kayınvalidem kızıma asla bakamıyor...

ben sizi hatalı buldum. kayınvalideye baktıracaksanız onun kuralları geçer çünkü o sizin bakıcınız değil. ama işi bakıcı olan kişi sizin kurallarınıza uyar. hem herşeyde kadına bırakıp hemde her yöntemine laf ediyorsunuz ve hem şikayetçi olup hemde çocuğunuzu bırakmaya devam ediyorsunuz üstelik küçük çocuğunuz sizden çok ayrı kalmış ev ilaçlatma vs... yanlış.

Evet kayinvalide zorunlu degil, huyu da degismez bir sey de ogretemezsiniz zaten.O yuzdeb bebeginizi madem birakmak zorundasinz bari bakiciya verin.Simdiki cocuklara uzuluyorum gercekten. Ben de calisqn anneyim ve anneyi bebek en azindan ilkokula gelene dek calismak zorunda birakan duzene yaziklar olsun diyorum.

Annem iyi ki calismamis .Eve geldigimdeki anne kokusu, mis gibi ev sicakligi o anne sefkati anne tebessumu... iyi ki bunlari tadarak buyumusum.

Bakkala,çöpe,markete,hastaneye yanında götüreceksiniz o zaman. Madem bu kadın bakamıyor bırakmayın yanında. Ağlarsa yanınızda ağlar gözünüzün önünde durur. Ben eski kayınvalideme güvenmediğim için çanta gibi yanımda taşıdım. Part time çalışıp yarı zamanlı ben baktım yarı zaman bakıcı geldi. Madem olmuyor baş başa bırakmayın.

sevgili hanımlar merhaba. uzun olacak umarım okursunuz.. kızıma (20 aylık) kayınvalidemin bakması gerekiyor arada, hastaneye veya doktora gitmemiz gerektiğinde veya bir yerde işim olduğunda. bir de kısa süreli bir yerde çalıştım o zaman. çocuğu bu sıcaklarda peşimden sürüklemeyeyim diye götürmüyorum kan ter içinde kalıyoruz ve durmuyor bankada hastanede vs. ancak hangi gün kızıma baksa eve geldiğimde pişik oluyor. ben iyileştiriyorum kayınvalidem pişik ediyor çocuğu tekrar. belirteyim çok yaşlı değil kendisi bizde olmadığı zaman çalışmaya vs gidiyor, gücü kuvveti yerinde çok şükür. defalarca konuştum anne bak kakası altında az bile dursa hemen pişik oluyor ne olur kontrol et sürekli. ama yok ne zaman gelsem ya altını ben alıyorum ya da pişik olmuş oluyor. söylemiyor da kızım kusura bakma gözümden kaçtı alamadım pişik oldu diye. merhemi biter söylemez gelirken alayım.

bunların haricinde annem geldiği zaman kızımın huyu değişiyor. her şeye ağlamaya başlıyor, istediği bir şey olmayınca kıyameti koparıyor. biz baş başayken hayırsa hayır, anlar ve üstelemez o şey için. annem gelince ben izin vermediğim için benden kaçıyor, gözlemledim bir süre ikisini de, ben yokken kızım ne isterse yapıyor ağlamasın diye. çay yasak, çay veriyor habire. ben yokken çikolata vermiş eline. her geldiğinde ne yasaksa söylüyorum bak anne ona zararlı istese de verme diye. telefon veriyor, abur cubur ne isterse veriyor.

geçen gün kahvaltıda çayı görünce delirdi kızım. anne çay mı veriyorsun diye sordum, ilk hayır falan dedi emin misin dedim çay kaşığının ucuyla veriyorum dedi. ve hanımlar belki 10 defa uyardım anne sakın çay verme hiçbir faydası olmadığı gibi kandaki demiri emiyor dedim yok inatla devam ediyor. kızım kendi başına uyuyabiliyordu aylarca çabaladım bunun için,

şimdi ayakta sallamaya alıştırmış. beşiğine bırakınca ağlıyormuş. çünkü biliyor ağlayınca alacağını da şımarıyor yapma dedim kaç kere. eşime söylüyorum bak benim söylemem bir yere kadar olur bi yerden sonra kırılır sen konuş biraz da diyorum, annesine toz kondurmuyor sanki ben kötü bir şey söylüyormuşum gibi. iki hafta önce evi ilaçlattırdık kızım babaannede kaldı birkaç gün. bir geldi 40 derece ateşi var, pişik olmuş ve belinde bir yer su toplamış. hemen aradım annemi anne dedim bu ne vücudundaki? bezden oldu kızım ben gördüm onu dedi. anne dedim neden getirmediniz çocuğu ben aradığımda da hiçbir şey söylenmedi... hemen götürdüm doktora merhem yazdı onu kullanıyoruz şimdi.

