Kadın kabuslarıma giriyor, travmam oldu.

Kesmeşeker ,anneanneyi kabul etmiştir ama,kocasındna çekindiği için kabul etmiştir..

Benim o bahsettiğim yenge anneanneme bakmak zorunda kalmış ama dayımın zoruyla..

Ve hiç iyi bakmamış.

Annem bir ay bakmaya gitmiş,çocuklarını bırakıp.
Babam insaflıymış yine..
bunlar eski zaman insanı..

..Burdaysa;

Gücü ona yetmiş diye düşünüyorum..

İnsanlar zaten hep gücünün yettiğine yüklenir..

Herzaman böyle oldu bu..

Ya şöyle ki, yengemle aramızda o tarz bi iletişim yok, hiç olmadı. Yani, oturup konuşmuşluğumuz sohbet etmişliğimiz bile yok yirmi senedir.
yani ben kadının yanına yaklaşıp da birşey diyemiyorum aman bir laf eder, birşey söyler diye. ilk başta kendi karakterimi anlatmış olmam bu yüzden zaten, resmi cümleler kuramayan bi insanım. onun yerine hareketlerimle anlatmaya çalıştım, ben yüzsüzlük yapacak olsam ona çamaşırımı da yıkatırdım, işten kaçıyo olsam o masayı her sabah toplayıp kendi bulaşığımı da yıkamazdım.
sonuçta siz filan ayrısınız doğrudur ama o kadın istese gaayet iş verebilen kadın, ben ondan bekledim ben söylemeye çekindiğimden.
sonuçta yeni değil ki, 20 senelik gelin. ben beş yaşındayken evlendiler benim büyümemi, yetiştirilmem,, karakterimi her şeyimi gördü senelerce. çok zeki de bi kadın. o benim asosyal, çekinik, bastırılmış, düzgün iletişim kuramayan biri oldugumu belki herkesten iyi görmüştür.
küçümsemesi bu yüzden çünkü.
o 15 gün içinde kaldıgımız günlerde bana gaayet gelip de şu çamaşırları toplayıp ütüler misin diyebildi, mesela yani, ben de elimdekini bırakıp tabi hemen yaparım diyerek koşa koşa ütüye gittim mi? Gittim.
İsteksiz olsam belli ederim suratımla. Bir isteksizlik belirtisi de yok.
Baya kadın iş versin de yapayım diye gözünün içine baktım günlerce, verdiği işleri de hizmetçisine emreder bi tavırla verdiği halde istekli oldugumu göstererek yaptım ikiletmedim.
yani bütün bunlara rağmen hangimizin "diyememiş" olması daha affedilebilir, ona bakmak lazım.
20 senelik gelin olunca öyle ay söyleyemedim'ler falan kalmıyo, çatır çatır her şeyi söylemeyi biliyo..
Şuanki kadar geliştirmiş olsaydım o zaman kendimi, gidip ben söylerdim evet. bi iş varsa ver yapayım diye.
sırf bu cümleyi kurmadım diye evden kovmak nedir ama yani?
verdiği diğer işleri isteksizce surat asarak yapsam gene neyse. hadi der ki bişey yapmak istemiyo işten kaçıyo.
ama istekli yapışımdan, ikiletmeden koşuşumdan gerizekalı insan olsa anlar işten kçmadıgımı ben elimdeki kitabı bırakıp ütüye koşuyorsam.
kaldı ki ben de eşimin ailesini ağırlıyorum ddiğim gibi, ister 10 kişi 10 ay kalsınlar, eşimin de kız yeğeni var aynı şekilde, benim mümkün değil aklımdan geçmez geçemez o kızcağızı gelip bana iş sormuyor diye evden kovmak.
çok tasvip etmiyosan gelir insan gibi konuşursun yabancı değilsin ya 20 senelik birinci dereceden yengesin. gelirsin, bi ablan olarak bana yardım etsen daha mutlu olurdum dersin, karşında zaten iki kelime etsen iş verecek diye sevinip koşacak insan var..
benim söyleyememe nedenimle onun söylememe nedenini karşılaştırınca çözülüyor bence olay.

