Hak geçer mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendileri de destek olmuş bu duruma. Sonuçta yıllarını aileye veriyor, kendilerinin eşleriyle evleri var ama o anne babasına bakmak için evlenmiyor bile. O baktığı için diğerlerinin bakmalarına da gerek kalmıyor ayrıca.

Bu miras konusundan da haberim yok. Onların var mı onu da bilmiyorum ama şu anda konu kadın sağken hak iddia edilmesi. Ölümünü, mirasını dillendiren yok

Dillendirmeler size gelmiyordur. 😄 onlar çoktan "teyzeniz/halanız vefat edince yeğenlerine ev kalacak" diye hesap yapıyorlardır.

Bizim akrabamız vardı, vefat etti, 8 çocuğu var, en büyük kız hiç evlenmedi hep annesiyle yaşadı, annesi vasiyetinde oturdukları evi kıza bıraktı. Şuan için kardeşleri ses çıkarmıyor ama ileride belki siz de olduğu gibi sorun çıkaracaklar. İnsanların hepsi iyi niyetli vs değil, herkes kendi çıkarına bakar.

Cocuk yoksa direkt geçmiyor; kardeşler ve eşler arasında paylaşım oluyor. Eğer çocuk varsa medeni kanuna göre altsoy kesiyor bağı.
Evet doğruymuş. Ben direkt tüm pay eşe kalıyor sanıyordum. Aşağıdaki gibiymiş.

Çocuğu olmayan eş; vefat eden kadının anne, babası ve onların çocukları ile mirası paylaşıyor ise; mirasın yarısı eşin, diğer yarısı kalan mirasçılarındır. Çocuğu olmayan muris kadının anne ve babası hayatta değil ise sağ olan eş 3. Derece mirasçılar ile mirası paylaşmaktadır.

Ayrıca ben şunu da anlamıyorum. Belki bu insanlar 30-40 sene beraber bir evlilik hayatı sürecek, aynı yastığa baş koyacaklar. Kimin ne kadar yaşayacağını Allah bilir. Neden kadının ya da adamın malı eşi yerine kardeşlerine kalsın ki? Ortada çocuk yok diye evlilikten saymayacak mıyız? Bence o bile gereksiz. Hukuken kardeşlerin hakkı varsa ayrı tabii. Ama yoksa özel bir çabaya da gerek yok. Ömürlerinin sonuna kadar beraber yaşayacak insanların malına mülküne bir zahmet başkaları karışmasın. Normalde kardeşler de eş de alsını savunurum ama buradaki kardeşler leş kargası olduğu için bi yükseldim niyeyse. 😒

Ayrıca ben şunu da anlamıyorum. Belki bu insanlar 30-40 sene beraber bir evlilik hayatı sürecek, aynı yastığa baş koyacaklar. Kimin ne kadar yaşayacağını Allah bilir. Neden kadının ya da adamın malı eşi yerine kardeşlerine kalsın ki? Ortada çocuk yok diye evlilikten saymayacak mıyız? Bence o bile gereksiz. Hukuken kardeşlerin hakkı varsa ayrı tabii. Ama yoksa özel bir çabaya da gerek yok. Ömürlerinin sonuna kadar beraber yaşayacak insanların malına mülküne bir zahmet başkaları karışmasın. Normalde kardeşler de eş de alsını savunurum ama buradaki kardeşler leş kargası olduğu için bi yükseldim niyeyse. 😒
Babam da evlenirken kadına ev verdi bu arada 😊
Birsürü kardeşi var, iki kardeşten biraz mırın kırın duymuş etraftan sanırım. Yoksa mesela bir tanesiyle babam konuşmuş, o da şer'i olarak da medeni kanuna göre de o ev kesinlikle ablamın, başka kimsenin hakkı yok demiş. Böyle destek çıkanlar da var ama işte kadın duygusal bir kadın, bir kişi dahi laf etse düşünüyor

