Kardeşimin dersleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
her adim pesinde ailesi olursa tabii ki sorumluluk almaz. cok sinir bozucu yaa asla yapmayacagim bir sey. benim (cok yakin oldugum) ablamin evlilik arifesinde ceyiz götürmesi, ev dizmesi vs vs vardi. haftasonlari calisirdim ama istesem izin günümü israrla da olsa degistirebildigim bir işim vardi. onda bile kıymetli bir haftasonu izninde ceyiz tasima ev dizmeye gidersem bunun fedakarlik olarak gorecegimi, evlenme sirasi bana gelince ablam is guc, coluk cocuk kalkip gelmezse beklenti icinde olacagim icin icten ice gicik olacagimi düşünüp aramiz bosuna bozulmasin diye ise gittim:)) guzel bahar haftasonu iznimi harcamadim. (tabii sonradan baska eve tasininca musaitsem detayli temizliğe vs yardima gittim. ama tamamen içimden gelen ve beni zora sokmayacak seylerdi) şimdi ondan hic bir beklentim yok, bir sey yaparsa sadece icinden geldigi icin yapar-benim gibi.

bu dunyada büyük fedakarlik yapmis hic kimse hic kimseye asla yaranamaz. dedeler bile ne kadar mal mulk birakir cocuklari miras jcin birbirine girer yine yaranamaz :)
bilmiyorum, benim annem ozellikle kardeslerine karsi asiri fedakar bir kadin. kardesinin cocuklari evlenecek diye bjr ay onlarin evinde kamp kurar dikis makinasj basinda calisir her istediklerini dikerdi. bir diger kardesinin cocuguna on sene baktibatip duran kardesine esinin ter ile kazandigi paralari sacti durdu. ve asla yaranamadi. onca ugrastigi kardesi ve çocukları kendi kızının düğünü zamaninda "yardim lazim mi" diye bile aramadi, on sene cocuguna annelik ettigi kadina bu surecte kötü seyler soyledigi icin kadin kulis yapti herkesi anneme dusman etti, paralari ezdigi kardesi iyiyken sürtmeye, batınca kuyrugunu kistirip gelmeye devam etti..
heralde anneme o kadar gıcık olarak büyüdüm ki hayattaki dengeyi bozmamak icin iki gözümün cicegi olsun yine de kendime engel oluyorum, içimden de gelse kendimden verecegim o fedakarligi yapmiyorum

Sizler eşiniz tayin olunca hemen işinizi düzeninizi bozup gider misiniz? Çalışıyorsunuz ve işinizi beğenmeseniz de güzel bir kazancınız olsa eşim tayin oldu gidecek diye emek verdiğim işimden bir çırpıda neden vazgeçip gidip ev hanımı olayım? Benim 2 arkadasim esleri asker cocuklari var ve bir sene gitmediler ofislerinin baslarinda durmak ve düzenlerini bozmamak için eslerinin tayin oldugu ile. Ayrica ben geçen seneyi esimin eğitimi var diye Ankarada gecirdim, işimi boşlamadım ama yeni iş almıyorum gideceğim diye.Bebek babasını görmeyecek diye ben de üzülüyorum ama benim de işim var ve en az eşim kadar kazaniyorum, ki kazanmasam bile beni işi tamamen bırakıp ofisi kilitleyip gitmek, hem de yeni anne iken aşırı kötü etkiler. En sonunda vazgeçmek durumunda kalsam bile bir şekilde sürdürebileceğim hale getirme ihtimalim var burada şu an dahi ona çalışıyorum. Hamile halimle bile sırf tayinli bir isim olsun diye çalıştım. Kpss konusunda da eğer hamileliğim 3 4 ay yat asla kalkma şeklinde geçmeseydi belki Kpss de olurdu, kardeşimle ilgili bir şey değil, ona da böyle demedim. Kaldı ki 86.5 ile su anda düz memur olarak atanacak olsam onu da kabul ederim. Benim iş seçtiğim bile yok eğitimime rağmen sırf eşimle uyumlu bir hayatım olsun ama çalışma hayatından da kopmayayim diye düşündüğüm için. Bence bana işini bırak git diyenler benden daha fedakar. Ben hiçbir şey için kolay kolay işini bırakacak bir kadın değilim, fıtratım böyle ve bulunduğum şehirde kardeşim için değil kendim için belki 3 belki 6 ay daha kalabilirim.

