlarda çok gereksz ve saçma yerlerde tepki verdim ve çarşafa dolandı resmen. Mesela bazen biyere gitme işi oluyor annem de bana diyor yasin alabilirmi diye o an öyle gerekiyor eşimde bana sordu nasıl yapalım diye kızamadım belkide kızmalıydım bilmiyorum. Kızıncada her şeyi danışıyorum sana haksızlık yapıyorsun diyor :)

Kesinlikle aynı fikirdeyim.

Asıl sorunun kaynağı kanarya, adam baştan gitme yapma dedikçe kanarya ne olacak ki ya da büyüğe saygı mantığıyla eşine rağmen onlara tamam dedi. İlk kendi evinde büyük yemek daveti de kanaryanın fikri, elini veren kolunu kaptırır meselesi bu, şimdi de kendi yaptığı hataları tolere etmeye çalışıyor. Adam da doğal olarak kendini geri çekti. İlk zamanlar "kanarya gelmesin, yapmasın" dediği her şeyi "ne olacak ki" diyerek yaptı eşinin sözünün yeterliliğini hiçe saymış gibi oldu, bu kasıtlı değildi evet ama hata yaptı. Şimdi adam annesine ne desin, kanarya ilk eli kendi teslim etmiş, eşi de durumu tolere etmeye çalışıyor aslında. Kanarya dese ki "hayatım benim kalabalığa tahammül edecek halim yok, anneme söz verdiğimi söylesen de ben misafirleri hiç görmesem nasıl olur" dese belki eşi onu da ayarlayacaktı ama yaş genç olduğundan kıvraklık yetersi kalıyor. Böyle böyşe öğrenecek. Şimdi en önemli hamlesi kvnin alt kattaki evini kapatmasını engellemek, onu yapamazsa asıl film başlayacak
Resmen beni anlatttınız. Evet öyle söyleseydim eşim anlardı ama senede 1 olduğundan neyse sus kanarya ne yaprsa yapsınlar dedim. Israrla diyoruz evi dağıtma diye ama bakalım köyde sürekki yaşıcaklar doğalgaz herşeyleri var. Biliyormusun bir kere misafirlee giderken kaynanam eşime direk gelin kanarya iş çıkışı eve uğramasın dediğinde eşim he he tamam diyip bana nasıl istersen sen rahat ol eve gdelim üstünü değiştir acele etme demişti. Çoğu zaman iletişimimi düzeltsemde bazen kaygılarımdan susuyorum.

Bence kanarya annesinden de böyle görmüş ondan dolayi kişisel alan nedir yeni öğreniyor ama hala geçmişle hesaplasiyor bence oturmayan şey şu
Şu an o kadının evinde yaşıyor eh bu malesef bazi şeyleri tolere ettirmeyi gerektiriyor ama önceden yaptığı vericilikler yüzünden şimdi toleransı kalmamış
Ilişki baştan yanlış ilerlemiş şimdi de tam oturmuyor
Evet kesinlikle toleransım yok. Evinde oturuyorum ama ona sürekli burası benim düzenim imajı veriyorum çat kapı gelmişliğini görmemişimdir mesela. Oluyor böyle arada onda da annemden gördüğümü yapıyorum. “Kızım bak kadın ev verdi indi aşağı alsın mşsafirini yapıyor yemek yardım ediyor büyüklük sende kalsın” .

Kesinlikle aynı fikirdeyim.
Akşam nasıl geçti özetliyim. Elimi sürmedim birşeye. Kaynanam sürekli “ otur annem, ye annem, çayı demledim annem “ diye gösteriş yaptı. Görümcem de yorulmuş ayakçınız oldum diye söyleniyordu :) çay servisinide yaptılar ben sadece tazeledim.
Herşeyi topladı kaynanam mutfağı sildi makineyi çalıştırdı. Giderken gece geç yattım diyince bizde aynı şekilde anne dedim sadece. Eşim de yardım etti etrafı topladık güzelce ama o benim misafirimde de eder.
Gelen misafirlerden biri bana hediye almış ev hediyesi. Görümcem şey dedi “ a bundan yoktu kanaryada iyi yapmışsın herşeyden fazla fazla var zaten tabak bardak” diyip güldü. ( kaynanama yeni kahvaltı takımı aldığımı söylemiştim3 gün önce onu çekiştirmiş olmalılar.) dedim olsun ben yinede alıyorum fazla fazla :)

Kaynanamda masada ablasının gelinini kötüledi. Ben nişanlıyken arayıp bak böyle olma diye tembihlemişti. Bende onu anletırken herkesin içinde “beni de arayıp gözdağı verdi sonra” dedim :) herkes güldü kaynanam utandı :)

Sağolun kızlar herşey için. Şuan da tecrübe oldu bana mesela böyle bir durumda eşime annesinin bana söylemesi gerektiğini söyleyeceğim. Kayınvalideme de.

