kayınvalidem kızıma asla bakamıyor...

Benzer sorunları yaşamış biri olarak bakıcı tutmanız isabet olmuş. Benim kayınvalidem kasten yapmaz ama çok rahattır. Aklına gelmez ne zaman ne yapması gerektiği. Ben de dakika dakika yazardım ama zor gözümüz arkada kalıyor sonra işte verimli olamıyorsunuz.

Ben bu şekilde cocuk bakmayı bilmeyen birine çocuğumu emanet etmezdim ki çocuklarımı bakicilarla büyüttüm yoğun çalışan bir kadınım
Olmaz , bakamaz , cocuk büyüdükçe daha farklı sorunlar yaşarsınız, bakici bulun

Bahaneler bahaneler. Merhem tek sıkımda bitecek bir şey mi de bittiğini söylemiyor gelince alayım diyorsunuz. Görmüyor mu gözünüz siz kullanırken? Kavanoz mama ile beslenmesini istemiyorsanız mamasıyla beraber teslim edeceksiniz. Acil bıraktık diyorsanız da bir sefer kavanoz mama yese ölmez sonuçta. Ayrıca evi ilaçlatınca siz neden çocuğunuzdan ayrı kalıyorsunuz? Bir de evler de yakınmış

Zamanında sizinle kötü olmamak için , ee genelde de büyükler baktığı için bu kayinvalidemiz de ben bakarım demiştir. Ama iş başa gelince bakacak enerjiyi kendinde bulamıyordur. Bunu itiraf etmek de kolay değildir, gururuna yediremez insan...

Anlattığıniz şeyler hep kolaya kaçmaya aman yeter ki sussun, aman yeter ki doysun diye gecistirilen şeyler...

Çocuğuma bakamiyor demeyin de daha nazik şekilde yaş ilerledi kolay değil artık küçük çocuk peşinde koşmak. Seni yormayalim anne demek bu olumlu konuşma üzerinden yürümek daha doğru olacaktır.

Eşinize de böyle yansıtın. Bakamıyor çocuğu pişik etti diye söylenince ağır oluyor..
Ama yorulmasin, gözünden kaçıyor artık bazı şeyler onada yazık çocuğumuza da yazık demek daha naif . Daha kabul görür.

Yüz defa yazdık buraya beğenmiyorsan al çocuğunu yanına ? Napalım düzen değiştirmişsin ee geldin gördün bakamıyor o zaman verme çocuğu

Suçlamak için konuşmak istemiyorum. Zira evet babaannesi anneannesi torunun bakimina istekliyse destek olabilir bunda sakinca görmüyorum aksine destekliyorum. Ancak evi ilaclattiginizda bir kac gun sizde kvdenizde cocugunuzla beraber kalabilirdiniz. Çocuğu 2 3 gün verip gece gunduz bakımını yapmasini beklemek hem adil değil hem sağlıklı degil çocuk gelisimi için. Yani sizinde işinize geliyor ama bu kadar oluyor

Çocuk sizin mi kayinvalidenin mi evi ilaçlatinca iki yaşındaki çocuğu niye bırakıyorsun senin anne olarak bakman lazım bakmayacaksan keşke yapmasaydin. Her fırsatta çocuğu birine atmaya çalışıyor olabilir misin ? Yazık ya çocuğa pişik nasıl acıyan birşey ilaç yapıldıysa eve git çocuğunla yat. Bakımsızlıktan insallah başka birşey olmaz . Daha çalışacağım diyorsun çocuğuna düzgün imkanlar sunmadan nereye çalışacaksın ?

İki üc saat içinde çocuğu aç bırakıp, pişik yapan kişiye çocuğunu gece yatması için bırakan anne, ve para gitmesin diye çocuğu ateslendiginde, vücudunda yaralar ciktiginda haber vermeyen kişiye baktirmaya çalışan babaya ne desem bilemedim gerçekten.

Burada aile büyüklerinin her koşulda bakicidan iyi olacağını savunan üyeler vardı. Bakmaya niyeti yoksa böyle sonuçları oluyor işte.

sevgili hanımlar merhaba. uzun olacak umarım okursunuz.. kızıma (20 aylık) kayınvalidemin bakması gerekiyor arada, hastaneye veya doktora gitmemiz gerektiğinde veya bir yerde işim olduğunda. bir de kısa süreli bir yerde çalıştım o zaman. çocuğu bu sıcaklarda peşimden sürüklemeyeyim diye götürmüyorum kan ter içinde kalıyoruz ve durmuyor bankada hastanede vs. ancak hangi gün kızıma baksa eve geldiğimde pişik oluyor. ben iyileştiriyorum kayınvalidem pişik ediyor çocuğu tekrar. belirteyim çok yaşlı değil kendisi bizde olmadığı zaman çalışmaya vs gidiyor, gücü kuvveti yerinde çok şükür. defalarca konuştum anne bak kakası altında az bile dursa hemen pişik oluyor ne olur kontrol et sürekli. ama yok ne zaman gelsem ya altını ben alıyorum ya da pişik olmuş oluyor. söylemiyor da kızım kusura bakma gözümden kaçtı alamadım pişik oldu diye. merhemi biter söylemez gelirken alayım.

