Hak geçer mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayattayken vermesi durumunda bile mi o ev kendisinin sayılmıyor? Yani yine hak iddiası oluyor?
Eğer medeni hukuka dair bir bilgi istiyorsan uzman bir avukata danış. Sonuçta sağken ev verilmiş, sonra nikah olmuş sonrasında ev yıkılıp yenisi yapılacak falan çok karışık.

Dini yönden bilgi istiyorsan yine uzmanıyla yazılı görüşüp bunu yazılı şekilde iletebilirsin elinde bulunur kadının.

Ama başkalarının para pul mal mülk olayları içinde bu kadar bulunmani anlayamadım. Çok gereksiz tatsız şeyler, enerji düşürür, bir de yani kimsenin haddine de değil. Kadın senden bir bilgi öğrenip bir yerde bahsetse onun malının derdine mi düştün sanıp dedikodunu yaparlar. Her şeyin içinde olma Kkedi🙄

Hak konusunu bilemem fakat kardeş dava açarsa kazanır, çünkü babasının malında onunda hakkı var
Ama baba kız arasında ölene kadar bana/bize bakması şartı ile bu evi kızıma veriyorum diye vasiyet etseydi durum değişir. Varsa o tür bir vasiyet ev kadının olur, kardeşde birşey yapamaz
Hukuk bilmediğiniz için konu sahibini yanlış yönlendiriyorsunuz.

Babamın durumu iyi ve kendisi babamdan borç isteyen birisi o yüzden inandırıcı olur mu bilmiyorum. Belki eve üç beş eşya koysalar, yılın şu kadar zamanı biz kalacağız evde o yüzden kimseyi almayacağız deseler olabilir
Yeni ev yapılınca baba ve anne oraya tasinsin hem lüks olacakmis daha rahat ederler,şimdi ki oturdukları evi de kiraya versinler müşterisini bulduk desinler sorun kalmaz .

Burdaki yorumları babanızın eşine okuyun. Kardeşlerini evine oturtursa ömür boyu çıkaramaz, üç kuruş kirayı da düzenli vermezler zaten. O ev onun hakkıdır. İhtiyacı için kullansın. O çok hassas ve zarif insan artık kendini düşünsün. Eğer düşünmezse Allah öyle bir aciz bırakır ki artık kendini düşünmek zorunda olduğunu öğretir. Almak ve vermek DENGEDE olmalıdır. Dengeyi kafamızı vura vura öğreniyoruz.
Kardeşi, boşandığı eşine jest olarak bıraktığı evde veya cömertçe şeyler ısmarladığı masa arkadaşlarının evinde otursun ablasına bulaşmasın

Ama başkalarının para pul mal mülk olayları içinde bu kadar bulunmani anlayamadım. Çok gereksiz tatsız şeyler, enerji düşürür, bir de yani kimsenin haddine de değil. Kadın senden bir bilgi öğrenip bir yerde bahsetse onun malının derdine mi düştün sanıp dedikodunu yaparlar. Her şeyin içinde olma Kkedi🙄
Kadınla aramız iyi ve bu durumdan bunalmış durumda. Bana ev kaldı etti diye sevinci dahi yok. Başka insanların bakış açısını da öğrenmek istedim diğer kardeşleri haklı bulan olur mu diye. Yoksa tutup aramızda şöyle böyle birsürü bir konuşmamız yok.

Burdaki yorumları babanızın eşine okuyun. Kardeşlerini evine oturtursa ömür boyu çıkaramaz, üç kuruş kirayı da düzenli vermezler zaten. O ev onun hakkıdır. İhtiyacı için kullansın. O çok hassas ve zarif insan artık kendini düşünsün. Eğer düşünmezse Allah öyle bir aciz bırakır ki artık kendini düşünmek zorunda olduğunu öğretir. Almak ve vermek DENGEDE olmalıdır. Dengeyi kafamızı vura vura öğreniyoruz.
Kardeşi, boşandığı eşine jest olarak bıraktığı evde otursun ablasına bulaşmasın
Daha şimdi isteğinin evi satıp kardeşler arasında böldürmek olduğunu söyledi. Para, mal mülk azcık bile gönlünde yok kadının

Arsaya neden tek daire dusmus sorusunun cevabi;
Arsa kucuktur, birkac arsa birlestirilip ev yapiliyordur.

