Kayınpederim Düğünde Takılanları Aldı

benim esimin babası da evlenen tümm çocuklarını. takılarını kendi kasasında tutuyordu vermiyordu. düğünden önce esimle konusmustuk bunu. ben de esime o zaman ailemde kalsın altınlar cünkü ben onlardan istediğim zaman isterim, sen isteyemiyorsun demistim. ama kendi annem doğru bulmadı. laf olur, kızlarının takısında gözü varmış falan derler demişti. zaten bana sormadan üstümdeki her seyi eltilerim toplayıp kv ye vermisti düğünde. kolumda sadece bileziklerim kalmisti. onu da düğünden sonra kaynanam bakayında kaybedersin bana ver diyip aldi. annem sağ olsun yurt dışından benim için gönderilen altın ve euroları düğünde takmayıp sakladı 😂 balayından döndük kp z raporu veriyor su kadar takıldı falan diye. bizim düğün paramızdan bize sormadan düğün masrafları ödenmis. takılan dövizler tlye çevrilmiş falan. benim kan beynime sıçradı. o ara da bulaşık yıkıyorum ben esim he tamam hıhı diyip geciyor. en son dayanamayıp baba takıları biz alalım giderken dedim. ne gerek var dursunlar burda kasada falan dedi. biz uzak şehirde yaşicaz ihtiyacımız olsa gelip sizden altın mı isticez her seferinde dedim. kp hemen esime bakıyor. lafı ona geciyor cünkü. esim de direkt esim öyle istiyorsa öyle yapalım onun parası sonucta dedi 😂 80 bin nakiti esimin borçlarına (ailesi düğün sürecinde 5 krş yardım yapmadı) verdik. gerisini altın olarak bankaya yatırdım. ne oldu dersiniz? düğünden 2 ay sonra abisi arayıp araba alcam bankaya faiz ödemiyim siz altınlarınızı verin dedi 🙄 ben de 1-2 ay içerisinde geri yapıcam diyince sorun etmeyip verdim. sonuc? altın olarak değil para olarak geri verdi parayı. onu da 8-9 ay icerisinde 50 bin 20 bin hatta 15 bin falan diye ödedi. olan altınlarıma oldu. su an annemde hala sakladığı para ve altınlar duruyor. esimin bile haberi yok o paradan. 100 bin civarı ediyor. artık nefffreettt esümin ailesine 😂 neyse en azından esim de gercek yüzlerini gördü. en son abisine açlıktan ölseniz benden 5 krş para istemeyin bi daha dedi. eltim bile beni arayıp ‘zam geldi esinin maası su kadar olmustur diimii’ falan diye muahebbet yapıyor. vurcan bi tane😂

Çoğu yerde böyle bir adet var. Gelinle damadın üzerine takılanlar onların oluyor, kutuya konanlar ailenin zamanında taktıklarının geri dönüşü. Damadın babasına yardım mantığında, çünkü damadın babası gelinin altınını alır, çocuklarının evini düzer, hatta gücü varsa ev de alır. Bu adetin gerekçesi budur. Sizin kayın aile her şeyi yine size kitleyip üstüne bir de gelen altınlara çökmüş. Böyle olacağını da eşiniz biliyormuş, baştan sizi uyarmalıydı.

benim esimin babası da evlenen tümm çocuklarını. takılarını kendi kasasında tutuyordu vermiyordu. düğünden önce esimle konusmustuk bunu. ben de esime o zaman ailemde kalsın altınlar cünkü ben onlardan istediğim zaman isterim, sen isteyemiyorsun demistim. ama kendi annem doğru bulmadı. laf olur, kızlarının takısında gözü varmış falan derler demişti. zaten bana sormadan üstümdeki her seyi eltilerim toplayıp kv ye vermisti düğünde. kolumda sadece bileziklerim kalmisti. onu da düğünden sonra kaynanam bakayında kaybedersin bana ver diyip aldi. annem sağ olsun yurt dışından benim için gönderilen altın ve euroları düğünde takmayıp sakladı 😂 balayından döndük kp z raporu veriyor su kadar takıldı falan diye. bizim düğün paramızdan bize sormadan düğün masrafları ödenmis. takılan dövizler tlye çevrilmiş falan. benim kan beynime sıçradı. o ara da bulaşık yıkıyorum ben esim he tamam hıhı diyip geciyor. en son dayanamayıp baba takıları biz alalım giderken dedim. ne gerek var dursunlar burda kasada falan dedi. biz uzak şehirde yaşicaz ihtiyacımız olsa gelip sizden altın mı isticez her seferinde dedim. kp hemen esime bakıyor. lafı ona geciyor cünkü. esim de direkt esim öyle istiyorsa öyle yapalım onun parası sonucta dedi 😂 80 bin nakiti esimin borçlarına (ailesi düğün sürecinde 5 krş yardım yapmadı) verdik. gerisini altın olarak bankaya yatırdım. ne oldu dersiniz? düğünden 2 ay sonra abisi arayıp araba alcam bankaya faiz ödemiyim siz altınlarınızı verin dedi 🙄 ben de 1-2 ay içerisinde geri yapıcam diyince sorun etmeyip verdim. sonuc? altın olarak değil para olarak geri verdi parayı. onu da 8-9 ay icerisinde 50 bin 20 bin hatta 15 bin falan diye ödedi. olan altınlarıma oldu. su an annemde hala sakladığı para ve altınlar duruyor. esimin bile haberi yok o paradan. 100 bin civarı ediyor. artık nefffreettt esümin ailesine 😂 neyse en azından esim de gercek yüzlerini gördü. en son abisine açlıktan ölseniz benden 5 krş para istemeyin bi daha dedi. eltim bile beni arayıp ‘zam geldi esinin maası su kadar olmustur diimii’ falan diye muahebbet yapıyor. vurcan bi tane😂
Allah sana da kolaylık versinnn

