Evlilikte kadına kalan miras

Evler ve dükkan tamamen size ait diye biliyorum miras olduğu için. Asla satmayın, kiraları geliyorsa o sizin kendi bütçeniz kendi maaşınız olsun belki dükkanı işletmesi için eşiniz çalışabilir ancak asla üstüne vermeyin. Veya gelen kira sizin eviniz için ortak bütçenize dahil edilebilir ancak kardeşiniz de yoksa bu mallar sizin geleceğiniz için ve çocuklarınız için sigorta. Eşinizle ayrılsanız bile bu edinilen malları bölemezler. Ayrıca eşiniz size araba aldıysa ortak aldı aslında. Evlilik içerisinde hem kendisi hem sizin içindi o araba. Çok zora düşse gözünüzü kapatmadan vereceksinizdir o da bunu biliyor sonuçta arabanın lafını yapması saçma.

arkadaşlar merhaba yeni katıldım bir problemim var benim eşim kendi işini yönetiyor ticaret yapıyor maddi durumumuz iyi sayılır seviyede ama tabi biz de bir şeyler alınca borçlu alıyoruz çünkü ticaret hayatı inişli çıkışlı ama zengin değiliz sadece iyi sayılır bana bir araba aldı eşim Fiat 500x şimdi bir ev alma planımız var paramız olursa alacakmışız ama ne zaman konusu açılsa çok kızıyor üstümü basımı her şeyimi eksik etmiyor fakat kendisi iPhone 15 kullanırken ben onun eski telefonunu kullanıyorum 11pro bunu ben talep ettim ben senin eski telefonunu kullanabilirim sorun değil dedim o da tamam dedi gecen ay benim babam öldü yani dedemden kalacak olan dört tane ev 1 dükkan babama değil bana geçiyor ben de eşim ticaret yaptığı için zaten dükkanı o işletir diye düşündüm ona da bunu söyledim böyle olduğu için.. eşim öyle olduğu zaman her şeyin ortak olacağını söylüyor yani mesela benim arabayı yenilemem gerektiği zaman birlikte alacakmışız artık sadece bir tane ev alırmış başkada bir şey almazmış ben de dedim ki hayır araba olayı bir insanın karısına yaptığı jesttir bunu sen almalısın ortak almak ya da kendi paramla almam çok saçma eğer senin gücün yetiyorsa senin alman gerekiyor dedim cimri dedi bana nankör dedi araba aldım ondan bile memnun değilsin dedi halbuki binlerce kere hep teşekkür etmişimdir yani bilmiyorum belki de psikolojik olarak içimden de gelmiyor olabilir çünkü kocam bana daha önce sen bana muhtaçsın demişti benim miras olaylarım çıkmadan önce açıkçası dedemin mal varlığını pek bilmiyorduk sonradan öğrendik dedem çok sert bir adamdır anlatmaz böyle şeyleri ben de açıkçası çok merak etmedim ama babam öldüğü zaman evde öğrendik avukatından yani eşim benim mal varlığımı bilmeden önce o evi bana geleceğimi garanti altına almak için alacağını söylüyordu arabayı da keza öyle ama şimdi senin de mal varlığın olacak artık her şeyi birlikte yapacağız diyor ben onun gücünü bu şekilde göremiyorum siz ne düşünüyorsunuz sizce doğru olan nasıl olmalı?
Şu zenginlikten istiyorum :KK70:

Evlilikte edinilen mal ortaktır aksi sözleşme yapılmadıysa. Yani sizin üstünüze de yapılsa mal boşanınca yarı yarıya bölünür. Miras ise sadece size ait
ufak bir ayrıntı var yalnız miras kalan mal satılıp yerine başka bir mülk alınınca o artık miras olmaktan çıkıyor birlikte edinilmiş mala giriyor aynı şekil kira geliri de yani "miras kalan mal sebebi ile elde edilen gelirler edinilmiş mal sayılır."