Diliyorum mesajlari

Benim yengemde ben teklif etmeden asla iş vermez hanımefendi o da 20 senelik gelin ben ne zaman sorarım ozaman der şunda yardım etsen iyi olur diye söyleyincs zaten yapacaksın o evde kalıyorsan banane deme hakkınyokyok ütü olayı da şimdi çıktı meydana yazdıklarınız da hiç yoktu bir de yapmucak olsam sofra toplamazdım kendi bulaşığımı yıkamazdım demişsiniz sadece kendi bulaşığınızı yıkıyosunuz yani enteresan. Çok iş ya çok yorulmuşsunuzdur o evde diğerlerinin bulaşığını yıkamak makimeye koymak hizmetçilik size göre. Ne kadar çekinik olursanız olun yapabileceğim bişi var mı der insan yani. Bende kötü niyetli olsa her gün ev temizletirdi diyorum hiçbişi de diyemezdiniz siz zaten rahat etmek için gitmişsiniz annenizin yanında kalmamışsınız çocuklar kavgaederken bile oyalamak yerine görmezden gelmişsiniz o kadar söz söyledi kovdu neden hala o evde kaldınız cevap yok tabi nezaket dediğiniz şey karşındakinin yapacak iş var mı diye sormasını beklemektir ee ev temizletmiş bu seferde bütün evi temizletti diye şikayet etmişsiniz eve gelenlet hizmet etsin bekliyo demişsiniz tabiriniz hoş mu kadın kaç parçaya bölünsün yazık yani. Kaynanaya bakmayı isteyen de kendisi pekala bakamam diyebilirdi bu kadar haklıysanuz burada yazdıklarınızı ona söyleyin.

sizin konuyu okumadım o yüzden birşey diyemiyeceğim.
Evet bazı insanlar gücü yettiğine yüklenir doğru..
Fakat burada tükenmiş bir kadın var yoğun bir yük sorumluluk altında ayrıca gelen gençkız da tamam iyi niyetle gelmiş fakat o da yardımcı olmuyor fazla yük azalmıyor artıyor aslına bakarsanız.
Konu sahibi azarlanmamalıydı o konuda yenge kesinlikle haksız tabak çekmeler falan asla olmamalı... fakat istemeden o da böyle bir tepki vermiş olabilir yengenin yerine koyup kısa süre hayal ettiğimde zor yani dedim...
Konu sahibi çekindim soramadım diyor ama günlerce orada kalmış ne kadar çekindim desede sorup yardım teklifinde bulunabilirdi zulüm altında değildir mümkün mü?
Kavga konusundada bağırışmann duyulmaması mümkün değil orada da takıldım :44:
Anneanne ve dedeye annede bakabilirdi neden bakamadılar bilemiyorum belki başka neden vardır ama onlarda misafirliktelermiş yatılı :44:
Yani ksaca fikrim yenge ve konu sahibini yüzdelersek %80 yenge haklı %20 konu sahibi
Konu sahibi hakkını helal et canım sadece konuna fikir açısından yaklaştım sorduğun için yorum yapma gereği duydum.Umarım kızmamışsındır.

Evet..
Gözümde canlandı..Zaten çok objektif anlatmışsın.Kendi eksiklerini de söylemişsin (ki,nedeni çekingenlik,özgüven eksikliği,bilgisizlik,tecrübesizlik)

Senin söyleyememe nedenin......ozamanki çekingenlik,özgüven eksikliği,hayata karşı tecrübesizlik(yaşamayan anlamaz,depresyonda da böyle olur insan,saf bir haller gelir)

Ve onun söyleyememe nedeni...çatır çatır bir yenge ,evi başına çalacak kadar...

Çelişiyor..

Kadının söyleyesi gelmemiş,evi, başına yıkası ıgelmiş..
Çünkü okadar değer vermemiş..
Söylemek mi lazım demiştir..
Ama bazıları akıl edemeyebikir,yeni yetişen bir kız akıl edemeyebilir..
Kendi söylese ne olur.Ayıp mı olur..
Böyle ayıp olmamış mı?

Söyleseydi de evi başına çalmasaydı mesela..

Kimin gücü kime yeterse..
Olayın özü niye anlaşılmıyor ki..
Her olay kendine özgüdür,
Şablon düşünmek bu..

Son düzenleme:
Ya eve hasta gelmiş.Bir yük bu kız mı?

