🌸 Gerçekleşen dualarınız nasıl ne yaptınız ne zikir çektiniz nasıl dua ettiniz ? Bize de biraz fikir olsun Biraz Sohbet edelim ne dersiniz ? 🙏🥰

Bizim şer bildiklerimiz de hayırlar hayır bildiklerimiz de neşerler vardır bununla ilgilide ayet var.
Ama herkezin kendi fikri ben ayet ve hadislere göre yorum yapıyorum

Sanmıyorum şükretmek le ilgili ayetler ve hadisler var. Ve elhamdülillah duaların sonunda söylenmesi faziletlidir.

ALINTI

Biz Müslümanlar bazı konularda yanlışlar yapıyoruz. Meselâ, Cenâb-ı Allah’dan gelen bir musîbete, bir hastalığa şükrediyoruz. Hayır! Şükretmeyeceğiz; hamd edeceğiz. Zîra Hadîs-i Şerîf ile sabittir ki, ‘şükür nîmeti arttırır.’ Biz eğer hastalığa şükredersek hastalığımız artar. Bu yanlış.”

Bence yanlış hatırlıyor olabilirsin canım. İnsanlık hali yani seni eleştirmek için yazmıyorum ki haddime değil. Benim ve çevremdeki herkesin bildiği inşallah "Allahın izniyle,Allah izin verirse " demek
Allah dilerse demek anlamı evet ama dua ederken net olmak kesin bir dille dua etmek gerekir. O yüzden dua ederken inşallah kelimesini kullanmayın der alimler. Ama mesela 3 saat sonra çarsıya gideceksin sen dersin ki inşallah şu saatte carsıya gidicem. Bu cümlede inşallah uygundur Allah dilerse gideceğim demektir. Ancak dua ederken net olun inşallah kullanmayın der ve hadislerle acıklar alimler

Sanmıyorum şükretmek le ilgili ayetler ve hadisler var. Ve elhamdülillah duaların sonunda söylenmesi faziletlidir.
Duaların sonunda elhamdülillahi demek yani bu bana yetiyor demek değil mi yani benim kendi fikrim dahasına fazlasına gerek yok Allahın ayeti bana yetiyor gibi

Evet bu mantıklı canım Allah razı olsun

İnşaAllah derse yakaran inşâ etmez mi Yaradan diye bir söz de var hatta katiliyorum sana Morrmeneksee cim

Birde elhamdülillah şükürlerin başıdır yani şükretmeyle aynıdır. Allah dua eden kullarına gerektiğine verir fazla verip azdırmaz.

Belliki çok takılmışsınız açlığımı arayarak kinlenmiş siniz bunuda belli ettiniz. Evet çok kullanırdım her sözümde inşallah kelimesini muhakkak kullanırdım bende yeni öğrendim hatta bir arkadaş tavsiyesiyle araştırdım arkadaşın dediği gibi alimlerde aynı şeyi diyor. Belliki bir üstünlük kurma probleminiz var özelden atmanızade gerek yoktu herkeze paylaşabilirsiniz utanacak bişeyim yok çok şükür. Sizinde yanlış bildiğiniz ki muhakkak, herşeyi dasdoğru biliyormusunuz ahkam keser gibi özelden mesaj atıyorsunuz. En azından kendimi araştırarak düzeltiyorum çok şükür insanlarda bildiğim doğruları hatta hocalardan öğrendiğim doğruları paylaşmaktan utanmıyorum.