Bu biraz şey gibi olmuş benim param benim senin paran gene benim.. asla vermeyin üstüne ama kira gelirler ile de eve katkı sağlamalısınız bence. Sonuçta siz çalışmıyorsunuz eşiniz elinden geleni yapmış bu zamana kadar. Şimdi fazladan para gelicek (mülkleri üstüne istemiyorsa ya da satmanızı istemiyorsa )kira gelirlerinden yardım bekleyebilir. Onlarda bi nevi sizin maaşınız olucak. Çalılsaydınız eğer eve hiç katkınız olmayacak mıydı

Siz calismiyorsunuz galiba. Evi arabayi esiniz tek basina calisarak mi almayi dusunuyordu ?

arkadaşlar merhaba yeni katıldım bir problemim var benim eşim kendi işini yönetiyor ticaret yapıyor maddi durumumuz iyi sayılır seviyede ama tabi biz de bir şeyler alınca borçlu alıyoruz çünkü ticaret hayatı inişli çıkışlı ama zengin değiliz sadece iyi sayılır bana bir araba aldı eşim Fiat 500x şimdi bir ev alma planımız var paramız olursa alacakmışız ama ne zaman konusu açılsa çok kızıyor üstümü basımı her şeyimi eksik etmiyor fakat kendisi iPhone 15 kullanırken ben onun eski telefonunu kullanıyorum 11pro bunu ben talep ettim ben senin eski telefonunu kullanabilirim sorun değil dedim o da tamam dedi gecen ay benim babam öldü yani dedemden kalacak olan dört tane ev 1 dükkan babama değil bana geçiyor ben de eşim ticaret yaptığı için zaten dükkanı o işletir diye düşündüm ona da bunu söyledim böyle olduğu için.. eşim öyle olduğu zaman her şeyin ortak olacağını söylüyor yani mesela benim arabayı yenilemem gerektiği zaman birlikte alacakmışız artık sadece bir tane ev alırmış başkada bir şey almazmış ben de dedim ki hayır araba olayı bir insanın karısına yaptığı jesttir bunu sen almalısın ortak almak ya da kendi paramla almam çok saçma eğer senin gücün yetiyorsa senin alman gerekiyor dedim cimri dedi bana nankör dedi araba aldım ondan bile memnun değilsin dedi halbuki binlerce kere hep teşekkür etmişimdir yani bilmiyorum belki de psikolojik olarak içimden de gelmiyor olabilir çünkü kocam bana daha önce sen bana muhtaçsın demişti benim miras olaylarım çıkmadan önce açıkçası dedemin mal varlığını pek bilmiyorduk sonradan öğrendik dedem çok sert bir adamdır anlatmaz böyle şeyleri ben de açıkçası çok merak etmedim ama babam öldüğü zaman evde öğrendik avukatından yani eşim benim mal varlığımı bilmeden önce o evi bana geleceğimi garanti altına almak için alacağını söylüyordu arabayı da keza öyle ama şimdi senin de mal varlığın olacak artık her şeyi birlikte yapacağız diyor ben onun gücünü bu şekilde göremiyorum siz ne düşünüyorsunuz sizce doğru olan nasıl olmalı?
Eşiniz sizi kendisine muhtaçken seviyormuş sanırım. Bundan sonra herkes kendi gelirini harcayacak gibi duruyor. Geliriniz olunca ev araba gibi şeylere eşit miktarda para koymanız aslında adil ama eşiniz iyi niyetli değil ve size kalan malı fazlasıyla kıskanmış. O malları kesinlikle satıp onunla ortak hale getirmeyin. Yarın bu sindirim bozukluğunun bedelini size ödetecek. Ortak para koyduğunuz her şeyi de ya müşterek tapu veya ruhsat haline getirin ya da aile mülkü diye şerh koydurun alırken. Öyle saça böyle tarak lazım

Sizde az değilsiniz. Miras bir tek sizin hakkınız doğru ama esinizde size jest olarak araba alıp ultra jest olarak üzerinize ev yapmak zorunda değil. Hoş yapsa bile olası bir boşanma durumunda ortak bölüşülür. Ama siz bunu engellemenin bir yolunu bulursunuz o ışığı görebiliyorum sizde.

