Kardeşimin dersleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
yapip yapip "sunu yaptim, bunu yaptim" diyen insanlara sinir oluyorum. kardeşin seni aradi mi? abla gel de 40 gün kal dedi mi?
neden kendi kazanamadigin kpssnin yükünü bile onun sirtina yukluyorsun? neden gunah kecisi yapıyorsun?
ayrica hayatin alma verme dengesini cok bozmamak lazim. senin gibi kendi istegiyle haddinden fazla fedakarlik yapan herkes en sonunda bu tepkilerle karsilasir.

Siz ve babası varsınız ya. Bakacak kimse yok demek çok büyük bir beklenti içinde olmak bence. Ben yurtdışındayım. Herkes doğurduğu bebeğe kendisi bakıyor. İkinci doğumlarda bazen 2 yaşındaki büyük çocuk da annenin yanında oluyor ya da insanlar hastanede kalmayıp eve dönüp evdeki çocukşarıma bakıyorlar falan.

Bebek bakmak tek başına yapılmayacak bir olay değil. Ev işlerinde size yardım edecek biri ile anlaşırsanız bebeğinizi babasından ayırmadan, birlikte büyütebilirsiniz. Zaten çok çabuk geçiyor o günler, ben eşimin bebeklerimizi görmemesini düşünemezdim.

Bence kök ailenize karşı büyük bir sınır çizme probleminiz var. Kardeşinizin derslerinden siz sorumlu değilsiniz. Ya da siz kardeşinizle sorum yaşadınız diye aileniz size karşı tavır alamaz, almamalı.
Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum bebek babasından uzak durmasın istiyorum. Muhtemelen 3 ay bekler giderim en fazla diye düşünüyorum ama. Şartlar pek öyle değil eksik anlattığım kısımlar var. Benim bulunduğumuz şehirde bir ofisim var ve serbest meslek yapıyorum. İşimi pat diye bırakıp şehir değiştiremeyeceğim bir iş yapıyorum ve bu işe ihtiyacım var. Bir yandan da taşınma süreci benim doğumuma ve lohusa olmama denk gelecek büyük olasılıkla. Ki işimi çeşitli şekillerde değiştirmeyi de denedim, 5 kez derece ile girdiğim kurum mülakatlarından malum sebeplerle elendim. Bunun psikolojisi beni çok yıpratmış durumda iken bir de üzerine işi gücü bırakıp bambaşka bir şehirde ev hanımı olma fikri beni üzüyor(Ev hanımlarına büyük saygı duyuyorum ama kişiliğim buna uygun değil). Bebekle ya da 9 aylıkken taşınmam çok zor. Hamileliğim epey zorlu geçti, geçiyor, bazı sağlık problemlerim ortaya çıktı ve olanlar da zorladı. Eşim ilk 3 ay memur olmasına rağmen işinden izin aldı vs ama bir yere kadar bu ancak mümkün oldu. Ailem aslında benim onlara davrandığımdan daha fedakar. Ben de tüm söylediklerinizi tek başına yapabilen insanlara özeniyorum ama o denli kendime güvenmiyorum.

Bak arkadaşım ben de kardeşimin her şeyine koştum.
Lisesinde üniversitesinde tercihini ben araştırıp yaptım. Sınavlarına gidip destek oldum. Okulu bitince mülakatları için oradan oraya taşıdım. Askere gitti ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştım. İşe girdi ev taşması gerekti, ufacık çocuğumu aldım başka şehirde onun evini paketledim gece gündüz, eşyasını taşıdım.
Kimse ne aferin dedi, ne memnun kaldı.
Diyeceğim o ki lütfen yapma.
Çok pişman olursun, kendine, eşine, bebeğine ayırman gereken zamanını, sağlığını, ilgini bu şekilde düşüncesizce harcama.
Dersaneye gitsin, hala mı anlamadığı şeyler var açın görüntülü konuşmayı sana sorsun dersi online yapın. Evini barkını bırakıp kardeşime ders anlatıcam diye kalkıp hiçbir yere gitme. Çok üzülürsün, deneyimlerimden öğrendiğim bu.

