Kayınvalidenin altın borcu istemesi+eşin tribi kim haksız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her fani aynı fikirde . Bir kısım çok rahat kazanıyor herkalde . Konu sahibi birde doktor günde bine yakın hasta geliyordur kızcagiza nöbette . Bir kuruşunu kurban ederim yahu . O kadar okumak için uğraş bir araba parası zar zor biriktir. Sırf oğulcuğuyla evlendin diye birine hibe et oldu gülüm .
Benim eşimde doktor, babam araba alacak, 140 bin hibe et desem olur mu ki 😂😂😂 sonuç olarak adam parayı ağaçtan topluyor, ateşlesin 3-5 bişey.

Her fani aynı fikirde . Bir kısım çok rahat kazanıyor herkalde . Konu sahibi birde doktor günde bine yakın hasta geliyordur kızcagiza nöbette . Bir kuruşunu kurban ederim yahu . O kadar okumak için uğraş bir araba parası zar zor biriktir. Sırf oğulcuğuyla evlendin diye birine hibe et oldu gülüm .
Ağzımdan aldın papatya....Sen yıllarrca oku sonra yıllarca günde 10 saat, haftada 3-4 tane 24 saat nöbetli çalışıp binlerce insanının ağzının pis kokusunu çek, anana babana ayrı kocana ayrı KV ne ayrı araba al, yine de işe otobüsle dolmuşla git gel... Üstüne de sana paragöz desinler....Konu sahibi uyan gülüm, uyan bebeğim...

Ailem orta halli.Babam yıllar önce tıp fakültesi kazandıgımda ablamla benim üniversite zamanları aynı ana denk gelince arabayı satmak zorunda kalmıştı.Ben tıpı bitirene kadar bir daha araba alamadı.Okulu bitirdikten sonra ailem istemese de onlara araba sözüm vardı onların birikmislerinin üstüne ben de biriktirdiklerimi ekledim araç almalarına vesile oldum.İlk birikimlerimi aileme verdim ama hediye olarak onların hakkı ödenmez zaten.Sonra tus için istifa ettim 1yıla yakın işsiz kaldım sonrasında bu kadar biriktirebildim altına yatirarak simdi onla da araba aldık.
Esimin benden 5yıl önce kısa sureli bir evliligi olmus baya bir dugun borcu yapilmis sonra toparlanması uzun surmus sanirim ailesine de yardim ediyordu belki bilemiyorum biriktirememis bi de İstanbulda kiradayken.
Babamin da egitim seviyesi ve maddi durumu annemden kötüydü ama ben mutlu bir ailede buyudum babam iyi bir baba ve esti.Bundan da etkilenerek doktor doktorla evlenir diyen arkadaslarimi dinlemedim en yakinimda ailemdeki mutlulugu gorunce
İnşallah bu adam seni hakediyordur. Emeğine yazık olmasın, maşallah sana, ailene de vefalı davranmışsın. Allah kalbinin güzelliğini evine versin.

Arkadaşlar uyarılarınız destekleriniz yorumlarınız için cok tesekkur ederim bundan sonra daha dikkatli davranacagimi soyledim zaten ama yarin da gidip bu adama bosanma davasi acacak degilim bu olaylardan sonra ancak dikkatli olunur siz ne yapmami istiyorsunuz tam olarak yarin hemen gidip bi avukat mi ayarlamami mesela ne yapmami tavsiye edersiniz simdiden itibaren?
Adam bana kiranin hepsini sen öde demedi biran önce borcu bitsin diye ben teklif ettim ocaga kadar da hala bitiremezsen gerisine karismam da dedim her ay hesap yapacaz bakta dedim benden kimse bir daha borc istemesin de dedim.Hepsine eyvallahi aldim zaten.Bu saatten sonra yapilacak sey zamana birakmak gozlemlemek.

