iki ev arasında kaldım

Yani geliriniz 300k üzeriyse olur ama altındaysa bu kira verilmez

Ben biraz daha uzak da olsa bina yaşı yeni bir ev tutardım. Belki bir tarihten önceki binaların şansı çok az. Yenilerin de garantisi yok ama babam insaatciydi çok iyi hatırlıyorum. Kumları elerdi. Biz de deniz kabuğu toplardik. Zaten Ağaoğlu falan da demişti. O tarihlerde deniz kumu dışında kum yok zaten. Kalanı da işte insaatcinin yapılış tarzına göre degisir. Babam eliyordu. Eleyenenler daha iyidir muhakkak. Demir orani vs. Önemli. Ama yine de bana eski binalar güvenli gelmiyor. Bazısı çok kendinden emin bu bina sağlam diyor ama ben güvenmiyorum. Son depremde farklı örnekler vardı ama zaten haber değeri olanları duyuyoruz. Dolayısı ile daha büyük gerçek olan şu ki eski binaların şansı daha az.
Gerekirse az daha uzak ilçeye geçer ama yeni binada tutarım evimi

Eşi esnafsa aslında ticari krediler daha kolay çıkıyor sanirim. Bizim bir akraba iş kurduktan sonra mal sahibi olduk dedi. Sürekli ev arsa kredi ile birşeyler aldılar. Bize kredi çıkmayan dönemde onlara çıktı hep yüksek krediler

Aslında uygun olanı tercih edin derdim ama yokuş konusu sıkıntı. Kar kış var bunu düşünün. Eşiniz de esnafmış sanırım. Genelde zaten esnaflar ev parasını işte veya faizde, dövizde değerlendirme niyetinde oluyorlar. Kira verme konusunu takmıyorlar. Benim eşim böyle en azından. Deliler gibi ısrar etmesem büyük ihtimalle biz de ev almazdık. Bir de ben çalışırken evde çok vakit geçirdiğimi hatırlayamıyorum yaa. O yüzden şöyle olsun böyle olsun diye çok takmazdım herhalde. Zaten işten çık, trafik, alışveriş vs derken saat geçiyor. Yemek ye, arada dışarı çık, haftasonunu güzel değerlendir derken evde geçirilen vakit bi avuç kalıyor.

Yazılımcıymış, ben yanlış hatırlamışım.

Siz bayagidir evlisiniz diye biliyorum
Durumunuzda iyimis çok mu seçici davrandiniz neden bir ev anlamadınız ki?
Bulunduğunuz iller mi öyle çok pahalı anlamadım.
Hoş şuan öyle hiçbir yerde ucuz ev yok ama bahsettiğiniz rakamlar kira için vs de çok fazla.
Sizin aylık geliriniz neredeyse 200 bine yakın gibi buna rağmen nasıl ev alamadiniz?
Hiç mi birikim yapmadınız?
Hele bir ara faizler düşüktü herkes o an aldı evini.
4.5 milyonluk evde şuan gözünüz onun yerine enazindan birikimlik bir artı bir alabilirdiniz.
Yanınızda hiç peşinat yoksa sikinti.
Benim bulunduğum ilde 3 milyona gayet güzel evler var.
Bence siz bir an önce yatırımlık bir ev alin.
Kiralar bulunduğunuz ilde aşırı yüksek.

Evlerden daha yeni ve sağlam olanı secerdim...

bulunduğumuz muhiti çok seviyorum, benim büyüdüğüm, ailemin oturduğu yer. tayinim buraya çıkınca burdan ev kiraladık sonra da burda kaldık hep. ama her zaman bu kadar iyi kazanmıyorduk tabii eşimin işleri son 3-4 yıldır iyi şükür. birikimimiz yetersizdi hep sıfırdan yaptık her şeyimizi. önce 2.el bir külüstür araba aldık sonra onu değiştirdik daha iyi bir modelle, arkasından geçen yıl sıfır güzel bir araba aldık...bu arada oğlumuz dünyaya geldi. ufak tefek birikim yaptık. şu an bir miktar altın ve birikimimiz var ama ekonomi berbat bir hal aldığı için artık belimizi doğrultup ev sahibi olmamız gereken zamanda hala kiradayız. gözünüz 4-5 milyonluk evde derken, yaşadığımız yerde aşağısında ev yok zaten. yatırımlık başka şehirden almayı da düşündük ama hem kira hem kredi karşılayabilecek durumda değildik. artık bu durumdayız, kiraya da çıksak başka yerden 1+1 alacağız inşallah.