Olabilir, benim aklıma o evde babamın hakkı olavağı hiç gelmedi açıkçası, o yüzden bu konuyu hiç düşünmedim. Bir de kadın genç, Allah gecinden versin ölüm durumunu da düşünmedim ama babama da pay kalıyorsa bunu düşünmüş olabilirler elbette

Kesin bunu düşünmüşlerdir kkedi. Bu yüzden bence sen ve baban konuya karışmayın, sizi kötü bilirler, sizin başınız ağrır. Onlar büyük ihtimal o harabe ev öyle kalacak kardeşleri evlenmez vs diye bekliyorlardı.

Anneannemin oturduğu binada karşı komşusu vardı, yaşlı adam vefat edince malların yarısı eşine diğer yarısı kardeşlerine kaldı, nerdeyse 10 yıldır davaları sürüyor.

Bunu geç bizim bir yakınımız 50lilerinde çok ani şekilde hastalıktan vefat etti akşamına abisi geldi acılı eşle çocuklara "bizim evde kardeşimin payı vardı, tapuyla fatura işini halledelim" dedi. Biz şok olduk.

Sizin bu konu da daha uzayabilir.

Kesin bunu düşünmüşlerdir kkedi. Bu yüzden bence sen ve baban konuya karışmayın, sizi kötü bilirler, sizin başınız ağrır. Onlar büyük ihtimal o harabe ev öyle kalacak kardeşleri evlenmez vs diye bekliyorlardı.

Anneannemin oturduğu binada karşı komşusu vardı, yaşlı adam vefat edince malların yarısı eşine diğer yarısı kardeşlerine kaldı, nerdeyse 10 yıldır davaları sürüyor.

Bunu geç bizim bir yakınımız 50lilerinde çok ani şekilde hastalıktan vefat etti akşamına abisi geldi acılı eşle çocuklara "bizim evde kardeşimin payı vardı, tapuyla fatura işini halledelim" dedi. Biz şok olduk.

Sizin bu konu da daha uzayabilir.
Allah korusun, inşallah hiç böyle tatsız olaylar yaşanmaz. Allah hayırlı uzun ömürler nasip etsin

Zaten babamla evlenince de biraz mırın kırın edilmiş. Yani artık başka evi var kocası var diyerekten. Ölene kadar dul kalıp o evde yaşasa o zaman sorun yok 🙄
Çünkü evlenmese onlar (veya çocukları) tek mirasçı oluyor. Şimdi evlenince babanızdan önce vefat ederse babanız da mirasçı oluyor ve onlar sadece yarı hisse alabiliyorlar (tabi babanızdan çocuğu olmazsa, olursa hiçbir şey alamıyorlar)
Şu an ben de konunun takibindeyim çünkü ben de benzer bir durumdayım... (yani babanızın eşi olan hanım gibi)

Bu kadın vefat edince, bu ev babana kalacak, bence bunu bir avukata gidip halletmeleri gerek, kadın vefat edince bu evin babana kalmaması gerek, kadının kardeşlerine kalmalı. Eğer bu şekilde bir vasiyet bırakırsa kardeşleri kabul ederler durumu. Ama böyle bir şey yapmazsa kardeşleri isterlerse dava açarlar miras için bence.
Kadın vefat edince çocuğu olmadığı için %50si eşe kalıyor, %50si kardeşler arasında bölüşülüyor. Kadın vasiyetle kardeşlerine bırakırsa kardeşler alır ama o durumda isterse eş dava açabilir ve yine %50sini alır. çünkü eş ve çocukların mahfuz hissesi var bu hisseye dokunulamıyor. Eskiden kardeşlerin de mahfuz hissesi vardı ama bu 2008de kalktı. Dolayısıyla kadın diyelim ki vasiyetinde evi konusahibine veya başka birine bıraktı, eş yine dava açabiliyor ama kardeşler dava açamıyor, ancak uzaktan seyredip günlüklerine yazabiliyorlar. Ama ve lakin burada şöyle bir sıkıntı var ev hibe edilmiş eğer resmi kayıtlarda da hibe olarak görünüyorsa o zaman kardeşler şu halde dava açabilirler çünkü kadın 12 sene onlara bakmış olsa bile kanunen babası mirastan mal kaçırmış sayılıyor. Umarım uyanmazlar.