Özelden değilmiş kusura bakma ama söylediklerimin arkasındayım insanlar seni desteklemek zorunda değil keza benimde isteyen araştırdı hocaya sorar bu benim bildiğim doğru sizinki size doğru

Canım seni sevgiyle kucaklıyorum kesinliklede kin tutmuyorum ki haddime değil. Dikkatlı okursan affına sığınarak soruyorum ben neyi yanlış anlıyorum dedim. Yani demek istedim ki bana yanlışımı düzeltmem için yardım eder misin ama şu mesajın gerçekten çok kırıcı.Profillerimiz herkese açık buda bi açık arama değil.Kaldı ki dua sayfasında mı açık arıcam Allah için birlik beraberlik yaptığımız yerde. Yaradılanı seviyorum yaradandan dolayı ben bu yaşıma kadar zerre üstünlük taslamış biri değilim ben bi hiçim

K
Allahdan emin olmamaktır. Büyük hocalar kullanmayın der.
Kehf süresi, 23-24. İnşallah (Allah dilerse/Allah izin verirse) demeksizin, asla, hiçbir şey için: “Ben yarın bunu mutlaka yaparım.” deme![7] Unuttuğun zaman da (yine inşallah diyerek) Rabbini an ve: “Umarım ki Rabbim beni, bundan daha isabetli (bir) doğruya ulaştırır.” de.

He evet şimdi hatırladım benimmde duyduğum böyle bir şeydi . Alıntıyı görünce hatırladım

KIZLAR BENCE ARKADASIMIZDA YANLIS ANIMSAMIS OLABİLİR BEN ONA HITABEN DEMİYORUM BUNU AMA SONU" ALLAH "İLE BİTEN BİR KELIMENIN BENCE HIC BIR SEKILDE ANILMASINDA SIKINTISI OLMAZ.
İNŞALLAH ELHAMDULİLLAH SÜBHANALLAH HEPSINDE BIR ANMAK SOZ KONUSU
INSALLAH TAM BİR TESLIMEYET KELIMESIDIR
" BEN YARIN SURAYA GIDICEM" DERSEM YANLIS OLUR BEN YARINA CIKABILECEĞİMİ NERDEN BILE BİLİRİM? BUNU SADECE ALLAH BILIR VE O IZIN VERİRSE BENIM YARINA ANCAK O SEKILDE ÇIKABİLİRİM.
İNŞALLAH KELIMESI KULUN ALLAHTAN ISTEDIĞİ, UMDUĞU BIRSEYI DUAYA DOKMESİ GİBİ KISA BIR KELIMESİ BENCE

Benimm rahmetli anneannem de yarın yapılacak bir iş için ölmezsek derdi

İşte burdaki fark şu deniliyor ki yapacağınız işler için inşallah kelimesini kullanın Allah dilerse demek bu zaten. Ama dua ederken kullanmayın doğrudan isteyin çünkü Allahın gücü her şeye yeter duanızı şarta bağlamayın Kul acizdir fakat Allahın kudretinden şüphe duyulmaz. Bu konuyla ilgili nette cok fazla video var dilerseniz izleyin arkadaslar. Dua ederken inşallah demek yazdıgınızda zaten pek cok kaynağa ulaşıyorsunuz.

Canım yanlıs anlama cıdden sahsı fıkrım bunlar ama
Mesela dua ediyoruz degılmı mesela ben hayırlı bır yuva ıcın ediyorum "Allahım tez zamanda bana hayırlı bır es nasıp et ınsallah senın gucun herseye yeter" şeklınde ediyorum. Burdakı ınsallah sart koşmak asla degıl tam tersıne "sen ızın verırsen olur ızın ver ol de oluversın" anlamında bır ınsallah.
Ve ztn Allah kulun kalbındekı nıyetını cok ıyı bılır hatta senın ifade edemedııgn dılınden dokemedın her ne varsa o onu da bılır en ince ayrıntısına kdr. Yanı kalbınde en ufak sart kosacak tövbe hasa şirk kosacak bır ıfade barındırmadıgınıda bılır.
Ben dualarımda da ınsallah derım. Rabbım ne demek ıstedıgımi her daim bilir..
Tabıkı senın dedıgınıde arastırcagım.. Her zmaan en dogrusunu arastırmak gerekır tesekkurler bilgi için

Bende onu dedim zaten ama Allah razı olsun bunda da bişeyden nasiplendim N noisygirl kardeşimden bişey öğrendim. Duada ısrarcı olmak adına söylediği şey ve yine Allah razı olsun ki 4mevsim4 Kardeşim sayesine öğrendim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…