Kayınpederim Düğünde Takılanları Aldı

Eşimin bedelli askerliğine gidecekti toplananlar. Şimdi yemeyip içmeyip bedelli parası biriktireceğiz de kalp kırmaktansa böyle olsun diyelim o halde
Kalp kırmak değil mesele hem geleneksel olanı yapmıyor hem size gelin şöyle yap böyle yap diyor . Madem böyle hiçbir şeye karışmıyor gelinlik beklemesin .

Emzirdim diyeceksin bir daha soramayacak aslında ..
Takıları bosverin de her gün neden konuşuyorsunuz ve size niye gelin diye hitap ediyor . Iki üç haftada bir konusmak yeterli çok bile
2 günde bir oğullarıyla görüntülü konuştuklarından ister istemez konuşmak durumunda kalıyorum da cevap muhteşemmiş bayıldım ahahahah

2 günde bir oğullarıyla görüntülü konuştuklarından ister istemez konuşmak durumunda kalıyorum da cevap muhteşemmiş bayıldım ahahahah
Konuşmak zorunda değilsiniz niye olasınız onlar konuşsun sizde işinize bakın ne meraklılar ne yaptın ne yedin ne oldu ya

Kalp kırmak değil mesele hem geleneksel olanı yapmıyor hem size gelin şöyle yap böyle yap diyor . Madem böyle hiçbir şeye karışmıyor gelinlik beklemesin .
Takılanları almak ayrı mesele zaten çalışan bir kadınım ve işten eşimden geç çıkıyorum. Ayrı haneye böyle bir soru yöneltilmesi hadsizlik gibi geliyor bana normal şartlarda da.

Bu olaydan sonra araştırdım da öyleymiş. Para mevzusundan eşimi ailesine düşürmek istemedim ama ya ne bileyim
tek bir şey söyleyeyim bir şey baştan nasıl başlarsa öyle devam ediyor. sen bir kere görmezden gelirsen sana daha çok haksızlık ederler. ha birden git büyük kavga çıkar demiyorum, eşinle konuş bu konuyu tartış eşinin yanında olması lazım , ailesine karşı kendisini de seni de ezdirmesin. olmuyor mu. eşinin ailesi ile güzelce konuş talep et. baktın olmuyor mu. gerekirse kız, gerekirse de küs. olması gereken bu. sen eğer ki bu durumu alttan alırsan bir duruşun bile olmaz ki.

ha eşinin babası çok acil bu takılara ihtiyaç duymuştur ne biliyim sağlık sorunları falan vardır ya da borç batağında falanlardır. o zaman bile bu takıları alırken size borç olarak almak istiyoruz demelilerdi. ki o bile yanlış.

dilerim akıllı davranırsın bu konuda kardeşim, ne diyim. üzüldüm sizin için.

Bugune dek es ailesine verilen altinlarin geri döndüğüne sahit olmadim, kimin taktiginin da hicbir onemi yok ustelik.

Ben de kaptirdim ve geri isteyemedim, surada bekleyeyim belki bana da bir fikir olur.

Merhabalar,
Eşimle mayıs ayında evlendik ve ailelerimiz ayrı şehirlerde olduğu için nikah ve düğün olarak iki ayrı organizasyon düzenledik. Nikah benim memleketimde düğün ise erkek tarafında oldu. Düğün sonrası eşimin ailesinden direkt balayına gittik ve sonrasında yaşayacağımız şehire döndük. Ailem bana nikahta takılanları verdi fakat eşimin ailesi taktıkları bilezikler harici takıları vermemişti. Bizzat sormamın doğru olmayacağını düşünüp eşime arkadaşının düğününde ne takacağımızı bilmediğimi çünkü düğünümüzde ne geldiğinden haberim olmadığını söyledim. O da annesini arayıp ona sordu. Annesi de arkadaşının taktığı tutarı söyledi ve o miktarı götürdük. 2 hafta sonra dayanamayıp eşime düğünde toplananların nolduğunu sordum. Babasıyla konuşmuş ve babası 'düğünde gelinle damadın üzerine takılan gelinle damadındır bana verilen damat tarafındır burada takılanlara karışmayın' demiş. Sorun şu ki düğünden önce de milleti gelinle damada takmamaları konusunda ikaz etmiş. Bu yüzdendir kimse bize bir şey takamadı :KK70:Eşim benim ailemin tüm takılanları bize verdiğini ve durumda benim aileme karşı mahcup olacağını söylemiş babası da bunun üzerine orada takılanları da kayınpederlerine geri ver o zaman demiş.