O zaman kardeşler kalpten gider
Bizim bir akraba var hiç evlenmedi çocuğu da yok yakınız da ahbaplık olarak malı mülkü çok kardeşleriyle arası çok bozuk. Parası var ama yemiyor yani diyorum ye gez eğlen istediğini al niye biriktiriyorsun 😀 sonra da kimlere kalacak bu hayırsızlara diye ahlayıp vahlıyor 4-5 evi var aylık 50-60 bin de geliri var kışın doğalgazı bile açmıyor biriktiriyor tlc yi arayacağım gelsinler çekim yapsınlar pintiler programına 🤣

Konum babamın eşi ile ilgili olacak. Kendisi babamla evlenmeden önce bir evlilik yapmış, eşini kaybetmiş ve baba evine dönmüş. Bu arada da tüm kardeşleri evlenip çoluk çocuğa karışmışlar. Annesi babası hastaymış ve 12 yıl boyunca birçok talibi çıkmasına rağmen tekrar evlenmeyip onlara bakmış. Eşinden kalan maaşı da evi geçindirmeye ortak harcamışlar kendine ayırmamış. Bu durumlardan dolayı da babası oturdukları evi ona vermek istemiş. Hem evlenmedi hem onca sene onlara baktı diğerleri zaten çoluk çocuğa karıştı diye. Kardeşler de bunu desteklemişler ve baba henüz yaşıyorken tapuyu babamın eşine vermiş. Yani miras değil, hibe. Kadın babamla da anne babası vefat ettikten sonra evlendi. Ben verilen evi görmüştüm eski müstakil bir evdi. Şimdi kentsel dönüşüm için o ev yıkılmış ve inanılmaz güzel ve lüks bir apartman yapılıyor oraya ve bir dairesini de babamın eşine verecekler. Şimdi hem artık evlendi, hem çok lüks bir daireye sahip olacak diye kardeşlerden biraz mırın kırın duyulmaya başlanmış. Babamın eşi de vicdan yapıyor ve acaba onların hakkı da var mı diye düşünüyor. Kendisi dindar bir kadın. Hak geçsin istemiyor. Fakat araştırdığımda sağken verilen malların miras kapsamına girmediğini, hediye olarak görüldüğünü ve ebeveynin istediği çocuğa vermekte özgür olduğunu öğrendim. Yani dini açıdan da vermesi gerekmiyor. Fakat yine de içi pek rahat etmiyor durumla ilgili. Siz olsanız bu durumda napardınız?

İşin başka boyutunu da sorayım. Bu hanımın bir erkek kardeşi var boşandı ve evini eski eşine verdi kendisi kirada yaşıyor. Oldukça iyi bir maaşı var fakat elinde hiç para tutamadığından babamdan borç falan istiyor. Mesela bilmem kaç kişiye yemek ısmarlamalar, tamamen keyfi bir yaşam. Böyle olunca da parası yetmiyor. Şu an kentsel dönüşümü yapanlar babamın eşine kira ödüyorlarmış ama sanırım kendisi kirayı almak istemiş babam araya girmiş verdirmemiş kirayı. Ve esas sorun bu ev yapıldığında adam bu eve çıkmak isteyecek o kesin belli. Çünkü ev merkezde, babam ve eşi ise ilçede yaşıyorlar yani o evde kendileri yaşama durumları yok. Bu evde kardeşinin kalmasına izin verirse en az 20k kira alabileceği evden belki üç beş kuruş anca alacak. Ve de ev kendine ait olmayacak sonuçta gidip de kalma durumu yok. Bu yüzden en başta eve geçmesine engel olmaları gerekiyor. Siz bu durumda ne önerirsiniz?
Bende şöyle biliyorum. Hayattayken herhangi bir çocuğuna verdiğin maldan diğerlerinede dünyadayken eşitini vermek zorundasın. Çünkü baba ölmemiş miras bölünmemiş oluyor verilirken. Bu ev baba mirası kapsamında hediye olamaz hibede olamaz. Eğer baba dünyada ve öldükten sonra herkese hakkını vermiş ve alacaklarını eşit almışlarsa helallik ister kapanır. Ancak tam tersi ise tüm kardeşlere hak düşer… iyice araştırılmalı.

