Bu evi tutmalı mı?

Ev sahibinin tutumunda abartı bir şey göremedim. tek öğretmen için kira ödemek artık cidden çok zor, bunun meslek küçümsemekle alakası yok ekonomi, maaşlar ortada. O da tek öğretmen olmadığınızdan emin olmak istemiş. haliyle ödeyebilecek birilerini arıyor. Banyo çok kötü durumda değil birazcık eskiyse ben tutardım. Söylediğiniz diğer özellikler çok iyi.

Ev sahibinin tutumunda abartı bir şey göremedim. tek öğretmen için kira ödemek artık cidden çok zor, bunun meslek küçümsemekle alakası yok ekonomi, maaşlar ortada. O da tek öğretmen olmadığınızdan emin olmak istemiş. haliyle ödeyebilecek birilerini arıyor. Banyo çok kötü durumda değil birazcık eskiyse ben tutardım. Söylediğiniz diğer özellikler çok iyi.
Yani eşimle birlikte gelmişim eşim mesleğini söylemiş. Kira süpriz değil ilanda görüp gelmişiz pazarlık dahi yapmamışız. Bana göre hadsizlik, ben sormazdım mesela.

Bizim 5 yıl kaldığımız ev sahibi cimrinin, açın önde gideniydi. Kirayı yollarken EFT'de kira bedeli diye seçtiğimiz için vergi borcu geldi, onu bize ödetmek istedi. Adama artık sinirden hakaret ettim ve hayatımda çirkinleşmediğim kadar çirkinleştim, yarabbi şükür dedi. Karaktersiz ya da sorunlu bu tipler çok baş ağrıtır. Başım ağrıyacağına ayaklarım ağrısın okula biraz daha yürüyim daha erken kalkiyim bana okey.

1,5 aydir kiralık ev arayışındayız. Şu anda oturduğumuz muhiti çok sevsem de ev çok eski olduğu ve 6 şubattan beri rahat uyku uyuyamadığım için taşınmaya karar verdik. Gene bulunduğumuz semtten ev bakıyoruz çünkü hem benim okulum( öğretmenim) hem oğlumun okulu burada. Lakin bu semt yaşı büyük ve çok eski binaların olduğu, site içi yeni ev bulmanın nerdeyse imkansız olduğu, son 10 yılda yapılan bir kaç yeni sitenin de fahiş kira fiyatlarının olduğu bir semt. Nispeten eski ama gene de 99 depremi sonrası yapıldığı için güvenilir olan bir sitede bir ev bulduk. Dün evi gezdik. Aslında içine çok bayılmadım, banyosu eski mesela. Ama istediğimiz genişlikte ve konumu cidden çok iyi ve merkezi. 5 dakikada okuluma gidebiliyorum yürüyerek. Oğlanın okuluna da yaklaşmış oluyoruz. Ki İstanbul'da bunun bir nimet olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Kirası düşündüğümüz skalada. Üstelik ev sahibinden, komisyon da ödememiş olacağız. Gelgelelim ev sahibi çok kıl bir adam arkadaşlar :KK43: Tuhaf tuhaf halleri vardı, daha önceden 2-3 kere telde konuşmamıza, kendimi tanıtmama rağmen inanmayıp emlakçı mısınız diye 50 kere soran, komşulardan güvenliğe kadar emlakçılar kesinlikle gelmesin diye tembihleyen, eski kiracısı hakkında atıp tutan( çıksın diye 9 ay kira almadım sonra gitti yan bloktaki evi tuttu üstelik arada sadece 4bin vardı istediğim kirayla vs diye bir şeyler de anlattı), tek öğretmen maaşıyla artık bu sitelerde ev tutmak zorlaştı eşiniz ne iş yapıyor diye beni küçümseyen, evin bulunduğu sitede oturan öğretmen arkadaşlarımdan bahsettiğimde ben pek öğretmenleri tanımam diye kestirip atan biri. Sonuçta emlakçı olmadan sahibinden ev kiralamak istiyorsa belli ki kiracıyı kendi seçmek istiyor, e bulunduğumuz muhitte yedi ceddim kendi evlerinde oturuyor, o da buralıymış. 10 senedir sitenin arkasındaki okulda devlette öğretmenim, eşim yazılımcı. bir çocuğumuz var. Bu kadar umursamaz davranması, kefil isterim diye tutturması, 3 yıl sonra evi boşaltmamız için tahliye sözleşmesi istemesi, findeks raporu isteyerek mali durumumuza bakmak isteyeceğini söylemes, (anlaşırsak ve karım beni boşamazsa oturmaya devam edersiniz dedi bir de :KK70: ) beni düşündürüyor. adam gider gitmez bu bizi çok uğraştırır dedim eşime ama eşim de duygusal baktığımı, kendisi de ev sahibi olsa adam gibi şartlar sunacağını söylüyor. Ay çok uzattım ama siz olsanız konumu mükemmel olan ama dengesiz bulduğunuz ev sahibinin evini kiralar mısınız? tahliye sözleşmesi olan bir evi kiralamak istemem ama şimdilerde usül bu mudur büyük şehirlerde ev kiralarken?
Aslında adam yaptıklarında çok da haksız sayılmaz bana anormal gelmedi. Emlakçılar müşteri kılığında gelip evi kiralayıp tekrar kiralıyor,ya da gezip gezip sonra anlaşıp sonra müşteri getirmeye başlıyorlar. Adam demek ki bunaldı emlakçılardan.
Kefil istemesi de çok normal.
Bizde kendimiz kiraya verdik evimizi bizi de kıl görmüş olabilirler ama o kadar çok hayat kadını veya dostuna ev tutmaya adam geldi ki inanamazsın

