Kayınpederim Düğünde Takılanları Aldı

Erkek tarafının düğününe davet edilirseniz takı takmayın. Kayın aileye kitleyin. Sizin taraf düğünde ne taktılarsa geri isteyin. Onları bana taktılar, sizi ilgilendiren bir durum yok deyin. Dişinizi göstermezseniz ileride sizi daha büyük maddi olaylar bekleyecek. Gerekirse kendi tarafınıza bu durumdan bahsedin. Yaptıkları iğrenç. Ne hukuken ne dinen hakları var.

Takılar gelinindir. Çiftler yeni bir yuva kuruyor paranın üstüne de biz konalım diye bekliyolar resmen. Çok ayıp etmiş. Eşiniz belki biliyordu fakat size söylemek istememişte olabilir bilemedim ama gelmez o altınlar zaten artık.

Benim şu saatten sonra tek önerim var: sizdeki altınları da toplayıp acilen annenize verin sizin için saklasın. Yarın bi gün kocanız arabayı değiştirecek olur, kayınpederinizin borcu olur, yine o altınlara göz dikilir. Yollayın annenize eşinize de birşey demeyin. Sorarsa, sizinkiler aldığı için ben de bizimkilere verdim dersiniz

Merhabalar,
Eşimle mayıs ayında evlendik ve ailelerimiz ayrı şehirlerde olduğu için nikah ve düğün olarak iki ayrı organizasyon düzenledik. Nikah benim memleketimde düğün ise erkek tarafında oldu. Düğün sonrası eşimin ailesinden direkt balayına gittik ve sonrasında yaşayacağımız şehire döndük. Ailem bana nikahta takılanları verdi fakat eşimin ailesi taktıkları bilezikler harici takıları vermemişti. Bizzat sormamın doğru olmayacağını düşünüp eşime arkadaşının düğününde ne takacağımızı bilmediğimi çünkü düğünümüzde ne geldiğinden haberim olmadığını söyledim. O da annesini arayıp ona sordu. Annesi de arkadaşının taktığı tutarı söyledi ve o miktarı götürdük. 2 hafta sonra dayanamayıp eşime düğünde toplananların nolduğunu sordum. Babasıyla konuşmuş ve babası 'düğünde gelinle damadın üzerine takılan gelinle damadındır bana verilen damat tarafındır burada takılanlara karışmayın' demiş. Sorun şu ki düğünden önce de milleti gelinle damada takmamaları konusunda ikaz etmiş. Bu yüzdendir kimse bize bir şey takamadı :KK70:Eşim benim ailemin tüm takılanları bize verdiğini ve durumda benim aileme karşı mahcup olacağını söylemiş babası da bunun üzerine orada takılanları da kayınpederlerine geri ver o zaman demiş.

Düğün masrafı hariç evlilik masraflarımızın tamamını biz karşıladık. Bizim evliliğimiz için borçlandıklarından böyle bir yol çizildi desem de ben daha düğünümde ne kadar toplandığını bile bilmiyorum. Şu an mobilya taksitlerimizle bakışıyoruz anlayacağınız. Bununla birlikte neredeyse her gün her gün bana oğluma ne yaptın gelin diye soruyor kayınpederim. (Zıkkım kökü diyeceğim ayıp olacak...) Şükür ki farklı şehirlerdeyiz yoksa saygıda kusur etmekten korkardım doğrusu.
Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ve nasıl bir çözüm buldunuz? Deneyimli ablalarımın eşimin ailesine nasıl davranmam gerektiğine dair tavsiyelerine ihtiyacım var.
Düğünde takılan altın gelinindir bu benim net düşüncem.
Ama bazıları şöyle düşünüyor bunlar yıllarca benim taktığım altınların geri dönüşü. Ben taktım bana geldi

Merhabalar,
Eşimle mayıs ayında evlendik ve ailelerimiz ayrı şehirlerde olduğu için nikah ve düğün olarak iki ayrı organizasyon düzenledik. Nikah benim memleketimde düğün ise erkek tarafında oldu. Düğün sonrası eşimin ailesinden direkt balayına gittik ve sonrasında yaşayacağımız şehire döndük. Ailem bana nikahta takılanları verdi fakat eşimin ailesi taktıkları bilezikler harici takıları vermemişti. Bizzat sormamın doğru olmayacağını düşünüp eşime arkadaşının düğününde ne takacağımızı bilmediğimi çünkü düğünümüzde ne geldiğinden haberim olmadığını söyledim. O da annesini arayıp ona sordu. Annesi de arkadaşının taktığı tutarı söyledi ve o miktarı götürdük. 2 hafta sonra dayanamayıp eşime düğünde toplananların nolduğunu sordum. Babasıyla konuşmuş ve babası 'düğünde gelinle damadın üzerine takılan gelinle damadındır bana verilen damat tarafındır burada takılanlara karışmayın' demiş. Sorun şu ki düğünden önce de milleti gelinle damada takmamaları konusunda ikaz etmiş. Bu yüzdendir kimse bize bir şey takamadı :KK70:Eşim benim ailemin tüm takılanları bize verdiğini ve durumda benim aileme karşı mahcup olacağını söylemiş babası da bunun üzerine orada takılanları da kayınpederlerine geri ver o zaman demiş.

