iki ev arasında kaldım

bulunduğumuz muhiti çok seviyorum, benim büyüdüğüm, ailemin oturduğu yer. tayinim buraya çıkınca burdan ev kiraladık sonra da burda kaldık hep. ama her zaman bu kadar iyi kazanmıyorduk tabii eşimin işleri son 3-4 yıldır iyi şükür. birikimimiz yetersizdi hep sıfırdan yaptık her şeyimizi. önce 2.el bir külüstür araba aldık sonra onu değiştirdik daha iyi bir modelle, arkasından geçen yıl sıfır güzel bir araba aldık...bu arada oğlumuz dünyaya geldi. ufak tefek birikim yaptık. şu an bir miktar altın ve birikimimiz var ama ekonomi berbat bir hal aldığı için artık belimizi doğrultup ev sahibi olmamız gereken zamanda hala kiradayız. gözünüz 4-5 milyonluk evde derken, yaşadığımız yerde aşağısında ev yok zaten. yatırımlık başka şehirden almayı da düşündük ama hem kira hem kredi karşılayabilecek durumda değildik. artık bu durumdayız, kiraya da çıksak başka yerden 1+1 alacağız inşallah.
Sıfır araç almak yerine onu peşinat yapıp üstüne krediyle alabilirsiniz bence geliriniz güzelmiş küçük bir araba alıp kredisiniz erimeye başlayınca aracı büyütürdünüz. Ben geçen sene bir yıllık sıfır aracımı satıp ev aldım yerine bir kaç ay önce küçük bir araç aldım şimdi ev kredim Ocak ve temmuz zamları ile eridi kenara para atmaya çalışıyorum seneye aracımı tekrar büyüteceğim. Araç fiyatları da ciddi düştü zaten iyi kar ederek sattım. Ancak aynı durum evlerde olmadı üstüne halen daha ekliyorlar geçen sene 3 bine aldım şuan aynı sitede 5.5 m yazıyorlar en üst kat geçen ay 6m a satıldı

Ben de yokuşta oturuyorum evler yan yana bahçe diye bir şey yok. Alışıyor insan her ay 10 bin kira için fazladan vermezdim.
Bence de, 4 gram altın farkı yanı, 10 ayda 40, 12 ayda 48 gram, degmez mi, tabii, işi sıkı, tutup farkı hiç etmemek lazım

gene ben ve taşınma temalı bir konu :KK70: Muğla'ya yerleşme planımız suya düştü maalesef kaldık gene İstanbul'da..kiralık ev arayışımıza devam ediyoruz. bir sürü ev baktık, bulunduğumuz semt kiralık ev açısından oldukça sorunlu, bina yaşları büyük ve kiralar uçuk. içi yenilenmiş dairelerin kiraları daha da uçuk. ancak oğlumun ve benim okullarımız (öğretmenim) burda olduğu için şimdilik gene bu semtten tutmak zorundayız...iki tane daire var düşündüğümüz, biri merkezi konumda, şu anda oturduğum eve yakın. çok sevdiğim bir lokasyon. ev ferah, ara kat, katta tek daire. manzarası güzel, önü açık. lakin her odasında klima var ve bu da yazın bunaltıcı derecede sıcak olduğunu düşündürüyor. ben eve ısındım aslında ama kirası bütçemizin üzerinde biraz. ve ev sahibi çift depozito istiyor. tek depozito için zorlayabiliriz belki. diğer ev de bu eve çok uzak sayılmaz, o da geniş ferah bir daire ancak biraz yokuşu var. her cephesinde başka apartmanlar var. dairelerin içi birbirinden çok farklı değil. ama kiraları arasında 10 bine yakın fark var. eşim ilk daire için evet güzel ama o kadar farka değmez, 2.yi tutalım ama son kararı sen ver diyor. ben kesinlikle ilk eve ısındım ama sonuçta satın almıyorum, her ay ekstradan 10 bin kenara atsam birikim yapsam mantıklı diyorum. siz olsanız hangisini seçerdiniz?
10 bin lira fazla vermek istemezdim. Olaya 10 bin lira diye bakmamak gerek,zam döneminde pahalı olanı zamlı ödemek var,uygun olanı ödemek var,ikisinin zammı bile farklı olacak kısacası. Ben sırf bu sebepten minimum rakamla başlamayı tercih ederdim açıkçası.
Tercih sizin tabi yine de. Hayırlısı olsun hakkınızda.

