Gerçek NARSİST nedir, anlatıyorum.

Vaktim oldukça güncellerim demiştim. Biraz daha biriktirdim. Kimsenin karşılaşmaması, içinde olanlars çıkış olması dileğimle...

Eşitlik yok, bunu unut. Onunkiler ihtiyaç sadece.
Senin ihtiyaçların ise onun onayına tabi.

Tepki vermen için seni kışkırtır. Sonra da bunun için seni suçlar.
O tepki verirse bu muhakkak sizin yüzünüzdendir.

Yalanını yakalarsanız inkar eder, sonra çok sıkışırsa suçu size yıkarak kabul eder, sonra sizi karşı bi suçlamayla vurur en sonunda da öfke patlaması yaşar.

Narsist için 'ben' ve 'beni var eden, benim hizmetkarım' sen vardır.

Ne olduğu gibi görünür ne de göründüğü gibi olur.
Benimki evde beni dövüp kadın şiddeti haberlerine toplumda tepki verirdi. Verdiği tepkileri görseniz bu adam asla sana el sürmez derdiniz.

Siz hastaysanız asla ilgilenmez hatta hasta insan ona hizmet edemeyeceğinden nefret eder. Onun başı ağrır alır bakarsınız ilgilenirsiniz sonra işi bitince kavga çıkarıp sizden kurtulur. Bakmadaydın der.
Dayanamayıp giderseniz de hasta hasta bana neler yaptın der.

Beyin yapısı gerçekten sorunlu olarak sizi görüyor. Tüm kavgaları o çıkartıyor ama gerçekten sizin yüzünüzden olduğuna inanıyor ve kendi küfretmişken sen kavga çıkardın diyor!

Sizinle itme çekme oyunu arar. Kovarak, döverek, bazen sevgi göstererek, yumuşak ve ona tepki veren sinir ucunuza dokunarak bunu yapar.
Neye kırılıyorsanız onla paramparça eder, neye zaafınız varsa onla kendine çeker.

Herkesin duygusunu taklit ederler, onların pek duygusu yoktur.
Kim ne olunca ne tepki veriyor, ne reaksiyon alıyor?
O yüzden bir olayda 'ay canım ya yaralı kedi' derken ötekinde 'gebersin, hayvan değil mi' diyebilir.
Bi gün ışıkta geçen adamı eleştirip ertesi gün ışıkta kendi geçip bir de korna çalanlara küfredebilir.

Her şey sizin yüzünüzdendir. Bunu onlarca kez yazdım. Oniki öğün yiyip tuvaletten çıkamadığında benim yüzümden yemiş olurdu. Sabaha kadar film izler kalkamaza benim yüzümdendi. Öyle bir bağlardı ki; başlarda yerdim. Günah keçisi gibi hissediyorsanız öylesinizdir.

Sizi hem hor görür hem de gitmenizi istemez. Orda durun, öfkelensin, küfretsin, suçlasın, sex yapsın, aile evinden ayrılmaya geçerli bi sebebi olsun illa bi işine yararsınız.

Ona iyi, insan gibi davranır, sevgi ile düzeltmek isterseniz anlamaz. Alt psikolojisi 'benim gibi aşağlık birini seviyorsa benden daha aşağıda bu' der. Halbuki o beslenmek için kendinden üstün birini ister.
'Canım bana küfretme, kırıldım' derseniz bir daha eder, utanmaz.
'Ne diyorsun lan, sen ....' derseniz o an kızar ama ertesi gün sizi elde etmeye uğraşır. (Bu bir örnektir, analiz etmeden denemeyin.)

Genelde okuduğum sese karşı alırı duyarlılar. Kendileri hayvan gibi yaşar ama yemek yemenizden su içmenize, üst kattaki komşuya kadar olası seslere kriz geçirirler. Ben bunu içlerindeki elalem duymasın kaygısına bağlıyorum. Benimki öfkeden deliye döner konu komşu duymasın, o nasıl bir insan anlamasın diye kulağımın içine sessizce küfrederdi.