Arkadaşlar uyarılarınız destekleriniz yorumlarınız için cok tesekkur ederim bundan sonra daha dikkatli davranacagimi soyledim zaten ama yarin da gidip bu adama bosanma davasi acacak degilim bu olaylardan sonra ancak dikkatli olunur siz ne yapmami istiyorsunuz tam olarak yarin hemen gidip bi avukat mi ayarlamami mesela ne yapmami tavsiye edersiniz simdiden itibaren?
Adam bana kiranin hepsini sen öde demedi biran önce borcu bitsin diye ben teklif ettim ocaga kadar da hala bitiremezsen gerisine karismam da dedim her ay hesap yapacaz bakta dedim benden kimse bir daha borc istemesin de dedim.Hepsine eyvallahi aldim zaten.Bu saatten sonra yapilacak sey zamana birakmak gozlemlemek.
Hamile kalmayın lütfen 🙏

Boşanmayın ama hamile de kalmayın. Bu konu kapanabilir ama bu ailenin başka konular açacağına ben de eminim. Bu kadar olay yaşanmış adam gidip arabayı kendi üstüne yaparken utanmamış. 1 hafta beklense kimse ölmezdi, araç eşimin üstüne yapılacak ya beklersiniz ya da başka yerden alırım jestini bile düşünmemiş. Eşimin gönlünü alayım ailece mahçup olduk dememiş. Nedense tam sizin olmadığınız anda mükemmel arabayı bulmuş ve hemen kendi adına yapmış. En sinir bozucu olan ve bazı üyelerin kaçırdığı şu; ablası çok faiz ödemesin diye 70 bin değil 50 bin kredi çektiriyor aradaki 20 bini benden istiyor. Bana olan borcun ödenmesi için benden de para istenmesi nasıl bir terbiyesizlik saygısızlık?

Boşanmış olmak suç değil ama boşanma sebebini gizlemek suç bana göre. Sadece tek taraftan dinlememek karşı tarafa da sormak lazım. Daha bir kez bile, boşandığı eşini suçlamayan kötülemeyeni görmedim duymadım. Hep kadınlar sorunlu. Belki o gelinin de altınlarını istemişlerdir vermeyince kötü olmuştur.

Konu sahibi eşinin ikinci evliliğiymis sende belli ki hayatta hep belirli standardin üstünde insanlarla takıldin
Bence burda yaniliyoruz papatya...

Kökailesi tarafından yeterince değer verilerek ve eğitimine uygun yatırımlarla desteklenerek belli bir standartta ve vizyonda büyütülmüş cocuklar eş seçiminde kolay kolay bu tür hatalar yapmaz...

Evlilik tercihlerinde kökailesinin kendisine verdiği değer ve imkanların daha fazlasını hak ettiğini düşünen çok kadın gördüm ama daha azına razı olan kadın ben hiç görmedim duymadım...

Muhtemelen konu sahibinin aile yapısında da kız çocuklarıni değersiz hissettiren manipülatif ebeveyn hikayesi var maalesef...

Zaten işe başlar başlamaz ilk yaptığı babasına araba almak olmuş, babası da dememiş ki kızım sen doktor olup zaten bizi yeterince gururlandirdin, karda kışta, gece gündüz hastaneye gidip geliyorsun, bu araba bizden çok sana lazım, keşke biz sana hediye edebilsek, hem bu çulsuzla evlenmeden önce üstüne bir mal olur, guvencen olur...

Dememişler işte ... Hediye arabayı da , çeyizsiz dugunsuz bedava evliliği de gayet kabul etmişler...Ne standardı allasen?