şu an 25 e ev bulsam atlarım o derece. ben de elit sayılan bir muhitteyim, oturduğum ev 50 yıllık. baktığımız bu ev 2000de mi ne yapılmış nispeten yeni diye bakalım dedik. 40 bin di kirası. daha yeni siteler var 10 yıllık filan. kiraları 65 bin den başlıyor 100 150 bin ve daha fazlasına kadar gidiyor öyle söyleyeyim öyle bir muhit yani :KK70: üst limit yok. tabii az sayıda daire çıkıyor öyle çok da değil.
Kardeşim Küçükyalı’da, eski kiracı olduğu için 25 bin. Orası da nezih bir muhit. O bölgede yeni bina çok az, olan da aşırı pahalı dediğin gibi. Babamın Bostancı’da dairesi var. Bilen bilir oraları. Benden önce yapılmış bina, rahat 40 senesi var ama eski kiracı olduğu için kirası 15 bin. 😁

ben buna pek katılmıyorum o zaman bu mantıkla bakarsak tek başına ev tutmak isteyen
yalnız olan kimseye ev vermemek lazım tek maaşlı, tek gelirli diye
ya da eşi çalışmayan kimseye ev vermemeleri gerekiyor
ödeyebilecek kiracı aramakta tabi ki haklı ama bunu çift maaş tek maaş gibi şeylere indirgememek lazım
insanların mali durumlarını bilemeyiz, belki tek maaşlıdır ama bankada faizde parası vardır ya da pasif geliri vardır
ya da ek iş yapıyordur başka yerden de ek gelir elde ediyordur
veya fazla para harcamayan bir insandır, maaşından geriye az para kalsa bile kendi kendini döndürüyordur vs
çok detaylı konular ve bu kadar kurcalamaya hakkı yok kimsenin
çift maaş, 3 maaş olan biri denk gelir, aa kesin öder dersiniz ama bilemezsiniz ki belki dünya kadar borcu var ?
ne kira takıp giden iyi gelirli insanlar var bunlar da yaşanmıyor değil

Bence tutun adamin killik dedihiniz seylerinin cogu kirayi odeyebikecek mali gucunuz olup olmadigiyla ilgili .yani sizin ne is yaptiginizla falan ilgilendigi yok sadece kirayi odeyebilecek bir is yapiyor musunuz onu anlamak istemis .

Bence tutun adamin killik dedihiniz seylerinin cogu kirayi odeyebikecek mali gucunuz olup olmadigiyla ilgili .yani sizin ne is yaptiginizla falan ilgilendigi yok sadece kirayi odeyebilecek bir is yapiyor musunuz onu anlamak istemis .
Bunu anlamasının da pek bir yolu yok aslında. Belki maaşım iyi ama dünya kadar borcum var. Üslup her şeydir…

Yani eşimle birlikte gelmişim eşim mesleğini söylemiş. Kira süpriz değil ilanda görüp gelmişiz pazarlık dahi yapmamışız. Bana göre hadsizlik, ben sormazdım mesela.
Öyle düşünüyorsunuz ama bir akrabam polise kiraya verdi evini. Adam ödemedi kirayı aylarca , çıkmam istemezsem diye olay çıkardı. Epey burunlarindan geldi. Bir kısmını da alamadılar. İnsanlar kötü orneklerle karsilasa karsilasa her türlü önlemi almaya çalışıyor malesef.

