Kardeşimin dersleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ahahhaa gerçekten hadsizsiniz. Çocuk yapan her kadın kocasının peşinde gezsin çalışmasın bu mu yani hayata bakış açınız. Komik.
Siz iyi misiniz? Bebek planınızı ona göre yapmalıydınız o zaman . Kimse işi tamamen bırak evinin kadını ol demiyor, çocuğu babadan ayıracak bi durum olacağı barizse onu önceden düşünmeniz gerekirdi. Çocuk bu, süs bitkisi değil

Plansız programsızlığınızın cezasını neden el kadar bebek çekecek, eşin tayin olsaydı sen kpss kazansaydın taşındaydın öyle yapsaydın çocuğu, 6 ay babadan yenidoğan ayırmak sana mantıklı geldiyse benim bakış açımı anlayamazsın zaten
Siz beni tanımıyorsunuz, çocuğun nasıl olduğunu bilmiyorsunuz, korunurken de çocuk sahibi olan insanlar var neticede. Ayrıca benim ne durumda nelere ne kadar emek verdiğimi bilmiyorsunuz. Türkiyede sınava giren yaklaşık 15 bin kişinin içinde 3 sınavı da kazanan 16 kişinin olduğu bir sınavda ben derecelerle o 3 sinavi kazanmış ve mülakattan haksız yere elenmiş biriyim. Kpss puanım da oldukca iyi ama alanda özellikle ilk 100'deyim ama uzmanliklar sadece Ankarada ve esim tayinci diye buna sevinemiyorum. P3 puanim 86.5 ve bu beni yeterli alım olursa düz memur yapmaya yeter, ona da razıyım. Ayrıca mevcut işimden de iyi kazaniyorum. Tüm bunlar bir kenarda dururken emeklerimi çöpe atmam bir süreliğine de olsa mümkün değil. Tirnaklarimla kazıdım. 6 aya kadar yenidogani babasından ayırmak bana mantıklı gelmiyor. Ama her zaman her şey istediğimiz gibi olmuyor bazı zorunluluklarimiz da var. Yine de hamile ve emek vermiş ayakları üstünde duran bir kadına bu dediklerinizi söyleyecek tıynette olmadığım için çok mutluyum. Bu dediğiniz nedeniyle size hakkımı helal etmiyorum. Çok da umurunuzda olmaz ama bilin.

Evet suçlu sensin. Kendinin eşinin bebeğinin hakkına girdiğin için. Senin kardeşinin kapasitesi belli seneye de iyi ders çalışsa 280 binlerde olur zaten. Hayatına bak ondan bir cacık olmaz. Bırak ailen kıymetlileri ile uğraşsın. Doğumuna bile gelmeyecek ailen olmasa da olur

B
Şimdi ben bunlar dışında olaya şurdan bakıyorum. Öncelikle ev hanımlığı fobinizi bir kenara bırakın. Bir süre kendinizi evinize ve bebeğe alıştırın. Ben sizin yerinizde olsam o iş yerini kapatırdım. Çünkü ben bunun faydasını gördüm. Eşim bebeğimize bebeğim de eşime kolay alıştı. Sorumluluk aldı. Şu an ofise onları bırakıp rahat gidebiliyorum. Lohusalık hamilelikten çok daha farklı. Eşinizin yanınızda olması çok önemli. Sonra iletişim kopukluğu çok fazla oluyor. Son olarak gözünüzü korkutmak istemem ama bir arkadaşım ailesinin yanında geçirdi lohusa dönemini. Maalesef odun eşiyle aynı eve girdiğinden beri 4 senedir aralıksız kavgalar ediyorlar. Adam ısrarla evin içinde çocuğun sorumluluğunu almıyor. Bunlar hep yaşanmış / benim eşim farklı diyenlerin hep aynı döngüye girerek yaşadıkları. Çok uzun yazdım kusura bakmayın. Şimdiden bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın:) Şu an en önemli kişi sizsiniz. ☺️
Gerçekten çok teşekkür ederim. Eşim tüm iznini ilk dönemde kullanacak. Sonra da ben 3 aya giderim muhtemelen 6 ay deme nedenim ilk bebegim ve esim önerdi. Benzer şeyleri ben de düşünüyorum. Ama burada işine önem veren ailesini eşinin ve bebeğinin üzerinde tutan kadın ilan edildim. Kadın olmak, Kadınlar Kulübünde bile zor.

