Kadın kabuslarıma giriyor, travmam oldu.

Ya tam öyle değil işte. Konu komşusuna göre çok güler yüzlü, çok tatlı, şirin bi insan. Sesi filan incecik, pek kibar, görgülü falan. Herkesle iyi anlaşır filan.
Bize karşı çirkef. Altında pek çok sebebi olabilir.
Bunların evliliklerinde varlık içinde olmalarına rağmen ilk yedi sekiz sene çocukları olmadı. Ben de ilk olul orta okul sularındayım.
Dayım beni çok severdi, o zaman sılıntılarımız var tabi babamın işî vs. Dayım üst baş ayakkabı çok almıştır, sayamam alıp ettiklerini o derece. Üniversiteye kadar almaya da devam etmiştir sağ olsun. İhtiyaçları yok gerçî ama borçlu hissettiiğimden şimdi ben de onun çocuklarına almaya çalışacağım elimden geldiğince.
Çocukları olmadığı bir sene, hiç unutmam, dayımın çalıştığı şirketle alakalı olarak yurt dışından yabancı mühendisler gelmiş. Dayım da bunları gezdirecek yedirip içirecek filan. Aile ortamı gösterilecek filan.
Çocukları olmadığından dayım yeğeni olarak beni götürmüştü o yemeğe mesela.
Belki bu tarz konulardan ötürü kıskançlık vardır içinde. Yoksa cidden hiçbi zararım olmadı kadına bunları hak edecek.
Her şeyi geç, nasıl bi sebep kahvaltı masasında yediğim tabağı alıp masanın başka tarafına koymasını haklı çıkarabilir? Bunu anlamıyorum.

Ama insan bir yandan bu kadar iyi olurkan obur yandan bu kadar cirkef olmayi nasil basariyor hani onu anlamadim, bu kadin oyuncu falan olsaymis bari harcaniyor oralarda.

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

5 sene once olmus bu olay sizi hala bu kadar etkiliyorsa fazlasiyla hassas ve gucsuzsunuz. insanlar ne acilarin ustesinden geliyor hayatta, en buyuk derdin bu olsun diyesim geldi :)

Tamam, yengeniz buyuk terbiyesizlik yapmis ancak ben sizin ailenizde de hatalar oldugunu dusunuyorum. Bu kadinin karakteri malummus, ben olsam hic bir sekilde kizimi o evde kalmaya gondermezdim. gerekirse hastaneden ilk cikista bizde kalsin anneanne, hatta en kotusu kizim evde yalniz kalsin ama o ortamda kalmasin diye dusunurdum. bir de empati kurmak lazim yengeyle. zaten cok musfik ve verici olmayan bir kadin. bir de bir anda evine hasta bir anneanne, arti dede ve bir de bir genc kiz geliyor. evde zaten iki cocuk ki belli ki yaramazlar da, bir de koca. her gun 3 ogun 7 kisilik yemek, temizlik camasir aksam meyve cerez hic hic kolay degil ki buyuk ihtimal kendi rizasi da yoktu. bu islerin icinde bunalmisken evdeki genc kiz da hic bir ise karismadan kitap okuyorsa icinde tutup tutup sonunda patlamistir.

tabii ki tarzi cok cirkin, size once gelip ben cok yoruluyorum bana su konularda yardim eder misin demeliydi elbette. ama bu tarz bir kadin degil iste, o sizin cekingenliginizi biliyormus diyorsunuz ama siz de onun tarzini karakterini biliyorsunuz. ayni sekilde siz de hic o evde kalmaya kalkismamali veya kalmak zorunluysa da "yenge, sen bana ne is yapmami istiyorsan soyle, cok yoruluyosun uzerinde cok yuk var sana yardim etmek istiyorum vs" soylemeliydiniz. yani siz de cok dogru davranmamissiniz aslinda.siz buna cekingenliginizi bahane ederseniz o da sinirli yapisini ve uzerindeki is yukunu bahane eder.
ikinizin hatalarini kiyaslamak amacinda degilim ama emin olun yenge sizin bu kadar kirildiginizin farkinda bile degildir. belli ki kendisi guclu karakterli bir kadin, insanlarin bu kadar hassas olabileceklerini dusunmemistir hic.