Bir tanidigim ev tutmak istedi abla il dışından buraya geldiler memlekete buralarda aylığa dönmüştü eskiden peşin alinirdi yine aylık var tabi ama senelik isteyenler çoğaldı karı koca ikiside çalışıyor 1 yillik peşin 200 binin üzerinde istemişler,daha buna emlakçı parası, abonelik parası nakliye parası(1000 km ) vardır onlar dahil değil.
Valla yazık günah:KK43: Allah o tanıdıklarınıza da yardım etsin ablacım🙏
Yıllık peşin alanlar çoğaldı çünkü ev sahipleri 1 yıllık peşin aldığı kirayı faize koyuyor, misal evi aylık 15 binden kiraya verdi toplu olarak 180 bin lira aldı o parayı da faize koydu, aylık ortalama 5-6 bin lira faiz getirisi olur, 15 bin kira + 5 bin faiz geliri desek evi aylık 20 bin liraya kiraya vermiş gibi oluyor.

Evet İstanbul’un özeti bu. Eski güzel semtlerdeki binalar makyajlanıyor sadece ama baksan 40-50 senelik. Kiraları da yeni yerleşim alanlarına göre çok uçuk. Kardeşim asansörsüz eski binada 25 bin lira kira ödüyor. Memur olup orada yaşayana Allah sabır ve akıl fikir versin shdjdjd
Çünkü adamlar biliyor ki eski püskü evlerinden başka alternatif yok çevrede, yeni bina yapılma olasılığı da yok zira atıyorum Anadolu yakasında Kadıköy diyelim, Avrupa yakasında da Beşiktaş, bina dikilecek boş arazi kalmadı ki oralarda, yer gök beton, her iki ilçe de eski yerleşim bölgeleri olduğundan vaktiyle taşını toprağını binaya çevirmişler bitmiş, oralarda evi olanlar ortalama 50 yıllık binalarına mahkum olduğunu biliyor kiracıların, yan daireye bakıyor 30 bine verilmiş, benim dairem ondan bakımlı ben 35 isterim diyor, hani geçim derdi vs yüzünden ev sahiplerinin kiralara zam yapması bir yana birbirinden göre göre fiyat yükseltenler de arttı.

İstanbul’daki sitelerin hali de böyle, aynı muhitte 2 site düşün, birinde spor salonları yarı olimpik yüzme havuzları, kafeler, güvenlik vs var aylık aidatı 20 bin diyelim, diğer sitede de sadece kapıda güvenlik, bahçe, otopark olsun, o da 20 bin lira aidat istiyor😵‍💫

İstanbuldayken oturduğum sitenin toplantısında cinnet geçirecektim az kalsın, butik site havuz yok kafe yok, sadece güvenlik ve kapıcı hizmeti vardı, evlerin kendisine ait bahçelerinin peyzajı için dahi kendin eleman çağırıyorsun vs neyse, adamlar kalktı her biri ortalama 350 metrekare ve önünde kendi havuzu olan siteyle bizim siteyi bir tutup o zamanın parasıyla aylık 2500 lira aidat istedi🤦‍♀️

İstanbul hepten uçtu bu konularda.

Çünkü adamlar biliyor ki eski püskü evlerinden başka alternatif yok çevrede, yeni bina yapılma olasılığı da yok zira atıyorum Anadolu yakasında Kadıköy diyelim, Avrupa yakasında da Beşiktaş, bina dikilecek boş arazi kalmadı ki oralarda, yer gök beton, her iki ilçe de eski yerleşim bölgeleri olduğundan vaktiyle taşını toprağını binaya çevirmişler bitmiş, oralarda evi olanlar ortalama 50 yıllık binalarına mahkum olduğunu biliyor kiracıların, yan daireye bakıyor 30 bine verilmiş, benim dairem ondan bakımlı ben 35 isterim diyor, hani geçim derdi vs yüzünden ev sahiplerinin kiralara zam yapması bir yana birbirinden göre göre fiyat yükseltenler de arttı.