belki bana kızanlar olacak git kendi çocuğuna kendin bak veya bakıcı tut diye.. biz kayınvalidem ben çalışacağım zaman çocuğa bakmak istiyor diye olduğumuz yerden taşındık. bana kalsa bakıcı tutacaktım insanları yormak istemedim hiç ama ne annesi ne eşim müsaade etmedi. şimdi de eşime bakıcı tutalım bak annen dikkat edemiyor fazla diyorum bana suç buluyor. şimdi de benim işe başlama ihtimalim var, ayda birkaç günde çocuk bu hale geliyorsa haftanın altı günü nasıl emanet edeceğimi düşünüyorum. yemek desen yedirmiyor kavanoz mama veriyor habire. çocuk geldiğimde üstüme atlıyor mama diye. ilk başlarda böyle değildi sonradan ne dediysem aksini yapmaya başladı kadın gibi geliyor bana. aramızda bir şey de geçmedi öyle yüz göz değilizdir pek... kızsanız da gözüm arkada kalıyor hanımlar. umarım beni anlamışsınızdır, ne yapacağımı şaşırdım..
Çalışma, bırakma kendin bak.Ben öyle yaptım.Kariyerim, yıllarım gitti yerimde saydım ama çocuklarımı kendim büyüttüm şükür

Yani canım madem bakamiyor dediğin gibi en mantıklısı bakıcı tutmak ama çok güvenilir birini bulman lazım bu devirde ben şahsen çocuğumu kimseye emanet edemem tutacağım kişiyi mutlaka kontrol et Allah yardımcın olsun sonuct kimse evladına senin baktığın kadar özenle bakamaz oda babanne simartmis belliki o zaman en iyisi ya çalışmamak yada güvenilir bir bakici

Ha birde sizin kendi kendine bile uyumaya alistirdiginiz çocuğun düzenini de bozup kendi düzenine göre yetistiriyorsa zaten bırakmayın kyinvalidenize sonuçta bir ömür siz ilgileneceksiniz

anlatmak istediğim tam da buydu... ben hem gelip baksın hem de dediklerimi harfiyen uygulasın diye diretmiyorum asla. ama diretsem bile sırf o çocuğa bu şekilde bakılmaz yani.. tamam ben çocuğu bıraktım diye sorumsuzluk etmiş olayım.. ama 40 derece ateşi olan çocuk bir sağlık ocağına bile götürülmez mi? veya eve getirilir en kötü.. hadi getirmedin bırakırken dersin ki kızım böyle böyle oldu bırakma bir daha vs.. ki ateşi geçtim bildiğin açık yara var çocukta şu an, nasıl oldu neden oldu bilen yok bez yüzünden olmuş denildi. mesela çocuk üç saat de dursa pişik olur mu? benimleyken asla olmaz zor değil ki arada çocuğun altını koklamak.. zorunda değilse de gelmesin, kendi isteğiyle geliyor. yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum o açıdan. sonuç olarak dediğiniz gibi bakıcı tutacağım şu anda da evdeyim kızımla bir süre.
Gönül koymakta haklisiniz. Bazen anneme bırakiyirum bebegimi o kadar güzel bakiyorki. Emanet diye düsunüp ekstra dikkat ediyor. Almaya gittigimde kapidan giriyorum ilk on dakika anlatiyor şunu yaptik şunu yedi şu kadar uyudu altini şu kadar değiştirdim. Düştü ettiyse şöyle oldu vs. Baştan sona inanin anlatıyor. Zaten arada birakiyormussunuz seve seve bakması lazım. Kızkardeşime de birakıyorum arada seve seve bakıyir. Ha sizinki öyle değilse de yapacağınız bişey yok malesef . O kaybeder bence torun sevgisi başka diyor annemle babam. Bebege yazık etmemek lazım. Bakicı çözümü iyi secenek. Eşiniz karşı çıkarsa da çocuk tek benim değil kac saat altı pis duruyor pişik oluyor az insan ol acı deyin yani.

