Evlilikte kadına kalan miras

Evlilik birliğinde edinilen mallar ortak olduğu için, eşinizin size araba almış olması aslında evinize almış, kullanım hakkını size vermiş olması gerek. Anladığım kadarıyla şu durumda hem sizin hem eşinizin arabası olmuş oldu. Eşiniz size değer vermiyor olsaydı, ikinci bir arabayı kullanım için size almazdı diye düşünüyorum. Ama sizde boş yere benim demeyin çünkü o da , diğer araba da ortak.
Sanırım şuan kiradasınız. Ev alırsanız, yine karı koca ileride ortak olmuş olacaksınız. Yani eşiniz tapuyu size yapsa da, ev sadece size ait olmayacak..

Benim üzerime 4 ev gelecek olsaydı, ben yeni bir ev alıp borca girmezdim. Borç olmayacaksa bile zorlar illa ki. Evler çok pahalı. Bu evlerden birini istediğim gibi tadilat yaptırır, eşimle çocuklarımla bir otururdum. Diğer 3 evi kiraya verirdim, gelen geliri çocuğumun ( sizin var mı bilmiyorum) üzerine birikim yapardım. Evlilik devam ederse de etmezse de, ilerde çocuklar büyüdüğünde bu kira ile birikmiş olan altın / döviz vs onları kullanırdım.

Yani hiç bir evi satmazdım ama adamdan da yeni bir ev beklemezdim.
Ev konumu uzak veya kullanışlı değilse, birini satıp yeni ev almaya okey derdim. Allah korusun aksi bi şey olsa zaten 3 ev daha varmış. Ama aksi bir şey olmaz da evlilik devam edecek olursa, boş yere zora sokmazdım kimseyi
Peki tüm bunları sizi döven sen bana muhtaçsın diyen size etmediği küfür hakaret kalmayan eşinize yapar mıydınız? Benim bu yüzden içimden gelmiyor evliliği zar zor yürütüyorum zaten

Peki tüm bunları sizi döven sen bana muhtaçsın diyen size etmediği küfür hakaret kalmayan eşinize yapar mıydınız? Benim bu yüzden içimden gelmiyor evliliği zar zor yürütüyorum zaten
Sizi doven biriyle evli kalmayin madem, mirasta kalmis bosanin?
Ne diye dukkani isletsin falan diyorsunuz sizi dövüyorduysa?

Çalışmayı ben de istiyorum fakat sağlık problemlerim var çocuk gelişimi uzmanıyım kendi işimi yapmayı düşünüyorum.. eşim bunu aslında istemiyordu ama bu konuda onu zor ikna ettim almam gereken bazı eğitimler var onlar için uğraşıyorum şu anda bunun dışında yapabileceğim herhangi bir meslek yok zaten diz eklemlerinde sağlık problemleri var çok fazla ayakta duramıyorum anaokulu öğretmenliği yapabilirdim yoksa
Isabet olmuş sizin gibi ağzı ve zihniyeti bozuk birinin öğretmenlik yap(a)maması toplumun selameti için iyi olmuş.

Hayır henüz ortada malda yok dede gitse birini bulsa evleniyorum dese konu sahibi dimdizlak ortada kalacak. Büyüklerden gelecek olan mirasa bel bağlamamak gerek.

Kendimi acındırıcamda nolacak ya haddini aşma acayip karaktersiz bir insansın sen Allah kocana sabır versin babasını kaybetmiş birine of ya benim de babam yok acındırma kendini demen çok iğrenç ayrıca yorumunu artık merak etmiyorum kaybol git sümük gibi yapıştın konuya
Babanız öleli bir ay olmuş daha bir ay ne ara acınız geçti göz yaşınız kurududa miras mal mülk kavgasına düştünüz
Utanmıyormusunuz ya
Elalemin kocasına sabır dileyeceğine dön kendi derdine yan dayak yiyen küfür yiyen yüzsüz yüzsüz araba aldı ev de alacak diye aşağılayan insan yerine bile koymayan kocasına yapışan sensin
Dede hayatta daha hayatta aloo. Adam ölmeden malına ağzının suyu akıyor bu nasıl iğrençliktir nasıl bayağılıktır ya
Dedenin senden önce öleceğini nereden biliyorsun
Hayattaki adamın malının kavgasını ediyorsun sen nasıl utanmaz bir kadınsın ya gerçekten inanamıyorum bir de millete hakaret ediyorsun dön de kendine bak

Babanız öleli bir ay olmuş daha bir ay ne ara acınız geçti göz yaşınız kurududa miras mal mülk kavgasına düştünüz
Utanmıyormusunuz ya
Elalemin kocasına sabır dileyeceğine dön kendi derdine yan dayak yiyen küfür yiyen yüzsüz yüzsüz araba aldı ev de alacak diye aşağılayan insan yerine bile koymayan kocasına yapışan sensin
Dede hayatta daha hayatta aloo. Adam ölmeden malına ağzının suyu akıyor bu nasıl iğrençliktir nasıl bayağılıktır ya
Dedenin senden önce öleceğini nereden biliyorsun
Hayattaki adamın malının kavgasını ediyorsun sen nasıl utanmaz bir kadınsın ya gerçekten inanamıyorum bir de millete hakaret ediyorsun dön de kendine bak
Ohhh içimin yağları eridi

Sağolun… evet tek başımayım Yapayalnızım
Başınız sağolsun, sabırlar dilerim.
Kim haklı kim haksız konusuna karışmadan birşey söylemek istiyorum,kalan malları her ne olursa olsun satmayın. Eşinize güvenmediğinizi düşündüm okuduklarımdan,ticaretle uğraşıyormuş zaten sıkışınca sat diyebilir/diyecektir hatta,satmayın diyorum sadece ben.

Anlattiklarinizdan tek çocuk belki de tek torun sizsiniz galiba..Dedenizden 4 ev 1 dükkan..bunlar bugünün şartlarında bir servet...ama dede hayatta...bu kadar miras varken neden halen eşinizden şunu, bunu al bana diyorsunuz..miras kişisel mal,dedeniz ölse sizin olacak,boşanma halinde eşiniz miras payından talep edemeyecek...artık devir jest yapma devri değil..dedenizden bunların kalacaksa gelecek kaygısı diyip adamın kafasını yemenin anlamı ne ...

Bu ülkede kadın olmak birçok insan için öz haklara sahip olmamak demek. Ciddi ciddi kadına ailesinden düşecek mirası niye satmıyorsun diye hesap soran başka kadınlar var. Miras satılır mı, hele de koca dediği için? Saçmalığa bak. Neymiş yeni ev alsınmış, böylesi kocası da ortak olurmuş. Millet kendi kocasından isteyemediği şeyleri elin kadınının yapmasını istiyor. Konu sahibi konuyu tam okumadım ama eğer kocan evleri sat yok araba yükselteyim, ev alalım diyorsa dinleme. Dünyanın en iyi eşi olsa bile dinleme çünkü zamanın ne getireceği belli olmaz, kendi malının parasını almak için perişan olursun sonra. Üstelik eşin sana şiddet uygulayan kötü bir eşmiş. Daha miras düşmeden deden yaşarken kavga çıkarmasına bakarsak da paragöz. Bence henüz gelmeyen miras için de tartışma, boşuna gerilme.

X