Bu kız:Eli ayağı tutuyor,kendi işerini yapıyor,hiçbir çamaşırını yengeye vermeden yıkıyor..Bulaşıkalrı aldırıyor,yenge bulaşık makinasına koysun diye kenara koyuyor.Birkaç daha iş saydı.Anneanneye bir ölçüde yardım ediyor..hastayla ilgilenmek kolay değil..
Bunlar da az değil..

Bence asıl yük anneanne ve evde fazladan olan iki kişi..
Dede erkek ve büyük olduğu için bir şey denemiyor..
Anneanne hasta..
Ve sıkıntı vermeyen,hiç sesi çıkmayan, bazı işleri yapan bir kız..
Car car bir kız olsa ne yapacaktı?

Bence o kocasına yüklenecekti..Ben eve hasta alamam diye..

Son düzenleme:

Benim annem de 26-27 senelik falan yengeleri oluyo ama ne halam 4 kişi gelip bir ay kaldığında yemek yap dedi ne de halamın büyük kızı ayrı geldiğinde bi'işin ucundan da sen tut dedi. Ben dillendirdiğimde "idare et kızım koca kız ben dersem bak kızım 20 gün gitti de iş buyurdu, gözüne battı der halan" dedi bizler de ozaman 19lu yaşlardaydık aklımız eriyodu gayet.

Yengen de sana ütü yap demiş ne güzel yardım etmişsin ama ondan sonra yine onun demesini beklemişsin. Kadın her seferinde sana şunu yap bunu yap diyemez ya senin akıl etmeni bekler. Sonuçta anneannene bakmak için burda kalmayı akıl edebilecek olgunlukta bi'kız bunu da akıl eder diye düşünmüş olabilir. Yani şimdi düşününce anneannen için kalman yersiz geldi bana sonuçta karşılıklı olarak birbirinize desteğiniz olmamış haliyle sen yokken de gayet bakabilirmiş bence:44:Şöyle düşün kadın evi temizliyo, yemek yapıyo, yaşlılar başında, mutfakta tam iş yaparken içerde bağrış çağırış koşuyo bi'bakıyo çocuklar kavga ederken ona destek olmak için evde bulunan kız kitap okuyo köşede herkesin gözüne o an batardın emin ol.

Yanlış anlaşılmasın kadının tepkisini yine çok ağır buluyorum ama böyle tek taraflı anlatılan bi'konuyu irdeleyerek okuyunca %100 haksız da bulamadım.

Ama geçmiş bitmiş olay. Şuan dert etmen, rüyana girmesi falan o an cevap vermemiş olmandan kaynaklı bence. Zaten o kısmı da anlamadım o derece ağır laflarla kovulmuşsun bu kadar da içine kapanıkmışsın nasıl durabildin orda annenlerde iftara gitmiş yani arasan gelir alırlardı seni.

Kadınla konuşup içini dökmek ya da unutup gençlikteki kötü anı deyip derinlere itelemenden başka yol yok.

Ayrıcaa evliyim de eşimin ailesini 10 kişi kuzenlerini ağırlıyorum demişsniniz bir kere siz EVLİ DEĞİLSİNİZ.Daha geçen konu açtınız tekrar baktım sadece birile aynı evi paylaşıyorsunuz hatta kariyer sahibi idealist dünyayı değiştireceğini düşünen biriymişsiniz ama iki senedir çalışmıyormuşsunuz bu olay olalı beş sene olmuş en fazla 3 sene çalışma yaşamınız olmuş bu kadar özgüvenli olduğunu.başka konuda anlatan birinin hala dayısına kendini anlatamaması şaşırtıcı onu geçtim aileler baya geniş sanırım evli bile olmadığınız halde erkek arkadaşınızım ailesi gelip kalıyor ağırlıyorsunuz. Evliyim diye burda yalan söylemeniz zaten garip.

hangi güçlü karakterli kişi bir yerden kovulmayı hazmeder ki ...

benim ablamında bir görümcesi evlenene kadar ablamda kaldı. biz giderdik iş yapmaya o abartısız sabahtan akşama el işi yapardı. Kadın eteğinde küçücük bebekle mutfaktan çıkamazdı. iki küçük çocuk bi kayınvalide eş vs işler güçler kimseyi kovmadı. insanlıkla alakalı 15 gün nedir yaa