Hamile halinle niye kendini bu durumlara sokuyorsun ki? Geçen sefer çalıştırmışsın akıllanmamış konu seçiyor bilmem ne bırak ne hali varsa görsün. Çalışacak adam 3. Girişinde 300.000. olmaz. Ailen minnetsiz, sen de fazla dramatiksin neye ağlıyorsun? Git eşinin yanına evine, adamı ihmal etme saçma sapan iş yapıyorsun.

Kendi hayatından niye kısıyorsun mesela, kendi sınavına çalış. KPSS sonucunu da çocuğa yükleyip bahane etme.

yapip yapip "sunu yaptim, bunu yaptim" diyen insanlara sinir oluyorum. kardeşin seni aradi mi? abla gel de 40 gün kal dedi mi?
neden kendi kazanamadigin kpssnin yükünü bile onun sirtina yukluyorsun? neden gunah kecisi yapıyorsun?
ayrica hayatin alma verme dengesini cok bozmamak lazim. senin gibi kendi istegiyle haddinden fazla fedakarlik yapan herkes en sonunda bu tepkilerle karsilasir.
Ben de sinir oluyorum yapıp yapıp şunu yaptım diyen insanlara ve kardeşimin yüzüne Kpss kısmı hariç söyledim. Evet, kardeşim bana abla sen anlatınca daha iyi anlıyorum dedi. Gerçekten de benim anlattığım Mat 2 kısmını daha iyi yaptı. Kpss konusunda haklısınız tek suçlu da kardeşim değil ama benim zaten bir isim var o sınavı kazansa daha iyi diye düşündüm, ona agirlik verdim. Eğer çalışmayı boşlayacağını bilseydim 40 gün ona ders anlatmazdim. Hayatın alma verme dengesinde ailem bana daha çok şey vermiştir. Benim içimde verdiklerimle ilgili bir pişmanlık yok, daha çok vermek isterim ve almadığı için sinir oluyorum. Kardeşimin şımarık olduğunu ve koşullarının iyi olduğunu görmediğini düşünüyorum. Kendimce iyiliği için söyledim ama sonu iyi olmadı. Hatalı olduğumun da farkındayım. Yorumunuz için teşekkür ederim.

ayy iyi ki benim ablam degilsin
Diyorum ki oğlum ben başarılıyım, biliyorum, çalıştım ve nasıl çalışılır onu da biliyorum.
bu bilginin 3 senedir başaramayan, tum arkadaslari uni hayati yaşarken kendini ezik hisseden gence ne yarari var da soyleyip duruyorsun?
bir evde cok caliskan kardes olmasi digeri için sandigin kadar iyi bir sey degil. bir hayal et 5 defa alınmadığın mulakati tekte geçen, sen onca emek vermisken atanip memur olup zamanla kurum icinde yukselen, en güzel evi en güzel arabayi alan, ideal cocuk bir ablan oldugunu. sonra "ablam en iyisi olsun,tabii ki cook mutlu olurum" klişesinden siyril ve empati yap evde seninle ayni genleri paylasip senin defalarca deneyip başaramadığın seyi kolayca basarmis bir kardesin verebilecegi yükü.
bu soyledigin cumle suna cikiyor "ayni genlere sahibiz, ben kolayca basardim. ben yaptim, sen denedin olmadi, tekrar denedin yine olmadi. senin üçtür denedigini ben ilk seferde ve daha iyisini yaptım" 😒😒😒
ayrica "nasil calisir bilirim" cumlesi gercegi yansitan bir cümle degil. sen kendin icin nasil calisilir bilirsin. belki not almak, renkli kalemle altini çizmek sizin calisma seklinizdir ama bu herkese uymaz. herkesin ogrenme stili farklidir. basarili olmaniz bilgilerinizi guzelce aktaracağıniz anlamına gelmiyor. ben ilkokuldayken bir dönem (milenyumda) alakali alakasiz herkes ogretmen oluyordu. bir mali musavir kadin cocugu olduktan sonra daha kolay is diye ingilizce öğretmeni olmustu. kadinin harika ingilizcesi vardi ama ama bir yarari olmamıştı.
bilmek ayri, öğretmek ayri, karşısındaki kisinin ogrenme stiline uygun hareket etmek ayri seyler..mesela ben ne yazarak, ne izleyerek, ne test cozerek daha iyi oturuyorum beynimde. birilerine anlatmak, ondan bahsetmek bilgiyi benim beynimde kalici hale getiriyor. okudugum kitabi unuturum ama okuyup briine anlattigim kitabı unutmam. boyle boyle kendime bir çalışma stili bulmustum. kardesinizin de bunu bulması gerek.
birakin kendi basina yol alsin. gereksiz fedakarlkklarinizla cocugun sirtina yük olmaya son verin