Selam kızlar nasılsınız ? Sizinle biraz sohbet etmek istiyorum. Çoğunuz biliyorsunuz 1 buçuk senelik evliyim. Kayınvalidemler seneye memlekete gidicekler orda dayalı döşeli evleri var borçları toplamak için bi süre burda çalışmak durumundalar. Sağolsun eşimin dedesinin olan ve kaynanamların oturduğu evi bize verdiler kendi planlarıyda köye gidicekleri için böyle planlamışlar. Biz de o yüzden ev almak için bi duruma girmedik altınları arabayla değerlendirdik ve nişanıda çok uzatmadık borcu evlenince beraber ödedik bende çalışıyorum. Şunu söylemek isterim ki kayınvalidemler alt kata geçtiklerinden beri ( küçük ve biraz bakımsız) demediği psikolojik laf kalmadı. Evim ahır gibi, temizlik belli mi oluyor sanki evimde, kümes gibi bune hiç önemsemiyorum bende bir zamanlar o evde temizlik yapardım vs vs iğneleyici ve suçlayıcı şekilde defalarca kez söyleniyor. Biz ev istemedik aldığımız araba fiyatına ev de alıyorduk kiraya da çıkabilirdik ama aile kararları böyleydi şuan neden sanki ben zorla almışım gibi davrandığını anlamıyorum. Eşimde bizim aile yapımız böyle dayımda oğluna verdi çıkmamıza gerek yok diyor. Kaynanamın köydeki evi bu arada trilyonluk öyle güzel yapmışlar ama yine de gidecekte olsa bana kendimi kötü hissettiriyor. Gelelim rahatsız olduğum konuma ;

Kayınvalidem geçen sene bize geldi ve şunu dedi ; ben misafir çağırdım işte o bu şu. Baktım kalabalıklar anne burda yeriz aşağısı müsait değil dedim. Demez olaydım 25 kişi. Yetmedi hala arıyor eşimi şu da gelsin mi diye. Yemekleri o yaptı ama gece 3 e kadar evi topladım. Yetmedi haftaiçi izin günümde akrabaları doğum yapmış oraya gidecekmiş beni de sürükledi evde dinlenicem dememe rağmen sende geliceksin dedi. Ay kabus gibiydi neyse o günler geride kaldı sayenizde akıllandım.

Bunların memleket yemeği var toplu yeniyor. Geçen hafta misafir çağırdım dedi kaynanam :) aa dedim anne kimi falan derken baktım kalabalık olucak ama sesimi çıkarmadım. Ben sanıyorum ki aşağıda yenicek. Bi kaç daha söyledi tabi ama oralı olmadım. Perşembe akşamı eve çıkarken yanına uğradığımda cumartesi çağırdını söyledi. Muhabbet ettik biraz ne yapıcağını anlattı ama yine demiyor sende yicez diye :) neyse ben yukarı çıktım eşim 5 dakka sonra geldi işi vardı babasıyla. Bana diyorki “hayatım annemler şunu yapıcakmış ne zaman yapalım “ dedim cumartesi dedi anne konuştuk az önce :) burda yicekmişiz dedi :) hım dedim haberim yok bana annen söylemed :) iyi o zaman cumartesi yapalım pazar dinlenicem işten gelince evi temizlersin ben 7 buçukta anca geliyorum dedim.
Şimdi kızlar konuyu abartmak istemiyorum ama beni rahatsız etti yani evin hanımına söylememek nedir ? Çekindi mi ego mu yaptı onuda bilmiyorum. Ev yetmiyorsa dersin ki kızım müsaitmisin yukarda yiyelim başım gözüm üstüne ama bu nedir ? Sizlere danışmak istedim akşam birilerine laf söylemek istemiyorum nedense sinirlendim. Tamam Allah razı olsun elbette ev büyük nimet ama böylede olmaz ki ? Bir yanım diyor boşver her zaman olmuyor olursa müsade etmezsin bir yanımda soğuk ol naparlarsa yapsınlar diyor.
Şunu söyleyeyim aslında kayıvalidenin bi suçu yok suç sende sen en başta onların size verdiği bu evi kabul etmeyip kendinize kiralıkta olsa biraz onlara uzakta bir yerde oturcaktınız sen sanmışsın ki onlar size iyiliğinden o evi verdiler tam olarak sen onlara yakın ol ki biri geldiğinde onlara hizmette yardım et temizliğine yardım et yatılı biri gelince evini onlara aç diye bak kayınvalidenle arana nifak sokmak istemiyorum ama genelde bu insanlar nedense gelinlerden her türlü faydalanmayı seviyolar sen kendi evine çıkmadığın sürece ne bu sorunların biter ne de kayınvaliden seni anlar tavsiyem ya olup bitene bunu ben seçtim diyip kabullenmek ya da sorunun varsa tatlı dille konuş eşinle o da annesiyle konuşsun orta yolu bulun baktın olmadı hani ciddi anlamda seni fazla yoruyo ama bak sudan sebeplerle de yapma eşinle konuş ayrı eve çıkın ama şunu söyleyeyim ayrı eve çıkma olayı çok ciddidir eğer eşin ailesi konusunda hassassa sana sinirlenebilir bide kayınvaliden maraz çıkarabilir benden söylemesi