Yaşamayan bilmez bizde de böyle bi yenge var dışarıdan bakarsın sanki dünya iyisi melek mübarek. Evdeki entrikaların biri bin para mı öyle bi laf vardır ya valla ben sonradan açıldım her şeyi açık açık anlatıyorum artık kim kimin ne olduğunu bilsin. Önceden saftık hiç bişi demez susardık. İnsanlar da bunu haklı zanneder bize yüklenirlerdi biz ne olduğınu bile anlamazdık çünki arkadan dönen dolaplardan zaten haberimiz olmazdı.

Canım bak sana tavsiye bunu artık içinde tutma her şeyi anlat sen anlatmadıkça o haklı duruyor.

Benim amca kızı var,evli,ağzı var dili yok..
Görümcesi onlarda kalıyordu,liseye gidiyordu..
O kızcağız da iyi,sessiz biriydi..
iş pek yapmazmış..Bazı şeyleri akıl edemezmiş..
Söylemişti bir keresinde ama çok da sorun etmiyordu.iyi''diyordu..
Herkes uyanık olmuyor işte..

Ben böyle mülayim genç kızları sevdiğim için iş yapmasa bile çok gam değil..
Diliyle,davranışıyla bana zararı dokunmasın da..

sSize özel mesaj atmıştım ama cevap vermeiğinize göre benim konumda beni muhattap almak yerine başkalarıyla hakkımda konuşmayı yeğliyorsunuz :)

birincisi, siz kendinizi kıstas alarak yorum yapıyorsunuz. ben söylerdim ben ederdim o da yapsaymış o yuzden kadın haklı vs diyorsunuz. belli ki iletişim konularında vs hiç sıkıntısı olmayan gayet normal bi insansınız, allah'a şükredin böyle oldugunuz için. o yüzden yengenizin evinde kalırken yardım ediyormuşsunuz, ne kadar güzel aferin size.
peki o yengeniz, yirmi senedir siz ne zaman evine gitseniz daha siz 10 yaşında çocukken size eliniz bir bardağa çarptı diye sizi ağlatıyor muydu?
Ne o? Yoksa on yaşındaki çocuğun da mı temizlik yapması gerekiyordu? o yüzden mi kırıyordu çocuğun kalbini?
anlamanız gereken şey, her şeyi kendinizle kıyaslayıp yorumluyorsunuz iyi güzel de işte bütün şartlar ilişkiler sizinkiler kadar normal değilse o iş değişiyor efendim.

ikincisi, dedemle anneannem aynı evdeyken neden o tartışmayı duymamış, nasıl duymazmış, ben yalan söylüyormuşum iddianıza göre.
Pardon da, bahsettiğimiz iki insan 160 metre karelik evin en arka odasında, çocuklar rahatsız etmesin diye odanın kapısı sürekli kapalı. ve bahsi geçen iki insandan biri ameliyatlı oldugundan ilaçların tesirinde sürekli uyukluyor, gece gündüz yatalak, uyuyor.
diğeri ise 70 küsür yaşında kulakları ağır işiten yanındayken bile yüksek sesle konuşmanız gereken dedem..
dedem uyumuyorsa mutlaka sesler duymuştur, ama kelimeleri tek tek seçecek hali yok, yengem çocuklara bağırıyor faan sanmıştır. evde ses sürekli yükselir normal olarak.

üçüncüsü, bahsettiğimiz kadın 20 senelik gelin. İstese bana gaayet iş verebilen birisi. Ben o an çekinip söyleyemiyorum da yirmi senelik anneanneme bile önceden zulüm etmiş gaddar gelin de mi çekiniyor?
Yahu bu kadın bu olaydan 3-4 sene önce anneanneme evinde kovmaktan beter etmiş, herkesin iyi tanıdıgı biri..

dördüncüsü, evde ayaklarımı uzatıp 15 gün boş oturmadım, elime kova almadım belki soramadıgımdan ama her gördüğüm dağınıklığı toplayarak gezdim, yarım saat koltukta rahat oturmadım. ortada dolandım sürekli.
sırf o mutfakta rahat yemek yapabilsin diye ben çocuklarını oyalayıp ödevlerini yaptırıp ders veriyordum, İngilizce, matematik.. sırf bi işe yaramak boş oturmamak için..