Merhabalar,
Benim kardeşim 3. kez üniversite sınavına hazırlanacak. İlk 2. sene dershaneye gitti. Fakat dershaneden de yeterli derecede fayda alamadı. 300 bin sıralama yaptı eşit ağırlıkta. Geçen sene 40 gün ailemin evine gidip(eşimle ayrı şehirlerde) aralıksız ders anlattım ona günde 5 saat falan. Ama ben gittim dersleri saldı. Biraz da onun için 40 gün kaldım. Baktım ben anlatınca yapıyor. Özel ders vs vermiş biriyim. Matematiğim iyidir. Bu sene dershaneye vermedik. Kardeşimin tek kötü dersi matematik ve dilbilgisi. Bunlar için yetemediğim yerde özel hoca da tutacağız.Ben şu anda hamileyim ve ailemle eşim aynı şehirde. Eşim arada başka bir şehre de işi için gidiyor ama Ocak ayında tayini çıkacak. Bebek de muhtemelen Ocak ayında doğacak. Bebek doğunca ailemin yanından hemen gitmemeyi düşünüyorum 6 ay kadar. Bakacak kimse yok, onların da gelebilecek halleri yok bu sene için. Eşimle aynı şehirde olmamıza rağmen ve belki de son yakın olduğumuz aylar olmasına rağmen ailemin yanında daha çok vakit geçirip kardeşime ders anlatmak istiyorum. Yarın başlayacak idik. Bana ben Matematikte temel kavramlardan başlamam işte çok kolay vs dedi kardeşim bugün. Ben de aşırı sinirlendim dedim ki her sene aynı b.ku yiyorsun ona çalışmam buna çalışmam. Ben senin için hamile halimle ne kadar verimli olurum diye onu düşünüyorum, eşimi evimi bırakıp buraya geliyorum, senin yaptığına bak. Geçen sene de seni çalıştıracağım diye oturup kendi işime gücüme bakmadım, Kpss çalışmadım 86.5'ta kaldım diye epey sinirlendim. Ama artık canıma tak etti. Ailem beni hakaret etmekle ve yaptığımı kardeşimin kafasına kakmakla tenkit etti. Ama bence yaptığı artık şımarıklık, bilmesi lazım. Neymiş ben her sene aynı b.ku yiyorsun diyerek ona küfür etmişim. Benim emeklerimin bu denli hiçe sayılması sinirlerimi bozdu, sizce çok mu haksızım yani bir her sene aynı haltı yiyorsun demekle hakaret ettiğim için suçlu mu oluyorum?
Niye böyle bi saçmalık içine girdiniz ki? Eşinizle ayrı mı kalacaksınız bebeğinizle 6 ay, yanlış mı anladım? Sonra vay kocam bebekle ilgilenmiyor bağ kuramadı diye yazarsınız buraya. Saçmalardan seçmeler yazının tamamı. Eadan 300bine giren de okumasın ayrıca. Ciddiyim. Salın