Son düzenleme:
Selamlar forumdaşlar esim mi haksiz ben mi bilemedim fikirlerinize ihtiyacim var.Evlenirken ailelerden hiç yardım almadık herşeyi eşimle ikimiz yaptık.Benim kazancım eşimden iyi ortalama üstü.10aydır evliyiz severek evlendik son 2aya kadar eşimle aramızda hiçbir problem olmadı ta ki 2ay önce kayınvalidem düğün takılarından borç isteyene kadar.Olaylar şöyle gelişti bayramda ilk defa eşimin memleketine gitmiştim.Eşimin olmadıgı bir zamanda kayınvalidemle sohbet ederken 400bin evlenmeden önceden kalan kendi birikimim oldugunu 400bin de dügün takılarından oldugunu ve bunlarla bayram dönüşü araba alacagimizi söylemistim kayınvalidemde insallah kızım dedi konu kapandı.Kayınvalidem emekli ancak o aralar yeniden iş bakıyordu daha sonra görümcemin çalıştıgı yerde patronu kayınvalideme bir iş ayarlamış görüşmek için bizimle beraber kayınvalidemde İstanbula döndü.Dediklerine göre 60-80bin arası aylık kazanç vaat eden bir işmiş ancak bunun için araba lazımmış.Kayınvalidemde eşime sizin dügün takılarından 140bin borc verirmisin benim de biraz birikimim var üstüne ekleyip araba alacam bu işi kaçırmamam lazım sana öderim demiş.Eşim bana söyleyince ilk defa benden borç istendigi icin kabul ettim verdim tabi ama icten ice baya bozuldum.Çünkü araba alacagimizi söylemistim ve ona 140bin verince bizim araba işi ertelenmis oldu.Bu 2ay boyunca 2-3kez annenin bir ödeme planı var mı diye sordum ve yeni evliyiz araba olmadigi icin gezemiyoruz diye esime sitemde bulundum bunun uzerine esim sadece 2ay icinde 3-4kez konuyu açtın ödeyecekti kadın sana ne cimri çıktın diye beni suçladı ve aramız bozulmaya başladı.Yaklaşık 10gün öncede kayınvalidem işten ayrılmış çünkü kendisine vaat edilen ödemeyi yapmamıslar.Ben de işten ayrıldı bizim borç ne olacak diye bence hakli olarak tekrar sordugumda esim sinirlendi arabayi satacakti ama bekletmeyecem seni deyip annesine ablasina az bir miktar kredi cektirip 130bin olarak ödediler.Biz de araba aldık.Bu arada 140bin olarak verdigimiz altınlar 160bin oldu esim ailesine geri ödemesi az olsun diye az kredi cektirdigi icin 130geri odendi 30bin zararla kurtarmış oldum.Ama esim bana artik soguk davraniyor herseyin dekontunu atiyor sen simdi guvenmezsin vs diye eskisi kadar kibar degil en ufak seyde kızıyor bu olaylardan sonra.Ben de dusunuyorum ben mi haksizim?Bayram donusu araba alacagimizi soyledigim halde birikimleri duyunca kayinvalidenin borc istemesi ayip degil mi?Kendisi ya da kizlarina kredi cektirerekte arabasini alabilirdi bizden altin isteyerek faiz odememek istedi bence ama altinda yerinde durmuyor ki artiyor?Sizce kim haksiz esim mi ben mi?

Güncelleme=

Bazı sorular gelmiş kayınvalide ne iş yapacaktı vs diye topluca cevap niyetine bir güncelleme yapayım.Kayınvalidem 54yaşınca ama çok dinç hareketli gözübaşı açık bir kadın.33yaşında dul kalıp 3çocugu tek başına pazarcılık+bakkal dükkanıyla büyütmüş erkek gibi biraz.Çalışacagı işte bir bankanın istanbuldaki şubelerine 1i camcı olmak üzere 3er kisilik temizlik ekipleri oluşturup bazen de bu ekipler kendisine hazir verilip belli saatlerde arabayla götürüp geri bırakmak onları is esnasinda denetlemek vs ben de çok net anlamamakla beraber böyle anladım.İşi de yine aynı bankada çalisan görümcemin patronu ayarlamisti öyle olunca güvendiler sanirim ama ay sonunda benzin parasi vs de isin icine girince hicte oyle kendisine 60bin kalmasinin mumkun olmadigini gordu ve işten ayrildi 1ayda.
Diger noktaya gelince evet birikimimi söylemem büyük toylukmuş maalesef bana da büyük ders oldu.Aramizda o zamana dek saygili iyi bir iliski var diye sohbet esnasinda agzimdan cikiverdi.
Eşim de bana kızma sebebini şöyle açıklıyor kadın işe girer girmez daha isi kurup rayina oturtmasina izin vermeden 2ayda 3kez nasil bir odeme plani olacak diye sordun isi birakir birakmaz da nasil odeyecek diye 4.kez sordun ayip falan dedi.Kayinvalidemin isi biraktigi gunun ertesi gunu de annem beni aradi arabayi satıp bizim borcu ödeyecekmis dedi tamam dedim sonra ben en bastan kredi cekseydi keske deyince yine tartisma cikti ve senin lafini cekemem arabani hemen alacaz dedi ve ablasina 50bin kredi cektirdi annesi ablasina ödeyecekmis, annesinin de birikmis 56bini varmis 26bin de annesi kredi kartindan cekmis 132bin olarak ödendi.Verdigimiz altın borcu 2ay önce 144bindi şu an 159bin olmuş 132bini geri ödendi.Eşim ablasina 50binden fazla kredi cektirmemis fazla faiz binmesin odemekte zorlanirlar diye kendi söyledi.Ayrica kalan 27binlik farki zamanla sana annem odeyecek bana soyledi dedi yine 159bin almis olacaksin dedi.
Halbuki şu an 50yerine 75cektirse bizim borc şu an altin olarak tam olarak kapanacakti.Onlara 25bin fazla kredi cektirmek yerine arabamizi alirken 22bini kendi kredi kartindan cekip vermis.Bu sabahta mesaj atmis kredi kartim eksi bakiyeye indi 20bin atar misin bana diye ben de o zaman ablana 50bin degil 75bin kredi cektirseydin dedim yine kavga cikti istemiyorum senden para dedi.Yine ben sivridilli oldum.
Dügün zamanına gelince de bizden istediginiz birsey var mı diye sormuslardı ama durumları orta halli oldugu icin biz hallederiz deyip aileleri kendi istegimizle karıştırmayıp herseyi kendimiz yaptıydık.Bugün de eşim o dugunde takılanların yarısı benim sanki sadece senin paranmısta borç vermissin gibi tribe girme falan dedi.Dügünde takılanlar gelinin degil miydi ya karar mi degisti ne oldu bilemiyorum ama aramizdaki iliski yara aldi uzuluyorum.
Bence haklısınız. Altin verdiyseniz altin alirsiniz dolar verirseniz dolar açıkçası tl olarak ödeme yapılması yanlış ve parça parça ödenmesi de yanlış çünkü para topluyken daha bereketli.
Simdi siz hatanızı zaten anlamışsınız ama burda dikkat etmeniz gereken durum evliliginiz devam ettiği sürece boyunca eşinizden fazla kazandığınız için yaşayabileceğiniz sıkıntıları öngörmek . Açıkçası erkekler bu durumu zamanla komplex haline getirebiliyor ben de eşimden fazla kazanıyorum ama yıllardır bu sekilde ve bizim fikirlerimiz ortak örneğin ailesi bizden altım istedi 4 tam,altin verdim 4 tam alfin geri alırız dedim konu kapandı, :) benim ailemden 100 bin tl borç aldık ve öderken tl olarak ödeyeceğiz dedik o sekilde anlaştık ama tüm bunlar yaşanırken ortak bir fikir vardı sizdeki sorun senin benim olayına dönüşmesi olmuş