beşincisi, çocuklar sürekli annenin ilgilenmesi gereken bi yaşta değiller, gayet akıllı çocuklar. birisi o zaman 8 yaşında okula giden zeki bi çocuk, diğeri de o tarihte 6 yaşında okula başlamak üzere olan yine her işini kendi yapabilen çocuklardı.
Sadece şımarık olduklarından kendi aralarında çok sık kavga ederlerdi.
Ben de kavga büyürse müdahale etmem gereken yerde ayırıp annelerine teslim ediyordum.
Olayın yaşandıgı gün kavgayı ayırmadım çünkü kız olan oyuncağı geri ver diye bağırıyordu sadece, ortada bi kavga yoktu. büyük olan iki dk sonra oyuncağı verdi zaten kız da sustu.

altıncısıi, elli kere yazmışımdır herhalde.. bu iş karakter meselesi. ben de eşimin ailesini ağırlıyorum ufacık 1+1 evimde, onun da aynı şekilde yegeni var. değil 15 gün, kız bende 6 ay kalsa ben ona mümkün değil, gelip benden iş istemedin diye evden kovamam önünden yemeğini alamam. vijdan meselesi, karakter zihniyet meselesi başka bişey değil. ufacık evimde bazen 10 kişilik nüfus ağırlıyorum, gidecek yer olmadıgından bunaldıgım olmuyor mu? oluyor her gelinde olacağı gibi. ama altını çiziyorum, kimseye ister 20 ister 50 sene geçsin, öyle bir muamele yapmam ayağını uzatıp yan gelip yatsa bile. misafirdir neticede. biz böyle gördük.
yedincisi, başka sorunuz varsa direkt benle muhattap olursanız ben sizi her şeye inandırırım sıkıntı yok.

yok canım yanlış anlamam, zaten yorum yapılsın diye açtım konuyu.. kendimce anlattım konuyu normal olarak. sizin objektif olmaya çalışıyor olmanız da çok güzel birşey, keşke gerçekten o kadar suçlu olsam da hatamı fark etsem.
ama bu işin geçmişi var büyük.
burada yazamadıgım şeyler var fazla deşifre olmamak için.. istersen özelden anlatayım :)
ama şu kadarını söyleyeyim, yorum yapanlar haklı olarak kendi ailelerindeki yengelerle kendileriyle falan kıyaslıyorlar sizin de anneniz örneğindeki gibi.
ama işte bizdeki ortam farklı, kafalar çok farklı.. sizin anneniz kalk yemek yap dememiştir.. ama benim bu yengem bana da daha önceki kalışlarımızdan "öyle nezaketinden falan değil sessizliği" içten pazarlıkçılığından.. nerden biliyoruz, çünkü önceki kalışlarımızda da istese gayet iş veren biriydi, ben onların on senede yedi ev değiştirdiklerini her birine taşınma temizliği yapmaya gittiğimizi bilirim. ben 12 yaşındayım ama elimde viledayla balkon siliyorum.
bir kısa anımı anlatayım. anneannemle bunların evindeyiz yine.
bunlar o zaman lüks bi sitede oturuyolar villada. villanın da alt balkonu sitenin bahçesinin içinde oluyor işte. yeni taşınmışlar biz de yerleşmeye yardıma gitmişiz. ben yaz tatilindeyim en fazla 13 yaşında falanım.
elimde vileda balkonu siliyorum, işi bana yengem vermiş ben de güzelce yapmaya çalışıyorum ki kadıın gözüne gireyim.
kendimi ne kadar kaptırmışsam artık, bahçeden yan villanın sahibi komşu geçiyor. beni balkonda silerken görmüş, silişimi çok beğenmiş.
yengeme seslendi, yengem çıktı. bunlar tabi abartlı zengin insanlar acayip bi kafadalar. benim de üstümde pijama falan var.
benim yanımda yengeme, "ay bana da lazım böyle birisi. annesiyle mi geliyo kaça geliyolarmış?"