Siz iyi misiniz? Bebek planınızı ona göre yapmalıydınız o zaman . Kimse işi tamamen bırak evinin kadını ol demiyor, çocuğu babadan ayıracak bi durum olacağı barizse onu önceden düşünmeniz gerekirdi. Çocuk bu, süs bitkisi değil
Valla sizin de anlamadığınız şu benim işim bırakılınca sürdürülecek bir iş değil ve ise ihtiyacım var, haftada iki gün de kesinlikle bulunduğum şehirde olmaliyim, isimi birazcık büyütüp yanimda birini calistirip esimle birlikte yasamak ve onun oldugu ile tamamen gitmek istiyorum. Bebek de korunmama rağmen oldu şok oldum. Çocuğu da sürekli babasından ayrı tutacak değilim kendi işim giderim babasının yanına 2 hafta dururum arada. Sonra geri dönerim ben onun düzenini de bir şekilde kurarım. Ama bir sene daha benim işime ihtiyacımız var.

Merhabalar,
Benim kardeşim 3. kez üniversite sınavına hazırlanacak. İlk 2. sene dershaneye gitti. Fakat dershaneden de yeterli derecede fayda alamadı. 300 bin sıralama yaptı eşit ağırlıkta. Geçen sene 40 gün ailemin evine gidip(eşimle ayrı şehirlerde) aralıksız ders anlattım ona günde 5 saat falan. Ama ben gittim dersleri saldı. Biraz da onun için 40 gün kaldım. Baktım ben anlatınca yapıyor. Özel ders vs vermiş biriyim. Matematiğim iyidir. Bu sene dershaneye vermedik. Kardeşimin tek kötü dersi matematik ve dilbilgisi. Bunlar için yetemediğim yerde özel hoca da tutacağız.Ben şu anda hamileyim ve ailemle eşim aynı şehirde. Eşim arada başka bir şehre de işi için gidiyor ama Ocak ayında tayini çıkacak. Bebek de muhtemelen Ocak ayında doğacak. Bebek doğunca ailemin yanından hemen gitmemeyi düşünüyorum 6 ay kadar. Bakacak kimse yok, onların da gelebilecek halleri yok bu sene için. Eşimle aynı şehirde olmamıza rağmen ve belki de son yakın olduğumuz aylar olmasına rağmen ailemin yanında daha çok vakit geçirip kardeşime ders anlatmak istiyorum. Yarın başlayacak idik. Bana ben Matematikte temel kavramlardan başlamam işte çok kolay vs dedi kardeşim bugün. Ben de aşırı sinirlendim dedim ki her sene aynı b.ku yiyorsun ona çalışmam buna çalışmam. Ben senin için hamile halimle ne kadar verimli olurum diye onu düşünüyorum, eşimi evimi bırakıp buraya geliyorum, senin yaptığına bak. Geçen sene de seni çalıştıracağım diye oturup kendi işime gücüme bakmadım, Kpss çalışmadım 86.5'ta kaldım diye epey sinirlendim. Ama artık canıma tak etti. Ailem beni hakaret etmekle ve yaptığımı kardeşimin kafasına kakmakla tenkit etti. Ama bence yaptığı artık şımarıklık, bilmesi lazım. Neymiş ben her sene aynı b.ku yiyorsun diyerek ona küfür etmişim. Benim emeklerimin bu denli hiçe sayılması sinirlerimi bozdu, sizce çok mu haksızım yani bir her sene aynı haltı yiyorsun demekle hakaret ettiğim için suçlu mu oluyorum?
Doğumdan sonra 6 ay ailenle mi kalacaksın 😱😱 yaptığın biraz bencillik değil mi ? Sen artık evlisin ve kocan var.

