Kayınvalidenin altın borcu istemesi+eşin tribi kim haksız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben size haklı buldum. Şöyle ki kayınvalidenizde güvenip birikiminiz olduğunu söylemeniz ona borç para isteme hakkını vermez. Şöyle ki ben de işten çıktım tazminatimla altın aldım banka hesabında duruyor düğün takılarımla duruyor bunu herkes biliyor kimse de gelip de bana eşimin sala.k saçma borçlarını öde (bir ara işsiz kaldı kendi kafasızlığı yüzünden ev ihtiyaçları için kredi çekti) yok işte bana borç para ver diyemez bundan sonra bunu size de diyemezler. Ayrıca eşinizin sizi maddi anlamda kullanacağınız sezdim ama umarım bu sezgim de yanılırım. Ben aranızı düzelteceğinizi düşünüyorum eğer ki umarım olmaz boşanırken arabaya şerh koydurursun.

Eşimle 1.5 yıllık sevgililik dönemi 10ayda evlilik son 2aya kadar tek ciddi tartışmamız olmadı.Sesini yükseltmez genel olarak sakin sogukkanlı biridir ve kendimi iyi hissetmedigimde bir sorunum oldugunda sorunumu sahiplenir çözmek icin elinden geleni yapar.Ev icinde yardim eder.Çok koruyucu kollayici cunku dul bir anne ve dul bir abla kiz kardes evin tek erkegi olarak baba gibi olmus.Dügün yapmadık ama esyalari yari yariya aldik aylarca esya borclari surdu maasi zor karsiliyordu o yuzden kirayi ben devraldim.Tatile gitmek istesek ee o hala borc odedigi icin o da komple ben de.Bunlar sorun degil yeter ki borclari bitir dedim.Eşim paramı yiyormus gibi hissetmedim hicbir zaman o da market alisverislerinde öne atliyordu mahcup oldugu icin hep su borclari bitsin ama en son annesi borc isteyince ilk ciddi tartismamiz yasandi.Kendimi su konuda biraz haksiz goruyorum borca tamam dedikten sonra sabredemedim o 2ay bir turlu gecmedi benim icin 2-3kez sordum esime.Cunku borcu verdigime pisman oldum aslinda.Geri gelmemesinden korktum ve eger belki de bu kadar kaos cikarmasaydim aylar sonra gelecekti o para kim bilir araba ne zaman satilacakti belirsizlige tahammul edemedim en bastan verememem demeliymisim hatam bu.
İlk eşine yaptığı düğünün borçlarını öderken, sana niye düğün yapılmadı? Düğün yok, takı yok, yarı yarıya alınan eşyanin yarısı sende, kira sende, tatil sende, KV ye verilen borç sende, eve alınan arabanın parası sende...eeee ? Bu adamda ne var tam olarak?

İlk eşine yaptığı düğünün borçlarını öderken, sana niye düğün yapılmadı? Düğün yok, takı yok, yarı yarıya alınan eşyanin yarısı sende, kira sende, tatil sende, KV ye verilen borç sende, eve alınan arabanın parası sende...eeee ? Bu adamda ne var tam olarak?
Bunu iyi oku iyi düşün lütfen B birgaripkul347

Ama kocam şöyle iyi böyle iyi diyerek kendini savunmaya aldın. Senin gibi eşe herkes iyi olur bacım... Ama ne oldu, anası ile ilgili ilk meselede sen paragöz oldun :KK43:

Babamin da egitim seviyesi ve maddi durumu annemden kötüydü ama ben mutlu bir ailede buyudum babam iyi bir baba ve esti.Bundan da etkilenerek doktor doktorla evlenir diyen arkadaslarimi dinlemedim en yakinimda ailemdeki mutlulugu gorunce
Ay sen anlattıkça fena oluyorum...Peki yavrum annen baban hiç uyarmadi mi seni? Benim de kızım var, annen yaşındayım muhtemelen, binbir zorlukla okutup uzman doktor çıkardığım kız böyle bir evlilik yapsa , böyle bir eş seçse ben nerde hata yaptım da bu çocuk böyle oldu diye önce kendimi keserim😢 Hicbisey demediler mi sana? Arabayı hediye edince sustular mı öylece?