Yengeniz böyle bir karaktere, böyle bir yapıya sahip biriyse; anneanne ve dedeniz neden sizin evde değil de yani kızının evinde, gelininin evinde kalıyor anlayamadım. Bir de üstüne k. Valide, k.peder varken siz kalmaya gitmişsiniz. Yada başka kalabileceği evladı yokmu?

O cinsten bizde de var.Yıllar önce Hata edip ömrümde sadece bir kere kalmaya gittim oda müşkül bi durumdandı aynı şehirde bile değiliz.İlk defa evlerine gitmiştim.Neyse anlıyorum seni.Fakat sen çok takmışsın kafana.Çok etkilenmişsin.Boş vermeyi dene bence.Herkesi bu kadar kafana takarsan kendine zarar verirsin.

Ben yeterince empati yapıyorum. Yok, yirmi senedir tanıdığım insandan eminim, dediğiniz gibi değil. Eminim.
Büyüdüm, empati yoksunu değiliz, artık ben de eşimin akrabalarını ağırlıyorum. Yeri geliyor ablasıgil annesi vs derken küçücük evin nüfusu 10 kişi oluyor, aynı şekilde eşimin yeğeni var, bir gün ne kadar bunalsam da o kız da işte 13-14 yaşında mümkün değil aklımdan geçmez geçemez bir gün olsun ne evimden kovmak, ne önünden yemeğini almak.
Bu karakter meselesi tamamen. Çok tembel olduğunu düşünürsem en fazla arada bir iş veririm filan. Nedir yani.
Karakter meselesi.
Evde kalmak zorundaydım bu arada, ailem de kestiremezdi evden kovmalar olacağını filan, tamam pek hoşlanmadığı bilinirdi ama bu kadar çirkinlik yapacağını kimse bilemezdi. Aman işte neyse ya, kadını anlatmaktan utanıyorum artık.
Daha başka bi sürü şey de var da..

Ya tabii ki vardı, onlar kendileri ısrar ettiler illa bizde kalsın diye. Anneannem bile yok demişti de çok ısrar edilince kabul etmiştik. Ondan sonra daha çok ameliyatlar yaşandı zaten, onlarda kalınmadı tekrar. O kırk yılda bir olacak bir şeydi yani.
Benim de gidişim ilk değildi, daha önce ortaokulda çocukken den beti anneannemle beraber gidip kalırdık.
Benim ameliyatlı anneannemi bırakmayıp orda kalacağımı zaten biliyordu anneannemi çağırırken.
Kaldı ki kvalidesi kpederi var "bi de siz gitmişsiniz" diyorsunuz ama ben orada varım yokum birdi yük olmak açısından. Ne çamaşırımı yıkattım, ne bir ekstra iş yaptı benim için. Yani bi de benim gitmiş olmamı kaldıramayıp da evinden kovduracak bir yük yaratmadım, onu geç çekinerek yapabildiğim kadar iş de yaptım.. Sonuçta benim her gün masayı toplayıp bulaşılları sudan geçirdiğimi biliyor. İşten kaçan insan her sabah bunu niye yapsın, o yüzden diyorum çekindiğimin farkında idi. İstese iş verebilen de bi insan.
E ne gerek vardı bunca çirkinliğe?

Yengenizin yaptığını ben hiç doğru bulmadım, karakterini anlatıp eşinin tarafını istemediğini söylediğiniz için birde eşinin tarafından siz gitmişsiniz demek istedim. Anlattıklarınıza bakıldığında anneanneniz orada kaldığı için yengenize yük olmasın, bakımını ben üstleniyim diyerekten gitmişsiniz sanırım. Ayrıca yengenizin yükünü hafiflettiği için yengenizin bu durumdan hoşnut olması gerekirdi. Kafanızdan atmaya çalışın. Aynı ortamda bulunduğunuz da sizde lafınızı esirgemeyin, size laf sokmasına müsaade etmeyin. İnsanları hor gören ve kibirli insanlar etraflarında sevilen insanlar değil, itici insanlardır.