Yani canım madem bakamiyor dediğin gibi en mantıklısı bakıcı tutmak ama çok güvenilir birini bulman lazım bu devirde ben şahsen çocuğumu kimseye emanet edemem tutacağım kişiyi mutlaka kontrol et Allah yardımcın olsun sonuct kimse evladına senin baktığın kadar özenle bakamaz oda babanne simartmis belliki o zaman en iyisi ya çalışmamak yada güvenilir bir bakici
Konusahibinin kv sinden iyi bakacağı kesin ama bakicının bence

Çocuğunuzu bırakacak yeriniz olduğu için bırakıyor sonra da yetiştirilme tarzından şikayet ediyorsunuz.
Kreşe başlayana kadar kızımı çanta gibi her yere taşıdım çünkü bırakacak kimsem yoktu. Bankada, hastanede, postanede, işte, alışveriş merkezinde... Kiminde durdu kiminde durmadı beraber eziyet çektik ama gözümün önündeydi. 4 yaşına girmek üzere, anne ya da babasının olmadığı bir ortamda hiç gece kalmadı. Çünkü anca beraber kanca beraber bakış açısındayız biz. Sizde farklı olabilir o zaman da İstemediğiniz gibi bakılıyorsa bakıcı ya da kreş değiştirilir ama babanne değiştirilemeyeceği için bu konuda çözüm aramak biraz beyhude bir çaba olur. Babanne böyle bakıyor belli ki. Hoşunuza gitmiyor ise diğer bakım seçeneklerini düşünmelisiniz

Evet kayinvalide zorunlu degil, huyu da degismez bir sey de ogretemezsiniz zaten.O yuzdeb bebeginizi madem birakmak zorundasinz bari bakiciya verin.Simdiki cocuklara uzuluyorum gercekten. Ben de calisqn anneyim ve anneyi bebek en azindan ilkokula gelene dek calismak zorunda birakan duzene yaziklar olsun diyorum.

Annem iyi ki calismamis .Eve geldigimdeki anne kokusu, mis gibi ev sicakligi o anne sefkati anne tebessumu... iyi ki bunlari tadarak buyumusum.

En azından ilkokula gelene kadar mı? Minimum 5 sene kadın anne oldu diye üretmekten vazgeçmeli, çalışma hayatını bırakmalı vasfı sadece annelik olmalı öyle mi?

En azından ilkokula gelene kadar mı? Minimum 5 sene kadın anne oldu diye üretmekten vazgeçmeli, çalışma hayatını bırakmalı vasfı sadece annelik olmalı öyle mi?
Insan yetistiriyor anneler , bundan buyuk meziyet bundan buyuk topluma vatana millete katki olur mu? Eger sıknti yok ve ev içi denge varsa işe devam etsin ama ailede denge bozuluyor, çocugun gelisiminde psikolojik ve bedenen aksama oluyorsa kusura bakmayn işin canı cehenneme

Ayrica bana göre bir insan bir alem demektir. Annelik vasfi ( iyi insan yetistrme mucadelesi verenler icin) en büyük en kutsal şey.Neden hala en dusuk vasif olarak goruluyor anlayamiyorum

Ayrica bana göre bir insan bir alem demektir. Annelik vasfi ( iyi insan yetistrme mucadelesi verenler icin) en büyük en kutsal şey.Neden hala en dusuk vasif olarak goruluyor anlayamiyorum
Bu yorumunuzu çocuğu olmayan veya çocuğunu kaybeden anneler okumaz umarım. Kutsiyetleri olmadığını bilmesinler. Ne güzel dünya, ben anneyim benim çocuğum var ve onu yetiştirdiğim için kutsalım. Ayrıca anne olmak istemeyen kadınlar da var. Her kadın değerlidir, anne olsun olmasın.

Insan yetistiriyor anneler , bundan buyuk meziyet bundan buyuk topluma vatana millete katki olur mu? Eger sıknti yok ve ev içi denge varsa işe devam etsin ama ailede denge bozuluyor, çocugun gelisiminde psikolojik ve bedenen aksama oluyorsa kusura bakmayn işin canı cehenneme

İnsanı sadece anne değil baba da yetiştiriyor, yetiştirmeli. Bütün sorumluluk annede değil. Çocukları oldu diye herkes evde otursun o zaman? Kendine bir şey katmadan, üretmeden sadece kendileri çocuklarına mı adasınlar, bu mu olması gereken? Bir kadının en önemli vasfı çocuk doğurup onu yetiştirmek mi? Neden okuyoruz, neden eğitim aldık, neden çalışıyoruz o zaman? Sandığınızın aksine kadın çalışınca çocuklarda aksama oluyor gibi bir durum herkes için söz konusu değil

