Bu evi tutmalı mı?

Yine sen, yine ev meselesi. Şu cuma vakti çocuklarımızın yüzü suyu hürmetine bir ev nasip olsa, alsak da def olup gitsek. 😁
Allah herkese kendi evini nasip etsin, melek gibi ev sahipleriyle muhatap olsanız da kiracılık çok zor, her ay dünya kadar para ödeniyor evlere.

Allah dualarınızı kabul etsin🙏

1,5 aydir kiralık ev arayışındayız. Şu anda oturduğumuz muhiti çok sevsem de ev çok eski olduğu ve 6 şubattan beri rahat uyku uyuyamadığım için taşınmaya karar verdik. Gene bulunduğumuz semtten ev bakıyoruz çünkü hem benim okulum( öğretmenim) hem oğlumun okulu burada. Lakin bu semt yaşı büyük ve çok eski binaların olduğu, site içi yeni ev bulmanın nerdeyse imkansız olduğu, son 10 yılda yapılan bir kaç yeni sitenin de fahiş kira fiyatlarının olduğu bir semt. Nispeten eski ama gene de 99 depremi sonrası yapıldığı için güvenilir olan bir sitede bir ev bulduk. Dün evi gezdik. Aslında içine çok bayılmadım, banyosu eski mesela. Ama istediğimiz genişlikte ve konumu cidden çok iyi ve merkezi. 5 dakikada okuluma gidebiliyorum yürüyerek. Oğlanın okuluna da yaklaşmış oluyoruz. Ki İstanbul'da bunun bir nimet olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Kirası düşündüğümüz skalada. Üstelik ev sahibinden, komisyon da ödememiş olacağız. Gelgelelim ev sahibi çok kıl bir adam arkadaşlar :KK43: Tuhaf tuhaf halleri vardı, daha önceden 2-3 kere telde konuşmamıza, kendimi tanıtmama rağmen inanmayıp emlakçı mısınız diye 50 kere soran, komşulardan güvenliğe kadar emlakçılar kesinlikle gelmesin diye tembihleyen, eski kiracısı hakkında atıp tutan( çıksın diye 9 ay kira almadım sonra gitti yan bloktaki evi tuttu üstelik arada sadece 4bin vardı istediğim kirayla vs diye bir şeyler de anlattı), tek öğretmen maaşıyla artık bu sitelerde ev tutmak zorlaştı eşiniz ne iş yapıyor diye beni küçümseyen, evin bulunduğu sitede oturan öğretmen arkadaşlarımdan bahsettiğimde ben pek öğretmenleri tanımam diye kestirip atan biri. Sonuçta emlakçı olmadan sahibinden ev kiralamak istiyorsa belli ki kiracıyı kendi seçmek istiyor, e bulunduğumuz muhitte yedi ceddim kendi evlerinde oturuyor, o da buralıymış. 10 senedir sitenin arkasındaki okulda devlette öğretmenim, eşim yazılımcı. bir çocuğumuz var. Bu kadar umursamaz davranması, kefil isterim diye tutturması, 3 yıl sonra evi boşaltmamız için tahliye sözleşmesi istemesi, findeks raporu isteyerek mali durumumuza bakmak isteyeceğini söylemes, (anlaşırsak ve karım beni boşamazsa oturmaya devam edersiniz dedi bir de :KK70: ) beni düşündürüyor. adam gider gitmez bu bizi çok uğraştırır dedim eşime ama eşim de duygusal baktığımı, kendisi de ev sahibi olsa adam gibi şartlar sunacağını söylüyor. Ay çok uzattım ama siz olsanız konumu mükemmel olan ama dengesiz bulduğunuz ev sahibinin evini kiralar mısınız? tahliye sözleşmesi olan bir evi kiralamak istemem ama şimdilerde usül bu mudur büyük şehirlerde ev kiralarken?
Ev sahiplerinden çok çekmiş biri olarak diyorum ki " ben olsam o ev dört dörtlük, havuzlu villa olsa dahi tutmam ". Ev sahibi çook önemli. Ki banyoyu da beğenmemişsiniz.