Miras konusu;
Babanizin esi öldugu taktirde mallarinin yuzde 50'si babaniza, geriye kalan yuzde 50 eşit sekilde kardesler arasinda bolusulecek. Yani kardesler o maldan mahrum kalmayacaklar, uzulecek birsey yok, eger cok dert ediyorsa babanizin hakki olan yuzde 50'yi de ölümü durumunda kardeslere gececek sekilde vasiyet yazdirsin.

Anne baba hakki konusu;

Eger ev satis olarak gosterilip kadinin ustune gectiyse, kadin evin o donemki rayic bedeline yonelik banka kanalli para transferi gibi kanitlara sahipse kardesleri tek bir hak iddia edemez.

Ancak hibe, hediye gibi bir satis varsa, burdan cok yururler.
Ornegin anne baba hastaymis, anne baba hastayken kandirildiklarini ve kardeslerinin eve hile yoluyla coktugunu iddia edip tekrar mal paylasimi yaptirabilirler.

Zamaninda bu evin babanizin esine gecerken kardesler arasında imzalanmis bir feragatname gibi konudan haberlerinin ve rizalarinin oldugunu gosteren bi belge varsa yine babanizin esi lehinedir.

Ayrica meshur kardesler sunu da diyebilirler,
Zaten annemle babamla otururken 12 yil boyunca bedava yasadi, evdeki hakkini bedavaya oturduguna saysinlar diyebilirler (ki emsal davalar var, ornegin benim babamin bizzat basina geldi bu durum)
O durumda da babanizin esi eve maasini harcadigini belgeleriyle kanitlayacak (maasin cekilmesi ve baska hicbir bankaya yatirilmamis olmasi buna kanit sayilir sanirim)

Isin dini boyutuna yorum yapacak olursam ben 12 yil boyunca canimi disime takip anneme babama baktigimda kendi esimin maasini da o eve harcadigim ortadayken, kimsenin hakkini yedigimi dusunmem.

Hayattayken vermesi durumunda bile mi o ev kendisinin sayılmıyor? Yani yine hak iddiası oluyor?

Ortada bir vasiyet varmı?
Hayattayken birinden özellikle yaşlı birinden ev almak çok kolay
Buna kendi rizasının olup olmadığını belgeleyen bir yazı varsa sorun yok
Bence üvey anneniz bir avuktdan yardım alsın
Sizin onun adına burda açtığınız konu ile olmaz o iş

Ortada bir vasiyet varmı?
Hayattayken birinden özellikle yaşlı birinden ev almak çok kolay
Buna kendi rizasının olup olmadığını belgeleyen bir yazı varsa sorun yok
Bence üvey anneniz bir avuktdan yardım alsın
Sizin onun adına burda açtığınız konu ile olmaz o iş
Ben konunun vicdani boyutunu sormuştum daha çok. Yoksa hukuk konularına geçersek burdan öğrenilmez elbette bu.