bunların haricinde annem geldiği zaman kızımın huyu değişiyor. her şeye ağlamaya başlıyor, istediği bir şey olmayınca kıyameti koparıyor. biz baş başayken hayırsa hayır, anlar ve üstelemez o şey için. annem gelince ben izin vermediğim için benden kaçıyor, gözlemledim bir süre ikisini de, ben yokken kızım ne isterse yapıyor ağlamasın diye. çay yasak, çay veriyor habire. ben yokken çikolata vermiş eline. her geldiğinde ne yasaksa söylüyorum bak anne ona zararlı istese de verme diye. telefon veriyor, abur cubur ne isterse veriyor.

geçen gün kahvaltıda çayı görünce delirdi kızım. anne çay mı veriyorsun diye sordum, ilk hayır falan dedi emin misin dedim çay kaşığının ucuyla veriyorum dedi. ve hanımlar belki 10 defa uyardım anne sakın çay verme hiçbir faydası olmadığı gibi kandaki demiri emiyor dedim yok inatla devam ediyor. kızım kendi başına uyuyabiliyordu aylarca çabaladım bunun için,

şimdi ayakta sallamaya alıştırmış. beşiğine bırakınca ağlıyormuş. çünkü biliyor ağlayınca alacağını da şımarıyor yapma dedim kaç kere. eşime söylüyorum bak benim söylemem bir yere kadar olur bi yerden sonra kırılır sen konuş biraz da diyorum, annesine toz kondurmuyor sanki ben kötü bir şey söylüyormuşum gibi. iki hafta önce evi ilaçlattırdık kızım babaannede kaldı birkaç gün. bir geldi 40 derece ateşi var, pişik olmuş ve belinde bir yer su toplamış. hemen aradım annemi anne dedim bu ne vücudundaki? bezden oldu kızım ben gördüm onu dedi. anne dedim neden getirmediniz çocuğu ben aradığımda da hiçbir şey söylenmedi... hemen götürdüm doktora merhem yazdı onu kullanıyoruz şimdi.

belki bana kızanlar olacak git kendi çocuğuna kendin bak veya bakıcı tut diye.. biz kayınvalidem ben çalışacağım zaman çocuğa bakmak istiyor diye olduğumuz yerden taşındık. bana kalsa bakıcı tutacaktım insanları yormak istemedim hiç ama ne annesi ne eşim müsaade etmedi. şimdi de eşime bakıcı tutalım bak annen dikkat edemiyor fazla diyorum bana suç buluyor. şimdi de benim işe başlama ihtimalim var, ayda birkaç günde çocuk bu hale geliyorsa haftanın altı günü nasıl emanet edeceğimi düşünüyorum. yemek desen yedirmiyor kavanoz mama veriyor habire. çocuk geldiğimde üstüme atlıyor mama diye. ilk başlarda böyle değildi sonradan ne dediysem aksini yapmaya başladı kadın gibi geliyor bana. aramızda bir şey de geçmedi öyle yüz göz değilizdir pek... kızsanız da gözüm arkada kalıyor hanımlar. umarım beni anlamışsınızdır, ne yapacağımı şaşırdım..
Benim kaynanam neden bilmem beni hic sevmez çalışıyordum yeni evliyken bana direk dediki cocugunuza bakmam dedi bende zaten cocuk olursa çalışmam kimseye baktirmam dedim oylede yaptim cok sukur.ama hastane işi oluyor bebegi anneme hep birakirdim normalde ama bi gun annem evde yoktu kaynanama biraktim ve inanin bir saat surmedi bana dediki işin düşünce getiriyosun bana çocuğu birakma dedi o gün bir daha asla birakmayacagima dair yemin ettim ve birakmadimda.sehir dışına tayinimiz çıktı şimdi torunum diye ağlıyor ama nafile varken kiymetini bileceksin geçmiş olsun