Bulunduğum muhitte 99 sonrası yapılan evlere yeni diyoruz biz :KK70: İstanbul’un pek çok semti için de bu durum geçerli maalesef. Herkes düzgün kiracı ister tabii ki bunda problem yok ama söyleyiş tarzı, öğretmen oluşumu küçümsemesi, ısrarla kefil istemesi çok irite etti. Benim yıllardır aynı okulda memur oluşum, sitede oturan bir sürü memur ortak tanıdığın olması, buranın yerlisi olmam vs adamın umrunda olmadı, ne kefili bulacağım ben. Emlakçı findeks raporu istese prosedürdür dersin ama adamın söyleyişi çok iticiydi
bizi yerin dibine sokarmış o zaman o adam, özel sektör çalışanıyım annem esnaf :KK70:
bizde kontrat benim üzerime oldu, kefil olarak annemin adını yazdık. ekstra kefil istemedi
bu devirde kim kime kefil olur ki ? bence bu çok saçma. en sağlam insana bile kefil olmaz aklı olan zaten
findeks diye tutturanlara öyle bi findeks raporu verilir ki sahtesiyle gerçeğini ayırt edemez
findeks neyi kanıtlıyormuş, findeks devlet kurumu değil ki

1,5 aydir kiralık ev arayışındayız. Şu anda oturduğumuz muhiti çok sevsem de ev çok eski olduğu ve 6 şubattan beri rahat uyku uyuyamadığım için taşınmaya karar verdik. Gene bulunduğumuz semtten ev bakıyoruz çünkü hem benim okulum( öğretmenim) hem oğlumun okulu burada. Lakin bu semt yaşı büyük ve çok eski binaların olduğu, site içi yeni ev bulmanın nerdeyse imkansız olduğu, son 10 yılda yapılan bir kaç yeni sitenin de fahiş kira fiyatlarının olduğu bir semt. Nispeten eski ama gene de 99 depremi sonrası yapıldığı için güvenilir olan bir sitede bir ev bulduk. Dün evi gezdik. Aslında içine çok bayılmadım, banyosu eski mesela. Ama istediğimiz genişlikte ve konumu cidden çok iyi ve merkezi. 5 dakikada okuluma gidebiliyorum yürüyerek. Oğlanın okuluna da yaklaşmış oluyoruz. Ki İstanbul'da bunun bir nimet olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Kirası düşündüğümüz skalada. Üstelik ev sahibinden, komisyon da ödememiş olacağız. Gelgelelim ev sahibi çok kıl bir adam arkadaşlar :KK43: Tuhaf tuhaf halleri vardı, daha önceden 2-3 kere telde konuşmamıza, kendimi tanıtmama rağmen inanmayıp emlakçı mısınız diye 50 kere soran, komşulardan güvenliğe kadar emlakçılar kesinlikle gelmesin diye tembihleyen, eski kiracısı hakkında atıp tutan( çıksın diye 9 ay kira almadım sonra gitti yan bloktaki evi tuttu üstelik arada sadece 4bin vardı istediğim kirayla vs diye bir şeyler de anlattı), tek öğretmen maaşıyla artık bu sitelerde ev tutmak zorlaştı eşiniz ne iş yapıyor diye beni küçümseyen, evin bulunduğu sitede oturan öğretmen arkadaşlarımdan bahsettiğimde ben pek öğretmenleri tanımam diye kestirip atan biri. Sonuçta emlakçı olmadan sahibinden ev kiralamak istiyorsa belli ki kiracıyı kendi seçmek istiyor, e bulunduğumuz muhitte yedi ceddim kendi evlerinde oturuyor, o da buralıymış. 10 senedir sitenin arkasındaki okulda devlette öğretmenim, eşim yazılımcı. bir çocuğumuz var. Bu kadar umursamaz davranması, kefil isterim diye tutturması, 3 yıl sonra evi boşaltmamız için tahliye sözleşmesi istemesi, findeks raporu isteyerek mali durumumuza bakmak isteyeceğini söylemes, (anlaşırsak ve karım beni boşamazsa oturmaya devam edersiniz dedi bir de :KK70: ) beni düşündürüyor. adam gider gitmez bu bizi çok uğraştırır dedim eşime ama eşim de duygusal baktığımı, kendisi de ev sahibi olsa adam gibi şartlar sunacağını söylüyor. Ay çok uzattım ama siz olsanız konumu mükemmel olan ama dengesiz bulduğunuz ev sahibinin evini kiralar mısınız? tahliye sözleşmesi olan bir evi kiralamak istemem ama şimdilerde usül bu mudur büyük şehirlerde ev kiralarken?

kafa rahatlığı > her şey.