Eşiniz çok sessiz sakin bir adam mi?
Kardeşinizi sınava hazırlayacaksınız diye evliliğinizi tehlikeye atıyorsunuz farkında mısınız?
Kac tane normal insan sizin yaptığınız saçmalığı kabul eder?
Çocuğunuz olacak 6 ayı gözden çıkarmışsın hemen eşinizden ayrı kalmak için.
Siz kendinize gelip bu ders anlatma işimden vazgeçin. Kardeşiniz istiyorsa yeniden sınava hazırlanmak kursa gitsin, ne yapıyorsan yapsın. Maddi yardımda bulunulur duruma göre ama sizinki gibi başka işi, gücü , sorumluluğu yok gibi kendini kardeş sınavına hazırlama çok manasız nereden baksam.
Eşim sessiz biri değil. Eşim de bir sınava çalışıyor sınav sonucuna göre atamasi olacak yani kendisi zaten yoğun, sınavı bizim için çok önemli ve ben 3 aya gelirim sen tayin olursan dememe rağmen kendisi ben gerekirse her hafta sonu gelirim senin ve bebeğin bakıma ihtiyacı var 5 6 ay annenlerde kalman daha iyi dedi. Ayrıca benim işim yaz aylarında sakin oluyor ve o zamana kadar var olan işime devam etmek istiyorum. Maddi açıdan da psikolojik olarak da buna ihtiyacım var.
Maddi olarak değil de birinin zorla çalıştırması lazım tepesinde neye nasıl çalışıyor bakması gerekiyor gibi bir durum var. Yoksa özel ders aldırabilecek durumda ailem.

Ben arkadaşın ailesini anladım yengenc, o kadar tanıdık ki bana. Ablaya yüklenen kardeş sorumluluğu. Ben de kardeşimden akademik olarak başarılıydım. Sınavda derece yapmıştım. Daha iyi bir lise ve üniversitede okudum, hemen atandım vs. Kardeşime hep destek olmam, yol göstermem ve bunu hep diğer işlerimin önüne koymam beklendi. 2 sene kpss denedi benimki de. Aileden böyle bir sorumluluk çocukluğundan beri üstüne yüklendiğinde sanki bu senin işinmiş gibi algılıyorsun. Ben bunun aslında benim görevim olmadığını daha 2 sene önce idrak edebildim.
Düşünsene kardeşim evini x şehrinden y şehrine taşıyacak diye ben z şehrinden eşimi çocuğumu sürükleyip ev taşımaya gidiyorum. Psikologa söylediğimde şok olmuştu. :KK70: bi gittim eve tek bir çöpü bile paketlememiş bi de. Babam da bunu normal buluyor mesela, çünkü neden bu ablasının yapacağı bir şey… konu sahibi de gözünü açıp kendine gelmezse yakında eşiyle de sorunlar yaşayacak. Çünkü eşi bir süre sonra neden hep ben öncelik listenin altındayım diye rahatsız olmaya başlayacak.

Niye böyle bi saçmalık içine girdiniz ki? Eşinizle ayrı mı kalacaksınız bebeğinizle 6 ay, yanlış mı anladım? Sonra vay kocam bebekle ilgilenmiyor bağ kuramadı diye yazarsınız buraya. Saçmalardan seçmeler yazının tamamı. Eadan 300bine giren de okumasın ayrıca. Ciddiyim. Salın
6 ay bir bebeği babasından ayırmak çok bencilce değil mi? Neymiş paşamız ders çalışacakmış...