Ben asıl şunu merak ettim, siz böyle sürekli kendi ailenizin evindeyken eşiniz bundan rahatsız olmuyor mu?
Üstelik doğum yapınca altı ay eşinizden ayrı kalmayı planlıyorsunuz, eşiniz ne diyor bu fikre?

Herkes üniversite okuyacak diye bir kural yok. Sizin sorununuz kendisi hazir olmadigi birini hatirlamaya calismaniz. Aileniz de onun simarikliklarin arkasinda duruyor. Bir daha düzeninizi bozmayin ona ders calisacagim diye. Bakin hamilesiniz bebek olunca zaminiz da olmayacak, ama stesten uzak durmaniz önemli. Kardesiniz de basinin caresine bakacak. Isteyene youtube da Video felan da var. Madem Aileniz cok biliyor dershane parasini cikartsinlar bu sene

Ben asıl şunu merak ettim, siz böyle sürekli kendi ailenizin evindeyken eşiniz bundan rahatsız olmuyor mu?
Üstelik doğum yapınca altı ay eşinizden ayrı kalmayı planlıyorsunuz, eşiniz ne diyor bu fikre?
Sürekli kendi ailemin evinde değilim günde 5 saat falan gidiyorum. Sonra da geri dönüyorum. Eşimle birlikte uyuyup kahvaltı yapıyorum akşam yemeğini annem benimle yollar ya da eşim bizimle yer bazen o gelir beni almaya. Eşimle ailemin arası gayet iyi. Benimle de arası gayet iyi. Benim eşim 2 sene stajı süren bir iş yapiyor, bu sene staji bitecek, tayin olacak. Bir sene kendi basina gitti geldi olduğumuz şehre ama çok yakında idi staj yaptığı yer. Sonra Ankaraya gitti ben de onunla gittim bu defa işi gücü bırakıp. Şu anda bitirme sınavına çalışıyor günde 8 9 saat ben de onun calistigi zaman diliminde kardeşime yardım ederdim diye düşünüp ailemin yanına geliyorum evlerimiz aracla 5 dakika. Ayrıca benim de bir isim var ve haftada en az iki gün ise gitmem gereken ve evden calisabilecegim bir iş. Ama şehir değiştirirsem bunu yapamam. Ve benim için ve eşimle olan ailemiz için de işim önemli, az kazanmiyorum ama şehir degistirmek ofise kilit vurmak sıfıra düşmem demek. Ben de bazı yorumlarda hemcinslerimin benden daha duygusal ve fedakar davrandığını düşünüyorum. Elbette bebek babası ile büyüsün eşime kaç kez 3 ay sonra ben gelirim dedim o da bebek doğsun duruma göre bakarız sen üzülme, ben gerekirse cuma günü pazartesi sabah giderim ise dedi. Ben kendimi ilk mesajda sınırlı şekilde izah ettim, doğal olarak beni ve koşullarımı bilmiyorsunuz ve belki eksik anlatım belki tüm yorumlarımı okumadığınız için tam olarak içinde bulunduğumuz hali anlamıyorsunuz diye düşünüyorum yahut da dediğim gibi bazı hemcinslerim işinden gücünden bana göre daha kolay vazgeçecek ve evde oturacak, çocuğa tek başına bakacak güçte ama ben değilim.

Gayet de değilim neden vazgeçmek zorunda olan kadın olsun. Sasirmaniz bana komik geliyor.
cocugun babasiyla saglikli bir iliskisi olmasi ikinci planda mi?
adam misafir cocugu gibi haftasonu görecek cocugunu. bu mantikli mi? ofisinizi kapatmayin madem ucretsiz izin alin gidin esinizle. en azindan ilk zamanlar adam babaligini yapsin. sonra yabancilasirlar cocukla..bag dedigin sey cok hassas bir sey.
ayrica ailenin de sana karsi cok verici olduğunu yazmistin. sen dogum iznindeyken zorlanirsan annen atlayip gelemez mi birkac ay?
bilemedim bu nasil bir evlilik. bebek dedigin neneye dedeye ihtiyac duymaz, anneye babaya ihtiyac duyar.
ayrica evde devamli aglayan bir bebegin gürültüsü sinav senesindeki kardes icin de kötü olur muhtemelen