2. bir görüşme yapın. kafanıza takılanları sorun, gelecekte problem olabilecek konuları konuşun. yine de gönlünüz rahat etmezse başka yer bakarsınız.

Ev sahipleri de antika zaten, meleği bize denk gelmiyor ki. 🥹
Allah yardım etsin🙏 şu tahliye taahhütnamesi çıktı işler iyice sarpa sardı + kiralık ev ilanlarına bakıyorum memur veya emekli olacak, 1 yıllık kira peşin +depozito+ emlakçı hizmet bedeli talepleri var, yahu bu memlekette kaç çalışan ortalama 200-250 bin lirayı şak diye nakit çıkarabilir🤷‍♀️

Diğer şehirleri bilmem ama İstanbul doğup büyüdüğüm yer, Anadolu ve Avrupa yakasında bazı ilçeleri semtleri dışındaki tüm evleri en az 50 yıllık yapılar, dışları makyajlanmış olsa da içleri dökülüyor ki genel olarak İstanbul’da yorgun ve çürük binalar mevcut, yeni yapılar için mevkisi, site içiyse sosyal imkanları vs belki istenilen kiralar su kaldırır ama eski binalar için de aynı paraları istemek akıl kârı mı bilemedim😬

En sonunda insanları topyekün çıldırtacaklar, millet parklara bahçelere çadır kurup yaşayacak.

Bana da herkesin kıl dediği ,ama sizin anlattığınizdan daha iyi bir ev sahibim olmuştu.Ev merkezi bir yerde ve bulunduğu yere göre geniş ,ilana versen bir hafta demz tutulacak bir yerdeydi.3 sene boş kalmış benden önce.İlk başlarda sıkıntı olmasa da sonradan 6 ayda bir zam istemeye başladı ve türlü zorluklar çektik.Basima da sonrasında gelmeyen kalmadı.Simdi diyorum belki başka bir ev tutsam şimdi bunları yaşamamış olabilrim.Herseyin başlangıcı gibi hissediyorum o evi.Ben kesinlikle tutmayın derim

Allah yardım etsin🙏 şu tahliye taahhütnamesi çıktı işler iyice sarpa sardı + kiralık ev ilanlarına bakıyorum memur veya emekli olacak, 1 yıllık kira peşin +depozito+ emlakçı hizmet bedeli talepleri var, yahu bu memlekette kaç çalışan ortalama 200-250 bin lirayı şak diye nakit çıkarabilir🤷‍♀️

Diğer şehirleri bilmem ama İstanbul doğup büyüdüğüm yer, Anadolu ve Avrupa yakasında bazı ilçeleri semtleri dışındaki tüm evleri en az 50 yıllık yapılar, dışları makyajlanmış olsa da içleri dökülüyor ki genel olarak İstanbul’da yorgun ve çürük binalar mevcut, yeni yapılar için mevkisi, site içiyse sosyal imkanları vs belki istenilen kiralar su kaldırır ama eski binalar için de aynı paraları istemek akıl kârı mı bilemedim😬

En sonunda insanları topyekün çıldırtacaklar, millet parklara bahçelere çadır kurup yaşayacak.
Evet İstanbul’un özeti bu. Eski güzel semtlerdeki binalar makyajlanıyor sadece ama baksan 40-50 senelik. Kiraları da yeni yerleşim alanlarına göre çok uçuk. Kardeşim asansörsüz eski binada 25 bin lira kira ödüyor. Memur olup orada yaşayana Allah sabır ve akıl fikir versin shdjdjd

valla önceden memur kiracı istenirdi, bu herif beni bildiğin küçümsedi. İlk defa öğretmen olduğum için küçümsendim. Çocuğu koleje yazdırdığımızı duyunca bir şaşırdı filan. Ne halt sanıyorsa kendini. evi de ahım şahım bir şey olsa bari. banyosunu kesinlikle yaptırması lazım. konum on numara ama. o yüzden çok pozitif gittik başta ama havamızı aldık.