İstanbul’daki sitelerin hali de böyle, aynı muhitte 2 site düşün, birinde spor salonları yarı olimpik yüzme havuzları, kafeler, güvenlik vs var aylık aidatı 20 bin diyelim, diğer sitede de sadece kapıda güvenlik, bahçe, otopark olsun, o da 20 bin lira aidat istiyor😵‍💫

İstanbuldayken oturduğum sitenin toplantısında cinnet geçirecektim az kalsın, butik site havuz yok kafe yok, sadece güvenlik ve kapıcı hizmeti vardı, evlerin kendisine ait bahçelerinin peyzajı için dahi kendin eleman çağırıyorsun vs neyse, adamlar kalktı her biri ortalama 350 metrekare ve önünde kendi havuzu olan siteyle bizim siteyi bir tutup o zamanın parasıyla aylık 2500 lira aidat istedi🤦‍♀️

İstanbul hepten uçtu bu konularda.
Geçenlerde bir ev baktık. Antep’te, site içinde, sadece merdiven temizliği, bahçe ve asansör bakımı hizmeti var. 2 bin lira aidat dedi, o bile çok geldi bana. Şu an oturduğum binada da bu hizmetler var, aidat 300 lira çünkü. Senin İstanbul dönemlerinde o fiyatı düşünemiyorum. Ben de olsam kavga ederdim abla, arkandayım. 😐

Tahliye taahhütnamesi insanı çok strese sokan bir şey :KK43: kirada oturduğum evlerden birini inşaat firması aracılığıyla tuttum ve onlar da şirket anlayışı gereği mutlaka bu sözleşmeyle kiraya veriyorlardı. Zam zamanı stres oluyorsun ne kadar diyecekler absürt bir zam oranı isteseler kabul etmeme şansın yok koyar taahhütnameyi önüne bunu imzaladın çık o zaman der. Bir de üç yıllık gibi bir şey demiş ev sahibi kabul etmeyin bence aşırı cins geldi adam bana. Ev sahipleri istiyor ki kiracılar sırtında çantayla göçebe gibi gezsin her yıl yeni zam oranlarıyla evini kiraya versin. Bir evi kurmak onu taşımak kolay sanki. Bedavaya oturmayacaksınız hem az da olmayan bir meblağ ödeyeceksiniz hem de diken üstünde oturacaksınız. Boşverin gerekirse biraz uzak olsun huzurunuz olsun

Geçenlerde bir ev baktık. Antep’te, site içinde, sadece merdiven temizliği, bahçe ve asansör bakımı hizmeti var. 2 bin lira aidat dedi, o bile çok geldi bana. Şu an oturduğum binada da bu hizmetler var, aidat 300 lira çünkü. Senin İstanbul dönemlerinde o fiyatı düşünemiyorum. Ben de olsam kavga ederdim abla, arkandayım. 😐
Ya felaketti, İstanbul’dan vazgeçme sebeplerim arasında bu gibi sorunlar da var, etmeyen evlere ederinden fazla istiyorlar, satılıklar da bu halde ve ben bildim bileli böyle aslında, son birkaç yıldır iyice ayyuka çıktı, bir misal vereyim 99 ‘da 17 Ağustos depremi olmadan önce şimdinin parasıyla yazayım 900 bin lira olan müstakil bir evin depremden 1 hafta sonra fiyatı 4 milyona çıkarıldı ve o fiyattan satıldı, ne’ymiş deprem uzmanları evin bulunduğu ilçeyi İstanbul’da olası bir depremde en az hasar alacak yerler listesinde saymışlar.

Şimdi aynı yerde satılık evler 20 milyondan başlıyor😬 çok afedersiniz hayvan bağlasan durmayacak evlerin kirası da 30 bin lira olmuş🤦‍♀️

açık sözlülükle hadsizlik arasındaki sınırı iyi bilmek lazım yalnız. o yüzden hedeflediğiniz gibi düzgün kiracı bulmak şöyle dursun arkanızdan böyle konuşturursunuz. yoğurdu üfleyerek yiyeceğim derken karşınızdakine dengesiz ve hadsiz davranmamayı da bilmek lazım, size de tavsiye ederim.
O halde hadsizlikle açık sözlülük arasındaki farkı anlayamamışsınız ki adamın net konuşmasından alınmışsınız. Zamanla öğrenirsiniz