5 yıl + 8 aydır bitmeyen ne borcu var kocanızın ben onu merak ettim. Önceki evliliğinden kalmış diyorsunuz da nasıl bu kadar borç oluyor eksi bakiyeler sürekli, bir birikimi olmamış mı bu adamın hiç? Sizinle düğün de yapılmamış zaten, neyin fukaralığı hala bu? Öncekini Çırağan sarayında bile yapsa şimdiye borç kalmazdı.

Düğün borçlarını sirtlanan, ev kirasını, ev giderlerini ödeyen, evlenmeden önceki birikimini , düğün takılarını ortak mala yatıran, benden hicbisey istemeyen , doktor bir karım olsa ben de çok mutlu olurdum valla...Konu sahibi epeydir duruma uyanamamis aslında ama nedense sadece hiç istemeden hep o verirken çok mutlularmiş, atla deve de değil sadece kendi parasını geri isteyince trip yemiş...
Evlilik değil de iş ortaklığı gibi

Kocasının geliri az diye , mesleği bilmem ne diye mi gurur yapmış? Yoksa yok sayılıp enayi yerine konduğu için mi gurur yapmış? Kadın olduğu için enayi yerine konulunca gurur yapamaz mı? Kocası olacak çakalın manipülasyonuna yenilip arabayı üstüne bile almamış garibim, hala hata mı yaptım diyor...Yapmayın allahaskina
Piraye senle zaten kessek birbirimizi yine anlaşamayız. İlk olayda adama hakaretler yağdırmıyorum diye suçlu olduğumu düşünmüyorum çünkü adam parayı VERMİŞ. Vermese herkes haklı bu konuda. Valla konu sahibinden çok ben savundum kocasını. Tamam dolandırıcı manipülasyoncu, para düşkünü, sevmeyen ama kadını kullanan vs diyeyim de herkes mutlu olsun mu?

Piraye senle zaten kessek birbirimizi yine anlaşamayız. İlk olayda adama hakaretler yağdırmıyorum diye suçlu olduğumu düşünmüyorum çünkü adam parayı VERMİŞ. Vermese herkes haklı bu konuda. Valla konu sahibinden çok ben savundum kocasını. Tamam dolandırıcı manipülasyoncu, para düşkünü, sevmeyen ama kadını kullanan vs diyeyim de herkes mutlu olsun mu?
Deme artık deme zaten, yeterince üzüldü konu sahibi...Zaten biz ne dersek diyelim yaşayarak öğrenecek, maalesef hiç değişmez...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X