gene ben ve taşınma temalı bir konu :KK70: Muğla'ya yerleşme planımız suya düştü maalesef kaldık gene İstanbul'da..kiralık ev arayışımıza devam ediyoruz. bir sürü ev baktık, bulunduğumuz semt kiralık ev açısından oldukça sorunlu, bina yaşları büyük ve kiralar uçuk. içi yenilenmiş dairelerin kiraları daha da uçuk. ancak oğlumun ve benim okullarımız (öğretmenim) burda olduğu için şimdilik gene bu semtten tutmak zorundayız...iki tane daire var düşündüğümüz, biri merkezi konumda, şu anda oturduğum eve yakın. çok sevdiğim bir lokasyon. ev ferah, ara kat, katta tek daire. manzarası güzel, önü açık. lakin her odasında klima var ve bu da yazın bunaltıcı derecede sıcak olduğunu düşündürüyor. ben eve ısındım aslında ama kirası bütçemizin üzerinde biraz. ve ev sahibi çift depozito istiyor. tek depozito için zorlayabiliriz belki. diğer ev de bu eve çok uzak sayılmaz, o da geniş ferah bir daire ancak biraz yokuşu var. her cephesinde başka apartmanlar var. dairelerin içi birbirinden çok farklı değil. ama kiraları arasında 10 bine yakın fark var. eşim ilk daire için evet güzel ama o kadar farka değmez, 2.yi tutalım ama son kararı sen ver diyor. ben kesinlikle ilk eve ısındım ama sonuçta satın almıyorum, her ay ekstradan 10 bin kenara atsam birikim yapsam mantıklı diyorum. siz olsanız hangisini seçerdiniz?
Klimalı evin sıcak olduğunun kanıtı bütün odalarında klima olması evet. Muhtemelen cephesi de güneydoğu falandır. Sürekli klima mı çalıştıracaksınız orası Antalya değil sonuçta.Öyle sıcak evde yaşamak çok bunaltıcı oluyor emin olabilirsiniz. Nerden biliyorsunuz diye sormayın 🥲

Muhtemelen şu anda o ev bile 30-35 den aşağı değildir....Kiracı çiktigi anda 2 ye katlanıyor fiyat, çunku ev sahipleri 10 yıl boyunca evi bı daha göremeyeceklerini ve yillarca reel enflasyonun çok çok altında kalacaklarını biliyorlar...
valla şu an ne kadar hiç bilmiyorum, en son 6 ay önce görüştüğümde (eski sevgilim çünkü) 1 ay sonra kira zamlanacak en az 18 isteyecek diyordu
%25i düşünerek 18 dedi galiba o dönem
hala orada oturuyorsa muhtemelen %25i uygulayıp öyle devam ediyordur
ama taşındıysa yeni kiracıya 25in altında verilmemiştir diye tahmin ediyorum

hatta 1 senesinin dolmasına 1 ay kalmıştı, bina projesiyle alakalı saçma sapan bişeyi bahane edip binadaki bütün dubleksleri çıkarmak istiyorlardı
zam zamanı yaklaştı, beni çıkarıp daha pahalıya başkasına kiralayacak diyordu
gerçi o çıkmamış olabilir ya en son mayısta yazdı görüşmek istedi ben görüşmedim
ama eğer yeni kiralama olduysa o binada en az kesin 25 istenir. en azz .