Valla sizin de anlamadığınız şu benim işim bırakılınca sürdürülecek bir iş değil ve ise ihtiyacım var, haftada iki gün de kesinlikle bulunduğum şehirde olmaliyim, isimi birazcık büyütüp yanimda birini calistirip esimle birlikte yasamak ve onun oldugu ile tamamen gitmek istiyorum. Bebek de korunmama rağmen oldu şok oldum. Çocuğu da sürekli babasından ayrı tutacak değilim kendi işim giderim babasının yanına 2 hafta dururum arada. Sonra geri dönerim ben onun düzenini de bir şekilde kurarım. Ama bir sene daha benim işime ihtiyacımız var.
Umarım hakkınızda hayırlısı olur, ama bebek baba bağı çok çok önemli gerçekten. Ileride pişman olmayın diye ben yine de söyleyeyim

Çabalamanız boşa gittiği için sinirleniyorsunuz tamam haklsınız ama herkes sizin gibi hırslı olmak zorunda olmak değil
çırakta lazım,mc donalds çalışanı da lazım, satış danışmanı da lazım verin çalışsın benim halamın kızını kuaförün yanına kalfa olarak vermişti bitlendi 🤓🤓🤓🤓🤓🤓 falan ben okuyacagım dedı mimar sinan üniversitesini kazanıp bitirdi o sinirle yani diyeceğim o ki bırakın hayatın akışını anlasın siz ömür boyu yanında kalamazsınız

Çabalamanız boşa gittiği için sinirleniyorsunuz tamam haklsınız ama herkes sizin gibi hırslı çalışmak zorunda olmak değil çırakta lazım,mc donalds çalışanı da lazım satış danışmanı da lazım verin çalışsın benim halamın kızını kuaförün yanına kalfa olarak vermişti halam bitlendi 🤓🤓🤓🤓🤓🤓 falan ben okuyacagım dedım mimar sinan üniversitesini kazanıp bitirdi o sinirle yani diyeceğim o ki bırakın hayatın akışını anlasın siz ömür boyu yanında kalamazsınız
Haklısınız, yorumunuz için tesekkür ederim. Haksız olduğum yerleri ben de anladım zaten.

Eşiniz çok sessiz sakin bir adam mi?
Kardeşinizi sınava hazırlayacaksınız diye evliliğinizi tehlikeye atıyorsunuz farkında mısınız?
Kac tane normal insan sizin yaptığınız saçmalığı kabul eder?
Çocuğunuz olacak 6 ayı gözden çıkarmışsın hemen eşinizden ayrı kalmak için.
Siz kendinize gelip bu ders anlatma işimden vazgeçin. Kardeşiniz istiyorsa yeniden sınava hazırlanmak kursa gitsin, ne yapıyorsan yapsın. Maddi yardımda bulunulur duruma göre ama sizinki gibi başka işi, gücü , sorumluluğu yok gibi kendini kardeş sınavına hazırlama çok manasız nereden baksam.
Katiliyorum. Nerdeyse 1 yila yakin esinizren ayri kalacaksiniz aebep ? Bana cok sacma geldi bu kadar fedakarlik yapma durtunuz ayrica madem yapiyorsunuz kimseye lafini yapmayin kardesinize b.k ve simarik deme hakkini kendinizde bulmayin. Alma verme dengesi diye bir sey var siz kendinizden bu kadar verirseniz maalesef cok uzulursunuz suan hamileleiginizin keyfini cikarip, cocuk bakim kitaplari okuyup yoga pilates nefes egzersizleri falan yapmaniz gerekirdi.