Her şeyiniz varmış bakın ne güzel diyorsunuz bir şeyimi eksik etmiyor diye. Mirasla gelen mal zaten size ait olur kanunen de bu böyle. Bence bu konulara bu kadar takılmayın, rahatınız yerindeyse içinizin çektiği şeyleri uzanıp alabiliyorsanız üç günlük dünyada böyle şeyler için huzurunuzu kaçırmaya değmez. Sizden alıp kendi ailesine yedirmiyorsa ya da kumarda kaybetmiyorsa sorun yok, zaten her şey varsa evlatlarınıza kalacak.

ufak bir ayrıntı var yalnız miras kalan mal satılıp yerine başka bir mülk alınınca o artık miras olmaktan çıkıyor birlikte edinilmiş mala giriyor aynı şekil kira geliri de yani "miras kalan mal sebebi ile elde edilen gelirler edinilmiş mal sayılır."
Bu bilgi doğru mu? Yani babadan miras kalınca satılıp ordan gelen gelirle ev alınmışsa(banka dekontları ile ispat olsa bile) o ev artık babadan kalan mirasla alındığı ispat olsa da birlikte edinilmiş mal mi oluyor

Son düzenleme:
Para gelince değişen siz olmuşsunuz.

Miras malı satma
Evlilikte alınan her şey ortak

Miras malı boşanma durumunda dahi size kalır. Boşanma hukukuna dahil olmaz diye biliyorum. Ailenizden gelen mal size aittir. Eş dış mandal. Ailenizin sizi düşünerek yaptığı işi el oğullarına yedirmeyin. Ye ye doymazlar çünkü. Sonunda ne yaptın ne verdin ki derler üzülürsünüz.
Bosanma durumunda es kisisi mirasın kurusundan yararlanamaz. (Dogru bilgi yani verdiginiz)
Hayir.

Eger ki kanitliysa sorun cikmaz, ornegin miras kalan mali 500 bine sattiniz, bunu ayni gun bankaya yatirdiniz, (yani mirasli maldan para aldiginiz resmi belgeyle kanitli) diger 500 bine aldiginiz mal edinilmis mal sayilmaz.

Bu sebeple manasizca ese miras malini sattirmaya calisan arkadaslar var onu bi duzeltelim.

Dediginiz soyle bir durumda gecerli olabilir.

Mirasli mali sattiniz o 500 bini hicbir resmi kazanca donusturmediniz, yastik altina koydunuz. Birkac yil sonrada o 500 bini yastik altindan cikarip mal aldiniz. Yani artik paranin kaynagi belirsizlesti, bu durumda edinilmis mal sayilabilir ama bunu da iyi bir avukatla halledersiniz, cunku tapu vb islemler resmi kayitli islemlerdir ve aldiginizi sattiginizi kanitlayabilirsiniz. (Tapuda 2 milyona sattiginiz evi 1 milyondan gosterirseniz mesela sadece o 1 milyonluk kismi kanitlayabilirsiniz, bu sebeple resmi islemlerde vergiden kacmamak / durust davranmak her zaman kisinin yararinadir.)

Isin ozu, eger mirasinizi kanitlayabiliyorsaniz, esiniz yine hak talep edemez.

Ek yapalım,

Mirasi 500'e sattiniz, esiniz de ustune 1 milyon koydu araba aldiniz, birkac ay sonra da bosaniyorsunuz.

500 binlik yuzdesi arti 1 milyonluk kismin yarisini bosanma halinde talep edebilirsiniz.