Eki Görüntüle 3462904
İzmir Gaziemir. En yakın sahile 20 km. Sıfır manzara. 🥲
bu haritadaki yer avm'ye yakın, karşısında hemen izban isimli toplu taşıma raylı sistem durağı var
çok canlı bi lokasyon. kiraya etki eden bi faktör bu
benimkinin oturduğu ev sahile yakın değildi ama önü açık olduğu ve bina yüksek olduğu için bütün sahili ve izmiri görebildiğin harika bi manzarası vardı
bi de böyle canlı bi lokasyonda değildi. karşıyaka ve bayraklı arabayla maksimum 10 dk falandı
toplu taşımayla değil
en yakın otobüs durağına 10 dk yürüyordun
açıp bakmadım ama bu kadar canlı değil de daha sakin muhitlerde kiraların bu seviyede olduğunu düşünmüyorum

Eki Görüntüle 3462904
İzmir Gaziemir. En yakın sahile 20 km. Sıfır manzara. 🥲
%25 zammı uygulamak yerine ev sahipleriyle empati yapıp istedikleri %100, %150 zamları kabul etmekle hata yaptık
piyasayı yükseltmiş olduk bunu yaparak
birilerinin ekmeğine yağ sürüldü
hadi başımız ağrımasın zıtlaşmayalım diye %25 değil %100 ve üzeri zamı kabul eden insanlar
bu sene enflasyon yüzdesi kadar zamma nasıl ikna edecek ev sahiplerini ?
tamam %25 ülkedeki enflasyona göre komik bi artış oranıydı ama şu an enflasyon sebebiyle kiralarda artış için %60'lar %70ler gayet tatmin edici oranlar
ama asla tatmin olmaz onlar hep daha fazlasını ister.

bu haritadaki yer avm'ye yakın, karşısında hemen izban isimli toplu taşıma raylı sistem durağı var
benimkinin oturduğu ev sahile yakın değildi ama önü açık olduğu ve bina yüksek olduğu için bütün sahili ve izmiri görebildiğin harika bi manzarası vardı
bi de böyle canlı bi lokasyonda değildi. karşıyaka ve bayraklı arabayla maksimum 10 dk falandı
toplu taşımayla değil
açıp bakmadım ama bu kadar canlı değil de daha sakin muhitlerde kiraların bu seviyede olduğunu düşünmüyorum
Evet tabi ki muhitle alakalı, bina manzaralı evler 40 bin demenize istinaden gönderdim. İstanbulun güzel semtlerinde o kiralar normal(!) olmuş artık ne yazık ki. 🫤

%25 zammı uygulamak yerine ev sahipleriyle empati yapıp istedikleri %100, %150 zamları kabul etmekle hata yaptık
piyasayı yükseltmiş olduk bunu yaparak
birilerinin ekmeğine yağ sürüldü
hadi başımız ağrımasın zıtlaşmayalım diye %25 değil %100 ve üzeri zamı kabul eden insanlar
bu sene enflasyon yüzdesi kadar zamma nasıl ikna edecek ev sahiplerini ?
tamam %25 ülkedeki enflasyona göre komik bi artış oranıydı ama şu an enflasyon sebebiyle kiralarda artış için %60'lar %70ler gayet tatmin edici oranlar
ama asla tatmin olmaz onlar hep daha fazlasını ister.
Zam yapmak masum kaldı yine, artık 1-2 sene sonra türlü numaralarla ya da yıldırma, tehdit yoluyla kiracıyı çıkarıp yenisini sokma moda oldu. Eskiden 15-20 sene aynı dairede kiracı oluyordu insanlar, şimdi herkes ev sahibim çıkartıyor diyor. Nakliyeciler yaşadı.

toplu taşımayla değil
Bu lokasyonda oturuyorum,İzmir’in en nezih yerlerinden,kiralar da ,satılıklarda epey pahalı.Evet sahile yakın değil ama herşey elinin altında ve en önemlisi pahalı bi bölge olduğundan mülteci sorunu yok.Ben sırf bu nedenle kendi evini bırakıp burda kiraya geçtim.Evim 200 m2, 4+1,büyük bi terası olan dubleks.Yılbaşında 30.000 tl’ye tuttuk,şimdi aynı ayardaki evler 45.000 tl’den başlıyor😔 Böyle bi ev almak istersen 9-10 milyondan başlıyor