Ben konunun vicdani boyutunu sormuştum daha çok. Yoksa hukuk konularına geçersek burdan öğrenilmez elbette bu.
Sizi çok iyi anlıyorum. Vicdan konusu zor, çünkü kardeş söz konusu, duygusallık giriyor işin içine. Hatta sizden sonra benim de içim depreşti ben de kendi konumu açtım. Peki onlar mirastan hiçbir pay almadılar mı? yani bir tek bu ev mi vardı? Ben kendi fikrimi söyleyim size: Şimdi babası bu evi ona vermek istemiş, bunu yaparken onların da rızasını alarak yapmış dolayısıyla buraya kadar vicdanen bir sorun yok. Hadi babalarından çekindiler diyelim ki baba vefat ettikten sonra mırın kırın edebilirlerdi. Etmediler. Her şey güllük gülistanlıktı ne zamana kadar? evlenene kadar. Peki vicdanen bu hanım ömrü boyunca hiç evlenmeyecek miydi? Evlendiği için vicdanen suçlu mu hissetmeli? babası evlenmeme şartı ile mi vermiş evi? Baba da ister evlensin yuvasını kursun. Sonra kentsel dönüşüme girdi değerlendi diyorsunuz. Kentsel dönüşüme de girebilir, Allah göstermesin depremde yıkılır tamamen yok da olabilirdi. Bu konuda zaten bence hiç vicdan yapmaya gerek yok. Burada vicdan yapacağı tek şey evlenmesi kalıyor yani evlendiği için vicdan mı yapması gerekiyor? Ha bu arada onlar babalarına ve annelerine bakmadıkları için vicdan yapabilirler.

Son düzenleme:
Sizi çok iyi anlıyorum. Vicdan konusu zor, çünkü kardeş söz konusu, duygusallık giriyor işin içine. Peki onlar mirastan hiçbir pay almadılar mı? yani bir tek bu ev mi vardı? Ben kendi fikrimi söyleyim size: Şimdi babanız bu evi ona vermek istemiş, bunu yaparken onların da rızasını alarak yapmış dolayısıyla buraya kadar vicdanen bir sorun yok. Hadi babalarından çekindiler diyelim ki baba vefat ettikten sonra mırın kırın edebilirlerdi. Etmediler. Her şey güllük gülistanlıktı ne zamana kadar? evlenene kadar. Peki vicdanen bu hanım ömrü boyunca hiç evlenmeyecek miydi? Evlendiği için vicdanen suçlu mu hissetmeli? babası evlenmeme şartı ile mi vermiş evi? Baba da ister evlensin yuvasını kursun. Sonra kentsel dönüşüme girdi değerlendi diyorsunuz. Kentsel dönüşüme de girebilir, Allah göstermesin depremde yıkılır tamamen yok da olabilirdi. Bu konuda zaten bence hiç vicdan yapmaya gerek yok. Burada vicdan yapacağı tek şey evlenmesi kalıyor yani evlendiği için vicdan mı yapması gerekiyor? Ha bu arada onlar babalarına ve annelerine bakmadıkları için vicdan yapabilirler.
Anladığım kadarıyla bir tek bu ev varmış ve baba bu kızına vermek istemiş. Kendisi defalarca kez baba yapma eşit olsun demesine rağmen tüm mirasçılara da her zaman kızına vereceğini söylemiş kimseden gizli saklı yapılan bir şey yok. Sonrasında ev verildiğinde bir abla hakkımı helal etmiyorum demiş. Onun dışında o evin babamın eşine verilmesini en çok isteyen ve destekleyen ağabey şimdi maddi olarak çok iyi durumda olmadığından o da hakkımı helal etmiyorum demelere başlamış:)
Bu kadın 32 yaşında dul kalmış, 44 yaşına kadar anne babasına bakmış. Doğurgan dönemlerini harcamış belki de çocuğu olacaktı evlenseydi. Ya da dediğiniz gibi o ev yıkılabilirdi de ama işte değerlenince böyle oluyor:) babaları eşit vermeyerek hata etmiş olabilir, fakat burda kadının bir suçu yok. Babaları sağken söyleselermiş hayır verme bizim de hakkımız var diye. Hem evlenmeyip anne babaya bakarken kendileri hiç bu durumla uğraşmazken iyiydi

Babanızın eşinin düşüncesi üçe bölmekmiş kardeşleri ile paylaşmakmış.
Sizlik veya babanızlık bir durum yok bırakın istediğini yapsın siz kafasını karıştırmayın.
Burdan bakınca hoş durmuyor kadının düşüncesini yönlendirmek.