dedigim gibi, kadinin davranislarinda hic dogru bir taraf yok ama kilit nokta sizin o evde hic kalmamaniz gerektigi aslinda. kovacak vs kadar cirkinlesecegini tahmin edemediyseniz bile ortamin huzursuzlugu belli ki siz de en basindan beri igreti duruyorsunuz orada, yemek yemeye camasir yikamaya cekiniyorsunuz, huzurlu degilsiniz yani. iste ben sizin yerinizde olsam gerekirse evde yalniz kalir veya baska akrabamda kalir o ortama girmezdim. rahat edemeyecegim icin. hele ailenizin yerinde olsam kizimi oraya gondermek soz konusu bile olmazdi. boyle insanlarla akraba olduklari icin mecburen bayram seyran dugun cenaze gorusulur ama evlerinde kalinmaz yani kendi huzurunuz acisindan. sonu boyle veya buna benzer olur cunku.

yani her neyse bunlari da gecin artik, diyorsunuz buyudunuz evli barkli olmussunuz 5 sene once kadinin biri terbiyesizlik yapmis. eh olabilir, onun terbiyesizligi, dunyada boyle bir suru insan var cikar daha karsiniza. siz guclu olun kimseye ne minnet edin ne de sefkat bekleyin. biri boyle davranirsa da neden boyle yapti diye icinizi kemirmesin dusunceler, bazi insanlar boyle, terbiyesiz iste deyin gecin yani.

Doğru, haklısınız en baştan kalınmamalıydı. Ziyarete gittim, ancak ardından anneannemi bırakmaya içim elverrmedi, ona da ben moral veriyordum çünkü. Bi şekilde kaldım yani..
Ben de umursamamaya çalışıyorum, ama sanırım başka bi sebebi daha var.

akıcı anlatış tarzınızdan dolayı sabırla okudum...
ama anlamadığım nokta şu, neden babanlarda kalmıyordun dayınlarda kalıyordun??
anneannene bakmışsın tamam da, o kavgadan sonra neden gitmedin babanlara..iftara gitmişlerse bile, telefon edip baba böyle böyle oldu gel beni al vs diyemedin mi...
asla geri gitmemeliydin...

bende ablamın kayınvalidesini hoşlanmazdım
kadın gözleriyle yerdi beni
üstelik benden nefret ederdi, ablam evlendiğinde ben 7 yaşındaydım
7 yaşındanki bir çocuktan nefret eden bir kadın
ne zaman misafirliğe gitsek lokmamı sayar, çorabımdan başlar saçımdaki tokaya kadar incelerdi
yeren, küçümseyen bakışlarda cabası
o kadınla aynı ortamıpaylaştıgımda özgüvenim yerlere düşer, kendimi değersiz hissederdim
bi defasında ramazanda iftara çağırdılar kabus dolu bir kaç saat yaşamak istemediğimden yalvar yakar anneme ben gelmeyeceğim dedim
zaten okuldan çıkmadan ezan okunuyordu yetişmem zordu
annem tamam gelme evde bişeyler hazırla ye dedi
nasıl mutlu oldum anlatamam eve geldim çorba yaptım kendime içtim o anı hiç anlatamam bu seneki iftarı atlattım diye sevinçten nerdeyse ağlayacaktım
çok abartı saçma gelebilir belki bu tip şeyler ama inan bu kadınla aynı ortamda kalmak işkence gibiydi
annem de farkındaydı iyi ki gelmedin, korkumuzdan yemeği doğru düzgün yiyemedik diye
.......

o tip insanlar değişmez, onları öyle kabul edip fazla aynı ortamlarda bulunmamaya çalışacaksın
başka yapacak bişey yok

En nefret ettigim insan tipi yengenizin karakteri.
Yaninda diken üstünde oldugum, elini kolunu koyacak yer bulamadigim, sofrada lokmasini zorla cignedigim,
agzimdan cikacak her kelimede acaba ne diyecek tersleyecek mi diye tedirgin oldugum bi insanin birakin yengemin evi
annemin evi olsa bile ayak basmam.