Ailesi de eşim de bana sordu dügün ister misin diye hatta ailesi dügün istiyor gibiydi ama ben gercekten gereksiz masraf saçmalık gördügüm için istemiyorum dedim.Ben istemedigim icin yapılmadı.İyiki de yapilmamis yoksa esimin borclari 5yil bitmezdi ama borc çıkmasin diye degil gercekten istemedigimden.Esim evin fatura ve mutfak masraflarini karsiliyor.Mutfakta bi ben bi o gibi market kasap kim denk gelirse.Bu basligi actigimda once hakli oldugumu duymak istiyordum simdi ise hakli oldugumu bilmek canimi acitmaya basladi cunku yeniden guvenmek istiyorum sirf bu olaydan dolayi bosanmayacam sonucta devam edecem bu adamla o yuzden fazla kotu dusunmek beni uzuyor sadece daha dikkatli davranmam gerektigini ogrenmis oldum.
Ben sehirdisina cikmadan 2gun once ailesine kredi cektirmeye karar verdigini soyledi ve araba bakmaya basladi 2gundur arac bakiyordu yani otogarda da bana sordu aslinda sen yokken alayim mi diye alma desem almazdi benden gizli birsey yapmadi aslinda yani.Bir yanim ona hak vermek istiyor uzulmemek icin

Bunu iyi oku iyi düşün lütfen B birgaripkul347

Ama kocam şöyle iyi böyle iyi diyerek kendini savunmaya aldın. Senin gibi eşe herkes iyi olur bacım... Ama ne oldu, anası ile ilgili ilk meselede sen paragöz oldun :KK43:
Ay iyi dediği de henüz bağırıp çagirmıyormuş, dövmuyor, sövmuyormus, bı de arada market alışverişi yapıyormuş...Gerisi zaten leş, hiç girmiyorum ayrıntılara artık....Şu anda bile apar topar kendi üstüne araba alması, numaradan dekont mekont atması, kadını paragöz olmakla itham etmesi filan çok açık ne yapmaya çalıştığı...Geliyor gelmekte olan ama konu sahibi pek farkında değil... hayırlisi diyelim....

Konu sahibi eşinizin 5 yıl önce biten "kısa süreli evliliği" neden bitmiş, biliyor musunuz? Gerçekten biliyor musunuz ama, eşinizin size anlattığı hikâyeden bahsetmiyorum.
Bunu çok sorguladim esiyle görücü usulü tanistirilmis kendisi İstanbuldayken kiz baska sehirdeymis totalde 4-5kere gorusebilip evlenmisler ayni evin icine girince taniyamadigimi farkettim kaostan besleniyordu bense kavga sevmem diye aciklamisti.Evlenmeden once ben de tedirginlik vardi ama evlendikten sonra dedigi gibi gercekten de sakin biri tartismayi vs sevmez.Bu adamla anlasamayacak birsey yok sorun eski esindeymis demek ki diye dusunup evlendikten sonra birkac ay gecince rahatlamistim hatta.Ama simdi kv borc olayi olunca ilk defa aramiz limonilesti

Ailesi de eşim de bana sordu dügün ister misin diye hatta ailesi dügün istiyor gibiydi ama ben gercekten gereksiz masraf saçmalık gördügüm için istemiyorum dedim.Ben istemedigim icin yapılmadı.İyiki de yapilmamis yoksa esimin borclari 5yil bitmezdi ama borc çıkmasin diye degil gercekten istemedigimden.Esim evin fatura ve mutfak masraflarini karsiliyor.Mutfakta bi ben bi o gibi market kasap kim denk gelirse.Bu basligi actigimda once hakli oldugumu duymak istiyordum simdi ise hakli oldugumu bilmek canimi acitmaya basladi cunku yeniden guvenmek istiyorum sirf bu olaydan dolayi bosanmayacam sonucta devam edecem bu adamla o yuzden fazla kotu dusunmek beni uzuyor sadece daha dikkatli davranmam gerektigini ogrenmis oldum.
Ben sehirdisina cikmadan 2gun once ailesine kredi cektirmeye karar verdigini soyledi ve araba bakmaya basladi 2gundur arac bakiyordu yani otogarda da bana sordu aslinda sen yokken alayim mi diye alma desem almazdi benden gizli birsey yapmadi aslinda yani.Bir yanim ona hak vermek istiyor uzulmemek icin
Düğün yapılsaydı eşin değil sen odeyecektin zaten, ailesi de o yüzden istiyor gibi görünmüştür....Gerim gerim gerinseler hakları var valla, baldırı çıplak oğulları dugunsuz müğünsuz paralı doktor bekâr hatun almiş, hemi de ikinci evliliği....Ele güne karşı attıkları bu kadar hava yetmemiş daha 6 ayda kızın parasına da cökmusler....Misss...Bı de çocuk koyarsa karnına, ömür boyu pranga da tamam...Sen çalışır ömür boyunca hem çocuğa hem kocana bakarsın, kocan da anasıyla bacisina bakar tamam işte....

