Hak geçer mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu kadın vefat edince, bu ev babana kalacak, bence bunu bir avukata gidip halletmeleri gerek, kadın vefat edince bu evin babana kalmaması gerek, kadının kardeşlerine kalmalı. Eğer bu şekilde bir vasiyet bırakırsa kardeşleri kabul ederler durumu. Ama böyle bir şey yapmazsa kardeşleri isterlerse dava açarlar miras için bence.

Birkaç kişi daha yazmış bunu. Hiç bilmiyordum valla burdan öğrendim. Bildiğim kadarıyla zaten kadın ölünce bu ev kime kalır derdinden ziyade hali hazırda güzel bir ev var ve o kadar kardeş içinden sadece biri ona sahip olacak. Şu anda dert bu. Yani ben ölünce size kalacak diye bir vasiyeti olursa da şu andaki durumu çözmüyor çünkü ölümü bekleme durumları yok, şimdi hak iddia ediyorlar

Bu kadın annesi babası yatalakken mi baktı? Bir hastalık durumu mu vardı? Yoksa sadece aynı evde mi yaşamışlar? Bu kadın şuan 40lardaysa annesi babası çok önce mi ölmüş?

Kardeş ben oturayım ister ben kira vereyim der tabii onu da der mi o da meçhul. Yani bir şekilde hayır demeleri lazım babamın eşi dümdüz hayır sen oturma diyebilecek bir insan değil..
Ama birinin demesi lazım. Bunu baban derse hoş olmaz, ona demem düşmez. En iyi seçenek babanın eşinin , kendi kardeşine bunu demesi. Direkt "hayır" diyemezse, bir bahane uydursun. "Biz orayı kiraya verip parasını şurada kullanacağız veya borçlarımız çok fazla borç ödeyeceğiz" gibi bir şey diyebilir.

Bu kadın annesi babası yatalakken mi baktı? Bir hastalık durumu mu vardı? Yoksa sadece aynı evde mi yaşamışlar? Bu kadın şuan 40lardaysa annesi babası çok önce mi ölmüş?
Sanırım 40larda değil 50lerin başında. Yanlış yazmışım onu.
Hastaymış anne babası ama ne hastasıydı unuttum kanser olabilir. Yani birlikte yaşama durumu değil hasta bakımlarını o yapmış. Yanımda olsa sorardım hastalıklarını gece geç saat olunca soramıyorum.
Eşi çok erken vefat etmiş. Sonra 12 yıl anne babasına bakmış ve 7 yıldır babamla evli.

Ben kadının yerinde olsam bu lüks evi satar,kendime uygun bir ortalama ev alır, kalan paranın belli bir kısmını kardeşlerime bölüştürürdüm. Kimsenin kira derdi vs kalmazdı.

Çünkü şöyle bir şey var, bu kadın tek çocuk değil, diğer kardeşlerle görüştüğüne göre imkansızlıktan anne babaya bakmamış kendi isteği ile bakmış, kardeşleri "ev için bakacağını bilsek paramızla bakıcı tutardık" diyebilirler.

Biz orayı kiraya verip parasını şurada kullanacağız veya borçlarımız çok fazla borç ödeyeceğiz" gibi bir şey diyebilir.
Babamın durumu iyi ve kendisi babamdan borç isteyen birisi o yüzden inandırıcı olur mu bilmiyorum. Belki eve üç beş eşya koysalar, yılın şu kadar zamanı biz kalacağız evde o yüzden kimseyi almayacağız deseler olabilir

Hak konusunda gereken yazılmış zaten. Sormaya dahi gerek yok.
Asıl dikkatimi çeken şey tek bir dairenin arazi sahibine verilmesi. Burada bir tuhaflık yok mu?

ev için bakacağını bilsek paramızla bakıcı tutardık" diyebilirler.
Ev için bakmamış ki iyi de.. o yüzden onların böyle demesinin hiçbir hükmü yok. Yıllarca evlenmeyip bakınca babası ona vermek istemiş diğer kardeşler de evet ver onun hiçbir şeyi yok demişler.

Hak konusunda gereken yazılmış zaten. Sormaya dahi gerek yok.
Asıl dikkatimi çeken şey tek bir dairenin arazi sahibine verilmesi. Burada bir tuhaflık yok mu?
İnanın hiç bilmiyorum bu konuyu

Ev için bakmamış ki iyi de.. o yüzden onların böyle demesinin hiçbir hükmü yok. Yıllarca evlenmeyip bakınca babası ona vermek istemiş diğer kardeşler de evet ver onun hiçbir şeyi yok demişler.

O zaman baba sağ diye bir şey dememişlerdir ama şuan bu kadın evlenmiş, vefat etse kendi babalarından kalacak olan ev direkt senin babana geçiyor eş durumundan. Kimse kabul etmez bunu, normal karşılamaz.

Bu arada az önce yazılmış arsayı verince sadece tek daire vermiyorlar arsa sahibine.

Şimdilik ağlayarak günlüklerine yazmaktan başka çareleri yok maalesef.

Benim bir teyzem var hiç evlenmedi ve dedemle anneanneme baktı bütün bir hayatı onlarla geçti 2 sene önce vefat ettiklerinde ortak mirastan 2 ev ve 70.000 Euro gibi bir para çıkarılıp kalanı annemler böldü 6’ya (teyzem bu 6 ya da Tabiki dahil edildi) dedem vefat ettiği sırada teyzemin bir erkek arkadaşı vardı (55 yaşında teyzoşum) bu sene bütün aileye götürdü tanıştırdı. Kimse de demedi e senin şimdi erkek arkadaşın var evleniyorsun diye o hayat bir kez geçti çünkü herkesin kendi yuvası varken teyzem onlara baktı herkesin çocuğu varken o teyzemin evladı olmadı. Nankörlük olur sonradan hayatını kurdu diye o yılları heba etmek. Tamamen. O yüzden içi rahat olsun; gerekirse başta kendileri eşya koysun bir süre otursunlar

O zaman baba sağ diye bir şey dememişlerdir
Kendileri de destek olmuş bu duruma. Sonuçta yıllarını aileye veriyor, kendilerinin eşleriyle evleri var ama o anne babasına bakmak için evlenmiyor bile. O baktığı için diğerlerinin bakmalarına da gerek kalmıyor ayrıca.

vefat etse kendi babalarından kalacak olan ev direkt senin babana geçiyor eş durumundan. Kimse kabul etmez bunu, normal karşılamaz.
Bu miras konusundan da haberim yok. Onların var mı onu da bilmiyorum ama şu anda konu kadın sağken hak iddia edilmesi. Ölümünü, mirasını dillendiren yok

Cocuk yoksa direkt geçmiyor; kardeşler ve eşler arasında paylaşım oluyor. Eğer çocuk varsa medeni kanuna göre altsoy kesiyor bağı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…