Bağ konusunda haklısınız bunu ben de düşündüm. Ağlayan bebek konusunu zaten aileme ben söyledim, kardeşim çalışamaz üzülürüm ben bir şekilde gideyim diye. Bebekle bağ konusu önemli ama bizim bir evimiz yok kiracı olacağız eli yüzü düzgün bir ev eşimin muhtemel maaşının yarısına yakın olacak, ekstra borçlarimiz var, üzerine benim çalıştığım iş benim ofisim izin almama gerek yok. Boş kaldıkça zaten eşimin yanına giderim o da bizi götürür getirir. Ama ben ekonomik özgürlüğe değer veren ve hep çalışmış biri olarak yıllardır çalıştığım işi bir çırpıda bırakamam.

Çok ilginçsiniz. Bebeği kendinize mi yaptınız?? Mitoz bölünme falan. Babası ya hani o da.
Yahu bence siz de ilginçsiniz. Eskiden babalar gurbete gidiyordu iş için mitoz bölünme mi vardi çocuklarını bırakıp gidiyorlardı senelerce. Ben de bir şekilde çalışmaya mecburum ve isim sadece bu şehirde yapabileceğim bir iş. Bana bu kadar dramatize edilmesi garip geliyor.

Ayrıca evliligim sorgulanacak bir evlilik değil. Eşimle, bebeğimle, ailemle gayet mutluyum. Bence sizler çok fedakar insanlarsınız. Bana bir kadını işini bırakmasına zorlamak, daha dogrusu isini yapma git kocanla bebeğinle tayin oldugu ile demek komik geliyor hele de adı Kadınlar Kulübü olan bir forumda. Neden işimi bırakayım ki hem maddi hem psikolojik olarak ihtiyaç duyuyorum? Babası bebekle bağ kursun elbette ama bunun için benim işimi bırakmama gerek olmamalı. Ailem yani eşim zaten beni anlıyor, ikimiz de bebeğimiz icin ve ailemiz için gerekirse fedakarlik yapar 6 ay ayri kaliriz. Bir an boş bulundum, burada sizlerin fikrini sordum ve yorumlarınız için teşekkür ederim, hepsinden faydalandım. Ama şunu anladım koşullarinizi tam olarak bilmeyen insanlar kendi çerçevelerinden hayata bakıyor ya da sığ bir bilgiyle yorumluyor. Kendinizi açıklama yaparken buluyorsunuz en son. Bu da bir işe yaramıyor. Hepinize teşekkür ederim.

İnanın aynı seyleri kız kardeşimde yasadık aramızda 9 yas var. Ben evin buyuk cocugu hep yokluk zamanına denk gelen, okul konusunda yönlendirmede tecrübesiz Aile zamnında yetişen, kendi emeklerimle derecelere girmiş ve sonunda atanmıs biriyim. Kardesimin dünya yansa umrunda değil. Tabi babamın artık maddi durumu daha iyi kardesimde barajı zor geçiyordu özel üni dağlık bölümüne kaydettirdim, yetmedi harçlığını babam bol yolluyor diye annem kızardı ben harcayamadım bir kez okul okunuyor diye anneme mudahale ettimedim rahat rahat okudu.
Pandemi oldu online sınavlarını ben geçtim yoksa bet kalacaktı. Mezun oldu 2 sene evde oturdu ya sen saglıkcısın zibilyon tane hastane var basvurmadı bile sebebi ise işe almıyorlarmıs öyle oluyormus arkadaslarında. Kpss için ben de kızım bebekken bırakıp annemlerde kaldım cogu zaman ders çalıştırmak için. Hep aynı bahaneler senin zamanında pandemi yoktu fln. E dedim benim zamanımda youtube yoktu suan önünde sınırsız kaynak var maddi imkan var. Ben kitaplarımı siler tekrar çözerdim.
Sonuç ne mi oldu ben kardeşime ders anlatırken kızdıgım için gururu incinmiş ve herkes bana cephe aldı eşim de çok kızdı artık yeter kendi istemediği sürece sen suclu olcaksın deynce baya olaylardan sonra kendimi geri çektim. Suan markette kasiyer olarak çalışıyor canı cıkıyor ve annem hala senin gibi rahat değil o çok ezildi diye aglıyor ama zerre umursamıyorum artık kendi istedi deyip konuyu kapatıyorum.
Benden tavsiye düzelmiyor bacım kendi galine bırak hem aileni hem kendini yıpratma