Her yazı narsist önce kendini düşünür diye başlıyor ama ben buna katılamıyorum. Aksine kendi istekleri yok onun. Duruma göre olmak istediği kişinin kostüm ihtiyacı var. Zaten kendi istekleni görmezden gelmeze bu sorunu olmaz. İnsan huzurlu hayat yaşamak istemez mi?
Önce onayını almak istediği insanların ihtiyacını karşılar ki onlardan aferin alsın.
Onun tek ihtiyacı bi yerden aferin almaktır.
O yüzden annesine küfreder ama koşa koşa ona hediye alır, para verir, patronuna yalakalık eder.
Bu asla eşi/sevgilisi olamaz çünkü siz onun uzvusunuz, zaten onla ve ceptesiniz. Sizi kazanması gerekmiyor.

Öfkesi ona kendini ispatlatır. O neler yapıyordur ve siz hala onlasınızdır. Kendini güçlü hisseder ve narsistliği pekişir.

4 dilde bütün kaynakları, hikayeleri hatmettik. Tek bir narsist gördüm iyileşen.
O da annesi, babası ölünce arkasından işten atılıp arabası çalınınca ben kötü biriyim Allah cezamı veriyor diye KENDİ menfaati için tedaviye gitmiş. 8 yıl sürmüş bu hikayeyi yazacak kadar durumu kabul etmesi ve itirafı şu ki; pişman değil. Karısına yaptıklarına değil çalınan arabasına üzülüyor.
'Hala aynıyım ama daha iyi kontrol edebiliyorum çünkü tanıyorum, internetten araştırıp daha neler yapabileceğimi ve nasıl yakalanmayacağımı biliyorum.' diyor.

Şu bilgi benim için kilit olmuştu. Narsist; adı üstünde bencil, pis, sadakatsiz, hastanın teki. Yaptığı her şey yanlış.
Kendini haklı çıkarması için suçlu biri olmalı ve ona kızmalı.
Yani nefes alsanız kızacak sebep bulamazsa.
Dolayısı ile ay idare edebilir miydim, böyle yapmasam olur muydu diye üzülmeyin.
Hastalığı çaresiz yapan bu.
Sevgiyle anlatsanız yukarda açıkladığım gibi işlemez.
Döverek söverek olmaz, egosu incinir.
Yüzüne vursanız narsistik yarası kanar.
Misilleme yapsanız kinlenir ve sizi yok eder.

Neden iyileşemezler bir de şöyle anlatayım. Utanç ve eziklik duygusu onlarda öfke doğurur. Fiziksel, psikolojik, ekonomik, sözlü şiddetle bunu çıkarırlar aslında. Diyelim ki utanmasın diye aman harikasın, iyisin deyip hatalarını örtüp pohpohladınız; o zaman da ondan altta ve eziksiniz diye sizden nefret eder ve kurtulup kurban rolünü oynayıp kendini terkettirmek için aynı eziyeti eder.

O kadar benzer şeyleri bende yaşıyorum ki okudukça bende korkmaya başlıyorum aslnda eşimin narsist bir kişilik bozukluğu olduğunu düşünüyordum ilk basta sevgiliyken inanılmaz ilgi sevgi pahalı hediyeler altın kolye künye kırmızı güller asla