Düğün masrafı hariç evlilik masraflarımızın tamamını biz karşıladık. Bizim evliliğimiz için borçlandıklarından böyle bir yol çizildi desem de ben daha düğünümde ne kadar toplandığını bile bilmiyorum. Şu an mobilya taksitlerimizle bakışıyoruz anlayacağınız. Bununla birlikte neredeyse her gün her gün bana oğluma ne yaptın gelin diye soruyor kayınpederim. (Zıkkım kökü diyeceğim ayıp olacak...) Şükür ki farklı şehirlerdeyiz yoksa saygıda kusur etmekten korkardım doğrusu.
Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ve nasıl bir çözüm buldunuz? Deneyimli ablalarımın eşimin ailesine nasıl davranmam gerektiğine dair tavsiyelerine ihtiyacım var.
Oğluna ne yedirdigini çok merak ediyorsa madem evlendirmeseymis.ayrica şimdiden kural koymazsanız çok başınız ağrır suçlu olursunuz insan evladından almaz verir yeni yuva kuruyorsunuz sonuçta kpederin o günü beklemiş resmen canım

tek bir şey söyleyeyim bir şey baştan nasıl başlarsa öyle devam ediyor. sen bir kere görmezden gelirsen sana daha çok haksızlık ederler. ha birden git büyük kavga çıkar demiyorum, eşinle konuş bu konuyu tartış eşinin yanında olması lazım , ailesine karşı kendisini de seni de ezdirmesin. olmuyor mu. eşinin ailesi ile güzelce konuş talep et. baktın olmuyor mu. gerekirse kız, gerekirse de küs. olması gereken bu. sen eğer ki bu durumu alttan alırsan bir duruşun bile olmaz ki.

ha eşinin babası çok acil bu takılara ihtiyaç duymuştur ne biliyim sağlık sorunları falan vardır ya da borç batağında falanlardır. o zaman bile bu takıları alırken size borç olarak almak istiyoruz demelilerdi. ki o bile yanlış.

dilerim akıllı davranırsın bu konuda kardeşim, ne diyim. üzüldüm sizin için.
elbette dediğiniz gibi mevzu maddiyat da değil bana yapılan haksızlığa sinirleniyorum zaten ben de yoksa para dediğin 2 kuruş kazanılır. ben de dediğiniz gibi eşimin ailesiyle muhattap olmak yerine eşimle konuşarak içimi rahatlatmaya çalışıyorum ama aynı zamanda bunun ilişkimizi zedelemesinden de korkuyorum

Merhabalar,
Eşimle mayıs ayında evlendik ve ailelerimiz ayrı şehirlerde olduğu için nikah ve düğün olarak iki ayrı organizasyon düzenledik. Nikah benim memleketimde düğün ise erkek tarafında oldu. Düğün sonrası eşimin ailesinden direkt balayına gittik ve sonrasında yaşayacağımız şehire döndük. Ailem bana nikahta takılanları verdi fakat eşimin ailesi taktıkları bilezikler harici takıları vermemişti. Bizzat sormamın doğru olmayacağını düşünüp eşime arkadaşının düğününde ne takacağımızı bilmediğimi çünkü düğünümüzde ne geldiğinden haberim olmadığını söyledim. O da annesini arayıp ona sordu. Annesi de arkadaşının taktığı tutarı söyledi ve o miktarı götürdük. 2 hafta sonra dayanamayıp eşime düğünde toplananların nolduğunu sordum. Babasıyla konuşmuş ve babası 'düğünde gelinle damadın üzerine takılan gelinle damadındır bana verilen damat tarafındır burada takılanlara karışmayın' demiş. Sorun şu ki düğünden önce de milleti gelinle damada takmamaları konusunda ikaz etmiş. Bu yüzdendir kimse bize bir şey takamadı :KK70:Eşim benim ailemin tüm takılanları bize verdiğini ve durumda benim aileme karşı mahcup olacağını söylemiş babası da bunun üzerine orada takılanları da kayınpederlerine geri ver o zaman demiş.