Hamileligimde 8 kiyap bitirdim avrupada yasiyirum burada herkes ailesinden uzak cocuguna kendisi bakiyor yani bence odaklanmaniz gereken sey kendi hayatınız bebeginiz ve esiniz.

Mune Mune bu konuyu kapatır mısın? Çünkü gerçekten yoruldum. Hamileyim ve gerçekten katlanamıyorum bazı yorumlara.
Şartlarınız bunu gerektiriyorsa yapacak birşeyiniz yok haklısınız. Türkiye şartlarında çocuklarımızın iyi bir şekilde büyümesi için paraya ihtiyaç var. İşinizi kaybetme lüksünüz yoksa katlanılacak. Merak etmeyin kendi eşimden bildiriyorum ilk 2 ay eline alamadı bebeği çok küçük diye diye ( evet 2 kiloydu çok küçüktü) 2. Aydan sonra ben ailemin yanına gittim 10 günde bir geldi 2 aylık sürede. Şuan 8 aylık sürekli kucağında. İçinde babalık duygusu varsa hertürlü o bağ kurulur. Kurmak isteyen çok güzel kuruyor. O kadar emek vermişsiniz herkes bunu görüyorken ailenizin size sitem etmesi yanlış .Kardeşinizden de özür falan dilemeyin ablası da bu lafı söyleyemezse bu neymiş canım. Hiç birşey yok gibi devam edin gününüze

Mune Mune bu konuyu kapatır mısın? Çünkü gerçekten yoruldum. Hamileyim ve gerçekten katlanamıyorum bazı yorumlara.

Gerilmeyin bu kadar. Stres hem size hem bebeginize zarar. Kimse kötülügünüz icin birsey demedi. Eminim sizde bazi durumlarin daha farkli ve rahat olmasini isterdiniz. Kendinizi imkan oldugu kadar stresten uzak tutun ve yardim etmek yerine bu durumda yardim alin. Allah saglikla kucaga almayi nasip etsin. En önemlisi o simdi

Sürekli kendi ailemin evinde değilim günde 5 saat falan gidiyorum. Sonra da geri dönüyorum. Eşimle birlikte uyuyup kahvaltı yapıyorum akşam yemeğini annem benimle yollar ya da eşim bizimle yer bazen o gelir beni almaya. Eşimle ailemin arası gayet iyi. Benimle de arası gayet iyi. Benim eşim 2 sene stajı süren bir iş yapiyor, bu sene staji bitecek, tayin olacak. Bir sene kendi basina gitti geldi olduğumuz şehre ama çok yakında idi staj yaptığı yer. Sonra Ankaraya gitti ben de onunla gittim bu defa işi gücü bırakıp. Şu anda bitirme sınavına çalışıyor günde 8 9 saat ben de onun calistigi zaman diliminde kardeşime yardım ederdim diye düşünüp ailemin yanına geliyorum evlerimiz aracla 5 dakika. Ayrıca benim de bir isim var ve haftada en az iki gün ise gitmem gereken ve evden calisabilecegim bir iş. Ama şehir değiştirirsem bunu yapamam. Ve benim için ve eşimle olan ailemiz için de işim önemli, az kazanmiyorum ama şehir degistirmek ofise kilit vurmak sıfıra düşmem demek. Ben de bazı yorumlarda hemcinslerimin benden daha duygusal ve fedakar davrandığını düşünüyorum. Elbette bebek babası ile büyüsün eşime kaç kez 3 ay sonra ben gelirim dedim o da bebek doğsun duruma göre bakarız sen üzülme, ben gerekirse cuma günü pazartesi sabah giderim ise dedi. Ben kendimi ilk mesajda sınırlı şekilde izah ettim, doğal olarak beni ve koşullarımı bilmiyorsunuz ve belki eksik anlatım belki tüm yorumlarımı okumadığınız için tam olarak içinde bulunduğumuz hali anlamıyorsunuz diye düşünüyorum yahut da dediğim gibi bazı hemcinslerim işinden gücünden bana göre daha kolay vazgeçecek ve evde oturacak, çocuğa tek başına bakacak güçte ama ben değilim.
Siz eşinizle aynı şehirde misiniz farklı şehirde misiniz asla anlaşılmıyor. Konunuzda da birkaç yerde aynı şehir bir yerde de ayrı şehir yazmışsınız. Burda yazdığınıza göre de aynı şehirdesiniz beynim yandı. Madem aynı şehirdesiniz sanki kilometrelerce uzağa bebeğinizle gidecekmişsiniz gibi anlatmasaydınız belki daha az tepki gelirdi. Bakacak biri yok diyorsunuz ailenize gitmek istiyorsunuz 6 ay falan ayrı kalmaktan bahsediyorsunuz ama onun yerine anneniz size gelebilir aynı şehirdeyseniz. Ki öyle oluyor genelde. Siz buraya şu kadar ay ayrı kalacağız falan yazınca farklı şehirlere gidiyorsunuz gibi anlaşılıyor.