Annemin de %97 . Sanirim her durumda yazilamiyor baskasinin guc ve yardimi olmadan hayatini devam ettiremez yazisi . Siz yine de itirazinizi yapin bence . Ara donemlerde de illa oluyor saglik ozur durumu tayini.
ocakta da var ama yıl ortasında çocuğun düzenini değiştirmek istemiyorum. oğlum bu sene 1.sınıfa başlıyor. kısmet değilmiş bu sene, önümüzdeki sene koşullar ne olur bilinmez. bakacağız.

İnsallah en kısa zamanda alırsınız çünkü kiralar aşırı yüksek.
4.5 milyonluk ev almak herkesin harcı değil.
Ciddi birikim lazım.
O yüzden bir arti bir tarzı birşeyler alin.
Bir arkadasimda zamanında almadı eşi borca girmek istememis.
O da Trabzon'da yaşıyor.
Şuan çok zorlanıyor.

zamanında ailelerden maddi destek görsek, birikmişimiz olsa biz de alırdık bir şekilde ama her şeyi sıfırdan kendi yapan iki genç , yeni mezun için hayat hiçbir zaman kolay değil....bizim için de değildi.gene de bugünümüze şükür. sağlığımız yerinde olsun yaparız diyoruz.

bunlar nasıl kiralar ya 40'lar 47'ler, 38'ler havada uçmuş
istanbul mu burası ?
bu kiraları istemeleri için evin gerçekten harika bir muhitte çok da güzel olması lazım
ne özelliği var neden bu kadar yüksek kiralar isteniyor ?
bir insan kazandığı paranın 50 bin lirasını nasıl kiraya verir ?
bir deprem yerle bir edecek zaten imkanı olan kaçsın şu istanbuldan fiyatlara bak
milletle dalga geçiyorlar

2023 yılında izmirde 2-3 senelik binadan 12. katta, 1+1,5 dubleks, ebeveyn banyolu, iki balkonlu (bir balkon kocamandı) mükemmel deniz manzaralı, lokasyon olarak vaovv olmayan ama karşıyaka, bayraklı gibi merkezi yerlere çok yakın bi ev tutmuştu eski sevgilim. kirası 13.500'dü, o zaman bu rakam bile çok pahalı gelmişti bana
millet bina manzaralı yokuşu olan evlere 40 bin veriyor ülkenin geldiği hale bak

Muhtemelen şu anda o ev bile 30-35 den aşağı değildir....Kiracı çiktigi anda 2 ye katlanıyor fiyat, çunku ev sahipleri 10 yıl boyunca evi bı daha göremeyeceklerini ve yillarca reel enflasyonun çok çok altında kalacaklarını biliyorlar...

İki kere kıyısından döndük. Kapora bile vermiştik ama olmuyor. Ev sahipleri oyalamaya çalışıyor, o arada daha yüksek veren çıkar diye. Veren olduğunda da hemen cayıyorlar. Hala arayıştayız.
Alıyordunuz en son ya sevinmiştim ben de nasip değilmiş. İnşallah bir an önce çıkar gönlünüze göre

İstanbul İzmir gibi büyük ve talebin çok olduğu şehirler için 4,5 milyon ucuz bile kaldı artık ne yazık ki. Hele gözde semtlerinden bu fiyata 1+1 alamazsınız.

İzmir Gaziemir. En yakın sahile 20 km. Sıfır manzara.

Yine sizi ve ev meselesini gorunce gülümsedim:) Mesajinizin ilk cümlesi de gulumsememi devam ettirdi..

Satın alacak olsam ilk evi , kiralayacak olsam ikinci evi seçerdim.10 bin lira fark çok.Yildan yıla da daha çok artar.

Sonuçlardan bizi de haber edin.Bir nevi emlak danışmanlığı yaptık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…