Bende o kadar benzer şeyler yaşadım ki ilk tanıştık sevgililik döneminde inanılmaz sevgi ilgi öyle güzel davraniyordu ki pahalı hediyeler altın kolye bileklik kırmızı güller ama evlendik sanki dünyam başıma yıkıldı asla para vermiyor cimri adamın teki. Kendim çalışmaya başladım o zman da benim parama karışmaya başladı harcama kimseye gönderme gönderince kusmeler yatak ayırma ile cezalandirma asla gunlerce konuşmaz ayrilcam deyince ağlama tamam bir daha yapmicam diye sözler yeminler bir laf söyledim diye çenemi öyle bir sıktı ki 2 gün acısı geçmedi bıraktırmak için elimin altina kova denk geldi onu vurdum diye beni suçladı sen de bana saldirdin diye kızım beşikten düştü adeta cinnet geçirdi düşürdün çocuğu öldürdün diye çok şükür kızıma bisey olmadı tabi ama sen düşürdün diye koluma bir yumruk vurdu kolumu 2 gün kaldıramadım halbuki insan evladını düşürür mu ben düşünmedim kendi aştı desem de hep kendini haklı çıkarmak için sen düşürdün ben o yüzden vurdum dedi para biriktirip araba aldık arabanın direksiyonuna dokunamadim sen kaza yaparsın arabayı bir yere vurursun diye düğünde göz boyamak için birsuru altın yapmış taktı mihir dedi evlendikten sonra zaten ben biriktirdim hepsini dedi her seferinde kavga çıkardı kendime araba alcam dedim kızımın rızkını sana mı yedircem dedi yani eşimin dur durak noktası yok asla karsidakinin kalbi kırılmış üzülmüş dinlemez önceden küsünce dayanamazdim gidip özür dilerdim ama artık takmamaya çalışıyorum bir dönem sırf araba alcam diye bütün gelir gider ayırmıştık bir ekmeğin parasını bile alıyordu benden tabi ben dayanamadim evden gittim ama sonuç yine barıştık ev aldık birikimler ve altinlarla lutfetti beyimiz biriktirdiği altinlari kasasindan çıkardı şimdi de her kavgada o altinlari ben biriktirdim der evin aman bir yerine bisey olmasın der ben bisey almak isteyeyim ne gerek var der bende yoruldum artık bu bencil insandan sinirlenince gözü dönüyor hala şiddet yok onu aştık fakat lafları küsmesi kazancıma karışması hersey beni çok yordu

Dayak kısmına kadar geldim , sonrası bende bitti. Bende uç derece narsist biriyle 8 senedir evliyim , gashlightig'lerini , yansıtmalarını yaklaşık 3 senedir farketmiş şekilde yaşıyor evliliğimi sürdürüyorum. Ve farkettiğimden beri beni zerre yaralayamıyor ve bu yaralayamayışı kendisini sinir krizlerine sokuyor.
Arkadaşlar narsistle yaşamak istiyorsanız egoist olacaksınız. Bunun başka bir çözüm yolu yok.
O hakaretler ettikçe bunlar sadece senin beyninin içinde , sen böyle söylüyorsun diye ben öyle olmuyorum ya da sen böyle düşünüyorsun diye ben böyle bir insan değilim şeklinde savunmanızı yapın ve devam edin , o an neyi elestiriyorsa gözlerinin içine bakarak tam tersini söyleyin. Örneğin; sen kendie bakmıyorsun şişkonun tekisin dedi diyelim , vereceğiniz cevao şu, ben kilomla memnunum ve şuanda çok güzelim, bu güzellik seni çıldırtıyor biliyorum, bu düşüncelerle yaşaman çok zor Allah yardımcın olsun.
Örnekleri çoğaltabiliriz..
Ve kırmızı çizginiz olsun , her kavgada altını çizin , benim kırmızı çizgim bir fiske dahi olsa o elin bana kaldırılmasıdır ve bir de aldatma en basit haliyle dahi olsa. Korkmayın, korkutun arkadaşlar, ezilmeyin ezin , çaktırmadan, sinsi sinsi evet , kendinizi geliştirin ve gün gelince yeterince güçlü olduğunuzu hissedince o narsistin karşısına çıktığınızda nasıl kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırdığını izlemek sizi çok eğlendirecek.
Ve lütfen unutmayın , siz gerçekten çok değerlisiniz.
Kendinizi sevin , işin başı bu..

Aldatacak. Belki yaptı bile.

İyi ki yazıyorsunuz arkadaşlar. Bende mesafeler koyarak başladım.imkanim olsa kesinlikle ayrılırdım.yas aldıkça farklı çerçevelerden bakmaya başladım. Asla arkamda olmayan bir aile sonra inceleyince toz konduramsdigim annemin eşimin erkek versiyonu olduğunu farkettim.esimin babasını rol model aldığını çok eziyet ettiği acidigim destek olduğum kaynanamın evliliğinde baş figüran olduğunu gördüm. Eşimin ailesi ile görüşmuyorum. Çok baskılar yaptı zinhar gorusmeyecegim kırmızı çizgim. Kendi ailemle de mesafe koydum. Narsitlerde hem kendisinin hem de kurbanın ailesi çok önemli.

