Kardeşimin dersleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşimin burada olduğu süreçte yani aynı şehirde olduğumuz süreçte eşim de kurumunun atanması için başarılı olmasını şart gördüğü sınava çalışacak. Buraya yazınca bazı kısımlar eksik oluyor ve benim olayımda bebek doğana kadar muhtemelen eşim burada ve girecegi kurum sınavı mülakatı vs var yeniden. O bunlara çalışırken ki günde 8 9 saat calisiyor. Ben de kardeşime ders anlatırım diye düşündüm. Yani günün tamamını ailemle gecirmiyorum eşimin de ders çalıştığını 5 6 saatini ailemle geçirip kendi evime gidiyorum. Ailem de bu süre içinde hem eşime hem bana yardımcı olmuş oluyor zaten. Eşimin atanacağı zaman dilimi ise Ocak Mart arasi. Ben kardeşimi sınava calistiracagim için değil, bebek doğacak, lohusa olacağım, ayrıca da benim de ofisim var ve çalışıyorum. Eşim bebeği görecek diye işimden fedakarlik edecek zihne sahil değilim ve yardim almam gerektiğinin farkındayım. Yazdıklarımın hiçbir yerinde de ben bu sene kardeşim için burada duracağım demedim. Ben serbest meslek erbabıyım, gittiğim her şehirde işimi sürdüremem, eşim ve bebek nedeniyle de işimi bırakmam gerektiğini düşünmüyorum ki isim buna müsait değil. İşimi bırakmam bile süreç gerektiren bir şey.
o zaman hamileliğinize, bebeğinize, kendinize odaklanın derim nacizane. kardeşe bu kadar yardımcı olmaya çalışmak bana karşıdakinin böyle bir talebi yokken umutsuz geliyor.

İnanın aynı seyleri kız kardeşimde yasadık aramızda 9 yas var. Ben evin buyuk cocugu hep yokluk zamanına denk gelen, okul konusunda yönlendirmede tecrübesiz Aile zamnında yetişen, kendi emeklerimle derecelere girmiş ve sonunda atanmıs biriyim. Kardesimin dünya yansa umrunda değil. Tabi babamın artık maddi durumu daha iyi kardesimde barajı zor geçiyordu özel üni dağlık bölümüne kaydettirdim, yetmedi harçlığını babam bol yolluyor diye annem kızardı ben harcayamadım bir kez okul okunuyor diye anneme mudahale ettimedim rahat rahat okudu.
Pandemi oldu online sınavlarını ben geçtim yoksa bet kalacaktı. Mezun oldu 2 sene evde oturdu ya sen saglıkcısın zibilyon tane hastane var basvurmadı bile sebebi ise işe almıyorlarmıs öyle oluyormus arkadaslarında. Kpss için ben de kızım bebekken bırakıp annemlerde kaldım cogu zaman ders çalıştırmak için. Hep aynı bahaneler senin zamanında pandemi yoktu fln. E dedim benim zamanımda youtube yoktu suan önünde sınırsız kaynak var maddi imkan var. Ben kitaplarımı siler tekrar çözerdim.
Sonuç ne mi oldu ben kardeşime ders anlatırken kızdıgım için gururu incinmiş ve herkes bana cephe aldı eşim de çok kızdı artık yeter kendi istemediği sürece sen suclu olcaksın deynce baya olaylardan sonra kendimi geri çektim. Suan markette kasiyer olarak çalışıyor canı cıkıyor ve annem hala senin gibi rahat değil o çok ezildi diye aglıyor ama zerre umursamıyorum artık kendi istedi deyip konuyu kapatıyorum.
Benden tavsiye düzelmiyor bacım kendi galine bırak hem aileni hem kendini yıpratma

Pandemi oldu online sınavlarını ben geçtim yoksa bet kalacaktı. Mezun oldu 2 sene evde oturdu ya sen saglıkcısın zibilyon tane hastane var basvurmadı bile sebebi ise işe almıyorlarmıs öyle oluyormus
Kardeşinizin yerine sınava girmek, kardeşinizle beraber okuyan diğer öğrencilerin de hakkına girmek mi ablalık ? Kendi okumadığı sağlık bölümü diplomasıyla sağlık sektörüne de girmemeli zaten kardeşiniz. Keşke şu hile hurdanız için güzel bir yaptırım olsa. Kardeşinizin diploması iptal edilmeli, siz de ciddi bir ceza almalısınız. Herhangi bir kamu kurumunda iseniz oradan atılma vb gibi ciddi bir yaptırım ancak durdurur siz ve sizin gibileri.