Düğün masrafı hariç evlilik masraflarımızın tamamını biz karşıladık. Bizim evliliğimiz için borçlandıklarından böyle bir yol çizildi desem de ben daha düğünümde ne kadar toplandığını bile bilmiyorum. Şu an mobilya taksitlerimizle bakışıyoruz anlayacağınız. Bununla birlikte neredeyse her gün her gün bana oğluma ne yaptın gelin diye soruyor kayınpederim. (Zıkkım kökü diyeceğim ayıp olacak...) Şükür ki farklı şehirlerdeyiz yoksa saygıda kusur etmekten korkardım doğrusu.
Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ve nasıl bir çözüm buldunuz? Deneyimli ablalarımın eşimin ailesine nasıl davranmam gerektiğine dair tavsiyelerine ihtiyacım var.

Üzgünüm ama eşin bu kafayla yaşamaya devam ederse daha çok babası sizin paranızı çalar. Hırsızlık bu.

eşimin memleketinde aynı sizin düğün gibi kural varmış. zamanında öyle demişti takiyi anne baba alıyor diye. bende orda alirsalar bende bizim tarafta takılanların hepsini aileme veririm dedim. ne onlar alabildi takiyi ne ben aileme verdim. hepsi bizim oldu.

eşimin memleketinde aynı sizin düğün gibi kural varmış. zamanında öyle demişti takiyi anne baba alıyor diye. bende orda alirsalar bende bizim tarafta takılanların hepsini aileme veririm dedim. ne onlar alabildi takiyi ne ben aileme verdim. hepsi bizim oldu.
eşimin memleketinde takılar gelinle erkeğe verilirmiş ve eşim de babasıyla konuşana kadar böyle olacağını düşünüyordu :KK70: Siz iyi kurtulmuşsunuz

İkimizde çalıştığımız için borcu bu zamana kadar kapatmıştık. Geçen ayı da nikahta toplananla hallettik. Kendisi öyle para işlerine çok takılan birisi değil zaten çok umursamadı durumu :KK70:

Aynı şeyi onun ailesi değilde sizin aileniz yapmış olsaydı umursayıp umursamadığını görürdünüz
Bence haberi vardı yoksa bukadar rahat olamazdı

Üzerine bir bardak soğuk su için. Nikah benim tarafta dugun onların tarafinda olmuştu. Altınları benden sonra da almışlar bir kısmını. Üzerimden de aldılar. Geberesiceler.
Üzerimize hem ev masrafları hem de bedelli parasi kaldı hala ödüyoruz.
Sadece bilezik ve benim tarafın Altınları bana kaldı.
Ben es ailesi ile görüşmüyorum ama tek neden bu değil. Köylü kurnazı aileler bu işleri yapıyor.

Eşim benim ailemin tüm takılanları bize verdiğini ve durumda benim aileme karşı mahcup olacağını söylemiş babası da bunun üzerine orada takılanları da kayınpederlerine geri ver o zaman demiş.
Böyle diyen bir adam hayatta o parayı geri vermez üzgünüm yine de eşinizin bu durumdan çok da habersiz olduğunu düşünmüyorum ama ilişkiyi devam ettirebilmek için sanırım bazı şeyleri tolere etmek gerekiyor.
Ayrıca bir daha ne yediniz diye sorarsa bu ay takılara güvenerek alışveriş yaptığımız için borç ödüyoruz ve açık verdik takılırı ne zaman göndereceksiniz ona göre mutfak alışverişi yapacağım diyebilirsiniz😁🙈

Üzerine bir bardak soğuk su için. Nikah benim tarafta dugun onların tarafinda olmuştu. Altınları benden sonra da almışlar bir kısmını. Üzerimden de aldılar. Geberesiceler.
Üzerimize hem ev masrafları hem de bedelli parasi kaldı hala ödüyoruz.
Sadece bilezik ve benim tarafın Altınları bana kaldı.
Ben es ailesi ile görüşmüyorum ama tek neden bu değil. Köylü kurnazı aileler bu işleri yapıyor.
Bu durum eşinizle aranızı açtı mı acaba

Nasıl yaa... Hadi kendi akrabalarının taktıklarını aldılar diyelim (ki buna bile hakları yok) , arkadaşınızın taktığını niye alıyorlar? Arkadaşınızın takısı size ulaşmıyor, ama ona takacağınız takı yine sizden çıkacak.
Kayınpederi arayın ve isteyin takıları. Arkadaşıma takacağım deyin.

X