Arsa komple kadına aitse nasıl bir daire düşer ki? 2 - 3 katlı mı ki bina? Müteahhit hakkını da vermemiş olabilir. Diğer mesajları yeni gördüm. Başkaları da benim gibi düşünmüş. Hakkını yedirmesin. 25 metrekare falan mı ki bir dairecik düşmüş?

Kadının hakkı. Kendileri geçmeyeceklerse kiraya versinler. Kardeşi girerse para ödemez de ve çıkmaz da. Kiranın ederi neyse onu söylesin. Gireceğini sanmıyorum parasından dolayı.

Şöyle de yapabilir: "Kiracılarla sıkıntı yaşamak olağan oluyor. Kardeşlerimle aramın bozulmasını istemiyorum, o yüzden de kardeşlerime kiraya veremem..."

Son düzenleme:
Bende şöyle biliyorum. Hayattayken herhangi bir çocuğuna verdiğin maldan diğerlerinede dünyadayken eşitini vermek zorundasın. Çünkü baba ölmemiş miras bölünmemiş oluyor verilirken. Bu ev baba mirası kapsamında hediye olamaz hibede olamaz. Eğer baba dünyada ve öldükten sonra herkese hakkını vermiş ve alacaklarını eşit almışlarsa helallik ister kapanır. Ancak tam tersi ise tüm kardeşlere hak düşer… iyice araştırılmalı.
Yıllarca baktığı için bakım ücreti yerine malını vermiş. Diğerleri de razı olmuş. Miras bölüştürmemiş ki baba?

Aslında ben de onu sormuştum 😂 kime kalıyor da tribe girilmiş ben kardeşlere kalıyor diye biliyordum emin değilim hukukçular konuya
Kadın ölürse kocaya kalacak sanırım çünkü çocuğu yok. Kocası olmasa kardeşlere kalırdı.

Kaynak: Ben 🤣

Hic kafasina takmasin yillarca onlar keyfine bakarken anne bbasina bakmis allahta yuzune gulmus sizleri karsisina cikarmis birde guzel ev nasip etmis kirayada istemiyorum abi aramoz bozulmasin ben onu kiraya verecegim desin har vurup harman savuracagina parasini idare etmeyi ogrensin esim razi degil desin babaniz girsin araya vs vs

Hayattayken eşit vermek tavsiye ediliyor, zorunluluk değil ve istediğin gibi malında tasarruf hakkın var. Ve de bu ev baba ölmeden önce verdiği için miras kapsamına girmiyor, hibe etmiş oluyor onda da diğer kardeşlerin payı olmuyor

. Ama ve lakin burada şöyle bir sıkıntı var ev hibe edilmiş eğer resmi kayıtlarda da hibe olarak görünüyorsa o zaman kardeşler şu halde dava açabilirler çünkü kadın 12 sene onlara bakmış olsa bile kanunen babası mirastan mal kaçırmış sayılıyor.
Resmi kayıtlarda hibe diye nasıl geçebiliyor? Babası tapuyu vermiş yaşarken. Bu durumda hibe olarak mı geçer? Ve de mirastan maş kaçırmış neden oluyor insanın kendi malını istediği gibi başkasına verme hakkı yok mu 🤔

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X