Bu erkolar ailelerine karşı niye ERKEKKK olamıyor? Küçük bir kız çocuğu gibi naifler. Eşin babasının alacağını biliyordu belliki, hiç alttan alma madem o para bedelli parasına gidecek kendi biriktirsin. Siz çalışıyorsanız bile para katmayın kendinize harcayın.

Çoğu yerde böyle bir adet var. Gelinle damadın üzerine takılanlar onların oluyor, kutuya konanlar ailenin zamanında taktıklarının geri dönüşü. Damadın babasına yardım mantığında, çünkü damadın babası gelinin altınını alır, çocuklarının evini düzer, hatta gücü varsa ev de alır. Bu adetin gerekçesi budur. Sizin kayın aile her şeyi yine size kitleyip üstüne bir de gelen altınlara çökmüş. Böyle olacağını da eşiniz biliyormuş, baştan sizi uyarmalıydı.
Ay sahiden eski zaman gelenekleri gibi olsa içim acımayacaktı ahshahha

İkimizde çalıştığımız için borcu bu zamana kadar kapatmıştık. Geçen ayı da nikahta toplananla hallettik. Kendisi öyle para işlerine çok takılan birisi değil zaten çok umursamadı durumu :KK70:
Bence asıl problem eşiniz dik başlı bunu problem eden birisi olsaydı kayınpederniz asla cesaret edemezdi emin olun

Hahahshsh vurcan bi tane 🤣 Çok akıcı anlatmışsınız. Bir çırpıda gıcık ola ola okudum.

Babasına boyun egdiyse ya gidip askerliğini yapsın paşa paşa ya da parasını babişkosu ödesin. Bedelli için bilmem ne için para biriktirmeye kalkmayın. Adamlar baştan da söylememiş niyetlerini alenen hırsızlık bu. Başı göğe mi erecekmiş 4-5 çeyrekle essek kadar adam el insaf ya. İnsan ve çocuğunun parasına nasıl konar öyle 🙄

Ay sahiden eski zaman gelenekleri gibi olsa içim acımayacaktı ahshahha
Bizde de böyle bir durum yaşandı. Biz evlenmeden önce her şeyi beraber yaparız, ailelere yük olmayız demiştik. Sonra babası çıktı dedi ki olur mu öyle şey. Onlarda da böyle bir adet varmış. Eşim anlattı öncesinde. Bizim için fark eden bir şey olmayacaktı zaten. Borçla yapacaktık her şeyi. Takılanlar zaten borca gidecekti. Babası almış oldu baştan. Aynı hesap. Düğünü, bohçası, evin eşyaları vs. her şeyi bana sordular. İstediğim gibi yaptılar. Mesela memleketler arasında 1200 km. mesafe vardı arada, 4-5 kere gitti geldiler düğün öncesi. Bunları niye anlatıyorum, masraftan kaçmadılar yani. Adetlerinde yapılması gereken ne varsa yaptılar. Düğünde yaklaşık 250 gram altın taktılar. O yüzden hiç takılmadım, alsınlar dedim. Böyle yapsa amenna. Yüzüne vurun bence. En azından eşinizin.

Arayıp isteyeceksiniz bu kadar basit .
Millet de iyice hırsız olmuş , hem düğün yapmamış hem de ne diye altınları almışlar ?
Kavga çıkartın , bir şekilde isteyin altınlarınızı.

Coook benzer bir olay yaşadım . Benim kp açık açık dedi düğünü yapan takıyı alır diye. Düğün masraflarının bir kısmını eşime kitleyip bize takı takılmadı. Herkes KV yada kp verdi. Onlar da düğün takısı borç adı altında alınıp veriliyor. Sinir oldum ama yapacak bir şey yoktu.

Eşimin kuzenleri taktı bize. Bir tanesi on sene sonra kızı evlenince parayı geri istedi.
Parayı geri istedi olayını anlamadım? Size takılanı takanlar veya evlatları evlenince geri takmanız gerekir zaten. Altın hibe değil ki. Gün gibi düşünün

Parayı geri istedi olayını anlamadım? Size takılanı takanlar veya evlatları evlenince geri takmanız gerekir zaten. Altın hibe değil ki. Gün gibi düşünün

Biz düğüne katılmadik başka sehirdeydi. Eşimin ailesi gitmemiş. Oda parayı geri istedi. 300 liraydı altın değildi.

Bizde hediye olarak takılır. Hele ki akrabaysa düğünde borç niyetiyle takılmaz. Biz takmış olsak arkasını aramayız.

Yerinde olsam kendi tarafımdan gelen bütün takıyı anneme emanet ederdim. Kayınpeder öyle demiş zaten, siz de aynen yapın dediğini. Mobilya borcunu eşiniz odeyemezse gitsin babasindan para istesin. Düğünü onlar yapmış olsa tamam alsınlar ama borçları size yıkıp altınları cebe atmalari resmen dolandırıcılık.

X