Onun disariya olan kibarligi, nazikligi bana sökmezdi,
siddete karsiyim ama yengeniz benim yengem olsa inanin elimden bi kaza cikabilirdi.
Kusura bakmayin cok sinirlendim yaziyi okuyunca.

Ve lütfen beyninizi bu gereksiz insanla mesgul edip uykularinizi haram etmeyin kendinize,
yengeniz gercekten karaktersizin teki, degmez.

öncelikle kendinizi çok doğru ifade etmişsiniz normalde insanlar aa ne var bunda bu kadar kabus olacak aradan beş sene geçmiş bu mu dert diyebiliyorlar ama size benzer bir ortamda yetiştiğim için bu durumun sizi ne kadar etkilediğini anlayabiliyorum ve bende sizin gibi hep susmaya alıştırıldım heralde o büyüktür sen sus saygısızlık etme arkadaşlarla kavga ettiğini görmüyeyim şeklindeydi Allahtan sizin akraba gibi biri yoktu bizim ailede ama bana da konuşamadıkça küsüp kaçtıkça benim de adım yabani asi çocuk anlamıyor mu acaba bu şeklindeydi ama arkadaş ve diğer insanlarla olan ilişkilerimde bundan çok çektim
çok daha sonraları bu yaptığımın ne kadar yanlış olduğunu gördüm insanlar arasında bazen haklı olan değil en çok kendini savunan daha çok haklı gibi görünüyor tıpkı sizin gibi üniversite yıllarında değiştim ben de
yengenin yaptığı şeyin elle tutulur tarafı yok aslında o yenge konu komşusuna kendi ailesine karşı çok iyi davranmasına bakılırsa aslında size ve ailenize karşı gerçek yüzü ortaya çıkar elbette herkes herkesi sevecek gibi bir kural yok ama önemli olan sevmediğin insana bile haklıyla davranabilmek misafirperverlikte kusur etmemektir insan sevdiği insanlara karşı veya ortada hiçç bir sorun yok herkes çok cici ve iyidir
sizin yengeniz de böyle işte elbette misafirliğin uzunu insanı sıkar ama burada hasta yaşlı kadın söz konusu hadi bakmak istemiyor bunu dayına açıkça söylese ya yok ama şimdi öyle söylese eşiyle kötü olur sürekli karşısına gelir sen zamanında benim annemi istemedin olur onun yerine siz orda olduğu müddetçe burnunuzda fitil fitil getirmeyi yeğliyor ve sizin maddi durumunuzdan pek iyi olmadığından anaannezi hor görüyor anladığım kadarıyla nefret edilesi insan tiplerinden
ve ayrıca size karşı yaptığını savunmasını duyabiliyorum ben de ne yapayım kız bizdeydi somurtup duruyordu eli hiç bir işe gitmiyor bir şey yapmıyordu vs vs söylenip durmuştur kimsenin günahını almak istemem ama genelde bu tarz insanlar savunmayı iyi bilirler ve sizin de sessiz olduğunuzu bildiğinden nasıl olsa cevap vermez o kadın bu olayı çoktan unutmuştur ama sizin sürekli aklınızda çünkü insanların haksızlığa uğradıkları anlarda sesi çıkamayınca sürekli dert olabiliyor bu kendimden biliyorum benim de bir arkadaşımla durumum böyleydi niye cevap veremedim neden bir şey söylemediim
insan psikolojisi bu siz ne zaman bakın kendi kötü bir olay yaşadığınızda kötü bir gün geçirdiğiniz de kadın rüyanızda karşınıza çıkıyor çünkü bu kötü durumuda orda olduğu gibi atlatımayacak mıyım bir cevap veremeyecek miyim vs
size tavsiyem ise kadının sizi bu kadar rahatsız etmesine izin vermemeniz değmez ama eğer karşısına çıktığında alttan alta laf sokmak yaptığını yüzüne vurmak burdaki bir çok insan belki beni ayıplar ama inanın çok işe yarıyor denedim biliyorum

Son düzenleme:
Canım çok genç yaşta içine çok dokunmuş bunu ancak yengenle yüzleşerek atlatabilirsin
Öte yandan düşünüyorum da KK da okuduğumuz konuları
Eyvah kayınvalidem geliyor diye yakınanlara, kocan tavır koymalı diye verilen öğütleri =)
Hayatta her şeyin iki tarafı var, belli ki yengen otoriter bir tip ve eşine ses çıkaramadı bu kalma konusunda, ortada hastalık olduğu için gelmesinler diyemedi ve hıncını senden aldı. Yerinde olsam anneme, babama söyler evime dönerdim bir şekilde ama olan olmuş. Bir gün yengenle karşı karşıya gelip içini dök bence, başkalarının bilmesine gerek yok ama seni çok rahatlatır.