Evet İstanbul’un özeti bu. Eski güzel semtlerdeki binalar makyajlanıyor sadece ama baksan 40-50 senelik. Kiraları da yeni yerleşim alanlarına göre çok uçuk. Kardeşim asansörsüz eski binada 25 bin lira kira ödüyor. Memur olup orada yaşayana Allah sabır ve akıl fikir versin shdjdjd
şu an 25 e ev bulsam atlarım o derece. ben de elit sayılan bir muhitteyim, oturduğum ev 50 yıllık. baktığımız bu ev 2000de mi ne yapılmış nispeten yeni diye bakalım dedik. 40 bin di kirası. daha yeni siteler var 10 yıllık filan. kiraları 65 bin den başlıyor 100 150 bin ve daha fazlasına kadar gidiyor öyle söyleyeyim öyle bir muhit yani :KK70: üst limit yok. tabii az sayıda daire çıkıyor öyle çok da değil.

Bir tanidigim ev tutmak istedi abla il dışından buraya geldiler memlekete buralarda aylığa dönmüştü eskiden peşin alinirdi yine aylık var tabi ama senelik isteyenler çoğaldı karı koca ikiside çalışıyor 1 yillik peşin 200 binin üzerinde istemişler,daha buna emlakçı parası, abonelik parası nakliye parası(1000 km ) vardır onlar dahil değil.

Adamda bir dengesizlik göremedim ki.
İnsanların sahtekar olduğunun farkında, daha önce çok kazık yemiş, verilen sözler tutulmamış, temkinli dikkatli davranıyor.
Çok açık sözlü. Her ihtimali söylüyor baştan. Kendi aile durumundaki ihtimali bile söylüyor.
Böyle dürüst ve net insanları severim.

Gerçi Sinsiler ve içten pazarlılıklar, bu tarz kişileri pek anlamaz ve hoşlanmaz. Sizin “dengesiz” gördüğünüz kişi; gayet dengeli, net ve dürüst insan profilidir.

Adamda bir dengesizlik göremedim ki.
İnsanların sahtekar olduğunun farkında, daha önce çok kazık yemiş, verilen sözler tutulmamış, temkinli dikkatli davranıyor.
Çok açık sözlü. Her ihtimali söylüyor baştan. Kendi aile durumundaki ihtimali bile söylüyor.
Böyle dürüst ve net insanları severim.

Gerçi Sinsiler ve içten pazarlılıklar, bu tarz kişileri pek anlamaz ve hoşlanmaz. Sizin “dengesiz” gördüğünüz kişi; gayet dengeli, net ve dürüst insan profilidir.
açık sözlülükle hadsizlik arasındaki sınırı iyi bilmek lazım yalnız. o yüzden hedeflediğiniz gibi düzgün kiracı bulmak şöyle dursun arkanızdan böyle konuşturursunuz. yoğurdu üfleyerek yiyeceğim derken karşınızdakine dengesiz ve hadsiz davranmamayı da bilmek lazım, size de tavsiye ederim.

Hem ev sahibi hemde kiracı için zor dönemler.

Eşim babadan kalma evi,görümcem vefatından sonra uğraşmadan 2bin TL ye liraya vermişti. Şimdi 3bine oturuyor. Kendi çıkacakmış. Başkasına ev 3500 olacak demiş çıkmadan 😁 memleketin hiç bir yerinde o paraya ev yok🤣 eşim sinir oluyor. Kvalide eşime kızıyor. Ucuza verdin ceremesini çekiyorum diyor 🤣 kombi bozuldu çünkü. Kira karşılamıyor 🥴 kira 3500 olmazsa çıkmayacakmış😵‍💫 büyük olasılık habersiz kiraya verecek, kendi oturuyor gibi yapıp... Şahsen bende bir çok soru sorardım. Ortalık bozuk... Manyak ev sahipleri var mı var. O tip kiracılar da var 🤣

gıcık gibi duruyor da iyi de çıkabilir. Bence ev içinize sindi mi ona göre karar verin.

açık sözlülükle hadsizlik arasındaki sınırı iyi bilmek lazım yalnız. o yüzden hedeflediğiniz gibi düzgün kiracı bulmak şöyle dursun arkanızdan böyle konuşturursunuz. yoğurdu üfleyerek yiyeceğim derken karşınızdakine dengesiz ve hadsiz davranmamayı da bilmek lazım, size de tavsiye ederim.
O para karşılayamama kısmını esnaf bile yapıyor. Salaş bir şekilde gezerken gözüm monta kaydı. Çokta güzel. Fiyat sordum. Siz alamazsınız bunu dedi adam 😵‍💫🤣 anlımda fakir yazıyordu galiba 😁 sinir oldum mu; evet. Aldım mı; hayır, kendisi giysin 🤣

X