Siz eşinizle aynı şehirde misiniz farklı şehirde misiniz asla anlaşılmıyor. Konunuzda da birkaç yerde aynı şehir bir yerde de ayrı şehir yazmışsınız. Burda yazdığınıza göre de aynı şehirdesiniz beynim yandı. Madem aynı şehirdesiniz sanki kilometrelerce uzağa bebeğinizle gidecekmişsiniz gibi anlatmasaydınız belki daha az tepki gelirdi. Bakacak biri yok diyorsunuz ailenize gitmek istiyorsunuz 6 ay falan ayrı kalmaktan bahsediyorsunuz ama onun yerine anneniz size gelebilir aynı şehirdeyseniz. Ki öyle oluyor genelde. Siz buraya şu kadar ay ayrı kalacağız falan yazınca farklı şehirlere gidiyorsunuz gibi anlaşılıyor.
Eşimle evlendik, eşim benim işyerim var diye geldi ortak olduk. O benim şehrime taşındı. Sonra eşimle birlikte kazancımız iyi olmasına rağmen yaptığımız işi sevmediğimiz için oturduk sınava çalıştık evliliğimizin ilk senesinde o mülakatı geçti ben geçemedim. Sonra onun 2 yıl stajı vardı. Ama bulunduğumuz şehirde olmuyor staj. İlk sene evimize yakın bir ile staj yapmaya gitti geldi, ben de ofisimde çalışmaya devam ettim. Yani aynı ilde sayılırdık. Stajının ikinci senesi Ankarada idi, oraya taşındık birlikte, çünkü evimize uzaktı ve gelip gitmesi zor olurdu. Ben de işimi uzaktan ama işimin olduğu şehre gidip gelerek sürdürdüm. Yeni iş almadım, kurum sinavlarina ve Kpss'ye calistim, zaten taşınacağız, tayin olacağız staj bitiminde diye. Ama kurum sınavlarının mülakatindan elendim Kpss'de yeterli puani alamadim.
Eşim şu anda stajı bitti bitirme sınavına girmeyi bekliyor ve aynı ildeyiz. Günde 8 saat calisiyor ortalama. Ailem evimize 5 dakika aracla ben de günde 5 saat ailemle vakit geçiriyorum. Eşimin sınavı bitince ilk kez asaleten tayin olacak. O da bebeğin doğumuna denk gelecek yüksek ihtimal. O zaman iznini kullanacak ve bizimle kalabildiği kadar kalacak, evi taşıyacak ailem de taşınmasına vs yardım edecek evin. Eşim de orada bir düzen kurunca, ben mevcut işimi uzaktan sürdürebilir hale gelince onun yanına gideceğim. Tahmini olarak bebek doğduktan 3 ya da 6 ay sonra giderim. Ofisi de duruma göre kapatırım ya da kapatmam. Bebek de korunurken oldu, 3 yıllık evliyim. Ben de atandığımiz yerde olmasını istiyordum. Ama her şey karıştı. Buradaki yorumlar da her şey karışık olduğu için ve ben tam anlatamadigim ya da anlasilmadigim için yer yer bana incitici ve acımasız geldi.