1,5 aydir kiralık ev arayışındayız. Şu anda oturduğumuz muhiti çok sevsem de ev çok eski olduğu ve 6 şubattan beri rahat uyku uyuyamadığım için taşınmaya karar verdik. Gene bulunduğumuz semtten ev bakıyoruz çünkü hem benim okulum( öğretmenim) hem oğlumun okulu burada. Lakin bu semt yaşı büyük ve çok eski binaların olduğu, site içi yeni ev bulmanın nerdeyse imkansız olduğu, son 10 yılda yapılan bir kaç yeni sitenin de fahiş kira fiyatlarının olduğu bir semt. Nispeten eski ama gene de 99 depremi sonrası yapıldığı için güvenilir olan bir sitede bir ev bulduk. Dün evi gezdik. Aslında içine çok bayılmadım, banyosu eski mesela. Ama istediğimiz genişlikte ve konumu cidden çok iyi ve merkezi. 5 dakikada okuluma gidebiliyorum yürüyerek. Oğlanın okuluna da yaklaşmış oluyoruz. Ki İstanbul'da bunun bir nimet olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Kirası düşündüğümüz skalada. Üstelik ev sahibinden, komisyon da ödememiş olacağız. Gelgelelim ev sahibi çok kıl bir adam arkadaşlar :KK43: Tuhaf tuhaf halleri vardı, daha önceden 2-3 kere telde konuşmamıza, kendimi tanıtmama rağmen inanmayıp emlakçı mısınız diye 50 kere soran, komşulardan güvenliğe kadar emlakçılar kesinlikle gelmesin diye tembihleyen, eski kiracısı hakkında atıp tutan( çıksın diye 9 ay kira almadım sonra gitti yan bloktaki evi tuttu üstelik arada sadece 4bin vardı istediğim kirayla vs diye bir şeyler de anlattı), tek öğretmen maaşıyla artık bu sitelerde ev tutmak zorlaştı eşiniz ne iş yapıyor diye beni küçümseyen, evin bulunduğu sitede oturan öğretmen arkadaşlarımdan bahsettiğimde ben pek öğretmenleri tanımam diye kestirip atan biri. Sonuçta emlakçı olmadan sahibinden ev kiralamak istiyorsa belli ki kiracıyı kendi seçmek istiyor, e bulunduğumuz muhitte yedi ceddim kendi evlerinde oturuyor, o da buralıymış. 10 senedir sitenin arkasındaki okulda devlette öğretmenim, eşim yazılımcı. bir çocuğumuz var. Bu kadar umursamaz davranması, kefil isterim diye tutturması, 3 yıl sonra evi boşaltmamız için tahliye sözleşmesi istemesi, findeks raporu isteyerek mali durumumuza bakmak isteyeceğini söylemes, (anlaşırsak ve karım beni boşamazsa oturmaya devam edersiniz dedi bir de :KK70: ) beni düşündürüyor. adam gider gitmez bu bizi çok uğraştırır dedim eşime ama eşim de duygusal baktığımı, kendisi de ev sahibi olsa adam gibi şartlar sunacağını söylüyor. Ay çok uzattım ama siz olsanız konumu mükemmel olan ama dengesiz bulduğunuz ev sahibinin evini kiralar mısınız? tahliye sözleşmesi olan bir evi kiralamak istemem ama şimdilerde usül bu mudur büyük şehirlerde ev kiralarken?
Bence sağlam bir kontratla tutulabilir.

Yakın zamanda ev tuttuk tahliye taahhüdü istemeyen ev sahibi yoktu ev ararken . Hem de boş şekilde istiyorlar . Olası bir anlaşmazlıkta hemen kapının önüne koymak için . Bunlara çok dikkat edin . Onun dışında findeks raporu ne kardeşim ya 🙈 Cok abartı geldi bana. Biz evi sıfır tuttuğumuz için 2 kira peşin 2 kira istedi. Bir anda 100 bin ödemiş olduk ama en azından saçma sorularla muhattap olmamis olduk . Siz tutmayın bence bu evi başınız ağrır.

Ya felaketti, İstanbul’dan vazgeçme sebeplerim arasında bu gibi sorunlar da var, etmeyen evlere ederinden fazla istiyorlar, satılıklar da bu halde ve ben bildim bileli böyle aslında, son birkaç yıldır iyice ayyuka çıktı, bir misal vereyim 99 ‘da 17 Ağustos depremi olmadan önce şimdinin parasıyla yazayım 900 bin lira olan müstakil bir evin depremden 1 hafta sonra fiyatı 4 milyona çıkarıldı ve o fiyattan satıldı, ne’ymiş deprem uzmanları evin bulunduğu ilçeyi İstanbul’da olası bir depremde en az hasar alacak yerler listesinde saymışlar.

Şimdi aynı yerde satılık evler 20 milyondan başlıyor😬 çok afedersiniz hayvan bağlasan durmayacak evlerin kirası da 30 bin lira olmuş🤦‍♀️
Olur mu, olur. Şimdiki deprem illerinde de aynı şeyler söz konusu. Bizim milletten her şey beklenir. Aradan kaç sene geçerse geçsin değişmeyen tek şey ibret almamamız.

X