Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Farkında olmadan doğru bir şey yapıyormuşum. Ben mekanlara göre ayırıyorum hep. Oturma odası kitabım, yatak odası kitabım, okul kitabım vs​

Gündelik Hayatta Kullanılabilecek Çapraz Okuma Tekniği​

Bu çapraz okuma tekniğinde kitaplar farklı konularda ve türlerde seçilir. Genellikle, en az 2 en çok ise 5-6 kitap seçilir. Kitap sayısı arttıkça düşünceleri akılda tutmak zorlaştığı için başlangıçta aynı anda 3 kitabı okumak yeterli görülebilir.
Çapraz okumada kitaplar mekana, türüne, zorluk derecesine, okuma ortamına göre ayrılabilir. Türlerine göre ayrılırken; roman, klasik, bilim kurgu, kişisel gelişim, bilgi verici olarak sınıflandırılabilir. Mekanlara göre ayrılırken; bilgisayar başında, yatakta, işe giderken veya bir kafede farklı kitaplar okunabilir. Yine zorluk derecesine göre de kitapların ayrımı sıkılmayı engelleyip, daha motive bir şekilde okuma yapılmasına yardımcı olabilir. Okuma ortamına göre, basılı kitaba ek olarak e-kitap ve sesli kitaplar da farklı ve güzel birer seçenek olarak düşünülebilir. Ayrıca arkadaş gruplarıyla ortak bir kitap okuyarak da çapraz okumalara bir kitap daha eklenebilir.

Çapraz Okumanın Faydaları​

1. Bir kitaptan sıkıldığınızda okuyabileceğiniz başka bir kitap olduğu için daha çok okumanıza yardımcı olur.
2. Hayal kırıklığı yaşadığınız ya da durağan kitapları daha rahat bitirmenizi sağlar. Kitabı yarım bırakmanızı engeller.
3. Farklı türde kitapların aynı anda okunması, beynin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

"Yetişen zekaları kitaplarla beslemeyen uluslar, yıkılmaya mahkumdurlar." – Ovidius

Paylaşım için teşekkürler
Aynen her kitap hızlı gitmiyor.
Bazılarını özellikle bitirmek istemiyorum.
Sindire sindire not ala ala okumak istiyorum.
Bazıları içine giremeyip yavaş yavaş ısınmaya çalışıyorum.

Evet öyle olunca birden fazla kitabı bir arada götürmek avantajlı oluyor

Tesekkur ederim yorgunum biraz. Ufak ufak hazırlıklara basladim da
Gazap uzumlerini okuyorum suan. Cok merak ettigim bir kitapti ve merak ettigime degen bir kitap. Ama ocak ayindan beri kalin kitap okudugumdan biraz sıkıldım verimli okuyamiyorum bu ay. Yine de okumadan gecirmiyorum gunlerimi. Sen nslsin

Gazap Üzümleri çok güzeldir:)
Biraz hüzünlü ve şimdi sana ekstra öyle gelmez umarım:)

Bugün eşimle yeni açılan kütüphaneye gittik. Çok güzel olmuş beğendim. Biraz kitap aldık (Amin Maalouf kitaplarını eşim aldı)
Aspasiaa kütüphanede Nar Ağacını görünce bu bir işaret olabilir diye hemen aldım kitabım bitince ilk onu okuyacağım

Eklentiler

• 39E53838-8DDA-4D12-922E-DFDC3D8EB437.jpeg
    105,3 KB · Görüntüleme: 38
Bende ortak kitaba yeni başlayacağım
Karamazov u okuyorum ve çok etkileyici , sanırım en sevdiğim klasiklerden olacak C Capanin Gururu Teyom ın dediği gibi bende Suç ve Cezayı ardından Sefiller i severdim ama buda onlar kadar güçlü etkide bir kitap oluyor bende .
Bir iki gün ortak okumaya ağırlık vereyim karamazov u bitirmezsem kitap bildirimi de yapamayacağım yoksa ,hemde yorumlamaya katılırım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…