bu bilginin 3 senedir başaramayan, tum arkadaslari uni hayati yaşarken kendini ezik hisseden gence ne yarari var da soyleyip duruyorsun?
bir evde cok caliskan kardes olmasi digeri için sandigin kadar iyi bir sey degil. bir hayal et 5 defa alınmadığın mulakati tekte geçen, sen onca emek vermisken atanip memur olup zamanla kurum icinde yukselen, en güzel evi en güzel arabayi alan, ideal cocuk bir ablan oldugunu. sonra "ablam en iyisi olsun,tabii ki cook mutlu olurum" klişesinden siyril ve empati yap evde seninle ayni genleri paylasip senin defalarca deneyip başaramadığın seyi kolayca basarmis bir kardesin verebilecegi yükü.
bu soyledigin cumle suna cikiyor "ayni genlere sahibiz, ben kolayca basardim. ben yaptim, sen denedin olmadi, tekrar denedin yine olmadi. senin üçtür denedigini ben ilk seferde ve daha iyisini yaptım" 😒😒😒
ayrica "nasil calisir bilirim" cumlesi gercegi yansitan bir cümle degil. sen kendin icin nasil calisilir bilirsin. belki not almak, renkli kalemle altini çizmek sizin calisma seklinizdir ama bu herkese uymaz. herkesin ogrenme stili farklidir. basarili olmaniz bilgilerinizi guzelce aktaracağıniz anlamına gelmiyor. ben ilkokuldayken bir dönem (milenyumda) alakali alakasiz herkes ogretmen oluyordu. bir mali musavir kadin cocugu olduktan sonra daha kolay is diye ingilizce öğretmeni olmustu. kadinin harika ingilizcesi vardi ama ama bir yarari olmamıştı.
bilmek ayri, öğretmek ayri, karşısındaki kisinin ogrenme stiline uygun hareket etmek ayri seyler..mesela ben ne yazarak, ne izleyerek, ne test cozerek daha iyi oturuyorum beynimde. birilerine anlatmak, ondan bahsetmek bilgiyi benim beynimde kalici hale getiriyor. okudugum kitabi unuturum ama okuyup briine anlattigim kitabı unutmam. boyle boyle kendime bir çalışma stili bulmustum. kardesinizin de bunu bulması gerek.
birakin kendi basina yol alsin. gereksiz fedakarlkklarinizla cocugun sirtina yük olmaya son verin
İyi ki senin ablan değilmişim gerçekten. Ablası olduklarımdan ve ailemden memnunum. Kardeşim daha demin geldi ve özür diledi, o ne kast ettiğimi anlayacak yaşta ama bazen geç anlıyor. Tabi ki ona göre nasil calisilir daha iyi biliyorum ve bunu söylemekte beis göreceğim bir durum yok.

6 ay bir bebeği babasından ayırmak çok bencilce değil mi? Neymiş paşamız ders çalışacakmış...
Yahu paşanın ders çalışması için 6 ay ayri kalmıyoruz. Ben bebeğe ailemle bakmak istiyorum ve eşim de bunu makul buluyor. Öneren o. Lohusa halimle ev taşıyacak değilim. Eşimin nasil bir işi varsa benim de var. İşini bırakmak zorunda kalacak olan ben olsam da isim buna müsait bir iş değil ve benim gelirime bir süreliğine ihtiyacımız var. Okuduğunuz şeyde zaten 6 ay kardeşim için şehir degistirmeyecegim yazmıyor, bu 6 ay kısmı tamamen kendim için.

Yahu paşanın ders çalışması için 6 ay ayri kalmıyoruz. Ben bebeğe ailemle bakmak istiyorum ve eşim de bunu makul buluyor. Öneren o. Lohusa halimle ev taşıyacak değilim. Eşimin nasil bir işi varsa benim de var. İşini bırakmak zorunda kalacak olan ben olsam da isim buna müsait bir iş değil ve benim gelirime bir süreliğine ihtiyacımız var. Okuduğunuz şeyde zaten 6 ay kardeşim için şehir degistirmeyecegim yazmıyor, bu 6 ay kısmı tamamen kendim için.
Eşinizin bunu makul bulması iyi ve doğru bir şey olduğu anlamına gelmiyor.

Ayrıca cevap vermediğim bir kısım var beş defa denediğim mülakatı tekte gecenin benden tek fazlası torpili olması. Bu da başarı unsuru değil. Benim kardeşim çalışsa yapamasa ona asla kızmam. Çalışmıyor olmasına kızıyorum.
Ders anlatma konusunda da belki ona uymayan bir yönüm bir şeyim vardır diye düşünüyorsanız belki öyledir ama kendisi zaten bu sene dershaneye gitmemeyi talep eden, burada olduğun sürece birlikte çalışalım diyen kişi.

Eşinizin bunu makul bulması iyi ve doğru bir şey olduğu anlamına gelmiyor.
Eşim makul bulmasa da ben ofisimi kapatıp peşinden hemen gidecek kendisini eve kapatacak ve tek başına çocuk bakacak yeterlilikte ve zihindeki o kişi değilim. Yardıma ihtiyacım var, çalışmaya ihtiyacım var ve bunu kabul ediyorum. Herkesin şartları farklı. Benim burada eşim tayin olduktan sonra 3 ya da 6 ay kalma sebebim kendimle alakalı. Kardeşimle ve ailemle hiç alakası yok.