İşte eşim de artık dillendi. Dediklerinizin hepsini söylüyor ve bazen bu gerçekler canımı sıkıyor. Ablayım ve hep kendimden feda ederek büyüdüm. Hep burs alacak kadar başarılı idim. Ailem benim eğitimim için masraf vs yapmadı. Diyorum ki oğlum ben başarılıyım, biliyorum, çalıştım ve nasıl çalışılır onu da biliyorum. Diyor ki sen lisede 4 sene dershaneye gittin senin zamanında pandemi yoktu okula gittin. Her şeye bir bahanesi var. Ben asıl annemle, kız kardeşimin onun önünde o haksız ama sen de hakaret ettin diye onu şişirmesine kızdım. Her zaman taşın altına elini koyan benim, doğal olarak öfkelenen, yanlış sözler söyleyebilen de ben oluyorum. Neden bu kadar kendimi paraladığıma gelince eşit ağırlıkta ilk 2000'e girip gidip iyi bir bölüm okudum, 5 defa kurum mülakatlarından elendim ama ailem varlıklı değil çareyi yine okumakta görüyorum, kardeşimin de bundan başka çaresi yokmuş gibi hissediyorum. Onu sevdiğim için de kendimi paralamak değil parçalıyorum. O kadar sinirlendim ve üzüldüm ki sırtıma göğsüme ağrı saplandı. Ama hamileyim ya annemin kafası şu, kendi oğluma böyle demezmişim, kardeşime hakaret etmişim.
Sen elinden geleni fazlasıyla yapmışsın. Senin bu yaptıklarını çoğu ana baba yapmıyor. Kardeşin neye nasıl çalışacaksa kendi bildiği gibi çalışsın, boş ver artık. Kendini düşünmeyeni sen hiç düşünme.

Bak yakında çocuğun olacakmış. Kardeşine harcadığın enerjiyi çocuğuna harca, karşılığını kat kat alırsın.