Babamlar da el evinde kalıyorlardı, mesele şu ki beni anneannem ve dedem büyüttü, ben anne baba bilmem pek. Anneannem ameliyatından ötürü "bi daha ayağa kalkamıcam" kafasındaydı, motivasyona ihtiyacı varken sırf kendi huzurum için onu bırakamadım.
Olay olduktan sonra dışarı çıkınca babamları hemen aradım evet, ama iftara gitmişler dediğim yer 5-6 saatlik yol. Başka bî şehir yani. Gelip alması diye bişey mümkün değildi. Sonraki iki gece de dönmediler. Üç gün sonunda geldiler. Gezip başka yerlere uğrayarak gelmişler vs. Ağlaya zırlaya da olsa dönmüştüm işte.

merhaba
Ben sizi cok iyi anlayabiliyorum.Sorun haksizliga ugramak ve kendini yeterince savunamamak.Buna dahil olmayan insanlargindan bu durumdan bihaber olmasi ve olayi tamamen yengenizin yansittigi gibi görmeleri.Bunun zayiflikla falan bir ilgisi yok.Insan psikolojisi inanilmaz bir sey.Cogu zaman neyi nasil yaptigimizi anlayamiyoruz.Öyle terapiler var ki ortaya cikan sonuclarla baglanti kuramak neredeyse imkansiz.hal böyleyken unutun gitsin demenin bir faydasi olmuyor.Bir kac arkadasin da dedigi gibi tek cözüm yengenizle dayiniz da yaninizdayken bu konuda yüzlesmeniz.Ki bence sizi en cok üzen ve yaralayan da sevdiginiz, onun tarafindan sevildiginizi bildiginiz dayinizin olayi yengeniz acisindan bilmesi.

Ayy ..İlk defa ağlamaklı oldum ben burda..Neden dayına söylemedin..

Çocukmuşsun ama,şimdi bari dayına söyle..Bilsin karısının ne olduğunu..

Böyleleri de rahat oluyor böyle yaa..

Ay nasıl sinirlendim kadına,aklıma dayımın eşi geldi.,,

...

Aynı bunun gibi oldu:

Geçtiğimiz ekimde işten bunalıp yıllık izin aldım..İstanbul'da dayım var..

Daha önce gitmiştim..5 gün kadar ilk defa kalmıştım..
,Ve hiç rahat edememiştim.

ilk gidişim:
Her gün gezmeye çıktım ,ozaman biri vardı hayatımda..
Bunlara söylemedim tabi..
Yenge:''nereye gidiyor ''bu havalarında..
Laf sokmalar falan..
Ki ben 30 un üstündeyim..
Gideceğim yere iki var,belli yere kadar ben götüreyim diyor dayım..
Vaya beni havaalanına götürmek istiyor giderken..
Ben giderim diyorum..
Karısı atılıyor.^''ben giderim dedi ya''diyor bilmiş bilmiş..
Ben ilk defa gelmişim ömrü hayatım da..
Zaten kendileri de toplasan 2 kez gelmişlerdir bizim şehrimize,küslük de yok..
sadece bağlar zayıf..
Büyük ablamlardan biri birkez dayımdan 200 tl kadar para istemiş,hani çoluk çocuk yok yanlarında ''dayımın durumu iyi diye..
Onu başıma kakıp durdu..
Az yesinlere kadar geldi konu..
Ablam güya demişki,bir oturuşta bir kilo portakal yiyorum''demiş..
Herhalde benden de korktu ama ben çalışıyorum zaten..
Benim suçum ne..
Belki de, bunu ileteyim de bir daha istemesin diye,yuh,bazılarında cahil cesareti olur ya hani ,kimbilir,herhalikarda yanlış ,ömrümde ilk kez gitmişime:44:
Aman ufak tefek daha ne inciler..