Ay iyi dediği de henüz bağırıp çagirmıyormuş, dövmuyor, sövmuyormus, bı de arada market alışverişi yapıyormuş...Gerisi zaten leş, hiç girmiyorum ayrıntılara artık....Şu anda bile apar topar kendi üstüne araba alması, numaradan dekont mekont atması, kadını paragöz olmakla itham etmesi filan çok açık ne yapmaya çalıştığı...Geliyor gelmekte olan ama konu sahibi pek farkında değil... hayırlisi diyelim....
Deneyimlerinize deger veriyorum ancak ne yapmami önerirsiniz su an su asamada henuz 1kez olan bir olay icin(borc istenmesi) bosanma davasi mi acmaliyim mesela.Kiraya gelince borclarini yilbasina kadar bitir yilbasindan sonra maasa zam da gelecek yari yariya odeyecez haberin olsun diye uyarimi da yaptim.Bu olaydan sonra bir daha kimse benden borc istemesin de dedim o da aman aman bir daha mi asla da dedi.Artik arayi duzeltip zamana birakmaktan baska bir secenek var mi ki.2.bir falso olursa bu tepkinin cok daha buyugu olur ama henuz olmamisken beklemek daha dogru degil mi.
Araba olayina gelince zaten olasi bosanma durumunda arac yariya bolunuyor.Bosanma oncesi araci devretme satma vb seyler de sanirim mahkemede kanitlanabilir seyler.Ki zaten bosanmaya kadar olay gelirse giden araba parasi umrumda olmaz benim o arabayi yerine koymam 2yilimi alir maksimum.

Son düzenleme:
Bunu çok sorguladim esiyle görücü usulü tanistirilmis kendisi İstanbuldayken kiz baska sehirdeymis totalde 4-5kere gorusebilip evlenmisler ayni evin icine girince taniyamadigimi farkettim kaostan besleniyordu bense kavga sevmem diye aciklamisti.Evlenmeden once ben de tedirginlik vardi ama evlendikten sonra dedigi gibi gercekten de sakin biri tartismayi vs sevmez.Bu adamla anlasamayacak birsey yok sorun eski esindeymis demek ki diye dusunup evlendikten sonra birkac ay gecince rahatlamistim hatta.Ama simdi kv borc olayi olunca ilk defa aramiz limonilesti
Bilmiyorsunuz yani... Ekonomik durumu/gücü nasılmış acaba eski eş ve ailesinin? Keşke bilebilsek... Bu arada benzer.3, 5 olay olsun, siz tepki verin, eşinizin benzer şeyleri sizin içinde söyleyeceğinden adım kadar eminim...

Deneyimlerinize deger veriyorum ancak ne yapmami önerirsiniz su an su asamada henuz 1kez olan bir olay icin(borc istenmesi) bosanma davasi mi acmaliyim mesela.Kiraya gelince borclarini yilbasina kadar bitir yilbasindan sonra maasa zam da gelecek yari yariya odeyecez haberin olsun diye uyarimi da yaptim.Bu olaydan sonra bir daha kimse benden borc istemesin de dedim o da aman aman bir daha mi asla da dedi.Artik arayi duzeltip zamana birakmaktan baska bir secenek var mi ki.2.bir falso olursa bu tepkinin cok daha buyugu olur ama henuz olmamisken beklemek daha dogru degil mi.
Tatlım şu anda ne desek boş, sen güvenmek istiyorsan güvenecek dal bulursun kocanda ama sana tek şiddetli tavsiyem uzun süre daha çocuk düşünme, bak bu adam da ailesi de hatta senin ailen de tekin değil... Çocuktan sonra hiçbirsey senin kontrolünde olmayacak, verilen hiçbir söz tutulmayacak, elin ayağın bağlanacak, bize güven....

Bilmiyorsunuz yani... Ekonomik durumu/gücü nasılmış acaba eski eş ve ailesinin? Keşke bilebilsek... Bu arada benzer.3, 5 olay olsun, siz tepki verin, eşinizin benzer şeyleri sizin içinde söyleyeceğinden adım kadar eminim...
Şimdiden başlamıştır sağda solda"üç kuruş para için başımın etini yiyor " demeye, yemin edebilirim ama ispatlayamam işte...