Düğün masrafı hariç evlilik masraflarımızın tamamını biz karşıladık. Bizim evliliğimiz için borçlandıklarından böyle bir yol çizildi desem de ben daha düğünümde ne kadar toplandığını bile bilmiyorum. Şu an mobilya taksitlerimizle bakışıyoruz anlayacağınız. Bununla birlikte neredeyse her gün her gün bana oğluma ne yaptın gelin diye soruyor kayınpederim. (Zıkkım kökü diyeceğim ayıp olacak...) Şükür ki farklı şehirlerdeyiz yoksa saygıda kusur etmekten korkardım doğrusu.
Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ve nasıl bir çözüm buldunuz? Deneyimli ablalarımın eşimin ailesine nasıl davranmam gerektiğine dair tavsiyelerine ihtiyacım var.
Bizim gelin ve kardeşim de babamı kandırıp fazladan bilezik aldırmışlardı. Düğün gecesi sabaha kadar sosyal medyadan fotoğraf paylaşmış, tam olarak ne kadar toplandığını öğrenmeden uyumamışlardı. Keşke herkes dengiyle karşılaşsa… siz de kayınpedere kim takı vermişse onların düğünlerine gitmez bir şey takmazsınız. Kayınpeder gitsin

Arayip esimin bedelli parasi icindi onaltinlar bana sormadan alamazsiniz derdim kalp kirmakla alakasi yok altinlari almislar siz para biriktireceksiniz sizinki saflik oluyor kusura bakmayin ben olsam telefonlarini bile acmazdim altinlarimi vermiyorsa

Merhabalar,

Sen ben olabilir misin? Dert yarıştırmıyorum ama senin tarafın altınları yine sen de kalmış. Benim kayınpederim annemin babamın akrabalarımın arkadaşlarımın bile taktığını hırsız gibi çaldı resmen. Cicim ayımızı bile yaşamadan eşimle boşanma aşamasına gelmiştik. Çok kötü günlerdi maalesef bir çözüm bulamamıştım ben çünkü eşimde dahil kimse arkamda değildi ama siz kaptırmayın altınlarınızı kanunen sizin hakkınız bunu belirtin kayın ailenize

Takılan altınlarıniadesini kim yapıcak yani size eşinizin komşusu altın taktı onun düğününde bu borcu kim ödiyecek siz mi kayınpederinizmi orda bari gözünüzü açın

Cevap bile vermeye tenezzül etmiyorum artık siz ne yediniz babacığım deyip geçiyorum ahahhaha

Gidişat böyle olacaksa hay hay vallahi :KK70: Benim için daha iyi o zaman.
“Babacığım” ironi mi?
Cevap verin bence mesela borçlardan bir şey alacak para kalmadığı için bu akşamı dünkü gibi pas geçtik falan deyin.

Cicim ayları geçince, şirin sevimli gelin modundan çıkıyorsunuz. En çokta o kadar tavizi neden verdim diye kendinize kızıyorsunuz.

Bedelli parası biriktirmeyin gitsin askere...

Kızdığım adam eşimin babası olduğu için diyordum bu olaydan sonra zaten o sadece babaya döndü. Büyüklerim oldukları için saygıda kusur etmek istemiyorum.
Eşim de saygılı sessiz sakin biri olduğu için babasının böyle bir şey yaptığını düşünüyorum. Yoksa haberi olsa bana böyle bir şeyin gerçekleşeceğini mutlaka söylerdi.
Çok merak ettim Ankara Çankıri Kırıkkale illerinin köyündenmi bu insanlar.Biz de yaşadık aynı şeyi aile altınların ve paraların hepsini aldı.Adete göre onların yıllar boyunca milletin düğününe gidip taktıları altinların geri dönüşüymüş.Yani kendi alqcakları gözüyle bakıyolar .

Merhabalar,

Evet yaşadım aynısını. Hatta fazlasını, biz kız tarafı olarak herşeyin çok fazlasını yaptık.benim düğünümdede bilezik takmayın para takın ben alıcam demiş. Kimse takmadı bana bilezik. Kendileride takı takmadı.tüm para ve takıları aldı. Yani yıllarca sinir oldum eşim arkamda olmadığı için susmak zorunda kaldım.Gitti yani.Daha sonra eline geçtikçe bize yardımcı olmaya çalıştı çok az bir miktarda :) bende unuttum artık yıllar geçti

Ne yani eşinin arkadaşlarının taktığını falan da mı vermediler daha neler
Görümceminde kv akrabaların taktığını vermemiş diğer her şeyi vermişti.
Bizimkinde biz bütün takıları aldık gidecek borç olan akraba takılarını bıraktık.

Bence eşinin bu olaydan kesin haberi vardı. İnsan meraktan sorar takılanlar nerede diye? Bence de size takılanları annenize verin herhangi bir boşanma durumuna karşı saklasın. Bu aileyle her an her şey olabilir

Sen ben olabilir misin? Dert yarıştırmıyorum ama senin tarafın altınları yine sen de kalmış. Benim kayınpederim annemin babamın akrabalarımın arkadaşlarımın bile taktığını hırsız gibi çaldı resmen. Cicim ayımızı bile yaşamadan eşimle boşanma aşamasına gelmiştik. Çok kötü günlerdi maalesef bir çözüm bulamamıştım ben çünkü eşimde dahil kimse arkamda değildi ama siz kaptırmayın altınlarınızı kanunen sizin hakkınız bunu belirtin kayın ailenize
Nasıl çözdünüz peki sorunu? Eşiniz ne diye savundu babasının yaptığı hırsızlığı?

X