İmkanımız olsa da sanırım bahaneler üretiyoruz benim imkanım var çalışıyorum kendime de kızıma da bakarım zaten esim küs olduğu zamanlarda hiçbir şeye elini sürmez ben market ev işi hepsini kendim yaparım ama senelerce ailem üzülmesin diye susmusum esimin yaptıklarını bir sorun olarak görmemişim çünkü bana hep söylenen herkesin sorunları var her ailede olur sorun hemen ayrılmak mı gerek oldu. Ben eşime ne zman ayrılmak istiyorum desem sen de ağzında sakız ettin ayrılmayı der bizim ne sorunumuz var ayrılacak kadar der ben hep bu güne kadar kendimi suçladım galiba ben çok kirilganim hiçbir şeye katlanamiyorum hep kendimi sucladim anneme anlatsam sıkıntılarımı aile içinde olan ailede kalır der anlatma herseyi der kardeşime anlatsam ona da anlatma dayanamiyo zaten sana onu da üzüyon senim yüzünden evlilikten soğudu derler orda bile hep ben suçlanırım geçen sene eşimle kavga ettik ayrilcaktim artık yanlarına gittim orda bile ben suclandim neden çıkıp geldin çocukla bi başına ne yapacaksın senin yüzünden dert sahibi olduk elalem ne der herkes duydu bak lafa geliyolar daha neler neler ve eşim özür dilemeye gelince dayanamadim geri döndüm. İmkanım var ama bende bu bahanelerle hep sabrettim kızım babasız kalmasın ailem bsey demesin üzülmesin diye sonuç ne olacak ben de bilmiyorum ama 7 senelik evliyim o kadar çok şey yaşadım ki burada yazanların çocuğu yaşadım küfür hakaret sindirme bir de üste çıkma aldığıma karışır para harcamama karışır hemen parasını ayırır eve bisey almaz çalışmadığım dönemde bana da baskı yapmıştı neden calismiyon iş bulmuyosun diye Allah yardımcımız olsun tez zamanda ben de bu insandan kurtulmak istiyorum

Açtığınız konudan dolayı sizin sartlsriniz hakkında yazdığınız kadarı ile bilgi sahibiyim aşağı yukarı aynı durum icindeymisiz. ben atlattım sayılırım. Ama yasadiklarima değdi mi degmedi. Bir kere çok üstüme gelmisti ev temizliğinden dolayi.evde televizyon avize telefon aklınıza ne gelirse hepsini teker teker kırıp camdan aşağı attım sonrası hastanede açtım gözümü. O dur budur artık öfkemi kontrol edemiyorum zararida bana oluyor.Bir yaris içine girmek istemiyorum asla da öyle anlaşılmasın yaşımda sizden epeyce büyüktür zaten. Sizin imkanlariniz bende hiç olmadı. Ya da yaratmadim ne bileyim.Aileniz yaptığıni da hiç tasvip etmiyorum bu arada.

Zaten ailem bu güne kadar bana biraz destek olsaydı en azndan neden bunlara izin veriyorsun gözünü aç bi deseydi ne bileyim böyle adamdan çocuk mu yapılır deseydi ben de bi dönüp bakardım aynaya daha nisanlandim eşimin gerçek yüzünü görmeye başladım aslnda düğüne 1 2 hafta kala anne ben ayrılmak istiyorum biz hergun kavga ediyoruz adamin tek derdi para dedim el icine çıkıldı dönülmez Nişan attı mı desinler dedi evlendim sıkıntılar devam ediyo dul mu desinler dedi şimdi kızım var bir de onun da hakkına girmiş gibi hissediyorum kendimi şimdi iyi mi oldu aileme de çok kızıyorum beni bu kadar baskıcı bir ortamda yetistirdikleri için