Tatlım şu anda ne desek boş, sen güvenmek istiyorsan güvenecek dal bulursun kocanda ama sana tek şiddetli tavsiyem uzun süre daha çocuk düşünme, bak bu adam da ailesi de hatta senin ailen de tekin değil... Çocuktan sonra hiçbirsey senin kontrolünde olmayacak, verilen hiçbir söz tutulmayacak, elin ayağın bağlanacak, bize güven....
Ya Piraye cahilliğime ver tamam koca ailesi hiç tekin değil ben de anladım da kızcağızın kök ailesinde ne var kendi halinde Anadolulu bir aile hani eskiden ceketimi satar çocuklarımı okuturum diyenler vardı ya o türden

Ya Piraye cahilliğime ver tamam koca ailesi hiç tekin değil ben de anladım da kızcağızın kök ailesinde ne var kendi halinde Anadolulu bir aile hani eskiden ceketimi satar çocuklarımı okuturum diyenler vardı ya o türden
Orayı kurcalarsak daha çok üzülecek konu sahibi inegım, ama hislerim beni yaniltmiyorsa çok da zannettigin gibi değil sanırım...Bosanicam, dayanamıyorum dediğinde ilk karşı çıkacak olan kendi ailesi olacak.... Şu an farkında değil ama arkasında hiçkimse yok bu kızın...

Evlendigimde altinlarim benden borc alindi ancak bu borc alinirken bana bir evrak verildi. Tarihli, imzali, kac tane altin alindi, altinlarin o gunku tl degeri nedir vs gibi seyler yaziyordu. Nitekim borcta 1 ay sonra geri ödendi. Arsa satilsaydi benden borc alinmayacakti, satilamadigi icin borc verdim, geri de aldim. Ceyrek verdim, ceyrek aldim. Borc boyle alinie-verilir.

Gel zaman git zaman bosanma arefesinde hakkim olanları istedigimde, para konusulunca paragoz oldum, maddiyatci oldum, oldum da oldum. Bu da hic degismedi biliyor musunuz? Ofisine verdigim esyalarin parasini istedigim icin duyuyorum bunlari, benim esyalarim koltuklarim, sandalyelerim, sattigimda beni bir yil calismadan idare edebilecek esyalar bunlar :) protokole dr geri odeme yazdirdim diye :) kim ne dusunurse dusunsun, dekont atsin, laf soksun umursamayin, kimseye hakkinizi birakmayin. Isler degisip ola ki bosanmaya kalkarsaniz kayda deger tek sey paraniz malınız mulkunuz olacak, zira olumlu olumsuz tum duygular zamanla bitiyor

Orayı kurcalarsak daha çok üzülecek konu sahibi inegım, ama hislerim beni yaniltmiyorsa çok da zannettigin gibi değil sanırım...Bosanicam, dayanamıyorum dediğinde ilk karşı çıkacak olan kendi ailesi olacak.... Şu an farkında değil ama arkasında hiçkimse yok bu kızın...
Tam tersi annem emekli bankacı gözübaşıbaçık bir kadındır.Ailem anlaşamazsan çeker gelirsin burası hep senin evin derler her koşulda arkamdadırlar.Ben de boşanmaya cesaret edemeyecek işi parası olmayan bir kadın degilim.Hersey bu kadar kötü degil ya su borc istenene kadar evliligimde de bir sorun yoktu ama nerde ne konusacagima neyi saklayacagim konusunda daha dikkatli olmam gerektigini ogrendim sadece

Bu akşam eşim işte yarın yüz yüze konuşacakmışız.Ben diklendikten duygularımı ifade ettikten sonra önceleri bana kızıp suçlasa da mesajlarında dünden beri yumuşama hissediyorum.Sen de kendi açından düşününce haklısın demeye başladı.Bakalım bir yarın olsun bu konu kapanacak insallah

Konu sahibinin arkasında kimsenin durmasına ihtiyacı yok aslında ama boşanmaz. Ömür boyu eşini finanse etmeye devam eder. Ailesi kendinden daha az kazanan, üstelik boşanmış birisi ile evlenmesine nasıl razı oldu onu çok merak ediyorum. Benim ailem maaş konusunda değil ama boşanmış olması konusunda asla kabul etmezdi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X