Eşimle evlendik, eşim benim işyerim var diye geldi ortak olduk. O benim şehrime taşındı. Sonra eşimle birlikte kazancımız iyi olmasına rağmen yaptığımız işi sevmediğimiz için oturduk sınava çalıştık evliliğimizin ilk senesinde o mülakatı geçti ben geçemedim. Sonra onun 2 yıl stajı vardı. Ama bulunduğumuz şehirde olmuyor staj. İlk sene evimize yakın bir ile staj yapmaya gitti geldi, ben de ofisimde çalışmaya devam ettim. Yani aynı ilde sayılırdık. Stajının ikinci senesi Ankarada idi, oraya taşındık birlikte, çünkü evimize uzaktı ve gelip gitmesi zor olurdu. Ben de işimi uzaktan ama işimin olduğu şehre gidip gelerek sürdürdüm. Yeni iş almadım, kurum sinavlarina ve Kpss'ye calistim, zaten taşınacağız, tayin olacağız staj bitiminde diye. Ama kurum sınavlarının mülakatindan elendim Kpss'de yeterli puani alamadim.
Eşim şu anda stajı bitti bitirme sınavına girmeyi bekliyor ve aynı ildeyiz. Günde 8 saat calisiyor ortalama. Ailem evimize 5 dakika aracla ben de günde 5 saat ailemle vakit geçiriyorum. Eşimin sınavı bitince ilk kez asaleten tayin olacak. O da bebeğin doğumuna denk gelecek yüksek ihtimal. O zaman iznini kullanacak ve bizimle kalabildiği kadar kalacak, evi taşıyacak ailem de taşınmasına vs yardım edecek evin. Eşim de orada bir düzen kurunca, ben mevcut işimi uzaktan sürdürebilir hale gelince onun yanına gideceğim. Tahmini olarak bebek doğduktan 3 ya da 6 ay sonra giderim. Ofisi de duruma göre kapatırım ya da kapatmam. Bebek de korunurken oldu, 3 yıllık evliyim. Ben de atandığımiz yerde olmasını istiyordum. Ama her şey karıştı. Buradaki yorumlar da her şey karışık olduğu için ve ben tam anlatamadigim ya da anlasilmadigim için yer yer bana incitici ve acımasız geldi.
Açıklama için teşekkür ederim şimdi anladım konuyu.
Burda konu açarken bazı detayları çok açık şekilde vermek gerekiyor mesela kardeşinizin en başta sizden yardım almak istemesi gibi. O bilgiyi vermediğiniz için "neden yaptın sanki senden isteyen oldu mu" diye yorumlar gelebiliyor.
Konuyla ilgili düşüncem kendinizi bu kadar yıpratmayın. Kardeşinizin okumaya gönlü yok. Tamam ilk sene dayıyı kaybetmiş ama bu bahane olmamalıydı. Hele ikinci sene zaten çalışmamış. Okumak isteyen ilk senesinde çok çabalardı, olmazsa da ikincide çalışmamazlık etmezdi. Üst üste sınava giren birisi için 300 bin sıralama çok kötü. Kardeşiniz için en iyisi olsun istiyorsunuz anlıyorum ama inanın herkes okumak zorunda değil ve herkesin hayatını da biz düşünmek zorunda değiliz.
Benim en büyük yeğenim mesela 8.sınıf oldu bu sene. Tembeller tembeli. Ailemizde ben böyle bir tembel görmedim tüm sülale içinde. Başlarda çok üzülüyordum ama bıraktım. Başkasının derdini ben mi çekeceğim? Bu kadar okumaya gönlü yoksa okumasın ben napabilirim? Siz de kendi çekirdek ailenize odaklanın. Kardeşiniz yerine başkasına özel ders verseniz parayı kırmıştınız şu an. Eşinizle de aynı şehirde olurdunuz.

Açıklama için teşekkür ederim şimdi anladım konuyu.
Burda konu açarken bazı detayları çok açık şekilde vermek gerekiyor mesela kardeşinizin en başta sizden yardım almak istemesi gibi. O bilgiyi vermediğiniz için "neden yaptın sanki senden isteyen oldu mu" diye yorumlar gelebiliyor.
Konuyla ilgili düşüncem kendinizi bu kadar yıpratmayın. Kardeşinizin okumaya gönlü yok. Tamam ilk sene dayıyı kaybetmiş ama bu bahane olmamalıydı. Hele ikinci sene zaten çalışmamış. Okumak isteyen ilk senesinde çok çabalardı, olmazsa da ikincide çalışmamazlık etmezdi. Üst üste sınava giren birisi için 300 bin sıralama çok kötü. Kardeşiniz için en iyisi olsun istiyorsunuz anlıyorum ama inanın herkes okumak zorunda değil ve herkesin hayatını da biz düşünmek zorunda değiliz.
Benim en büyük yeğenim mesela 8.sınıf oldu bu sene. Tembeller tembeli. Ailemizde ben böyle bir tembel görmedim tüm sülale içinde. Başlarda çok üzülüyordum ama bıraktım. Başkasının derdini ben mi çekeceğim? Bu kadar okumaya gönlü yoksa okumasın ben napabilirim? Siz de kendi çekirdek ailenize odaklanın. Kardeşiniz yerine başkasına özel ders verseniz parayı kırmıştınız şu an. Eşinizle de aynı şehirde olurdunuz.
Burada bir daha hastalık hamilelikle ilgili genelgeçer bir durumum olmadıkça konu açacağımı vs sanmıyorum. Buradan gitmeme nedenim kardeşim değil ama o yanlış anlaşılmasın, öyle olsa gecen sene burada isim de olmasına rağmen eşimle Ankarada olduğumuz vakit, eşimden en fazla 2 ay ayri kalmisimdir. Bu sene hele bebek varken ayrı kalmak ben de hiç istemiyorum aslında. Bakalım koşullar ne gösterecek? Yorumunuz için teşekkür ederim.