Eadan 300bine giren de okumasın ayrıca. Ciddiyim. Salın
Kardeşim gayet büyük bir şehirde Sosyal Bilimler Lisesi mezunu aslinda başarılı bir öğrenci idi ama sürdüremedi elinde olan ve olmayan nedenlerle. İlk sene 35 yaşındaki dayimizi apandisit ameliyatında kaybettik, sınavı yapamadı zaten psikolojik olarak çökmüştük ailecek. İkinci sene kendisi çalışmadı. 100 bine girmesi dışında büyük hedefler koyduğumuz yok.

İki senedir olmayan şeyi siz ders verip değiştirmek istiyorsunuz ama düşük ihtimal olarak görüyorum malesef. Kişinin kendinin istemesi lazım. Ayrıca sınav çalıştırmak için eşinizden uzak kalmanız da çok fazla. Çok istiyorsanız online görüşmelerle anlatın. Ben o şekilde ders veriyorum hep.

Kardeşim gayet büyük bir şehirde Sosyal Bilimler Lisesi mezunu aslinda başarılı bir öğrenci idi ama sürdüremedi elinde olan ve olmayan nedenlerle. İlk sene 35 yaşındaki dayimizi apandisit ameliyatında kaybettik, sınavı yapamadı zaten psikolojik olarak çökmüştük ailecek. İkinci sene kendisi çalışmadı. 100 bine girmesi dışında büyük hedefler koyduğumuz yok.
2.sene çalışmayanın 3.sene çalıştığını görmedim maalesef ama başarılar.

Kardeşinizin üstüne neden bu kadar düştüğünüzü anlamadım. Gitsin dershaneye, yapabildiği kadar yapsın. 3 net fazla yapacak diye hamile ve lohusa halinizle orda aylarca kalmanıza gerek yok. Sizin aileniz eşiniz ve çocuğunuz artık. Onlara öncelik vermelisiniz. Tamamen haksızsınız.

İki senedir olmayan şeyi siz ders verip değiştirmek istiyorsunuz ama düşük ihtimal olarak görüyorum malesef. Kişinin kendinin istemesi lazım. Ayrıca sınav çalıştırmak için eşinizden uzak kalmanız da çok fazla. Çok istiyorsanız online görüşmelerle anlatın. Ben o şekilde ders veriyorum hep.
Kardeşinizin üstüne neden bu kadar düştüğünüzü anlamadım. Gitsin dershaneye, yapabildiği kadar yapsın. 3 net fazla yapacak diye hamile ve lohusa halinizle orda aylarca kalmanıza gerek yok. Sizin aileniz eşiniz ve çocuğunuz artık. Onlara öncelik vermelisiniz. Tamamen haksızsınız.

Eşimin burada olduğu süreçte yani aynı şehirde olduğumuz süreçte eşim de kurumunun atanması için başarılı olmasını şart gördüğü sınava çalışacak. Buraya yazınca bazı kısımlar eksik oluyor ve benim olayımda bebek doğana kadar muhtemelen eşim burada ve girecegi kurum sınavı mülakatı vs var yeniden. O bunlara çalışırken ki günde 8 9 saat calisiyor. Ben de kardeşime ders anlatırım diye düşündüm. Yani günün tamamını ailemle gecirmiyorum eşimin de ders çalıştığını 5 6 saatini ailemle geçirip kendi evime gidiyorum. Ailem de bu süre içinde hem eşime hem bana yardımcı olmuş oluyor zaten. Eşimin atanacağı zaman dilimi ise Ocak Mart arasi. Ben kardeşimi sınava calistiracagim için değil, bebek doğacak, lohusa olacağım, ayrıca da benim de ofisim var ve çalışıyorum. Eşim bebeği görecek diye işimden fedakarlik edecek zihne sahil değilim ve yardim almam gerektiğinin farkındayım. Yazdıklarımın hiçbir yerinde de ben bu sene kardeşim için burada duracağım demedim. Ben serbest meslek erbabıyım, gittiğim her şehirde işimi sürdüremem, eşim ve bebek nedeniyle de işimi bırakmam gerektiğini düşünmüyorum ki isim buna müsait değil. İşimi bırakmam bile süreç gerektiren bir şey.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X