yengem bir an gülüyor, yok o eşimin yeğeni.. diyor.
kadın da şaşırıp bana dönüp "aa sen okuyo musun peki?" diyor.
ben de okul birincisi çocuğum o tarihte. çok garipsiyorum soruyu, kadına dönüp şaşkınlıkla "evet??" diyorum.
kadın da giderayak hala "ay ne güzel siliyo ya.." diyerek biraz da pot kırdığından kaçıyor.

bak bu yaşanmış anıdaki yenge gibi mi senin annen mesela?
yani her şeyi yazamıyorum, kendinizle kıyaslayarak yorum yapıyorsunuz. olay çok farklı görünüyor onu demeye çalışıyorum.
ben o gün o yaşta orada rencide oldum mu?
evet.
bu muameleye rağmen neden gidiyordun diyebilirsin.
ben anne babamla yaşamıyorum çünkü.
babam başka bi kadınla başka bi şehirde yaşıyor. annem benim sakat kardeşime bakan saf bir kadın, kabullenmiş yaşıyor.. aman bize baksın da naparsa yapsın kafasında.
ben bu ortamda okulumu aksaatırım endişesiyle dedemler beni ben küçükken yanlarına alıyorlar ve bu yaşıma kadar halen de onlarlaydım.
anneannemi çağırıyordu dayım, evlerine. o gidince ben de mecburen peşine takılıyordum onu anne gibi bildiğimden..

niye kovuldugu halde annesine gitmemiş diyenlere de yazıyorum.. bizimki normal bi ortam değildi sizin kıyasbileceğiniz.
işte böyle, dert anlatırken nerelere girdik aman işte ya neyse..
benzer şeyleri yaşamış arkadaşların oluşu falan rahatlattı biraz.. iyi ki açmışım başlığı diyorum. :)

hanımefendi benim EVLİYİM yazdıgım mesajı bulup buraya linkini hemen yazın ben sayfayı terk edip giderim.
ben evliyiyim demedim.
ben hayat arkadaşıma eşim diyorum, beni bilen diğer konularımdan zaten biliyor bu gizli saklı bişey değil ki?
Herkesin gördüğü bişey yani sadece sizin değil.
öyle açığını bulmuş havalarına gerek yok yani.
Burda çok arkadaşım biliyor eşimin ailesini ağırladıgımı, sırf o yuzden bit pazarı forumunda misafir ağırlıcam diyerek eşya aradıgımı.. hatta eşyasını satın aldıgım arkadaşı çağırayım gelsin. kendisi bile biliyor kaynanamların geleceğini o yuzden eşya aldıgımı.
Hadi göster nerede evliyim demişim. ??

Son düzenleme:
keşke her kez iyi ve merhametli olsa ama maalesef istediğimiz gibi olmuyor hayat ,sakat kardeşinize acil şifalar diliyorum,boşverin gitsin saygı gördüğünüz kadar gösterirsiniz ileride..

Neden ahlak bekciligi yapiyorsunuz?Insanin sevdigi kisiyle birlikte yasamasi suc mu?Bir birlikteligi gecerli kilan bir kagit parcasi mi yani?Sizin gibi düsünenler yüzünden bu ülke yasanmayacak hale geldi.

dayımın çocuklarını pek tnımam çünki yengemi deniyor tam bilmiyorum bilekocasının ailesini istemezdi,yani dayımın..

Ovv senin konu baya derin yahu:26:
Ama ben hala neden bu denli rüyalarına girdiğini anlayamıyorum. Şuan hala öyle içine kapanık mısın sanırım hayır? En fazla hatırladığında sinirlenirsin o tavırlara. Gerçi küçüklüğünden beri korku karakterin yengen olmuş bilinçaltına yerleşmiş sanırım. Ancak bunu oradan çıkarıp geçmişe itelemek yine senin elinde.

Hala yüzyüze geliyo musunuz?

Ahlak bekçiliği denmişken..

Ben de ahlak bekçiliği yapıyorum artık.Ahlak bekçiliği yapmak iyidir.
Bıktım insanların erdemden,iyilikten,iyi ahlaktan,anlayıştan,empatiden,hoşgörüden yoksun davranışlarından.
En çok bu konuda eksiğimiz var.
Ve insanı hayattan soğutan şeyler,ençok da bu noktadan başlıyor.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…