Niye bu kadar kisi cagriliyor🙄ne gerek varsa 25-30 kisiye.. ben hic misafir filan sevmiyorum artik, Allah affetsin😐😂

Sana gelince, artik kendini hazirla misafirler hep sende agirlanacak ama haricinde kv nin herseyi yikamasi vs hosuma gitti.. yinede surekli elalemin misafirini sen agirlayacak degilsindir umarim

Nedense kayinvalideler bu konuda genelde oğullarına soruyorlar. Benim kv arabayla biri alınacaksa oğluna söylüyor ama alabilir misiniz değil alın diyor. Ben de bana hiç fikir sorulmadığı için kabul etmiyorum bahaneler bularak, çocuk arkada 3 yetişkin ile rahat etmiyor vs. Ya da misafir için bilmemkimler size gelmek istiyormuş tarzında konuştu bir kez, tabi ki benimle değil oğluyla. Bana asla sormadığı için kabul etmedim ve dışarda yemeğe aldık.. Yavaş yavaş da bırakıyor bu emrivakileri...

Şunu söyleyeyim aslında kayıvalidenin bi suçu yok suç sende sen en başta onların size verdiği bu evi kabul etmeyip kendinize kiralıkta olsa biraz onlara uzakta bir yerde oturcaktınız sen sanmışsın ki onlar size iyiliğinden o evi verdiler tam olarak sen onlara yakın ol ki biri geldiğinde onlara hizmette yardım et temizliğine yardım et yatılı biri gelince evini onlara aç diye bak kayınvalidenle arana nifak sokmak istemiyorum ama genelde bu insanlar nedense gelinlerden her türlü faydalanmayı seviyolar sen kendi evine çıkmadığın sürece ne bu sorunların biter ne de kayınvaliden seni anlar tavsiyem ya olup bitene bunu ben seçtim diyip kabullenmek ya da sorunun varsa tatlı dille konuş eşinle o da annesiyle konuşsun orta yolu bulun baktın olmadı hani ciddi anlamda seni fazla yoruyo ama bak sudan sebeplerle de yapma eşinle konuş ayrı eve çıkın ama şunu söyleyeyim ayrı eve çıkma olayı çok ciddidir eğer eşin ailesi konusunda hassassa sana sinirlenebilir bide kayınvaliden maraz çıkarabilir benden söylemesi
Evi ben istemedim kendilerinin ailecek vermiş olduğu karar. Oğluna evi verip köye yerleşmek. Çoğu zaman müsade etmesemde tam da gelinden tam anlamıyla faydalanmaya çalışıyor. Bu ilk başlarda daha çoktu zamanla azalttım.

Niye bu kadar kisi cagriliyor🙄ne gerek varsa 25-30 kisiye.. ben hic misafir filan sevmiyorum artik, Allah affetsin😐😂

Sana gelince, artik kendini hazirla misafirler hep sende agirlanacak ama haricinde kv nin herseyi yikamasi vs hosuma gitti.. yinede surekli elalemin misafirini sen agirlayacak degilsindir umarim
Evet yardım etti çünkü oralı olmadım. Madem karar verdiniz hizmetinide yaparsınız izlenimi verdim. Tüm misafirler değilde kaynanamın evine sığmayan misafir grununda benim evim akıllarına geliyor :)

Nedense kayinvalideler bu konuda genelde oğullarına soruyorlar. Benim kv arabayla biri alınacaksa oğluna söylüyor ama alabilir misiniz değil alın diyor. Ben de bana hiç fikir sorulmadığı için kabul etmiyorum bahaneler bularak, çocuk arkada 3 yetişkin ile rahat etmiyor vs. Ya da misafir için bilmemkimler size gelmek istiyormuş tarzında konuştu bir kez, tabi ki benimle değil oğluyla. Bana asla sormadığı için kabul etmedim ve dışarda yemeğe aldık.. Yavaş yavaş da bırakıyor bu emrivakileri...
En iyisini yapmışsınız eşiniz ne diyor bu duruma ?

Eşim de rahatsız oluyor ben surat yaptığım için, bahaneler uyduruyor annesine...kv de bana surat yapıyor, moralim yerine geliyor ...

Hem ev vermisler, hem ayni binadasiniz. Icli disli olunmamasi imkansiz. Mesafeli saygili insanlar degiller. En mantiklisi onlara evlerini verip uzaklasmak olur ama bu saatten sonra onu da yapamazsiniz. Kaciyormus gibi dusunulur ipler tamamen kopar

X