Diyelim ki bosanmadiniz ama öldünüz, cocukta yok, esiniz malin 16/1 gibi kisminin mirascisi olur (16/1 kismini yanlis hatirliyor olabilirim, kucuk bir yuzdeden bahsediyorum), geriye kalani anne babaya gecer.

Cocuk yok, anne baba yok, o halde yan soya ve ese kalir.

Cocuk var ise, cocuk+eş mirasci olur (cocugun hakki buyuk)

Bu bilgi doğru mu? Yani babadan miras kalınca satılıp ordan gelen gelirle ev alınmışsa(banka dekontları ile ispat olsa bile) o ev artık babadan kalan mirasla alındığı ispat olsa da birlikte edinilmiş mal mi oluyor
Hayir bildigim.kadariyla miras mal ile alindiysa dekontla da sabitse yine bosanma gibi bir durumda kadinin malı sayılıyor direkt aaa ortak mal denemez ancak mesela bir ev alınır 5 milyona ama miras olan bir mal 3 milyona satildiysa 2 milyonu ortak o da bosanma esnasinda zaten yarıya bölünüyor boyle bir durumda adamin hakki 1 milyon olur
Bir de kalan miras kadinin konuya gore ama bu miras maldan kira vb gelir elde ediliyorsa o da evin ortak geliri yani edinilmis mal oluyor ve es de bunda hak sahibi.
Avukat değilim ama cok mevzuat okudugumdan boyle bir sey de okumustum

Bosanma durumunda es kisisi mirasın kurusundan yararlanamaz. (Dogru bilgi yani verdiginiz)

Hayir.

Eger ki kanitliysa sorun cikmaz, ornegin miras kalan mali 500 bine sattiniz, bunu ayni gun bankaya yatirdiniz, (yani mirasli maldan para aldiginiz resmi belgeyle kanitli) diger 500 bine aldiginiz mal edinilmis mal sayilmaz.

Bu sebeple manasizca ese miras malini sattirmaya calisan arkadaslar var onu bi duzeltelim.

Dediginiz soyle bir durumda gecerli olabilir.

Mirasli mali sattiniz o 500 bini hicbir resmi kazanca donusturmediniz, yastik altina koydunuz. Birkac yil sonrada o 500 bini yastik altindan cikarip mal aldiniz. Yani artik paranin kaynagi belirsizlesti, bu durumda edinilmis mal sayilabilir ama bunu da iyi bir avukatla halledersiniz, cunku tapu vb islemler resmi kayitli islemlerdir ve aldiginizi sattiginizi kanitlayabilirsiniz. (Tapuda 2 milyona sattiginiz evi 1 milyondan gosterirseniz mesela sadece o 1 milyonluk kismi kanitlayabilirsiniz, bu sebeple resmi islemlerde vergiden kacmamak / durust davranmak her zaman kisinin yararinadir.)

Isin ozu, eger mirasinizi kanitlayabiliyorsaniz, esiniz yine hak talep edemez.

Ek yapalım,

Mirasi 500'e sattiniz, esiniz de ustune 1 milyon koydu araba aldiniz, birkac ay sonra da bosaniyorsunuz.

500 binlik yuzdesi arti 1 milyonluk kismin yarisini bosanma halinde talep edebilirsiniz.

Diyelim ki bosanmadiniz ama öldünüz, cocukta yok, esiniz malin 16/1 gibi kisminin mirascisi olur (16/1 kismini yanlis hatirliyor olabilirim, kucuk bir yuzdeden bahsediyorum), geriye kalani anne babaya gecer.

Cocuk yok, anne baba yok, o halde yan soya ve ese kalir.

Cocuk var ise, cocuk+eş mirasci olur (cocugun hakki buyuk)
Eş ölümü halinde diger eşe yüzde 25 kalır cocuk varsa ama cocuk yoksa yuzde 50 aileye yuzde 50 esine kalir diye biliyorum miras mal da olsa yasal varis birinci dereceden eş oluyor cocuk varsa zaten kalan kısım çocuklar arasi bolusuluyor

X