Merhabalar,
Benim kardeşim 3. kez üniversite sınavına hazırlanacak. İlk 2. sene dershaneye gitti. Fakat dershaneden de yeterli derecede fayda alamadı. 300 bin sıralama yaptı eşit ağırlıkta. Geçen sene 40 gün ailemin evine gidip(eşimle ayrı şehirlerde) aralıksız ders anlattım ona günde 5 saat falan. Ama ben gittim dersleri saldı. Biraz da onun için 40 gün kaldım. Baktım ben anlatınca yapıyor. Özel ders vs vermiş biriyim. Matematiğim iyidir. Bu sene dershaneye vermedik. Kardeşimin tek kötü dersi matematik ve dilbilgisi. Bunlar için yetemediğim yerde özel hoca da tutacağız.Ben şu anda hamileyim ve ailemle eşim aynı şehirde. Yarın başlayacak idik. Bana ben Matematikte temel kavramlardan başlamam işte çok kolay vs dedi kardeşim bugün. Ben de aşırı sinirlendim dedim ki her sene aynı b.ku yiyorsun ona çalışmam buna çalışmam. Ben senin için hamile halimle ne kadar verimli olurum diye onu düşünüyorum diyerek sinirlendim. Ama artık canıma tak etti. Ailem beni hakaret etmekle ve yaptığımı kardeşimin kafasına kakmakla tenkit etti. Ama bence yaptığı artık şımarıklık, bilmesi lazım. Neymiş ben her sene aynı b.ku yiyorsun diyerek ona küfür etmişim. Benim emeklerimin bu denli hiçe sayılması sinirlerimi bozdu, sizce çok mu haksızım yani bir her sene aynı haltı yiyorsun demekle hakaret ettiğim için suçlu mu oluyorum?
2 sene dersane geçmişi var,olmayınca olmuyor.Herkes ünv okumak zorunda değil.Demekki içinde yok Bir işe girsin çalışsın.İşe gitmem,okumam evde oturacam diyorsa sizin yapacağınız bir şey yok. Hedef koymak, hırs yapmak,amaç için uğraşmak içten gelen bir şey dürte dürte bir yere kadar.....

Sen elinden geleni fazlasıyla yapmışsın. Senin bu yaptıklarını çoğu ana baba yapmıyor. Kardeşin neye nasıl çalışacaksa kendi bildiği gibi çalışsın, boş ver artık. Kendini düşünmeyeni sen hiç düşünme.

Bak yakında çocuğun olacakmış. Kardeşine harcadığın enerjiyi çocuğuna harca, karşılığını kat kat alırsın.
Kardeşi için bir şey yapmıyor ki. Yaptıklarının hepsi hem kardeşine hem de kök ailesine ve yaşamlarına zarar veren davranışlar. Birisinin evde bağıra çağıra 5 saat ders anlatıp, sürekli kafanıza kakması; "ben şunu yaptım, ben bunu yaptım, ben, ben, bennnn..." deyip durmasının ders çalıştırılan kişiye faydası değil zararı olur ancak.

Aile evinde günde 5 saat zaman geçirmeyi bırakıp, kardeşinin ve kök ailesinin hayatına bu kadar dahil olmayı bırakmalı artık.

İlla birine ders çalıştırmak istiyorsa üstün yeteneklerini eşiyle paylaşabilir. Veya çocuk ve bebek bakımına zihnen hazırlanmak için o alanda okumalar yapabilir.

Çocuk doğunca ofise gitmeyi düşünen konu sahibinin bebeğine bu sırada kim bakacak mesela ? Bebeğine annesinin evinde bakılırsa, kardeşinin özel alanı, sessiz bir ortamda dinlenme ve ders çalışma hakkı da gasp edilmiş olacak.

Kimse bencilliğini özveri olarak göstermeye çalışmasın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X