Sizinle bana aynı senaryo verilmis sanırım. Nikahimiza ,1 hft vardı anne istemiyorum dedim .evlilik tazminatım işyerinden alacağım ve altınlar Hk planını acikladiki onun tarafından hiçbir şey takılmadı ikinci evliliği idim onun.Annem olmaz artık dayın teyzen biletini almış ne diyeceğim onlara dedi.8 ay sonra kesin boşanma kararı almıştım eve geldim benim odamı oturma odası yapmış annem. Ben sıkıntılanirim anne siz salonda oturursunuz dedim sen boynu bükük geldin çok iyi olsan kocanla gecinirdin öyle herşeye karismayacaksin dedi. Eğer beni görmeye tahammülüm yoksa ben giderim kızım diye ağladı. Abimle babam bana kızdı hıncını niye annenden aliyorsun diye Geri döndüm tekrardan koca evime . Yıllar sonra abime konuyu tekrar anlattığımda bir oda için mi döndün diyor. Konu dağıldı mi diye düşündüm de ancak her narsiste maruz kalan kadının arkasında ilgisiz bir aile var.

Evet öyle malesef zaten küçükken özgüvenimiz elimizden alınmış sanki katlanmak zorundayiz böyle insanlara başka çaremiz yok çünkü onlara göre

Kimsenin onayına ihtiyacınız yok ki, işiniz var. Ev çekip çevirecek gücünüz var. Haber vermenize bile gerek yok. Yapmayın bunu kendinize

Yazınızı okuyacağım ama şuan vaktim yok. Daha sonra okuyabilmem için konuyu sonra nasıl bulabilirim

Fransız yapımı Mon amour (Türkçeye Prensim olarak çevrilmiş) diye bir film var, izlemenizi şiddetle öneririm. Vakti zamanında ben de böylesi bir ilişkinin içerisindeydim. Kendi kendime, eğer iyileşirsem kurban keseceğim diyordum, yaptım da :) bir daha asla kimseyi sevemem zannediyordum ama şimdi sevdiğim adamla evliyim, çocuk bekliyoruz Bir de bir kitap önereceğim, hani Orhan Pamuk’un Yeni Hayat’ında başlangıç sözü vardır ya, “Bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti” diye, işte önereceğim kitap da bende bu etkiyi yaptı. Ünlü bir Amerikalı psikiyatrist yazmış, kitabın adı “Kurtlarla Koşan Kadınlar”, bu kitabı mutlaka ama mutlaka okuyun. Dilerim bir an önce hayatınızın doğal ritmini bulur ve de güzelliklerle karşılaşırsınız

Muhteşem bir yazı gerçekten. Hepsi olmasa da bunların bir kısmını yaşadım ama çok şükür evlenmeden kurtuldum. Şimdi psikolojik olarak rahatlamış hissediyorum. En son benden cevap alamayınca herkese açık Twitter hesabından ajitasyon yapıyordu. Ben çocukluğumu gençliğimi yaşayamadım diye. Çok düşündüm acaba o bir narsist mi diye. Yüzde yüz narsist diyemem ama çok yoğun narsisizm özellikleri taşıyordu. Sessiz kalma, küsme, öfke problemi, ajitasyon en çok bunları kullanırdı silah olarak. Bu insanları düzeltmeye çalışmayın iyileşmezler. En sonunda sizi hasta edip etkisiz hale getirirler. Direkt hayatınızdan çıkarın. Ben öyle yaptım.

Öncelikle size çok teşekkür ederim böyle bir yazıyı bizimle paylaştığınız için yaşadıklarınızı tecrübelerimizi paylaştınız ve emin olun birçok insana faydası olacaktır sizi o kadar iyi anlıyorum ki bende benzer şeyler yaşadım sevgililik olarak ama bu teşhisi kendisine konduramasam bile o kadar üzülüyorum ki beni her şeyden soyutlayıp kendi istediği hale getirip sonra dımdızlak bıraktı kendimi değersiz hissettirdi çirkin hissettirdi.. Toplum olarak o kadar ihtiyacımız var ki psikolojik desteğe keşke herkes çocukluktan itibaren yardım alsa ve bu rahatsızlıklar aileden bile kaynaklanıyor olsa da en azından önlem alınabilir başkalarınında hayatları mahvolmaz.. Çok üzüldüm adınıza umarım daha iyisinizdir ve toparlamışsınızdır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…