anlatmak istediğim tam da buydu... ben hem gelip baksın hem de dediklerimi harfiyen uygulasın diye diretmiyorum asla. ama diretsem bile sırf o çocuğa bu şekilde bakılmaz yani.. tamam ben çocuğu bıraktım diye sorumsuzluk etmiş olayım.. ama 40 derece ateşi olan çocuk bir sağlık ocağına bile götürülmez mi? veya eve getirilir en kötü.. hadi getirmedin bırakırken dersin ki kızım böyle böyle oldu bırakma bir daha vs.. ki ateşi geçtim bildiğin açık yara var çocukta şu an, nasıl oldu neden oldu bilen yok bez yüzünden olmuş denildi. mesela çocuk üç saat de dursa pişik olur mu? benimleyken asla olmaz zor değil ki arada çocuğun altını koklamak.. zorunda değilse de gelmesin, kendi isteğiyle geliyor. yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum o açıdan. sonuç olarak dediğiniz gibi bakıcı tutacağım şu anda da evdeyim kızımla bir süre.
Bunun tek çözümü çocuğu bir daha kayınvalideye bırakmamak. İş bulana kadar çanta gibi her yere götüreceksiniz. İşe başlama durumu kesinleşince de bakıcı veya kreş ayarlayacaksınız. Ayrıca ben sizi de pek sorumluluk sahibi bulmadım. Küçücük çocuk niye kayınvalidede yatılı kalıyor? Ev müsait değilse siz de onunla kayınvalidede kalmalıydınız. Her fırsatını bulduğunuzda bebeği bakmasını beğenmediğiniz kadına bırakmışsınız.

anlatmak istediğim tam da buydu... ben hem gelip baksın hem de dediklerimi harfiyen uygulasın diye diretmiyorum asla. ama diretsem bile sırf o çocuğa bu şekilde bakılmaz yani.. tamam ben çocuğu bıraktım diye sorumsuzluk etmiş olayım.. ama 40 derece ateşi olan çocuk bir sağlık ocağına bile götürülmez mi? veya eve getirilir en kötü.. hadi getirmedin bırakırken dersin ki kızım böyle böyle oldu bırakma bir daha vs.. ki ateşi geçtim bildiğin açık yara var çocukta şu an, nasıl oldu neden oldu bilen yok bez yüzünden olmuş denildi. mesela çocuk üç saat de dursa pişik olur mu? benimleyken asla olmaz zor değil ki arada çocuğun altını koklamak.. zorunda değilse de gelmesin, kendi isteğiyle geliyor. yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum o açıdan. sonuç olarak dediğiniz gibi bakıcı tutacağım şu anda da evdeyim kızımla bir süre.

Evliyim cocugum yok ama birisi benim bebegime bunu yapsa ben bir daha yuzune bile bakmam. Zeka problemi falan yoksa kaynananizin (kusura bakmayin ama o kadina hala anne diyorsunuz. Bence o tam bir kaynana) art niyetli ve kotu birisi resmen. Cocuguma da buyuyunce anlatirdim babaannen seni 40 derece atesle bekletti, vucudunda yaralar cikartti, neredeyse oldurecekti seni diye. Kocam da annesinin bu davranisini savunuyorsa onu da bosardim. Onda da buyuk problem var.

sevgili hanımlar merhaba. uzun olacak umarım okursunuz.. kızıma (20 aylık) kayınvalidemin bakması gerekiyor arada, hastaneye veya doktora gitmemiz gerektiğinde veya bir yerde işim olduğunda. bir de kısa süreli bir yerde çalıştım o zaman. çocuğu bu sıcaklarda peşimden sürüklemeyeyim diye götürmüyorum kan ter içinde kalıyoruz ve durmuyor bankada hastanede vs. ancak hangi gün kızıma baksa eve geldiğimde pişik oluyor. ben iyileştiriyorum kayınvalidem pişik ediyor çocuğu tekrar. belirteyim çok yaşlı değil kendisi bizde olmadığı zaman çalışmaya vs gidiyor, gücü kuvveti yerinde çok şükür. defalarca konuştum anne bak kakası altında az bile dursa hemen pişik oluyor ne olur kontrol et sürekli. ama yok ne zaman gelsem ya altını ben alıyorum ya da pişik olmuş oluyor. söylemiyor da kızım kusura bakma gözümden kaçtı alamadım pişik oldu diye. merhemi biter söylemez gelirken alayım.

bunların haricinde annem geldiği zaman kızımın huyu değişiyor. her şeye ağlamaya başlıyor, istediği bir şey olmayınca kıyameti koparıyor. biz baş başayken hayırsa hayır, anlar ve üstelemez o şey için. annem gelince ben izin vermediğim için benden kaçıyor, gözlemledim bir süre ikisini de, ben yokken kızım ne isterse yapıyor ağlamasın diye. çay yasak, çay veriyor habire. ben yokken çikolata vermiş eline. her geldiğinde ne yasaksa söylüyorum bak anne ona zararlı istese de verme diye. telefon veriyor, abur cubur ne isterse veriyor.