Merhabalar,
Benim kardeşim 3. kez üniversite sınavına hazırlanacak. İlk 2. sene dershaneye gitti. Fakat dershaneden de yeterli derecede fayda alamadı. 300 bin sıralama yaptı eşit ağırlıkta. Geçen sene 40 gün ailemin evine gidip(eşimle ayrı şehirlerde) aralıksız ders anlattım ona günde 5 saat falan. Ama ben gittim dersleri saldı. Biraz da onun için 40 gün kaldım. Baktım ben anlatınca yapıyor. Özel ders vs vermiş biriyim. Matematiğim iyidir. Bu sene dershaneye vermedik. Kardeşimin tek kötü dersi matematik ve dilbilgisi. Bunlar için yetemediğim yerde özel hoca da tutacağız.Ben şu anda hamileyim ve ailemle eşim aynı şehirde. Eşim arada başka bir şehre de işi için gidiyor ama Ocak ayında tayini çıkacak. Bebek de muhtemelen Ocak ayında doğacak. Bebek doğunca ailemin yanından hemen gitmemeyi düşünüyorum 6 ay kadar. Bakacak kimse yok, onların da gelebilecek halleri yok bu sene için. Eşimle aynı şehirde olmamıza rağmen ve belki de son yakın olduğumuz aylar olmasına rağmen ailemin yanında daha çok vakit geçirip kardeşime ders anlatmak istiyorum. Yarın başlayacak idik. Bana ben Matematikte temel kavramlardan başlamam işte çok kolay vs dedi kardeşim bugün. Ben de aşırı sinirlendim dedim ki her sene aynı b.ku yiyorsun ona çalışmam buna çalışmam. Ben senin için hamile halimle ne kadar verimli olurum diye onu düşünüyorum, eşimi evimi bırakıp buraya geliyorum, senin yaptığına bak. Geçen sene de seni çalıştıracağım diye oturup kendi işime gücüme bakmadım, Kpss çalışmadım 86.5'ta kaldım diye epey sinirlendim. Ama artık canıma tak etti. Ailem beni hakaret etmekle ve yaptığımı kardeşimin kafasına kakmakla tenkit etti. Ama bence yaptığı artık şımarıklık, bilmesi lazım. Neymiş ben her sene aynı b.ku yiyorsun diyerek ona küfür etmişim. Benim emeklerimin bu denli hiçe sayılması sinirlerimi bozdu, sizce çok mu haksızım yani bir her sene aynı haltı yiyorsun demekle hakaret ettiğim için suçlu mu oluyorum?
Doldurma suyla değirmen dönmez. Bende dersane döneminde kardeşimin öğretmenleri ile görüştüm kendim çalıştırdım falan benim zorlamamla mezuna ikinci senesiydi inşaat mühendisliğini kazandı iki yıl okudu ben yapamayacağım deyip otomotiv mühendisliğine geçti yıllardır da okulu bitiremiyor. Evlenmişsiniz çocuğunuz olacak her koyun kendi bacağından asılır siz kendi ailenizden sorumlusunuz artık kardeşiniz yardımlarınızı göremiyorsa o onun problemi onu rahat bırakın. Sizden talep edilmediyse kendi yaptıklarınızı ama ben şunu yaptım bunu yaptım diye söyleyemezsiniz bu noktada aileniz haklı.

Bence kardesine artik yardim etme her sene ayni b*ku yapiyorsa bu sene de yapamaz. 3cü seneye girecek? Hevesi yok demekki okumaya simdiden fabrikaya falan girsin. Esinle ilgilen bebeginle ilgilen kocan cok anlayisli sanirim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X