Ben onlara daha gitmem derken;aradan 4 yıl geçti..Belki daha iyi olmuştur,hatasını anlamıştır,dayım uyarmıştır derken..
En yakın orası diye yine oraya gittik bir kız arakdaşımla..
2.gidişim:
6 gün kaldık..Gündüz gezdik .Akşam da yemek,bulaşık...Sen yapma ,biz yaparız dedik..
yaptık ki ,laf söylemesin,hem yaşlıca biraz..
Ama evini öyle benimsemiş ki,
Buzluğun kapağı tam kapanmamış,dondurma alıp koymuştuk,biraz erime olmuş diye ciddi cidi diye söylendi..
Temzilemeye çaıştım,bırak'dedi,asık suratla..
..
En ufak bir şey de laf sokmalar falan..
Ben grip oldum ,sabah kalktım .Yakında ki polk. gideceğim.Dayım ''ben de geleyim ''diyor..Gelme desem de geldi.
Bana serum takıldı..İki saat falan durdum,dayım bekledi..
Eve gittik ''vay sen niye haber vermedin'' diye azarladı resmen adamı,surat astı..Dayım tlf kullanmıyor,70 yakın bir adam,karısı da o yaşlara yakın 65 falan
.Giderken çarşaflarımızı topladım .O gece çok terlemiştim,çarşaf nemlenmişti.'yenge al yıkarsın,gece terledim ''deme gafletinde bulundum.
Bilirim ben evimde ne yapacağımı''dedi.Evini sahiplenmeler,sanki elindne alacaz evini..Dayım değilmiş de 40 kat yabancıymış havaları..

Neyse diken üstünde tatil geçirip döndük.Ben bir tatil hatırası gümüş bir yüüzğü orda unutmuşum..
Aradım dayımı,kargoyla ödemeli gönder ''dedim.
Dayım bilmem kargoyu ben dedi.
Hemen teli eline aldı yenge..
Boşver sen onu,uğraşamaz dayın dedi..Ben takarım''dedi
Takacaksan tak da takmayacaksan gönder''dedim.
Takarım''dedi sırf uğraşmamak için.
Ama ben bu şımarıklığa çok sinir oldum.
Biraz haddini bildirmek gerek diye düşünüp benim yaşındaki evli kızını aradım..Onla da samimni değiliz ama iyi bir kız..
Durumu(yüzük sadcee) anlattım,durumu garipsediğimi kibar cümlelerle anlattım..Anlayışla karşıladı zaten.
tamam ben gönderirim kargoyla oraya gitiğimde''dedi.
Sonra da gönderdi zaten..
Kadın dayımı parmağında oynatıyor..
Bir daha da gitmem..
Bizim aileden birini istemiyor kadın..,
Ama kendi akrabalarıyla görüşüyormuş,hepsi de İstanbul'daymış.
Bizimkilere anlattım döndüğümde''Kadın gençliğinde de öyleymiş''
Bu dünyanın öte tarafı da var,yazık..
Böylelleri el üstünde tutulup..
Biz terkediliyoruz ya yuhhh..
Ben eski evliliğimde eş ailesi bizden çıkmıyordu ,hadi neyse,laf sokuyorlardı da gıkımız çıkamıyordu, eş ailesine ,ayıp olur diyee..
.Ancak laf sokuldu diye eşimize söylüyorduk da yine korunamıyorduk.. ,ne dünyaaa

Son düzenleme:
Hakkinizi arasaymissiniz keske yenilir yutulur cinsten seyler soylememis ne ayip ya ben olsam ailemi akrabami kim varsa artik arar o evde asla kalmazdim ne olursa olsun, sonuçta kovmus sizi nekadar ayip ya okudukca sinirlerim bozuldu yemin ederim en az sizin kadar sinirlendim , acaba siz gittiginizde dayiniza ne cevap verecekti
Keske o laflari ettiğine pisman etseymisiniz benim bile icimde kaldi sizi düşünemiyorum...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…