Vicdan boyutu çok farklı
Vicdanen haklı olması yasalar önünde haklı bulunacağı anlamına gelmiyor.
Burdan bakınca kadın çok fekadarlık yapmış annesi babasına bakmış vs ama içini bilemiyoruz tabii.

Babanızın eşinin düşüncesi üçe bölmekmiş kardeşleri ile paylaşmakmış.
Sizlik veya babanızlık bir durum yok bırakın istediğini yapsın siz kafasını karıştırmayın.
Burdan bakınca hoş durmuyor kadının düşüncesini yönlendirmek.
Ben yönlendirmiyorum ki. Aksine babam ne derse desin o ev senin istediğini yaparsın dedim. Kafasını karıştırmıyorum burda konu açtığım için bu şekilde görmeyin. O tarz düşünmesinin sebebi de yine dini, hak geçmesinden çok korktuğundan böyle söylüyor ben de araştırıyorum konuyu. Dediğin gibi yaparsan daha kesin olur da dedim. Farklı yöne çekmeyin lütfen.

Alo 190 diyanet fetva hattı
Babanızın eşi arasın fetvasını sorsun içi rahatlasın
Bence de hak geçmez sonuçta söz senettir Müslümanlıkta
Ve herkes onaylamış tapusu verilmiş
Şimdi söz etmeleri aç gözlülük başka bir şey değil
Kardeşi de az yesin kendi işini kendi görsün o ne öyle
İhtiyacı olsa anlarım da siz müsriflikten bahsetmişsiniz
Babanızın eşi malına sahip çıksın

Ben yönlendirmiyorum ki. Aksine babam ne derse desin o ev senin istediğini yaparsın dedim. Kafasını karıştırmıyorum burda konu açtığım için bu şekilde görmeyin. O tarz düşünmesinin sebebi de yine dini, hak geçmesinden çok korktuğundan böyle söylüyor ben de araştırıyorum konuyu. Dediğin gibi yaparsan daha kesin olur da dedim. Farklı yöne çekmeyin lütfen.
Farklı yöne çekmiyorum.
Mesela anlattığınız tarzda bir kadının ev yapılıyor,şimdi kardeşim oraya geçer,engellemeliyim tarzında düşüneceğini sanmıyorum zaten kafası karışıkmış vicdan ve din yönünden.
Bana hoş gelmedi bu kadar karışma ve yönlendirme dedim sadece.
Emek kadının,kardeşler kadının,ev kadının.
Ben olsam kadın yerine evi kullanırdım hakkı çünkü kendinden sonra için çocuğu olmazsa-44 yaşta çocuğu da olabilir belki daha-yeğenlere bırakırdım.

Alo 190 diyanet fetva hattı
Babanızın eşi arasın fetvasını sorsun içi rahatlasın
Bence de hak geçmez sonuçta söz senettir Müslümanlıkta
Ve herkes onaylamış tapusu verilmiş
Şimdi söz etmeleri aç gözlülük başka bir şey değil
Kardeşi de az yesin kendi işini kendi görsün o ne öyle
İhtiyacı olsa anlarım da siz müsriflikten bahsetmişsiniz
Babanızın eşi malına sahip çıksın
Ben diyanete kendi adına sordum cevap bekliyorum. Bir haksızlık varsa da babası yapmış araştırdığım kadarıyla. Çünkü hibe edilen malda artık hak talep edilemezmiş, kendisinin bir suçu yok yani bu durumda. Bakalım verilecek cevaba göre de tam aksiyon alır muhtemelen

şimdi kardeşim oraya geçer,engellemeliyim tarzında düşüneceğini sanmıyorum zaten kafası karışıkmış vicdan ve din yönünden.
Eğer bu ev tamamen kendi hakkıysa dini yönden, abisine vermesi durumunda kendi evinden feragat edeceğinin farkında. Yani orda bir yönlendirme yapmadık kadın da düşünüyor bunu. Eğer hakları varsa tamamen vereyim hak geçmesin, tamamen bana aitse o zaman da ona göre davranayım diye düşünüyor. Yani bu dediğiniz olayı biz ortaya atmadık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X