geçen gün kahvaltıda çayı görünce delirdi kızım. anne çay mı veriyorsun diye sordum, ilk hayır falan dedi emin misin dedim çay kaşığının ucuyla veriyorum dedi. ve hanımlar belki 10 defa uyardım anne sakın çay verme hiçbir faydası olmadığı gibi kandaki demiri emiyor dedim yok inatla devam ediyor. kızım kendi başına uyuyabiliyordu aylarca çabaladım bunun için,

şimdi ayakta sallamaya alıştırmış. beşiğine bırakınca ağlıyormuş. çünkü biliyor ağlayınca alacağını da şımarıyor yapma dedim kaç kere. eşime söylüyorum bak benim söylemem bir yere kadar olur bi yerden sonra kırılır sen konuş biraz da diyorum, annesine toz kondurmuyor sanki ben kötü bir şey söylüyormuşum gibi. iki hafta önce evi ilaçlattırdık kızım babaannede kaldı birkaç gün. bir geldi 40 derece ateşi var, pişik olmuş ve belinde bir yer su toplamış. hemen aradım annemi anne dedim bu ne vücudundaki? bezden oldu kızım ben gördüm onu dedi. anne dedim neden getirmediniz çocuğu ben aradığımda da hiçbir şey söylenmedi... hemen götürdüm doktora merhem yazdı onu kullanıyoruz şimdi.

belki bana kızanlar olacak git kendi çocuğuna kendin bak veya bakıcı tut diye.. biz kayınvalidem ben çalışacağım zaman çocuğa bakmak istiyor diye olduğumuz yerden taşındık. bana kalsa bakıcı tutacaktım insanları yormak istemedim hiç ama ne annesi ne eşim müsaade etmedi. şimdi de eşime bakıcı tutalım bak annen dikkat edemiyor fazla diyorum bana suç buluyor. şimdi de benim işe başlama ihtimalim var, ayda birkaç günde çocuk bu hale geliyorsa haftanın altı günü nasıl emanet edeceğimi düşünüyorum. yemek desen yedirmiyor kavanoz mama veriyor habire. çocuk geldiğimde üstüme atlıyor mama diye. ilk başlarda böyle değildi sonradan ne dediysem aksini yapmaya başladı kadın gibi geliyor bana. aramızda bir şey de geçmedi öyle yüz göz değilizdir pek... kızsanız da gözüm arkada kalıyor hanımlar. umarım beni anlamışsınızdır, ne yapacağımı şaşırdım..
Az yiyin az gezin de Uşak tutun kendinize. Hem çocuğu düşünüyorum yaaa diye millete at hem de beğenme. Ne çok huyu pis insanlar var bu aralar şu forumda.

Evliyim cocugum yok ama birisi benim bebegime bunu yapsa ben bir daha yuzune bile bakmam. Zeka problemi falan yoksa kaynananizin (kusura bakmayin ama o kadina hala anne diyorsunuz. Bence o tam bir kaynana) art niyetli ve kotu birisi resmen. Cocuguma da buyuyunce anlatirdim babaannen seni 40 derece atesle bekletti, vucudunda yaralar cikartti, neredeyse oldurecekti seni diye. Kocam da annesinin bu davranisini savunuyorsa onu da bosardim. Onda da buyuk problem var.
Sormaz mı çocuk sen nasıl anasin ne diyecek ? Ee kızım evi ilaclatiyorduk seni babannenin başına attık biz babanla evde balayı yaptık iki gün seni sormak aklımıza gelmedi . Çocuk anneyle babanın sorumlulugunda olan birşey ikisinin fiziksel bir engeli de yok neden babanneye düşman olsun . Ben olsam anneme olurdum resmen beni başından savuyormus diye . Hemde baya keyfiye

Konuyla alakasız belki ama kayınvaledinize kizginken bile annem diye hitap etmen çok hoşuma gitti 😀 asla diyemiyorum ben

Ne demek, ne yapacağımı bilmiyorum?
Babaanne bakamıyor çocuğa, çocuğun altını değiştirmiyor pişik oluyor, siz gidiyor o kadına bırakıyorsunuz birkaç gün çocuğunuzu. Niye gece bırakıyorsunuz ayrıca? Çocuğun kırk derece ateşle, pişik olmuş, aç kalmış şekilde olması eşinizle sizin suçunun aslında.

Çalışma döneminiz kısa olmuş, onun haricinde çocuğu fırsat buldukça bırakma hevesindesiniz gibi geldi bana. Kim her işi olduğunda çocuğu büyüklere birakiyor bilmiyorum. Hemde doğru, düzgün bakilmadığını bile bile.
Hâlâ bu babaanneye çocuk baktırma konusu okuyorsa aranızda kendi anne babalığınızla ilgili bir sorun olduğundan bu.

Son düzenleme:
X