Anneliği düşük vasıf olarak gördüğümü de nerden çıkarttınız? Sadece sizin aksinize kutsal bulup göklere çıkartmıyorum. Dünyadaki her dişi canlının sahip olduğu çocuk doğurabilme yetisinin neden kutsal görüldüğünü zaten hiç anlamıyorum. Çocuk sahibi olamayan veya olmak istemeyen kadınlara saygısızlık ediyorsunuzdur şu an ayrıca. Bir insan anne olmanın dışında bir birey, bunu unutuyorsunuz. O yüzden bir insanın tek ve kutsal vasfının annelik olması doğru gelmiyor

Bu yorumunuzu çocuğu olmayan veya çocuğunu kaybeden anneler okumaz umarım. Kutsiyetleri olmadığını bilmesinler. Ne güzel dünya, ben anneyim benim çocuğum var ve onu yetiştirdiğim için kutsalım. Ayrıca anne olmak istemeyen kadınlar da var. Her kadın değerlidir, anne olsun olmasın.
Ama insan yetistirmek zor degil
Mi? Kadin olarak hepimiz degerliyiz zaten insan oldugumuz icin.. ama zor yani bunu ikimse inkar edemez. Tabiiki her anne kutsal filan degildir.. herkesin annesi kendine kutsaldir birde..mesela dogurup bi sekilde buyutup, omru boyunca o cocuktan faydalanan anneler var..bence o kadinlarin tek yaptiklari dogurmak…haricinde cocuklarini kullanmak, kutsal filanda olamaz oyle anneler, insan olarak bile kutsal olamazlar

İnsanı sadece anne değil baba da yetiştiriyor, yetiştirmeli. Bütün sorumluluk annede değil. Çocukları oldu diye herkes evde otursun o zaman? Kendine bir şey katmadan, üretmeden sadece kendileri çocuklarına mı adasınlar, bu mu olması gereken? Bir kadının en önemli vasfı çocuk doğurup onu yetiştirmek mi? Neden okuyoruz, neden eğitim aldık, neden çalışıyoruz o zaman? Sandığınızın aksine kadın çalışınca çocuklarda aksama oluyor gibi bir durum herkes için söz konusu değil

Anneliği düşük vasıf olarak gördüğümü de nerden çıkarttınız? Sadece sizin aksinize kutsal bulup göklere çıkartmıyorum. Dünyadaki her dişi canlının sahip olduğu çocuk doğurabilme yetisinin neden kutsal görüldüğünü zaten hiç anlamıyorum. Çocuk sahibi olamayan veya olmak istemeyen kadınlara saygısızlık ediyorsunuzdur şu an ayrıca. Bir insan anne olmanın dışında bir birey, bunu unutuyorsunuz. O yüzden bir insanın tek ve kutsal vasfının annelik olması doğru gelmiyor
Anne olan kadinlari kastettim, carpitmaya gerek yok. Bir kadin cocuk dunyaya getiremiyorsa bu nasip meselesi herkes anne olacak diye bir sey yok.Ben de okudm universite bitirdim 12 senedir ben de calisiyorum , tekrar soyluyorum cocugun dengesi bozulacaksa geriye hicbirsey onemli degil. Psikolojisi bozulan cocugu ruh sagligini geriye ne getirebilecek, bunun her seyden onemli oldugunu spyluyorum.
Ayrica baba lafi gecmedi bile. Sadece anne baksin diyen kim? Baba işteyken ilgilenemez, eve geldiginde ilgilensin , baba eve sadece para getrmekle sorumluluktan kurtulamaz.Konumuz anne ile alakali oldugu icin buna deginmedim bile.

Sorumlulugunu hakkiyla getrmeye calisan herkes kutsaldir.Mevzumuz annelikle alakaliydi, anne olmayanlari vs niye karistiriyorsunuz, çok gereksiz.Hakkini vermeye calisarak yapilan annelik de babalik da hepsi de kutsal.
Bedenen dogurmak insani yuceltmek icin vesile gorulemez, onemli olan insana emek vermek. Bu ogretmen de olur baba da olur dede de olur babanne de olur...uzar gider liste.

X