Bu yorumunuz için gerçekten çok teşekkür ederim. İnşallah kardeşinizin de kardeşimin de yolu açık olsun. Anlattıklarınızla benzer durumlar benim için de gerçekten geçerli. İnsanın kardeşi ne kadar umursamiyorum dese üzülüyor. Geldi daha demin ben de ondan özür diledim o da benden özür diledi. Biz barıştık. Ben fevri konuştum biraz benim hatam. Bir kez daha şans vereceğim, zaten ben ona ders anlatayım sadece gibi bir durum yok. Dershaneye de gidebilir ancak benim kardeşim diğer derslerden fule yakin yapıyor matematik sıfır, ben sürekli zaten ders anlatamam özel ders de alacak. Umarım düzelir diye umut ediyorum

Ahahhaa gerçekten hadsizsiniz. Çocuk yapan her kadın kocasının peşinde gezsin çalışmasın bu mu yani hayata bakış açınız. Komik.
Plansız programsızlığınızın cezasını neden el kadar bebek çekecek, eşin tayin olsaydı sen kpss kazansaydın taşınsaydın öyle yapsaydın çocuğu, 6 ay babadan yenidoğan ayırmak sana mantıklı geldiyse benim bakış açımı anlayamazsın zaten

Şimdi ben bunlar dışında olaya şurdan bakıyorum. Öncelikle ev hanımlığı fobinizi bir kenara bırakın. Bir süre kendinizi evinize ve bebeğe alıştırın. Ben sizin yerinizde olsam o iş yerini kapatırdım. Çünkü ben bunun faydasını gördüm. Eşim bebeğimize bebeğim de eşime kolay alıştı. Sorumluluk aldı. Şu an ofise onları bırakıp rahat gidebiliyorum. Lohusalık hamilelikten çok daha farklı. Eşinizin yanınızda olması çok önemli. Sonra iletişim kopukluğu çok fazla oluyor. Son olarak gözünüzü korkutmak istemem ama bir arkadaşım ailesinin yanında geçirdi lohusa dönemini. Maalesef odun eşiyle aynı eve girdiğinden beri 4 senedir aralıksız kavgalar ediyorlar. Adam ısrarla evin içinde çocuğun sorumluluğunu almıyor. Bunlar hep yaşanmış / benim eşim farklı diyenlerin hep aynı döngüye girerek yaşadıkları. Çok uzun yazdım kusura bakmayın. Şimdiden bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın:) Şu an en önemli kişi sizsiniz.

Ne demek rica ederim. Benim kardesmde özel ders aldı dershaneye gitti. Sadece mat yoktu. Benim de mat cok iyiydi. Biz de iki kardes olarak tabi ki en sonunda sarıldık birbirimize fakat İş sınavdan sonra baska yerlere evriliyor. Mezun oldu iş bulsana kardesine dendi, başka alana işe girdi çok ezikiyor mudahale etsene denei vs vs. Lütfen bu dengeyi güzel kurum yoksa ilerde bir hayal kırıklıgı kalıyor. Özellikle anne baba o dengeyi çok saglıklı kuramıyor. Aslılan su imiş isteyen bir şekilde çalışıyor ve biz anne baba değiliz ablayız. Sorumluluk anne baba da. Bunu geç anladım ben. Hep kendi cocugummus gibi daha iyi olsun şöyle olsun böyle olsun yönlendirmeye calıstım. Keske baştan hayatına o kadar mudahil olmadaydım diyorum simdi. Umarım daha iyi yerlere huzurla gelir kardesnz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…