Bu lokasyonda oturuyorum,İzmir’in en nezih yerlerinden,kiralar da ,satılıklarda epey pahalı.Evet sahile yakın değil ama herşey elinin altında ve en önemlisi pahalı bi bölge olduğundan mülteci sorunu yok.Ben sırf bu nedenle kendi evini bırakıp burda kiraya geçtim.Evim 200 m2, 4+1,büyük bi terası olan dubleks.Yılbaşında 30.000 tl’ye tuttuk,şimdi aynı ayardaki evler 45.000 tl’den başlıyor😔 Böyle bi ev almak istersen 9-10 milyondan başlıyor
maalesef öyle. optimum avm'ye yakın olması, çok canlı nezih olması ciddi bi faktör.
e optimum da tırt bi avm değil içinde lüks kesime hitap eden bir sürü marka var
izmirde evler eğer tepedeyse yani yüksekte kalıyorsa deniz manzarası denk gelebiliyor. yani deniz manzaralı bir ev (genel konuşuyorum) kirayı etkiliyor. zaten ilan başlıklarında deniz manzaralı diye başlıyorlar :KK70:

Zam yapmak masum kaldı yine, artık 1-2 sene sonra türlü numaralarla ya da yıldırma, tehdit yoluyla kiracıyı çıkarıp yenisini sokma moda oldu. Eskiden 15-20 sene aynı dairede kiracı oluyordu insanlar, şimdi herkes ev sahibim çıkartıyor diyor. Nakliyeciler yaşadı.
tabi canım
e benim ex'e yaptı işte. gerçekten taşındı mı bilgim yok görüşmediğim için ama
daha 1 senesi dolmadan "projede sorun çıktı, üst katları yıkıp yeniden yapıcaz boşaltmanız lazım" demişler
o da yasal haklarını kullanmayı düşünüyordu işte en son.
artık oğlum oturacak kızım oturacak, ben oturucam bahaneleri çok eskide kaldı
adamlar binayı yıkıcaz diyorlar :KK70:

Ben sıcak havada yaşayamam, hele nemli bir şehrin sıcağı çekilmez. Önü açık ferah olsa da içi öyle olmayanı neyleyim klima 7/24 çalışmayacak sonuçta. O evi tutmazdım ben olsaydım

İçi çok farklı değilse 10 bin çok fazla. Ona vereceğime her ay 10 bin başka ihtiyacima ayiririm.

uygun dediğim 40 :KK70: ama 38 e bırakacak gibi. diğeri 47.500. hatta 50 bin tl ye cillop gibi bir ev var içi sıfırlanmış, güzel bir sitede. 55 ten ilandaydı 50 ye bıraktı ev sahibi. ama lokasyon arabasız biraz zorlar. ben en çok onu beğenmiştim lokasyondan eledim ama o da aklıma takıldı şu an :KK70:
50 mi? Normal daire mi? Başka şehirden ev alıp kiraya verseniz daha iyi. Ben dubleks 170 m2 müstakil bahçeli çatı da değil normal kat dunleks evimi 4.5 milyona satamıyorum. Hep 30-35 bandına kiraya istiyorlar. Bu gibi bir ev alıp kiraya verseniz öyle istediğiniz evde otursanız daha mantıklı geldi bana

50 mi? Normal daire mi? Başka şehirden ev alıp kiraya verseniz daha iyi. Ben dubleks 170 m2 müstakil bahçeli çatı da değil normal kat dunleks evimi 4.5 milyona satamıyorum. Hep 30-35 bandına kiraya istiyorlar. Bu gibi bir ev alıp kiraya verseniz öyle istediğiniz evde otursanız daha mantıklı geldi bana
Alabilsem keşke bir saniye düşünmem

Kızlarrr s.o.s help mee!! Bu bahsettiğim evlerden bambaşka bir ev çıktı karşıma iki gün önce. Hem lokasyon olarak çok iyi hem site içi hem De kirası bütçeme uygun ( 40 isteniyordu 38 e anlaştık) ancak sorun şu ki ev sahibi tahliye taahhütnamesi istiyor. Emlakçıya sorunca söyledi. Örneğini istedim yolladı. Bunu imzalamak istemiyorum ama evi de çok beğendim ya… Kapora bile yolladık. Bu şekilde adam bir yıl bile dolmadan beni çıkarabilir sanki??

Taahhütname bu

Eklentiler

• IMG_0891.jpeg
    IMG_0891.jpeg
    78,1 KB · Görüntüleme: 41
X